• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cyfrowa złotówka. Kryptowaluta zastąpi gotówkę

Robert Kiewlicz
4 czerwca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Cyfrowa waluta nie ma wypierać z obiegu tradycyjnego pieniądza. Obie formy mają funkcjonować równolegle. Jak na razie Narodowy Bank Polski wyraża sceptycyzm i nie spieszy się z wprowadzeniem do obiegu cyfrowej wersji złotego. Cyfrowa waluta nie ma wypierać z obiegu tradycyjnego pieniądza. Obie formy mają funkcjonować równolegle. Jak na razie Narodowy Bank Polski wyraża sceptycyzm i nie spieszy się z wprowadzeniem do obiegu cyfrowej wersji złotego.

Narodowy Bank Polski cały czas analizuje możliwość wprowadzenia cyfrowego pieniądza. Choć podchodzi do tego sceptycznie i raczej woli promować płatności gotówkowe, to według ekspertów wprowadzenie cyfrowej złotówki jest nieuniknione. Cyfrowy pieniądz i technologia blockchain to wygodny i szybki sposób dokonywania płatności, a  nad wprowadzeniem cyfrowej waluty pracują: amerykański Fed, Europejski Bank Centralny czy Ludowy Bank Chin.



Dlaczego warto korzystać z kryptowalut?

Koncepcja emisji pieniądza cyfrowego banku centralnego (Central Bank Digital Currency) jest analizowana w wielu państwach od kilku lat. Czy wprowadzenie pieniądza cyfrowego emitowanego przez bank centralny jest nieuniknione?

Cyfrowy pieniądz banku centralnego



W 2020 r. wyraźnie wzrosło zaangażowanie banków centralnych na świecie w badania nad możliwością emisji pieniądza cyfrowego banku centralnego (Central Bank Digital Currency, CBDC), w większości jako cyfrowego odpowiednika gotówki. Badania Banku Rozrachunków Międzynarodowych wskazują, że pod koniec 2020 r. 86 proc. spośród 65 ankietowanych banków centralnych na świecie zaangażowanych było w badanie koncepcji emisji CBDC.

Obowiązkowa płatność gotówką. NBP chce ustawowych gwarancji



- NBP uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby - w razie zaistnienia takiej potrzeby - móc podjąć stosowne działania także w Polsce. W warunkach polskich aktualnie nie znajdują odzwierciedlenia przesłanki, którymi kierowały się inne banki centralne przy rozpoczęciu testów pilotażowych w zakresie emisji CBDC czy wdrożeń pieniądza cyfrowego - twierdzi Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Koncepcja cyfrowej złotówki jest martwa



- Wprowadzenie do obiegu pieniądza cyfrowego jest bardzo prawdopodobne. Wiele banków centralnych na całym świecie już pracuje nad wdrożeniem waluty cyfrowej. W obliczu rosnącej popularności "prywatnych" kryptowalut banki centralne chcą zapobiec utracie monopolu na emisję pieniądza. Powszechne wprowadzenie cyfrowych dolarów lub jenów zajmie jednak lata - mówi dr Michał Pronobis z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Jak wyjaśnia dr Pronobis, cyfrowy pieniądz i technologia blockchain to wygodny i szybki sposób dokonywania płatności.

Bitcoin - bańka spekulacyjna czy pieniądz przyszłości?



- Płacąc walutą cyfrową, nie potrzebujemy pośrednika do zawierania transakcji. W Polsce jesteśmy jednak daleko od rozwijania nowych systemów płatniczych opartych o technologię blockchain. Koncepcja cyfrowej złotówki pozostaje martwa ze względu na brak zaangażowania NBP w ten proces. Paradoksalnie, w przeciwieństwie do globalnych trendów, NBP zajmuje się obecnie promowaniem archaicznego środka płatności, jakim jest gotówka - dodaje Michał Pronobis.

NBP promuje płatności gotówkowe



Jeszcze w kwietniu 2021 r. Narodowy Bank Polski poinformował, że chce na poziomie ustawy zagwarantować obowiązek akceptowania płatności gotówkowych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce. W niektórych sklepach czy punktach handlowych można spotkać się z akceptowaniem płatności tylko kartą. NBP chce, by taki zakaz był nielegalny, a prawo do płacenia gotówką było zapisane w ustawie.

Bitcomat w centrum handlowym. Moda czy znak czasu?



Jak wyjaśniają przedstawiciele NBP, celem proponowanej regulacji jest zapewnienie generalnej ochrony konsumentów przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę płatności gotówką i tym samym niemożliwością dokonania przez konsumenta zakupów lub skorzystania z usług wskutek braku akceptacji gotówki przez tego przedsiębiorcę. Konsumenci uzyskaliby prawo do swobodnego wyboru dogodnej dla nich metody płatności (w przypadku zawierania umowy sprzedaży z przedsiębiorcą akceptującym bezgotówkowe transakcje płatnicze).

