• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie ma się o co oburzać. Ruch "oburzonych" to często zwykła demagogia

Robert Kiewlicz
17 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Protesty w Europie rozpoczęły się od marszów niezadowolonych z sytuacji w swoim kraju Hiszpanów, potem rozlały się na inne kraje, a w ostani weekend dotarły także do Polski. Protesty w Europie rozpoczęły się od marszów niezadowolonych z sytuacji w swoim kraju Hiszpanów, potem rozlały się na inne kraje, a w ostani weekend dotarły także do Polski.

Ruch "oburzonych" jest coraz bardziej aktywny. Protesty miały miejsce w Hiszpanii, Francji, Holandii, Belgii, Stanach Zjednoczonych i w Polsce. O tym czy rzeczywiście jest się o co oburzać, czy bankierzy i finansiści powinni być karani dotkliwiej niż pospolici przestępcy rozmawiamy z dr Maciejem Krzakiem, szefem zespołu prognoz makroekonomicznych Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.



Dr Maciej Krzak od sierpnia 2007 r. jest szefem Zespołu Makroekonomicznego Centrum Analiz Społeczno Ekonomicznych. Wcześniej był konsultantem
Banku Światowego, oraz głównym ekonomistą kilku banków komercyjnych. Dr Maciej Krzak od sierpnia 2007 r. jest szefem Zespołu Makroekonomicznego Centrum Analiz Społeczno Ekonomicznych. Wcześniej był konsultantem
Banku Światowego, oraz głównym ekonomistą kilku banków komercyjnych.
Protesty "oburzonych" odbywają się już w kilku krajach. Czy ludzie ci rzeczywiście mają się o co oburzać?

dr Maciej Krzak:- Wypłacanie jednorazowych ogromnych premii, nieprzystających do zarobków zwykłych obywateli powoduje bunt wśród ludzi. Powoduje to żądzę odwetu. Dlatego mamy protesty na Wal Street. Na to nakładają się jakieś nieuczciwości. Goldman Sachs w pewien sposób, niezupełnie zgodnie z literą prawa, pomagał Grecji ukrywać zadłużenie. To są patologiczne sprawy. Jednak w 95 proc. bankierzy są zapewne uczciwi. Nieuczciwe osoby ze świata finansów powinny ponieść konsekwencje zgodnie z prawem. Tak jak przedstawiciele innych zawodów popełniający przestępstwa. Nie można jednak karać kogoś bardziej dotkliwie tylko dlatego, że więcej zarabia. Nie ma się też co doszukiwać jakichś przestępstw w tym, że największe banki zostały dofinansowane przez poszczególne państwa. Gdyby tak się nie stało, mógłby się załamać cały system finansowy świata. Wtedy wszystkie nasze oszczędności, czy papiery wartościowe byłyby warte tyle co papiery w koszu na śmieci. Ruch "oburzonych" często operuje demagogicznymi hasłami.

Czy wprowadzenie regulacji dotyczących większej kontroli nad bankami, jakich domagają się niektórzy politycy unijni, nie zabije po prostu wolnego rynku?

- Na pewno musi być stworzony taki system, aby rady nadzorcze instytucji finansowych miały dużo więcej do powiedzenia jeśli chodzi o wynagrodzenia menedżerów z wyższego szczebla. Poziom tych wynagrodzeń często zaczyna przekraczać poziom przyzwoitości. Nie może być tak, żeby jednorazowe premie były ogromne tylko za jednorazowe wyniki.

Podobne postulaty pojawiły się już w 2009 roku. Podkreślano, że rady straciły prawie całkowicie kontrolę na zarządami. Często członkowie zarządów są także członkami rad nadzorczych. W związku z tym oni sami sobie wyznaczają tak wysokie pensje.

Padały już propozycje, aby premie wypłacano w formie akcji spółek, którymi zarządzają dani menedżerowie. Po czym nie mogliby oni sprzedawać tych akcji natychmiast, tylko po kwartale, dwóch, czy nawet roku. Przez ten czas można by zorientować się, jak wygląda kurs akcji i wartość rynkowa firmy. Czy ich decyzje miały zapewnić jednorazowe wysokie wyniki i czy nie była to krótkowzroczna polityka, a wszystko kończyło się wielką wpadką.

Trudno sobie jednak wyobrazić, że narzuci się odgórny pułap na wysokość płac. To jest działanie antyrynkowe. Płacić powinno się zgodnie z zasadami rzadkości talentu. Niektórzy bankierzy mają większe talenty, są bardziej odpowiedzialni i powinni zarabiać więcej. Wysokość zarobków powinien jednak wyznaczać rynek.

Problemy się nie wzięły znikąd i oddziałują one na gospodarkę światową. Co czeka strefę euro? Czy przetrwa ona obecny kryzys? Czy Polska jako kraj pretendujący do strefy euro będzie miała za kilka lat do czego wchodzić?

