• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okręty podwodne nie spełniają wymagań, ale i tak kupimy je od Niemców?

Robert Kiewlicz
9 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Obecnie Marynarka Wojenna RP dysponuje jednym okrętem typu Kilo oraz czterema okrętami typu Kobben. Na zdjęciu okręt podwodny typu Kobben zacumowany w Porcie Wojennym w Gdyni. Obecnie Marynarka Wojenna RP dysponuje jednym okrętem typu Kilo oraz czterema okrętami typu Kobben. Na zdjęciu okręt podwodny typu Kobben zacumowany w Porcie Wojennym w Gdyni.

Projekt modernizacji polskiej floty i pozyskania niemieckich okrętów podwodnych wzbudził duże kontrowersje. Portal Trojmiasto.pl jako pierwszy poinformował o prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej rozmowach na temat zakupu okrętów typu U-212A od Niemców. Okazało się jednak, że okręty te nie spełniają obowiązkowych wymagań taktyczno-technicznych. MON, zamiast odrzucić całkowicie tę ofertę postanowił... zmienić wymagania wobec dostawcy.



Okręty podwodne typu 212A – niemieckie okręty podwodne o napędzie hybrydowym opartym na bateriach akumulatorowych oraz systemie ogniw paliwowych. Okręty podwodne typu 212A – niemieckie okręty podwodne o napędzie hybrydowym opartym na bateriach akumulatorowych oraz systemie ogniw paliwowych.
W lipcu 2013 poinformowaliśmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej planuje pozyskać dwa okręty podwodne U-212A wyprodukowane przez niemiecki koncern ThyssenKrupp Marine Systems. Pomysł MON-u od początku budził poważne wątpliwości polskich ekspertów do spraw uzbrojenia.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie chciało jednak ujawnić, z czego wynika ta decyzja, jak ma się ona do programu rozwoju Marynarki Wojennej RP i czy zamówienia na takie okręty nie powinny trafić do polskich stoczni. MON poinformował jedynie, że procedura ta ma charakter poufny.

Rąbka tajemnicy uchylił jednak gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej. - Planowane postępowanie na dostawę okrętów podwodnych nowego typu nie będzie prowadzone w celu zawarcia umowy leasingowej - stwierdził Skrzypczak. - Przedmiotowe okręty zostaną pozyskane zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Odnosząc się do kwestii uczestnictwa polskiego przemysłu, w tym krajowych stoczni, zarówno w budowie, jak i w późniejszym serwisowaniu okrętów podwodnych Marynarki Wojennej RP, wyjaśniam, że o udzielenie zamówienia będą mogli ubiegać się wykonawcy, którzy będą spełniali warunki udziału w postępowaniu oraz nie będą podlegali wykluczeniu. Ponadto okręty podwodne, które mogą być zaoferowane stronie polskiej, będą musiały odpowiadać kryteriom postawionym przez Sztab Generalny WP w wymaganiach operacyjnych.

Czy Marynarka Wojenna RP doczeka się nowych okrętów?


W międzyczasie jednak do MON wpłynęła opinia od ekspertów Marynarki Wojennej RP. Stwierdzili oni jednoznacznie, że U-212A nie są idealnymi okrętami podwodnymi dla polskiej marynarki. Nie posiadają uzbrojenia rakietowego, nie są wyposażone w nowoczesne systemy ratownictwa i nie spełniają wymagań dotyczących układu napędowego.

Polski resort obrony zamiast odrzucić ofertę wyraził zgodę na powołanie grupy specjalistycznej do weryfikacji wymagań operacyjnych na okręt podwodny 212A. - Zakłada się, że najpóźniej do 8 listopada 2013 zostanie zakończony proces weryfikacji przedmiotowego wymagania operacyjnego - informuje gen. Skrzypczak. - Po jego zatwierdzeniu dokonana zostanie weryfikacja dokumentów fazy analityczno-koncepcyjnej systemu pozyskiwania, eksploatacji i wycofania sprzętu wojskowego, takich jak: wstępne założenia taktyczno-techniczne i pełne studium wykonalności na pozyskanie okrętu podwodnego nowego typu.

Jak twierdzą eksperci do spraw uzbrojenia, oznacza to zmianę danych technicznych tak, aby U-212A pasował do nowych specyfikacji Sztabu Generalnego WP. Według naszych informacji negocjacje pomiędzy MON a ThyssenKrupp Marine Systems są w toku, a umowa może zostać podpisana już w lutym 2014 roku.

Miejsca

Opinie (230) 4 zablokowane

  • Podstawówka się kłania!

    Uzupełnij brakujące pola aby otrzymać wynik U-212A!

    • 0 1

  • Moze jednak sie mylimy !!!!!!!Najnowszy okret podwodny USA jest z tradycyjnym napedem !

    Otoz zaskoczyl mnie ostatnio najnowoczesniejszy i najdrozszy okret podwodny USA ktory ku mojemu zdziwnieniu posiada tradycyjny naped a nie np. atomowy !!! Nie znam sie na tym ale opisali ze ma naped chyba gazowy czy zwykly diesel !. Jest co prawda w technologi niewykrywalnej stealth lecz oparty jest w calosci na konstrukcjach starego typu i teraz nie wiadomo jaki to ma cel ?

    • 0 3

  • Oferta Scorpenów chyba nie gorsza, ponadto Francuzi oferują offset w SMW.

    Wybór U-botów dycyzją czysto polityczną.

    • 12 1

  • No to pan płemieł znowu dostanie medal od Angeli.

    • 11 2

  • Nie takie stare te u-booty.

    - weszły do służby w 2003r. - większość naszego ciężkiego sprzętu jest sporo starsza.

    • 4 4

  • "Polski" rząd. (2)

    Ogłaszamy przetarg na okręty podwodne.
    Niemieckie okręty nie spełniają wymogów.
    Rząd PO anuluje przetarg i zmienia zasady tak, aby niemieckie okręty spełniały wymogi.
    Kupujemy niemieckie okręty.

    Czy ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości kim są ludzie z PO? Korupcja, kumoterstwo, kolesiostwo i największa liczba podwyżek od 1989 roku.

    Co na to Polacy? Gigantyczny wzrost poparcia dla PO.
    Otępienie.

    • 22 3

    • Nie koniecznie otępienie. Raczej zimna kalkulacja.

      Miliony Polaków dziś żyje z PO w urzędach, w firmach kolesiów, samorządach, budżetówce. Wybór jest taki: póki rządzi PO nic nam nie zaszkodzi. Pensyjka regularna, wczasy pod gruszą, może jakiś przetarg da się skręcić i przytulić parę baniek. Jak przyjdzie ktoś inny to może się to skończyć. Tak więc lodziarze z PO mogą nawet kraść w biały dzień, notowania będą wysokie. Więc po co ma przychodzić ktoś inny? Dobrze jest jak jest. Dodajmy do tego parę procent debili, lemngów, ludzi głupich i zmanipulowanych i coś koło 20 % poparcia jest.

      • 8 2

    • Nie! To umiejętna propaganda i wykorzystanie mediów i celebrytów!

      • 2 1

  • I powiem więcej

    Ten który zakupi taką łódź jako wrak-złom za nieduże pieniądze i wdroży Twój pomysł w życie, zrobi niemałe pieniądze!

    • 1 0

  • Przecież każdy wie, że najlepsze małe okręty podwodne produkują Niemcy.

    Mamy już znakomite niemickie czołgi Leopard (pomimo, że stare), możemy mieć i niemieckie U-booty

    • 4 4

  • Zdrada

    To już śmierdzi zdradą

    • 4 1

  • W PL jest kasa tylko na 1) wypłaty wojskowych +13nasti 2) sowite emerytury wojsk. 3) sprzet zachodni (1)

    Wtedy dociskają śrube pozostałym obywatelom którzy utrzymuja ten cały bałagan i młodych byczków którzy w wieku 34 lat sa emerytami i dorabiają do emerytury jako cywile w wojsku. Obywatelom którzy pracują odbierane jest ok 30-40% z pensji plus inne podatki a świadczenia dostaje marne a emeryturę to po 67 roku życia ( 500-900zł max) wojskowym odbierane są grosze i dostaje emeryturki liczone w tysiące zł. Zakup sprzętu dla wojska to transfer kasy do zagranicznych koncernów, to wojsko jest zbędne w ilości 100 tys żołnierzy siedzących w jednostkach. Rosja zakręci ropę gaz i po sprawie. Lepiej kupić nowe skmi przynajmniej pieniądze zostaną w pl i dadzą prace

    • 5 1

    • to każdy wie, ale lobby obcych państw i gospodarcze i wojskowe jest skuteczne niestety.

      nasi politycy dają się manipulować, często za darmo działają na szkodę państwa, niektórzy mądrzejsi biorą za to kasę czyli są zdrajcami,
      GP RM gmyz macierewicz i inni są zdalnie sterowani i za darmoszkę robią krecią robotę, jakiej nie powstydziło by się MI 5 CIA czy MOSAD i KGB

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży komunikacji elektronicznej w Polsce i Europie. Założona w 1988 r. firma VECTOR jest europejskim dostawcą rozwiązań dla dynamicznie rozwijającej się branży telekomunikacyjnej, oferuje zaawansowane systemy wykorzystywane w sieciach stacjonarnych i mobilnych. Firma specjalizuje się w integracji oraz produkcji rozwiązań, które pozwalają operatorom sieci świadczyć usługi multimedialne, takie jak telewizja...

Najczęściej czytane