• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ciąża podczas umowy o pracę na okres próbny

31 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Przeciętne wynagrodzenie jest wyliczane z wynagrodzenia uzyskanego przez 12 miesięcy poprzedzających uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego (z wyłączeniem okresów pozostawania na zwolnieniu lekarskim L4). Przeciętne wynagrodzenie jest wyliczane z wynagrodzenia uzyskanego przez 12 miesięcy poprzedzających uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego (z wyłączeniem okresów pozostawania na zwolnieniu lekarskim L4).

Kobiety, które zaszły w ciążę podczas trwania umowy o pracę na okres próbny często nie wiedzą, jakie prawa im przysługują. W takiej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka.



Umowa na okres próbny 2023 - zmiany, obowiązki, wymagania



Jestem w 6/8 tygodniu ciąży. Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 19.06.2017 do 31.08.2017. Chciałabym dowiedzieć się, czy pracodawca może mnie zwolnić, czy musi przedłużyć mi umowę? Jak będzie wyglądała moja sytuacja, jeśli chodzi o zasiłek macierzyński? Czy będzie mi się należał po urodzeniu dziecka, jeśli tak, to w jakiej kwocie i na jaki okres czasu? Jak będzie wyglądała moja sytuacja z ubezpieczeniem po urodzeniu dziecka? Czy muszę sama wykupić ubezpieczenie, czy mogę zarejestrować się w urzędzie pracy i czy wtedy będą należały mi się jakiekolwiek zasiłki?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił mecenas Wojciech Kawczyński z Kancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. w Gdańsku.

Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny
Pytania czytelniczki dotyczą szeregu zagadnień, stąd też dla ułatwienia odpowiedzi zostały podzielone na punkty odnoszące się do poszczególnych zagadnień.

I Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na okres próbny przekraczający jeden miesiąc w okresie ciąży

W związku z tym, że umowa o pracę czytelniczki została zawarta na okres przekraczający 1 miesiąc, to zgodnie z art. 177 § 1 i 2 Kodeksu pracy (dalej jako "KP") pracodawca nie może jej wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę w okresie ciąży. Pamiętać jednak należy, iż oznacza to, że to pracodawca nie może "zwolnić" pracownika, natomiast co do zasady nie oznacza to, że umowa, która została zawarta na okres próbny czy na czas określony, którego upływ przypada w okresie ciąży, ulega automatycznemu przedłużeniu. Od tej zasady jest wszakże jeden, bardzo istotny wyjątek. Umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający 1 miesiąc ulegnie jednak automatycznego przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. W związku z tym, w przypadku czytelniczki, jeśli dzień, kiedy upływa okres próbny, na jaki została zawarta umowa o pracę czytelniczki (31.08.2017 r.) przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży, to umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu, natomiast w przeciwnym razie ulegnie rozwiązaniu z dniem 31.08.2017 r.

Pewną ciekawostką może być natomiast fakt, że zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego termin 3-miesięczny, o którym mowa powyżej, należy obliczać "w równej miary miesiącach księżycowych" (28 dni), a nie w miesiącach kalendarzowych.

II Jak będzie wyglądała moja sytuacja jeśli chodzi o zasiłek macierzyński? Czy będzie mi się należał po urodzeniu dziecka, jeśli tak to w jakiej kwocie i na jaki okres czasu?

W momencie, gdy zaszłam w ciążę:

Co do zasady, po ustaniu tytułu ubezpieczenia (który daje m.in. stosunek pracy), prawo do zasiłku macierzyńskiego nie przysługuje. Zgodnie jednak z art. 30 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony (w tym również na okres próbny), z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 KP została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

Odnosząc to do sytuacji czytelniczki stwierdzić należy, że w przypadku, jeśli umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu (co, jak już wskazałem powyżej, będzie miało miejsce wtedy, gdy w dniu 31.08.2017 czytelniczka przekroczy już trzeci miesiąc ciąży) to po urodzeniu dziecka będzie czytelniczce przysługiwać zasiłek macierzyński. W przypadku natomiast, jeśli 31.08.2017 r. przypada przed upływem trzeciego miesiąca ciąży, to czytelniczce nie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia.

Zasiłek macierzyński co do zasady jest wypłacany w następujący sposób:

  • za okres urlopu macierzyńskiego, który w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni - 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku,
  • za okres urlopu rodzicielskiego, który w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 32 tygodnie - 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez pierwsze 6 tygodni, a następnie 60 proc. podstawy zasiłku przez pozostałe 26 tygodni.


Przy czym możliwe jest złożenie w trybie art. 1791 KP w terminie 21 dni od porodu wniosku o udzielenie, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W takim przypadku, pracownicy będzie przysługiwać przez cały okres 12 miesięcy (a precyzyjniej, 52 tygodni) zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku miesięcznie.

Na zakończenie odpowiedzi na tę część pytania wskazać należy, że podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne wynagrodzenie pracownicy, tj. przychód pracownicy stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków pracownicy (tj. co do zasady 13,71 proc.). Przeciętne wynagrodzenie jest wyliczane z wynagrodzenia uzyskanego przez 12 miesięcy poprzedzających uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego (z wyłączeniem okresów pozostawania na zwolnieniu lekarskim L4).

III Jak będzie wyglądała moja sytuacja z ubezpieczeniem po urodzeniu dziecka? Czy muszę sama wykupić ubezpieczenie, czy mogę zarejestrować się w urzędzie pracy i czy wtedy będą należały mi się jakiekolwiek zasiłki?

Pytanie nie precyzuje, o jakie ubezpieczenie pyta czytelniczka - zakładam więc, że chodzi o ubezpieczenie zdrowotne lub chorobowe.

W przypadku, jeśli umowa o pracę czytelniczki zostanie przedłużona (na zasadach jak opisanych w pierwszej części tego artykułu) i będzie ona otrzymywała zasiłek macierzyński, to będzie miała prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Natomiast w przypadku, jeśli czytelniczce nie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, to celem uzyskania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej winna ona nabyć inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, np. zarejestrować się jako osoba bezrobotna. W sytuacji natomiast, jeśli umowa o pracę czytelniczki nie zostanie przedłużona, to nie będzie ona podlegała ubezpieczeniu chorobowemu po urodzeniu dziecka i wobec tego nie będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego. Niezależnie od tego, może ona jednak ubiegać się o świadczenie rodzicielskie, które przyznawane jest w wysokości 1000 zł miesięcznie przez okres 52 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka. Takie świadczenie rodzicielskie przysługuje niezależnie od tego, czy czytelniczka zarejestruje się jako osoba bezrobotna, czy nie.
kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Opinie (57) 1 zablokowana

  • Związek przyczynowo skutkowy (3)

    Niskie bezrobocie - brak ludzi do pracy - niepewne emerytury- kurczący się rynek zbytu-niższa produktywność-mniejsze przychody-niepewna emerytura
    i to tak wszystko niezwiązane z dzietnością, prawda?
    jeszcze kilka lat anty-rodzinnej polityki firm i nie będzie ani komu ani dla kogo robić

    • 7 3

    • I tak nie będzie, bo przez ten chory rząd ludzie powyjezdzaja w ch****e

      • 0 0

    • to nie przez firmy tylko przez rzady w Polsce nie oplaca sie zakladac dzialalnosci i walczyc o pracownika

      Bo jak bezrobocie spada to płace rosną. Inaczej nie przyciągniesz pracownika. Tylko trzeba się ruszyć i zmienic robotę inaczej tego nie zauważysz.

      • 3 0

    • A dokąd ma zawędrować kraj w którym dzieci traktowane są jako zło konieczne a kobiety które noszą w sobie dzieci traktuje się w kategoriach lenie i cwaniaki?

      • 2 1

  • nie dymaj sie na próbe

    • 0 0

  • ciąża to nie choroba (2)

    kiedy tak mówię, kobiety patrzą na mnie jak na idiotę, bo najlepiej chciałyby być od razu na L4 jak tylko zobaczą 2 kreski na teście ciążowym

    • 2 2

    • (1)

      Daj znać, gdzie przyjmujesz. Będę wiedziała kogo omijać szerokim łukiem. Ciąża to nie choroba, ale nie każda ciąża jest łatwa, lekka i przyjemna i nie każda niezagrożona wielki "GINEKOLOGU".

      • 2 2

      • o tym decyduje ginekolog a nie "WIELKA MATRONA"

        • 1 1

  • Obecnie obowiązujące przepisy zniechęcają pracodawców do zatrudniania kobiet. Sama jestem kobietą i gdy przyjdzie mi kiedyś pełnić role pracodawcy, to zatrudnię mężczyznę, a nie cwaną kobietę, która przychodząc do mnie już wie, że jest w ciąży i na drugi dzień od zatrudnienia pójdzie na zwolnienie. Te przepisy nie chronią kobiet, dają tylko pole manewru dla leniwych cwaniar, a uczciwe i pracowite kobiety jawią się jako potencjalny problem dla pracodawcy.

    • 0 0

  • Moja córka odbywała staż w budżetówce jako zarejestrowana w Urzędzie Pracy , w tym czasie zaszła w ciążę, urodziła i nie otrzymała żadnego wsparcia, po prostu została bezrobotna matką na utrzymaniu rodziny, dzika Polska nie dla Polaków.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Waldemar Kucharski

współzałożyciel i były prezes zarządu Young Digital Planet SA. Obecnie członek Rady Nadzorczej spółki edukacyjnej Learnetic SA. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej (Katedra Inżynierii Dźwięku). Jeszcze w trakcie studiów projektował instrumenty klawiszowe dla Zakładów Radiowych ELTRA z Bydgoszczy. W roku 1990 Waldemar Kucharski wraz z obecnymi członkami zarządu YDP: Piotrem Mrozem, Arturem Dyro i Jackiem Kotarskim ukończyli studia na Politechnice Gdańskiej i założyli własną...

Najczęściej czytane