• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe budynki UG bez komercyjnych usług. Przez dotację

Elżbieta Michalak
27 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Możliwości korzystania z budynków dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej regulują często niewygodne przepisy, m.in. zakaz organizowania płatnych konferencji, spotkań, szkoleń czy studiów podyplomowych. Możliwości korzystania z budynków dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej regulują często niewygodne przepisy, m.in. zakaz organizowania płatnych konferencji, spotkań, szkoleń czy studiów podyplomowych.

Zakaz prowadzenia działalności dochodowej do 2020 r. oznacza dla nowo powstałych budynków UG m.in. brak ksero, bufetu ale też ograniczenia co do organizowania szkoleń, konferencji naukowych czy studiów podyplomowych. - Na najbliższe sześć lat kadrę naukową należałoby chyba "uśpić" - mówi Andrzej Ceynowa, dziekan Wydziału Filologicznego.



Jakie rozwiązanie jest bardziej satysfakcjonujące:

W budynkach Uniwersytetu Gdańskiego, finansowanych ze środków unijnych, przez sześć najbliższych lat nie będzie mogła być prowadzona żadna działalność dochodowa. Co to oznacza w praktyce? Brak bufetu, w którym studenci mogliby się posilić, brak ksero, a także zakaz organizowania konferencji, które obecnie w większości wiążą się z koniecznością uiszczenia opłaty.

Tak ostre przepisy krytykują nie tylko studenci uczelni, którzy mówią przede wszystkim o dużej niedogodności i absurdzie całej sytuacji, ale także pracownicy naukowi, m.in. dziekan Wydziału Filologicznego UG.

- Przedstawione zasady korzystania z nowego budynku neofilologii uniemożliwią wszelką niemal działalność naukową, bo jak prowadzić Wydział Filologiczny bez spotkań, szkoleń, kursów, warsztatów, studiów podyplomowych, a przede wszystkim bez wymiany myśli naukowej podczas konferencji, która niestety w żadnej mierze nie może odbywać się całkowicie bezpłatnie? - mówi prof. Andrzej Ceynowa. - Jeśli nie znajdziemy mniej rygorystycznej wykładni prawnej, Królewnie Śnieżce, czyli Nauce Gdańskiej, życzyć będę miłego, długiego snu.

Powstanie siedziby Neofilologii pochłonęło 52 mln zł i finansowane było w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Uczelnia na jej budowę (a także na budowę sąsiedniego, ośmiopiętrowego gmachu na potrzeby uczelnianej administracji), otrzymała dofinansowanie w wysokości 23 mln zł.

Czytaj także: Stanęła budowa neofilologii UG. Co dalej?

Obostrzenia dotyczące działalności dochodowej dotyczą także innych obiektów UG: Budynków Wydziału Biologii i Chemii, Centrum Komputerowego na Wydziale Zarządzania, budynku Biblioteki ekonomicznej w Sopocie, budynku stacji biologicznej, pracowni fizyki medycznej Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, budynku Instytutu Biotechnologii i Dydaktycznego Laboratorium Fizycznego.

Kanclerz UG, prof. Jerzy Piotr Gwizdała, na stronie uczelni zamieścił informację, w której prosi o stosowanie się do zaleceń informując, że w odwrotnej sytuacji uczelnia zobowiązana będzie do zwrotu części lub całości pozyskanych z Unii środków.

- Przypominam, że do 2020 r., ze względu na ryzyko wystąpienia pomocy publicznej, wymieniona wyżej infrastruktura nie może być również użyczana bezpłatnie, np. na organizowanie sponsorowanych, darmowych konferencji, bezpłatnych szkoleń czy kursów - pisze w liście do pracowników i studentów uczelni prof. Piotr Gwizdała.

Władze Uniwersytetu Gdańskiego zapewniają jednak, że nie ma powodów do obaw, a zajęcia, konferencje czy szkolenia bezpłatne odbywają się od dwóch lat i wciąż będą mogły się odbywać. Co innego z płatnymi, ale na to jest sposób.

- W ramach kampusu w Gdańsku Oliwie uczelnia dysponuje kilkoma nowoczesnymi budynkami: na Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Nauk Społecznych w gmachu Biblioteki Głównej UG, a także budynkami Wydziału Filologicznego oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki, gdzie płatne formy aktywności, także komercyjne, jak na przykład wynajem sal, mogą się odbywać - mówi prof. Mirosław Szreder, prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Gdańskiego. - Wydział Filologiczny będzie natomiast cały czas dysponował budynkiem przy ul. Wita Stwosza, w którym również tego typu działania mogą mieć miejsce.

Tak dużego ograniczenia co do wykorzystywania infrastruktury można było jednak uniknąć. Wystarczyło zdecydować się na mniejsze finansowanie ministerialne. Dlaczego się tak nie stało?

- Ważna jest każda unijna dotacja i pieniądze na rozwój uczelni, bo UG nie posiadało alternatywnych dla dotacji środków finansowych - tłumaczy prof. Szreder. - Naukowy i dydaktyczny rozwój uczelni nie jest w żaden sposób zagrożony, przeciwnie, dzięki unijnym środkom możliwy jest rozwój, a dla wydziałów otwierają się nowe możliwości - dodaje.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (74) 2 zablokowane

  • NAuka

    I tak nie ma miejsca bo otwierają nowe kierunki kształcące nowych hunwejbinów i mudżahedinów: Nekrofilia jako substytut innych działań pozytywnych i Tolerancja albo Śmierć - mają przyjąć po 15 tysięcy studentów na 1 rok

    • 1 1

  • to wina uczelni a nie "zasad UE" - medialna ściema

    Sami wybrali większy poziom dofinansowania, ale na zasadach pomocy publicznej . To nie tak, że UE "każe" brać dotację na tych zasadach - jest opcja wziąć mniejszy % ale móc robić komercję.

    Tak więc szanowne profesorstwo głupio się usprawiedliwia.

    • 8 0

  • zwroty

    Tak wyglądały nasze negocjacje z ustaleń z KE zmienione po zmianie władzy w 2007 toku.Już wtedy było wiadome (przykład Hiszpanii i Portugalii),że trzeba walczyć o zmianę pojęcia" pomoc publiczna" i zysk (przychód) na działalność statutową!! Bo trzeba wziąć pod uwagę olbrzymie koszty utrzymania tzw. trwałości projektu, co w przypadku nowych, kubaturowo wielkich obiektów UG jest bez dodatkowych pieniędzy nie do udźwignięcia. Będziemy zdaje się płacić ciężki haracz za "dobrodziejstwa" Unii. A przecież nam się należy premia za zjednoczenie bez kropli krwi Niemiec.
    Trzymajcie się wszyscy beneficjenci RPO!!

    • 0 2

  • Paranoja

    Wszystko da się zrobić, ale chyba ktoś zapomniał o takich dodatkowych funkcjach podczas składania wniosku o dofinansowanie! Wstyd mi czytać takie głupie gadanie, że niby nie da się ksero w budynku zrobić... można było je kupić, a nawet 5 na własny użytek, a nie kombinować z wynajmem pokoju jakiemuś koledze z dawnych lat. A w przypadku szkoleń... od 2007 roku wiadomo, że takie dofinansowania nie przysługują działalności komercyjnej... ktoś sobie pomyślał, że UE da kase na budynek dla mnie a ja sobie go wynajmę... Wstyd!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa...

Najczęściej czytane