• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Centrum Techniki Morskiej w Polskiej Grupie Zbrojeniowej

erka
22 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej realizuje prace badawcze, rozwojowe, projektowe i doświadczalne w celu opracowania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie wojskowej techniki morskiej oraz w innych dziedzinach związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej realizuje prace badawcze, rozwojowe, projektowe i doświadczalne w celu opracowania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie wojskowej techniki morskiej oraz w innych dziedzinach związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Dwanaście spółek z sektora obronnego trafi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To pierwszy etap konsolidacji branży obronnej. Do PGZ trafi m.in. Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej z Gdyni oraz akcje i udziały spółek nadzorowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu i skupionych w grupie PHO (dawnym Bumarze).



Początek konsolidacji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej oznacza wniesienie do spółki akcji 11 spółek wojskowych nadzorowanych przez MON oraz akcji Huty Stalowa Wola. Na koncentrację potrzebna jest jeszcze zgoda UOKiK.

- Jesteśmy na początku drogi do konsolidacji tego sektora gospodarki. Chcemy zbudować silną grupę, która będzie mogła konkurować o kontrakty zbrojeniowe w kraju i za granicą - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

W pierwszym etapie konsolidacji do PGZ włączone zostały nadzorowana przez MSP Huta Stalowa Wola i nadzorowane przez MON WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu. W drugim etapie do Grupy trafią kolejne spółki. W sumie ok. 30 podmiotów.

Większościowym akcjonariuszem Polskiej Grupy Zbrojeniowej pozostanie Skarb Państwa. Dzięki konsolidacji powstanie grupa z przychodami sięgającymi 5 mld zł. Pozwoli również utrzymać i stworzyć nowe miejsca zatrudnienia bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób. Spółki skupione w PGZ będą mogły wspólnie realizować zamówienia dla MON oraz aktywnie uczestniczyć w procesie modernizacji polskiej armii. W ciągu najbliższej dekady na ten cel przeznaczonych zostanie 130 mld zł. Strategię konsolidacji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej opracowało Ministerstwo Skarbu Państwa. PGZ została zarejestrowana w KRS 5 grudnia 2013 r.
erka

Miejsca

Opinie (7)

  • Znowu warszawa przejmuje nasz majątek, decyzje, zarządzanie,.. (2)

    - już szkoda nawet pisać i się na ten temat rozwodzić :(

    • 18 9

    • RE: ""...znowu warszawa.." (1)

      Tym razem W Radomiu będzie mieścić się ta spółka. Jedna z niewielu dobrych decyzji tego rządu niech ożywiają różne części kraju a nie tylko wielkie miasta. Radom to historia i filar polskiej zbrojeniówki

      • 9 0

      • oraz mekka chytrych bab.

        • 5 6

  • Śmiech na sali !!!

    Mortal Kombat !!!!!!!!!!!!!!!

    • 6 2

  • (1)

    ,,- Jesteśmy na początku drogi do konsolidacji tego sektora gospodarki. Chcemy zbudować silną grupę, która będzie mogła konkurować o kontrakty zbrojeniowe w kraju i za granicą - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński.''

    Czyli najpierw zrobia molocha ktory bedzie robil wszystko a wiec nic aby po jakichs 10 latach stwierdzic ze moloch sie im nie udal wiec beda rozdrabniac w przy okazji przeplyw kasy bedzie z panstwowego do ,,prywatnego''.

    Zamiast brac przyklad z np.USA ktore produkuje aktualnie najlepszy sprzet wojskowy,kosmiczny i gdzie od czasow wojny panstwo zleca w przetargach prywatnym firmom projekty i zamowienia bo uznali ze gdy opanstwo cos produkuje to jest to drozsze,gorsze i dluzej trwa produkcja (np. likwidacja NASA) to nasze jelopy z rzadu konsoliduja wszystkie jeszcze jako tako dzialajace firmy w jeden wielki kombinat...

    • 3 6

    • zwolennik zdrowego rozsądku

      pewnie gdyby postanowili sprzedać poszczególne zakłady to byś krzyczał i biegał "rozsprzedają", ale jak konsolidują, żebyśmy mieli polskie koncerny na tyle duże i silne, żeby mogły działać pewnie zagranicą to też ci się nie podoba, minister od początku mówił, że tylko łączenie w większe podmioty ułatwia inwestowanie i obniża koszty, ale ty widać lepiej znasz się na ekonomii...

      • 0 0

  • Cuda techniki morskiej :)

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz koordynację działalności poszczególnych pionów organizacyjnych. Magister Inżynier Nauk Technicznych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Certyfikowany Project Manager Stowarzyszenia Project Management Polska, Prezes Zarządu Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii SA i Wiceprezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Najczęściej czytane