• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskryminacja pracownika w miejscu pracy

25 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Przepisy prawa pracy przewidują, iż pracownicy mają równe prawa z tytułu wypełniania takich samych obowiązków. Przepisy prawa pracy przewidują, iż pracownicy mają równe prawa z tytułu wypełniania takich samych obowiązków.

Pracodawca powinien traktować wszystkich pracowników w równy sposób. Zdarza się jednak, że na skutek jego decyzji niektórzy z nich czują się pokrzywdzeni. W jakich przypadkach rozporządzenia pracodawcy mogą być uznane za dyskryminujące?



W mojej pracy zatrudnione są 4 osoby, które dojeżdżają do pracy busem, za który płaci firma. Ostatnio, kierownik rejonu zarządził, że te 4 osoby będą miały wolne wszystkie weekendy, ponieważ w te dni nie jeździ bus. Czy reszta pracowników może się na to nie zgodzić?

Na pytanie odpowiada Radosław Politowski z Kancelarii Radcy Prawnego Radosław Politowski.

Radosław Politowski, radca prawny. Radosław Politowski, radca prawny.
Odpowiedź na zadane pytanie sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy zastosowane przez pracodawcę rozwiązanie ma charakter dyskryminacyjny. Przepisy prawa pracy przewidują, iż pracownicy mają równe prawa z tytułu wypełniania takich samych obowiązków. Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia jest niedopuszczalna. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, ale również warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych powyżej, którego skutkiem jest w szczególności niekorzystne ukształtowanie warunków zatrudnienia. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami. Przykładowo nie stanowią naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu działania podejmowane przez określony czas, zmierzające do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników wyróżnionych z jednej lub kilku przyczyn określonych powyżej, przez zmniejszenie na korzyść takich pracowników faktycznych nierówności, w zakresie określonym w tym przepisie.

Czy spotkała Cię kiedyś dyskryminacja w miejscu pracy?

W opisanej w pytaniu sytuacji pracownicy niewątpliwie nie są równo traktowani. Cztery osoby będą miały bowiem wszystkie wolne weekendy, podczas gdy pozostali pracownicy będą musieli w niektóre (a być może wszystkie) weekendy pracować.

Gdyby w tym wypadku potwierdzić przypadek dyskryminacji, pokrzywdzeni pracownicy mieliby prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Jednakże w świetle pytania czytelnika, sprawę należy ocenić odmiennie. Ci czterej pracownicy to pracownicy dojeżdżający do pracy, przypuszczalnie z odległych miejscowości. Z uwagi na brak dostępności busa w weekendy, inaczej niż pozostali pracownicy, nie mają oni faktycznie możliwości przyjazdu do pracy albo ta możliwość jest uwarunkowana dodatkowymi znacznymi kosztami, które czynią ten przyjazd, a może w konsekwencji również pracę, ekonomicznie nieuzasadnionymi. Innymi słowy, przyczyna tego nierównego traktowania wydaje się mieć charakter obiektywny i nie stanowi dyskryminacji, uzasadniającej roszczenia pracownika.
Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Politowski

Opinie (30) 1 zablokowana

  • Niezależnie od rodzaju firmy zawsze byli również i również się.

    Nie wiem skąd to zdziwienie, przecież nawet w rodzinach są dzieci bardziej i mniej kochane. Nawet jak rodzice deklarują równość traktowania, to jest to tylko ustna deklaracja, za którą nie idą czyny, a już na pewno nie uczucie.

    • 4 0

  • a co z ogloszeniami o prace

    A co z trescia w ogloszeniach o prace typu 'zatrudnimy mlodych' lub 'absolwentow ostatnich 2 lat' lub 'praca w mlodym zespole' - czy to tez jest dyskryminacja, moim zdaniem tak.

    • 12 0

  • wicie rozumicie

    • 2 0

  • prawde ci napisze yo

    taka umowa jest dobra , ale jak zarobki są sporo duże to tak wtedy

    • 0 0

  • Niestety, ale coraz więcej się słyszy o dyskryminacji z różnych powodów. Właśnie dlatego warto walczyć z takimi zachowaniami i przede wszystkim je piętnować. Nie tylko w Polsce dochodzi do tego. Również dyskryminacja obecna jest w Anglii, ale tam można za to dostać spore odszkodowanie. Tutaj https://wypadek-w-pracy.uk/odszkodowanie-za-dyskryminacje-w-pracy/ można sobie na ten temat poczytać. Myślę, że warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane