• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co po maturze: studia, praca, a może gap year?

Mateusz Groen
18 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (117)

Najważniejsze egzaminy mają już za sobą, przed nimi koniec matur 2023 i wielu absolwentów szkół średnich wciąż zadaje sobie pytanie: co dalej? Jedni mają już konkretne plany i przygotowują aplikacje na studia, inni zamierzają dłużej się nad tym zastanowić i ich pomysłem jest tzw. gap year, a jeszcze inni planują podróże lub zamierzają podjąć pracę. Przed tegorocznymi maturzystami najdłuższe wakacje w ich dotychczasowym życiu. Jakie mają plany na najbliższe kilka miesięcy i czy faktycznie większość z nich przyszłość wiąże z koniecznością podjęcia studiów?

Jak spędziłe(a)ś przerwę wakacyjną po maturze?

Po maturze czeka na młodzież wiele możliwości i konieczność podjęcia pierwszych dorosłych decyzji. Nie ma jednej "poprawnej" ścieżki, jednak ważne jest, aby dobrze przemyśleć swoje cele i zdecydować, w którym kierunku chce się dalej kroczyć.

Matura to zamknięcie pewnego etapu, a tuż po niej nastąpi wyczekiwana przerwa wakacyjna. Więc co właściwie "młodzi dorośli" zrobią po maturze?

Studia: najczęstszy wybór tegorocznych maturzystówMatura to niepozorny egzamin, który może wpłynąć na przyszłość młodych ludzi. Większość z nich ma już plany na swoją wymarzoną karierę. Dlatego wiele osób wybiera kontynuację nauki na studiach, by pogłębiać wiedzę w wybranej dziedzinie i rozwijać umiejętności. Studia to też czas do nawiązywania nowych kontaktów, a także możliwość wyjazdu do innego miasta, a nawet państwa.

- Nie wyobrażam sobie na ten moment opcji, że się nie dostanę na studia albo że nie pójdę na nie. Zawód, w którym się widzę w przyszłości, jest ściśle związany z pójściem na studia. Dlatego jestem pewna, że idę na studia - mówi Kasia, maturzystka z V Liceum w Gdańsku.

Matura III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku Matura III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
Studia mogą otworzyć drzwi do lepszych możliwości zawodowych i rozwoju osobistego. Tegoroczni maturzyści po otrzymaniu wyników staną przed wyborem, gdzie ostatecznie się wybrać na studia. Dwa kierunki wydają się przyciągać ich szczególną uwagę: medycyna i prawo. Dwa prestiżowe kierunki, które od lat cieszą się popularnością. W tym roku m.in. wielu maturzystów z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku właśnie na te kierunki będzie starało się dostać.

- Od samego początku liceum marzę, by iść na medycynę, i to w tym kierunku zamierzam się dalej kierować. Dużo osób z mojej klasy ma podobne plany. Ludzie jednak czasami decydują się na przerwę w edukacji, bo w wieku 18 czy 19 lat nie są jeszcze pewni, co dokładnie chcą robić w życiu - mówi Maciek, maturzysta.
Ruszyła rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Jak składać podania? Ruszyła rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Jak składać podania?

Rok przerwy dla siebie"Gap year", czyli rok przerwy po maturze, to temat, który wciąż budzi kontrowersję. Dla niektórych jest to najlepsza okazja do odpoczynku, zwiedzania świata czy zgłębiania swoich pasji. Wciąż jednak wiele osób uważa, że to stracony czas i lepiej iść tuż po maturze na studia. Jednak gap year ma wiele potencjalnych korzyści i zależy od nas, jak go wykorzystamy.