- Oczywiście, że tak. Są dwa wyjścia, albo strefa euro zacznie się rozpadać, albo wreszcie przywódcy przetną wrzód, czyli zdecydują się na działania, które zakończą ten kryzys. Działania takie muszą pójść czterotorowo. Trzeba doprowadzić do kontrolowanego bankructwa Grecji, lub zapewnić jej odpowiednie środki, aby kontynuowała reformy i była w stanie samodzielnie spłacić za parę lat swoje długi. Trzeba zapewnić parasol tym krajom, które ofiara kryzysu - mam tu na myśli Włochy i Hiszpanię. W związku z tym trzeba dokapitalizować Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej. Zrobiono to już ostatnio, ale ta kwota jest niewystarczająca, aby zapewnić odpowiednią pomoc tym krajom, gdyby doszło do ataku na ich rynki obligacji. Trzeci element to dokapitalizowanie banków europejskich na kwotę 100 - 200 mld euro. Jest to bardzo niski rachunek w porównaniu z tym, co stałoby się, gdyby tych banków nie dokapitalizowano i przez to doprowadzono do kompletnego chaosu. Ostatnim elementem jest to, co w dużej mierze właściwie już poczyniono. Są to działania polegające na tym, aby zdyscyplinować na przyszłość wszystkie kraje strefy euro, czyli uchwalony niedawno sześciopak. Jednak teraz musimy gasić pożar, a to są działania, które przyniosą efekt dopiero w przyszłość.

Czy kontrolowane bankructwo Grecji jest w ogóle możliwe?

- Ten kraj ma niską kulturę płacenia podatków i to musi się oczywiście zmienić. Grecja musi sama za sobą psychologicznie dojść do ładu. Ma płacić podatki, nie może żyć ponad stan, nie może prowadzić nieodpowiedzialnej polityki makroekonomicznej

Teraz za swoje grzechy musi ponosić konsekwencje. Ten cały kryzys z jakim się teraz boryka ma swoje skutki w przyczynach wewnętrznych, a nie dlatego, że ktoś go narzucił z zewnątrz.

Protesty "oburzonych" na ulicach miast

Ruch "oburzonych" powstał 15 maja 2011 roku w Hiszpanii. Jego członkowie uważają się za obywatelskich i apolitycznych. Ruch skupia głównie ludzi młodych, ale przyłączają się do niego również emeryci i bezrobotni. Ruch powstał w odpowiedzi na rosnące problemy związane ze światowym kryzysem ekonomicznym. Najaktywniej działa w najbardziej zadłużonych krajach strefy Euro. Członkowie Ruchu protestują przeciwko bankierom, finansistom i politykom. Oskarżają ich o zniszczenie światowej gospodarki. Protesty "oburzonych" obejmują coraz większą ilość europejskich i amerykańskich miast, często dochodzi do starć z policją.

Opinie (170) 3 zablokowane

  • Rzecz w tym, że jeżeli Oburzonym uda się zaszczepić ideę demokracji bezpośredniej ludziom na całym świecie to zniknie potrzeba istnienia klasy politycznej takiej jaka istnieje teraz. Niepotrzebne staną się partie polityczne w obecnym kształcie. Demokracja przedstawicielska powiązana z wielkim biznesem i bankami nie gwarantuje już rozwoju a na naszych oczach wyłania się system nowożytny demokracji bezpośredniej. Nowe sposoby komunikacji pozwolą stworzyć nowy system polityczny. Stare elity mają dwa wyjścia: wkomponować się w ten system albo go zdławić siłą.

    • 14 1

  • (2)

    Nie bardzo wiem po co jest ten wywiad. Coś jak rozmowa z leninem o wadach socjalizmu

    • 30 1

    • albo z Hitlerem (1)

      o kulturze Żydów

      • 5 4

      • oboje sie mylicie! to rozmowa z kapitalistą o przytułkach dla bezdomnych!

        • 0 1

  • rozpędzić pałami i gazem tych oburzonych zawsze muszą być bedni i bogaci takie jest prawo natury (2)

    • 4 27

    • moze wróćmy do kanibalizmu?

      • 8 2

    • ciekawe jakbyś mówił gdybyś był biedny

      • 3 2

  • ta słynna groźba o "załamaniu się światowych finansów" brzmi ciekawie, ale jednakże dofinansowywanie bankierów jest, co tu kryć, niepedagogiczne. Oni są jak dzieci, tylko że zamiast cukierków czy IPoda widzą wynik finansowy ich korporacji. Nic innego się nie liczy.

    • 11 0

  • Po gebie widac cwaniaczka taki powinien za kratkami siedziec ale tak to jest jak kradniesz miliony to jeszcze awansujesz!!

    prawda jest taka ze najwiekszymi złodziejami są własnie tacy jak on i jego kolesie.Ale teraz zaczoł im sie grunt pod nogami palic to jeszcze menda zamiast przeprosic to obraza zwykłych ludzi własnie tych dzieki którym sie dorobił .

    • 17 2

  • (1)

    FASZYŚCI - KOMUNIŚCI - LIBERALIŚCI -trzy zbrodnicze systemy

    • 8 4

    • LOL, ale żeś pojechała Czerwona Aniu!

      • 1 1

  • (5)

    A wiecie dlaczego młodym trudno znaleźć pracę? Bo zatrudnianie pracowników jest bardzo drogie. Jest drogie bo jest wysoko opodatkowane. A jest wysoko opodatkowane żeby państwo miało pieniądze to rozdania uprzywilejowanym grupom zawodowym. Tak: młodzi nie mają pracy bo rolnicy nie muszą płacić składki zdrowotnej a górnicy składek emerytalnych. Zauważcie, że tam gdzie nie ma socjalizmu i wtrącania się państwa tam nie ma bezrobocia. Inną sprawą są oczekiwania w kwestii zarobków. Ale w to, że każdy może być zadowolony z pracy i zarobków to najbardziej durne łby nawet nie wierzą. A jak wierzą to pozostaje współczuć.

    • 12 5

    • gdzie nie ma bezrobocia? (3)

      gdzie jest ten wasz wymarzony raj neoliberalny? Nie licząc głów i świętych ksiąg kapitalizmu?

      • 4 1

      • (2)

        W USA przez całe dziesięciolecia nie było bezrobocia. Nie było też rozbudowanego systemu zasiłków i państwowych emerytur ani ochrony przed zwolnieniem. Zanim nie zaczęło się majstrowanie przy wolnym rynku nie znano tam przymusowego bezrobocia. Pracę było równie łatwo stracić co znaleźć a jednak sobie poradzili i są tam gdzie są a Europa kwiczy. Pamiętajcie, rozpychające się państwo nie zajmuje próżno, państwo się rozpycha kosztem wolności obywateli i nigdy inaczej.

        • 3 8

        • uwierzyłeś w te neoliberalne bzdury?

          W USA nie było bezrobocia? Majstrowanie przy wolnym rynku? Wolny rynek w USA? Śmiechu warte. Państwo dotowało przemysł amerykański od zawsze - stąd mają zadłużenie jak cała reszta świata razem. A "wolny rynek" to jedynie towar eksportowy ameryki, forpoczta dla ichnich korporacji. Głupie tłumaczenia amerykańskich bankierów, na początku kryzysu nieruchomościowego, że to przez majstrowanie przy wolnym rynku nadmuchano bańkę hipoteczną. A wystarczy sprawdzić - uczniowie jakiej szkoły ekonomicznej zbudowali ten system, który się rozpadł, który wyrzucił ludzi na ulicę i który wyciągnął ręce po pieniądze podatnika. Bujać to my panowie szlachta :)

          • 7 1

        • USAUSAUSA-notoryczny bankrut.Zanim zabierzesz głos zajrzyj do podstawowego podręcznika historii.

          • 1 0

    • Stara śpiewka jak najmniejsze podatki najlepiej do tego zlikwidować wszelkie przepisy bhp i prawo pracy jak się pracownikowi w firmie nie podoba to niech odchodzi

      • 4 1

  • Czego można się spodziewać po hiszpańskiej, francuskiej zdemoralizowanej młodzieży? (2)

    Nie przeceniałbym tego ruchu-przypomina lewacką rewoltę z 1968r. Ci młodzi nie kierują się warościami tylko tym, że nie mają pracy, a to mogą zawdzięczać libertynizmowi i dekadencji współczesnego świata. Zwróćcie uwagę, jak politycy zaczynają się podłączać pod ten ruch: Barosso mówi o karaniu banków jakby polityka była daleko od banków. Lewactwo UE już odpowiednio skanalizuje ten ruch!

    • 8 6

    • cieszę się, że w tym ruchu nie ma miejsca dla "patriotów" (1)

      bo "patrioci" mają swoje tematy zastępcze, wojny stadionowe i gejów :)

      • 3 1

      • zapomniałeś jeszcze dodać: krzyż w sejmie, protest aptekarzy w sprawie wydawania środków antykoncepcyjnych, przez wiele lat dyskusje nad aborcją, kłótnie o stołki w rządzie

        • 0 0

  • radziłbym temu panu uważać

    i śladem swojego kolegi neoliberalnego Taliba - Sachsa, w porę zmienić front. Może stać się tak, że nadejdą taki gorące czasy, że nie będzie gdzie lądować, uciekając z kraju...

    • 12 1

  • w sumie rozumiem ....

    to całe "oburzenie" .... :)Pobrało się kredyty, które nie bardzo chce się spłacać .Więc najlepiej udawać Greka i być oburzonym :):) , a wtedy może umorzą .Ja radzę zabrać się za prace a nie symulowanie. Ponieważ do bogactwa i stabilnej sytuacji finansowej dochodzi się latami, dzięki mozolnej , codziennej pracy .....a nie dzięki kredytom zaciąganym bez opamiętania .

    • 9 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sebastian Ptak

Prawnik, ekspert rynku bankowego, współtwórca nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce, Prezes...

Najczęściej czytane