• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okres wypowiedzenia w ramach umowy zlecenia

3 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracodawcy często zastępują umowę o pracę tzw. umową zlecenia lub umową o dzieło, mimo że przepisy prawa pracy tego zabraniają. Pracodawcy często zastępują umowę o pracę tzw. umową zlecenia lub umową o dzieło, mimo że przepisy prawa pracy tego zabraniają.

Przepisy nie podają jednoznacznie, jaki powinien być czas wypowiedzenia przy umowie zleceniu. Każdy przypadek należy analizować osobno, biorąc pod uwagę zakres umowy i okres jej obowiązywania.



Mam pytanie odnośnie okresu wypowiedzenia umowy zlecenia. Czy na tego typu umowie może być okres wypowiedzenia? Wyczytałem w internecie, iż jest to niezgodne z Kodeksem pracy, jednak umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, więc teoretycznie może być w niej zawarty okres wypowiedzenia. Co się dzieje jeśli pracownik lub pracodawca nie będzie go przestrzegał? Jakie mogą być konsekwencje w teorii, a jakie w praktyce? Co jednak w sytuacji, gdy umowa zlecenie ma znamiona umowy o pracę, czyli stałe miesięczne wynagrodzenie, ustalone godziny, ustalone miejsce czasu pracy oraz gdy została podpisana na długi okres czasu? - pyta nasz czytelnik.

Na pytanie odpowiada Marcin Janicki z Kancelarii BMJ Białobrzeska Miśkowiec Janicki Kancelarie Radców Prawnych.
Marcin Janicki, radca prawny Marcin Janicki, radca prawny

Przede wszystkim należy wskazać, że przepisy prawa pracy zabraniają zastępowania umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi - art. 22 § 1(2) Kodeksu pracy, a pomimo tego pracodawcy często zastępują umowę o pracę tzw. umową śmieciową tj. umową zlecenia lub umową o dzieło. Wynika to z różnych przesłanek, a ma na celu przede wszystkim uproszczenie stosunku prawnego łączącego pracodawcę z wykonującym określone prace oraz ograniczenie kosztów pracy.

Czy jesteś zatrudniony(a) na umowę zlecenie?



Ryzyko związane z uznaniem przez odpowiedni organ (sąd powszechny, właściwy inspektor pracy) umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia i o dzieło) za umowę o pracę wcale nie jest znikome. Poza sądem powszechnym, właściwy inspektor pracy posiada szereg uprawnień mających zmobilizować pracodawcę do przestrzegania prawa, np. wydanie decyzji nakazującej usunięcie naruszeń prawa lub wniesienie powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy. Niezależnie od tego właściwy inspektor pracy może nałożyć na pracodawcę grzywnę w postaci mandatu karnego w wysokości od 1000 do 30000 zł.

Wracając jednak do przedmiotu analizy, należy stwierdzić, że ustalenie długości okresu wypowiedzenia umowy zlecenia mieści się w granicach swobody umów określoną w art. 353(1) Kodeksu cywilnego, co oznacza w szczególności przyzwolenie na takie ułożenie stosunku prawnego, aby nie sprzeciwiało się to zasadom współżycia społecznego i przepisom prawa.

Wpisanie nadmiernie wydłużonego okresu wypowiedzenia, np. 12-miesięcznego, może zostać uznane za naruszające zasady współżycia społecznego, a co za tym idzie, za nieważne. Wymaga to jednak wytoczenia powództwa sądowego o ustalenie nieważności nadmiernie wydłużonego okresu wypowiedzenia w trybie art. 189 kpc, co jest jednak procesem długotrwałym. Nie ma jednak stałej granicy po przekroczeniu której należy uznać okres wypowiedzenia za nadmiernie wydłużony i każdy przypadek należy analizować osobno, biorąc pod uwagę zakres umowy i okres jej obowiązywania.

Dodatkowo należy rozważyć konsekwencje, jakie może ponieść kontrahent, który nie zastosuje się do okresu wypowiedzenia i wcześniej rozwiąże umowę zlecenia. W takim przypadku zleceniobiorca może zostać zobowiązany do naprawienia szkody, jaką poniósł zleceniodawca w wyniku naruszenia postanowień o wypowiedzeniu. Szkodą będą przede wszystkim wydatki poniesione przez dającego zlecenie na zrealizowanie zleconej czynności lub poniesione przez niego straty i korzyści nieuzyskane wskutek niedokonania zleconej czynności.
BGP Białobrzeska Janicki Miśkowiec Pawłowski Zieliński

Miejsca

Opinie (56) 1 zablokowana

  • Polska to kraj niewolników. Dalismy się skolonizować, to teraz mamy...

    Praca po 250 - 300 godz. w miesiącu to norma. (Za komuny pracowało się 22*8=176) Brak świadczeń socjalnych. Żadnych widoków na godną emeryturę. Do tego bezrobocie na poziomie 14% Może ktoś radzi sobie lepiej, ale dla większości z nas taka jest polska rzeczywistość. Ktoś tu napisał, że w Rosji mają gorzej - BZDURA! Tam tego nie ma! Średni zarobek to 4 tys zł - za 176 godz pracy w miesiącu! A bezrobocie poniżej 6%. Chcieliśmy do Europy, to teraz ją mamy. Ceny europejskie, o tak! Prawo europejskie, a jakże! Zarobki? Oj nie, bo po co? Niewolnikom się przecież nie płaci. Im daje się tylko na przeżycie..

    • 9 1

  • Wypowiedzenie umowy zlecenia

    Może wie ktoś Czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem jeśli wypowiedział mi umowę zlecenie z dnia na dzień bez okresu wypowiedzenia? Pracodawca podał powód - cięcie kosztów - ale teraz zostałam z dnia na dzień bez pracy.

    • 0 0

  • umowy

    Proponuje przeczytać znaczenie słowa mobbing :) Pozdrawiam

    • 0 0

  • Praca

    Najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd za granicę. Gdzie kultura zatrudniania, i traktowania pracowników jest zupełnie inna niż w Polsce, nie mówiąc o godnym i solidnym wynagrodzeniu. Więc jeśli ktoś m możliwość wyjazdu za granicę - to się nie zastanawiać. Bo w Polsce nie ma przyszłości....jedynie dzika harówa za marne grosze które nie wystarczają na podstawowe potrzeby i totalny brak szacunku dla pracownika.

    • 2 0

  • Taka prawda

    Państwo doi, biedak płaci. Biedak głupi nie rozumie, że jak źle głosuje lub nie głosuje to go jeszcze bardziej zdoją. Forma zatrudnienia nie ma znaczenia, ważna jest relacja między ludźmi. Ja zatrudniam ludzi na umowę o zlecenie i dzięki temu zarabiają u mnie 2500zł netto, zamiast 1500zł netto. Źle robię, że daję ludziom zamiast państwu?... nie sądze...

    • 0 1

  • Zleceniodawcy to oszusci i zlodzieje wiem cos na ten temat

    • 0 0

  • pracownik ( biorący zlecenie ) czuję się jak hrabia w zagrodzie , rezygnuje z pracy, w połowie wykonuje zlecenie i biegnie do nowego zleceniodawcy...... takich nie można traktować poważnie i nie zasługują na inne umowy

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kamiński

Polski polarnik, podróżnik, żeglarz, autor książek, fotograf, przedsiębiorca. Właściciel firmy...

Najczęściej czytane