• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Design i biznes. Jak przełożyć wizje na innowacje?

5 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Koordynowany przez firmę Design and Business projekt wzorniczy nowej linii mebli umożliwiających odpoczynek w biurze wymagał kooperacji osób odpowiedzialnych za projektowanie, testowanie, wytwarzanie i kompleksowe zarządzanie projektem. Koordynowany przez firmę Design and Business projekt wzorniczy nowej linii mebli umożliwiających odpoczynek w biurze wymagał kooperacji osób odpowiedzialnych za projektowanie, testowanie, wytwarzanie i kompleksowe zarządzanie projektem.

Z wzornictwem spotykamy się na co dzień, nie zawsze zdając sobie sprawy, że produkty, które wkomponowują się w codzienność, stanowią rezultat złożonych, często innowacyjnych projektów wzorniczych poprzedzonych szeregiem eksperymentów, prac badawczych i wdrożeniowych. Wzornictwo przemysłowe to dyscyplina, która równoważy potrzeby wielu odbiorców, nie tylko końcowego użytkownika, ale i pośredniego (np. montażysty, osoby pakujących czy transportującej), jednocześnie uwzględniając charakter wizualny produktu oraz ekonomikę i uwarunkowania jego produkcji.


- W projektowanym rozwiązaniu ogniskuje się wiele czynników i uwarunkowań, które z jednej strony wynikają z potrzeb osoby, która będzie rozwiązanie użytkować, z drugiej zaś opracowywany produkt musi odpowiadać warunkom ekonomicznym i technicznym, w których powstaje. Wzornictwo zorientowane na wdrażanie produktów to nieustanne poszukiwanie kompromisów, często pomiędzy przeciwstawnymi wytycznymi i ograniczeniami - mówi dr Jacek Ryń właściciel Jacek Ryń Studio oraz adiunkt na Wydziale Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP.
W naszym regionie niekwestionowanym liderem w realizacji usług doradczych wspierających rozwój wzornictwa przemysłowego w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest firma Design and Business, która na rzecz swoich klientów zrealizowała w ciągu ostatnich pięciu lat blisko 30 strategii wzorniczych i ponad 50 projektów zakończonych wdrożeniem produktów na rynek.

Wsparcie merytoryczne firm doradczych jak Design and Business



Jest to szczególnie ważne dla firm, w których nie są zatrudnieni profesjonalni projektanci, w których często nie dysponuje się systemami informatycznymi do projektowania czy technologiami wspierającymi projektowanie (jak np. drukarki czy skanery 3-D). Należy przy tym podkreślić, że wdrożenie nowego produktu na rynek wymaga często szeregu badań przemysłowych, prac koncepcyjnych i eksperymentalnych, walidacji pomysłów czy szybkiego prototypownia, co wpływa znacząco na budżet projektów wzorniczych.

Na szczęście rynek usług profesjonalnego projektowania wzorniczego w Polsce rozwija się dynamicznie dzięki dedykowanym programom dotacyjnym. Od kilku lat Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości umożliwia w ramach konkursu "Design dla Przedsiębiorców" pozyskanie dotacji (nawet do 500 tys. zł) na budowę prototypów nowych produktów i blisko milion zł na wdrożenie produktu do produkcji seryjnej (w tym zakup maszyn i urządzeń).

Design and Business zaprasza do swojej siedziby na konsultacje i lampkę Prosecco. Design and Business zaprasza do swojej siedziby na konsultacje i lampkę Prosecco.
- Wieloletnie doświadczenia naszej firmy pokazuje, że wzornictwo przemysłowe znajduje zastosowanie praktycznie w każdej firmie - stwierdza Dominika Czechowska, prezes Design and Business i dodaje: - Niekiedy sami jesteśmy zaskakiwani, że po przeprowadzonych audytach i warsztatach znajdujemy przestrzeń do innowacji i rozwoju produktów w stosunkowo niszowych czy specjalistycznych branżach jak np. druk offsetowy, elektronika, urządzenia wentylacyjne, zabezpieczenia kontenerów transportowych itp. Misją naszej firmy jest zapewniać wsparcie merytoryczne i zarządcze firmom, w których powstają innowacyjne pomysły, gdzie potrzeby odbiorców są dobrze rozpoznane i gdzie jednak brakuje własnych zasobów (np. działów projektowych czy badawczo-rozwojowych), które mogłyby przełożyć wizję na gotowy do wdrożenia produkt. Dzięki usługom naszej firmy i współpracy z najlepszymi projektami, jak również firmami rozliczającymi projekty, zapewniamy klientom kompleksowe usługi projektowania - od koncepcji do pełnego wdrożenia na rynek.
Z uwagi na złożoność procesu projektowego wynikającą m.in. z konieczności poszukiwania optymalnego rozwiązania z punktu widzenia wielu kryteriów (np. kosztu, łatwości wytworzenia, spełnienia oczekiwań rynkowych) projekty wzornicze uchodzą za obarczone dużym ryzykiem biznesowym.

- Podstawą sukcesu interdyscyplinarnych projektów wzorniczych jest synergia wytworzona pomiędzy kluczowych osobami i firmami zaangażowanymi w projekt - stwierdza Artur Ziółkowski, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Design and Business i dodaje - W ciągu kilku lat nauczyliśmy się konstruować odpowiednie zespoły projektowe, w których racje projektanta, konstruktora, technologa produkcji muszą być konfrontowane z wizją właściciela i rzeczywistymi potrzebami czy marzeniami konkretnych odbiorców docelowych oraz pośrednich. Dopiero w takim środowisku możliwe jest opracowanie (często w stosunkowo krótkim czasie) realnej do wdrożenia innowacji.
Modelowym przykładem wspomnianej wyżej synergii jest projekt innowacyjnych mebli do wypoczynku w przestrzeniach biurowych realizowany dla trójmiejskiej firmy LADECO. Z uwagi na fakt, że ciekawie zaaranżowane przestrzenie stają się karta przetargową w poszukiwaniu nowych pracowników (wg badań rynkowych aż 75 proc. osób bierze pod uwagę atrakcyjność biura przy wyborze nowego pracodawcy), dobrze zaprojektowane wnętrze biurowe ma na celu zrobienie pozytywnego wrażenie na kandydatach, a także przyczyniać się do wzrostu satysfakcji pracowników.