Cyfrowy jen, euro i dolar



NBP zakłada, że wprowadzenie cyfrowej złotówki nie zmieniłoby ogólnych zasad prowadzenia polityki pieniężnej przez bank centralny. Jej emisja oznaczałaby raczej udostępnienie nowej formy pieniądza banku centralnego, na którego popyt wymagałby podejmowania działań stabilizacyjnych. Cyfrowy pieniądz mógłby stać się dodatkowym narzędziem polityki pieniężnej banku centralnego, które - pod pewnymi warunkami - mogłoby zwiększyć efektywność transmisji impulsów monetarnych do gospodarki.

Oszuści wykorzystują modę na kryptowaluty



Czy istnieje ryzyko, że do naszego obiegu trafią cyfrowe: jen, euro lub dolar i czy wprowadzenie cyfrowej złotówki wyeliminuje całkowicie pieniądz fizyczny?

- Cyfrowa waluta nie ma wypierać z obiegu tradycyjnego pieniądza. Obie formy mają funkcjonować równolegle. Główne banki centralne (amerykański Fed, Europejski Bank Centralny, Ludowy Bank Chin) intensywnie pracują nad projektem wprowadzenia u siebie cyfrowej waluty - tłumaczy dr Pronobis. - Nie wszystkie kwestie organizacyjne związane z jego przyszłym funkcjonowaniem są rozstrzygnięte. Polska na tym tle stoi z boku i przygląda się tym trendom. Aktualnie Narodowy Bank Polski wyraża sceptycyzm i nie spieszy się z wprowadzeniem do obiegu cyfrowej wersji złotego.

Miejsca

Opinie (172) 10 zablokowanych

  • Ta forma to forma dla zlodziei

    Jak w temacie, kryptowaluty to forma ukrywania i prania brudnych cyfrowych bez pokrycia kasy

    • 9 4

  • 0xPL

    Żeby to miało jakikolwiek sens i choćby cień szansy na powodzenie, to najpierw trzeba by wyedukować społeczeństwo w temacie rynku kryptowalut. Dla 99% ludzi jest to czarna magia. Wiedzą, że jest "jakiś bitkojn" i tyle. Komunikaty NBP nt. kryptowalut są bardzo ogólne i wręcz szkodliwe. Ludzie nie znają podstaw, nie wiedzą na jakim etapie jest rynek krypto, w co inwestować, jakie są korzyści i zagrożenia. Gdyby zwykły Janusz poczytał np. o kryptowalutach algorytmicznych i zobaczył APY na poziomie 150k% to najpewniej dostałby udaru ;)

    • 5 2

  • Większość z Was nie ma pojęcia o krypto i pochodnych.

    Fajnie się pośmiać z tego co piszecie

    • 5 3

  • Tylko papier. inaczej od każdej transakcji płacisz haracz>..każdej !

    tylko keszzzzzz.zero kart biedry. sridla i innych.

    • 14 0

  • Zastąpienie gotówki kryptowalutą

    Będzie ostatecznym zatrzaśnięciem bram obozu koncentracyjnego.

    • 11 1

  • Prezent dla komornika i US

    Nie zgadzajmy sie na to!!!

    • 8 0

  • Złoto trzeba kupować , można je sprzedać lub przetopić cyfryzacja jego jest nie możliwa :) (2)

    • 8 1

    • Mylisz się (1)

      Cyfryzacja złota już dawno nastąpiła. PAX Gold się to nazywa

      • 0 2

      • cyfrowym złotem sie nie najesz

        ale grudką złota zapłacisz za żarcie, tak samo jak naturalnym "złotem", które sie sprawdziło w czasie wielkiego głodu, gdzie grudką złota mogłes sobie co najwyzej d.pe podetrzec, ale uncją soli kuchennej kupic cały dwudaniowy obiad. Tak wyglada ta wasza cyfryzacja, jest mniej wiecej tyle warta. W czasach pokoju i dostatku to mozna sobie nią pocwaniaczyc.

        • 2 0

  • Od zeszłego roku

    Inwestuje w krypto i bardzo żałuje ze tak pono tym sie zainteresowałem.

    • 2 5

  • Cyfrowy juan e-CNY będzie miał termin ważności. (1)

    Nie wydasz- stracisz.

    • 9 0

    • no i dobrze

      podobno kumulacja wartości w rękasz 1% to zło, więc może lepiej niech nie będzie opcji kumulacji?

      • 0 1

  • Słaba znajomość autora artykułu tematu Krypto/cbdc

    Kryptowuty są owszem oparte na technologi blockchain ale już CBDC nie koniecznie, co wpływa diametralnie na brak anonimowości, decentralizacji, nie wspominając o możliwościach deflacyjnych....na wolności/swobodach obywatelskich kończąc. Naszczescie pan Gapinski ma czas

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane