• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ambitne plany inwestycyjne Energi

Robert Kiewlicz
4 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Budowa nowego bloku o mocy 1000 MW w elektrowni w Ostrołęce jest jednym z celów strategii rozwoju Grupy Energa na lata 2009-2015. Budowa nowego bloku o mocy 1000 MW w elektrowni w Ostrołęce jest jednym z celów strategii rozwoju Grupy Energa na lata 2009-2015.

Na początku 2011 roku gdańska Energa jest gotowa wejść na plac budowy elektrowni węglowej o mocy 1000 MW w Ostrołęce. Obecnie czeka na pozwolenie na budowę, które otrzyma prawdopodobnie już w listopadzie.



Trwają rozmowy z inwestorami strategicznymi oraz instytucjami finansowymi zainteresowanymi udziałem w tym przedsięwzięciu. Blok w Elektrowni Ostrołęka C na węgiel kamienny i biomasę produkować będzie blisko 7,5 tys. GWh rocznie. Oddanie nowej elektrowni do użytku planowane jest na 2017 r.

To nie jedyna duża inwestycja jaką ma rozpocząć gdański koncern energetyczny. Projekt największej w Polsce elektrowni gazowej (860 MW) w Grudziądzu jest na etapie opracowywania dokumentacji i pozyskiwania zgód. Energa będzie budować tę elektrownię z irlandzką spółką ESB International.

- Dla nas nadrzędnym celem jest realizacja zaplanowanych inwestycji, ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski, w której działamy - mówi Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energa SA. - Nasze dotychczasowe działania zostały dobrze ocenione przez rynek, ekspertów jak i potencjalnych inwestorów. Konsekwencja w realizacji strategii jest konieczna w celu utrzymania, a nawet podniesienia wartości firmy i jakości usług.  

Finalizowane są także procedury związane z powołaniem spółki celowej do budowy wraz Grupą Lotos elektrociepłowni o mocy 250 MW zasilanej pozostałościami po przerobie ropy naftowej.

Rozpoczęła się realizacja budowy nowego bloku energetycznego na biomasę w należącej do Energi elektrociepłowni w Elblągu. Trwa obecnie przetarg na wykonawcę bloku, który będzie produkował w skojarzeniu "zieloną" energię elektryczną (165 tys. MWh) oraz ciepło (797 tys. GJ).

Uruchomione zostały prace przy projekcie budowy drugiego stopnia na Wiśle wraz z elektrownią wodną. Obecnie przygotowywana jest między innymi ocena oddziaływania na środowisko, konieczna do uruchomienia inwestycji. Aktualnie w Dolinie Wisły poniżej zapory wodnej we Włocławku trwa inwentaryzacja przyrodnicza, czyli spis i ocena występowania wszystkich rzadkich gatunków fauny i flory prowadzona przez czołowych polskich przyrodników. Do realizacji inwestycji szacowanej na 2,5 mld zł, poszukiwany jest partner strategiczny.

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472
  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Zobacz także

Opinie (2)

  • Polska rzeczywistość potrafi obalać zdroworozsądkowe myślenie o przedsiębiorczości, rynku etc (1)

    jak słyszę o inwestycjach Energii czy PGE to niestety widzę już tylko wzrost cen...

    • 4 2

    • Inwestycje nie powinny być widoczne, tylko odczuwalne, w tym - że nie ma przerw w dostawach prądu, albo w podłączaniu klientów. To duży teren i może kilkadziesiąt tysięcy przyłączeń to dla ciebie nic, ale dla przyłaczonych - prąd...

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Waldemar Kucharski

współzałożyciel i były prezes zarządu Young Digital Planet SA. Obecnie członek Rady Nadzorczej...

Najczęściej czytane