  • Meble dla firmy LADECO.
  • Meble dla firmy LADECO.

Do tego celu opracowano kolekcję mebli firmy LADECO



W toku realizowanego projektu wzorniczego nowych mebli wykorzystano materiały, które do niedawna zarezerwowane były dla przemysłu zbrojeniowego czy kosmicznego. Takim przykładem jest termoelastyczna pianka (wynaleziona w latach 70. dla NASA w celu ochrony astronautów, do pokonywania ciśnienia atmosferycznego G-force i łagodzenia przeciążeń). Wspierane latami badania, zaowocowały "termoelastyczną pianką z pamięcią", która równomiernie rozprowadza siły działające na poszczególne części ciała, niwelując tym samym punktowe miejsca ucisku.

- Taka też pianka została wykorzystana przy opracowywaniu kompletu mebli do wypoczynku we wzorniczym projekcie realizowanym na potrzeby firmy LADECO. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i doborze materiałów możliwy jest wypoczynek w miejscach relaksu podczas intensywnego dnia pracy, a zróżnicowanie funkcjonalne mebli pozwala na zaaranżowanie nieformalnego miejsca spotkań. Zestawienie wygodnego fotela i dedykowanych ścianek pozwala na wyciszenie podczas przerwy w pracy. Z kolei dzięki dobranej szerokiej gamie tkanin możliwe jest dostosowanie do indywidualnego projektu wnętrza oraz umożliwia łatwe utrzymanie w czystości. Stylistyka mebli dostosowana jest do najnowszych trendów wnętrzarskich wnętrz biurowych - dodaje Dominika Czechowska.
Koordynowany przez firmę Design and Business projekt wzorniczy nowej linii mebli umożliwiających odpoczynek w biurze wymagał kooperacji osób odpowiedzialnych za projektowanie, testowanie, wytwarzanie i kompleksowe zarządzanie projektem, w rezultacie czego w 2021 r. oferta firmy LADECO została poszerzona o zestaw mebli obejmujących:


  • fotel o optymalnych parametrach ergonomicznych umożliwiających zrelaksowanie ciała
  • podnóżek
  • stolik
  • kozioł, który pozwala zająć tzw. dynamiczną pozycję siodłową korzystną dla kręgosłupa

Meble dla firmy LADECO. Meble dla firmy LADECO.
Od początku projektu wzorniczego nowej linii mebli wszystkim przyświecał cel wypracowania wygodnych, ergonomicznych, a jednocześnie pasujących do industrialnych wnętrz biurowych mebli, na których pracownicy mogą wypocząć w trakcie przerw. Główny projektant, dr Jacek Ryń wskazuje, że do wdrożenia finalnego produktu najbardziej przyczyniły się badania potrzeb docelowych użytkowników, które pozwoliły precyzyjnie określić sposób relaksu podczas przerw w pracy biurowej, modelowe weryfikacje ergonomiczne oraz doświadczenia materiałowe i ścisła współpraca z technologami i wykonawcą. Zaangażowanymi projektantami byli również Elżbieta Maruszczak i Mateusz Macoch.

- Profesjonalny projekt wzorniczy z udziałem projektantów i użytkowników to bardzo cenne doświadczenie budujące kompetencje projektowe także w naszej firmie. Uważam, że w projekcie najważniejsze było zapewnienie głosu użytkowników zarówno na etapie wstępnych koncepcji, jak i testowania prototypów, przez co uzyskiwaliśmy cenne informacje zwrotne weryfikujące założenia produktowe. Końcowy rezultat jest w pełni dopasowany do filozofii naszej firmy, co również stanowiło poważne wyzwanie dla projektantów, któremu sprostali w pełni - mówi Szymon Mielewczyk, właściciel firmy LADECO.
Fotele idealnie spełniają swoją rolę w naszym biurze. Celem zaprojektowanej strefy relaksu jest poprawa zdrowia psychicznego, pozbycie się zbędnego balastu niepotrzebnego natłoku myśli, co ma prowadzić do zwiększenia kreatywności oraz produktywności, a także zmniejszenia lęku, który w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego. Nasza decyzja o inwestycji w Mental Helath to tak na prawdę świadome działania, które mają na celu umocnienie kultury naszej organizacji. Mieliśmy okazję gościć u siebie Martina Hassal - specjalistę od medytacji i zdrowia psychicznego w pracy oraz założyciela MeditationInTheWorkplace.co.uk, który prowadził u nas tygodniowe warsztaty. Nie uzyskalibyśmy oczekiwanego efektu bez solidnych produktów. Wybrane przez nas szezlongi od DesignandBusiness to idealne rozwiązanie. Widać, że nie zostały zaprojektowane tylko po to, by ładnie wyglądać, ale też po to, by dobrze spełniać swoją rolę. Są solidnie wykonane, ergonomiczne, przyjemne w kontakcie, materiał jest bardzo gruby, a meble mają odpowiedni ciężar. Codzienne obcowanie z nimi udowadnia, że jest to porządny, dobrze zaprojektowany kawał mebla, który zapewne będzie nam służył przez wiele lat.

Filip Kowalski
CEO at Profil Software
profil-software.com
Sportowa 8b 81-300 Gdynia

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa...

Najczęściej czytane