- Na ten moment chciałabym iść na studia, ale jeszcze nie wiadomo, jak pójdą matury. Dlatego ewentualnie dopuszczam "gap year", ale jak moi rodzice usłyszeli ten pomysł, to zarzucili mi, że nie skończę studiów. Uważam inaczej. Ewentualna roczna przerwa byłaby czymś ciekawym, bo mogłabym poprawić matury, które nie pójdą po mojej myśli i iść na te studia, które chce. Jedna moja znajoma chce zrobić sobie "gap year" i wyprowadzić się na rok do Hiszpanii. To też jest dobre wyjście - mówi Ania, tegoroczna maturzystka.
Matura 2023 w Liceum nr II w Gdańsku Matura 2023 w Liceum nr II w Gdańsku
Niektórzy maturzyści decydują się właśnie na takie rozwiązanie. Nie jest to może najczęściej wybierana opcja, ale zdarzają się też i tacy. Roczna przerwa po maturze to dobry czas na to, by podróżować, pracować, poznać siebie, ale przede wszystkim by poznać, czego się oczekuje od życia, a także skupić się na nauce i ewentualnie poprawić wyniki matury.

Najdłuższe wakacje w życiu = podróżTegoroczni maturzyści najczęściej planują wycieczki. Przed nimi najdłuższe wakacje w życiu trwające cztery miesiące, dlatego wiele osób ten czas chce poświęcić na zasłużone wakacyjne odskocznie po długim okresie przygotowań do egzaminów.

- Jeszcze nie wiem, gdzie pojadę, ale wiem, że chcę wyjechać na wycieczkę ze swoją ekipą. Później będą studia i najpewniej porozjeżdżamy się w różne strony, więc będzie już ciężej gdzieś pojechać większą grupą - mówi Artur.
Matura z jezyka angielskiego w XX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku Matura z jezyka angielskiego w XX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku

Szukanie pracy na wakacjePo egzaminach maturzyści rozważają też znalezienie pracy na wakacje, aby zarobić trochę pieniędzy i odłożyć oszczędności na studia. To może być doskonała okazja do poznania różnych branż. Większość osób najprawdopodobniej wybierze pracę w gastronomii. Dla młodzieży praca ma za zadanie odłożenie pieniędzy na studia, czy też wspomniany wyjazd w drugiej części wakacji.

- Po maturze oczywiście praca przez najbliższe dwa miesiące, a później wydam to na wycieczkę ze znajomymi. Tak sobie zaplanowałem w tym roku. Mam nadzieję, że się uda, bo jeszcze nie rozglądałem się za pracą, ale nie jestem wybredny, bo to ma być tylko po to, by zarobić kasę na wyjazd - mówi Bartek.

Niedługo w Trójmieście będzie wiele możliwości do spędzania wolnego czasu w bardziej imprezowy sposób. Niedługo w Trójmieście będzie wiele możliwości do spędzania wolnego czasu w bardziej imprezowy sposób.

Wakacyjne festiwale i koncerty - dla młodych za drogie?Wydawać się mogło, że to właśnie festiwale i koncerty będą najczęstszą formą spędzania najdłuższych wakacji w życiu. Okazuje się, że niestety, wiele osób mierzy się z ograniczeniami finansowymi, a nadchodzący "gorący czas" festiwali i koncertów w Trójmieście nie jest wyczekiwany przez maturzystów.

- Nie, jakoś nie myślałam o festiwalach, bo są dla mnie za drogie. Na ten moment raczej praca. Oczywiście imprezy będą, a najbliższa to jak tylko skończę wszystkie egzaminy - mówi Ania.
Bilety na tegoroczne wydarzenia to duże koszta i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Najpopularniejszym wydarzeniem jest nadchodzący Opener festiwal, jednak bilet czterodniowy to obecnie koszt 949 zł. Warto jednak szukać alternatywnych rozwiązań, takich jak mniejsze koncerty, imprezy plenerowe.

IMPREZY I WYDARZENIA Wydarzenia i koncerty w Trójmieście

sie 9-10
Rockowizna festiwal 2024
Kup bilet
lip 19-21
Globaltica
Kup bilet
sie 2-4
Brasswood Festiwal 2024
Kup bilet

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (117)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Tomasz Basiński

W latach 1987 – 1990 kształcił się w sopockim Policealnym Studium Zawodowym w specjalności Oprogramowanie Maszyn Cyfrowych. W 1992 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Brał udział w wielu specjalistycznych kursach marketingu i sprzedaży organizowanych przez renomowane instytucje. Doświadczenie w zarządzaniu zdobywał od 1992 roku. Był współorganizatorem biura Fundacji Centrum Informacji Gospodarczej przy...

Najczęściej czytane