• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dodatek do wynagrodzenia za zastępstwo za innego pracownika

Jan Ozolin
14 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Obowiązek wykonywania przez pracownika pracy wymagającej zwiększonego wysiłku w okresie zastępowania osoby przebywającej na urlopie wynika z zasady dbałości pracownika o dobro zakładu pracy. Obowiązek wykonywania przez pracownika pracy wymagającej zwiększonego wysiłku w okresie zastępowania osoby przebywającej na urlopie wynika z zasady dbałości pracownika o dobro zakładu pracy.

W okresie urlopowym zastępstwa za innych pracowników to codzienność. Czy w związku z nimi możemy ubiegać się o dodatek do wynagrodzenia?



Pod nieobecność moich kolegów z pracy szef każe mi przejąć ich obowiązki. To dla mnie problem, bo choć nie robię nadgodzin, to przez te kilka dni mam dwa razy więcej pracy. Jestem bardzo zmęczony. Czy należą mi się za to dodatkowe pieniądze? Pracuję tyle samo godzin, ale wykonuję podwójną pracę.
Odpowiedzi na to pytanie udziela Jan Ozolin z Kancelarii Adwokackiej Jan Ozolin.

Adwokat Jan Ozolin Adwokat Jan Ozolin
Niestety, ale zgodnie z orzecznictwem Sądów zmiana przez zakład pracy zakresu czynności pracownika nie stanowi istotnej zmiany warunków pracy, wymagającej wypowiedzenia, jeżeli czynności, które ma wykonywać pracownik, nie wykraczają poza obowiązki związane z pełnioną przez niego funkcją. Wynika to z faktu, iż odmienne uregulowanie uniemożliwiałoby kierownikowi zakładu pracy pełne i należyte wykorzystanie podległych mu pracowników i utrudniało organizację pracy, a tym samym wpływałoby ujemnie na realizację zadań nałożonych na zakład pracy, których wypełnianie jest podstawowym obowiązkiem zarówno kierownika zakładu pracy, jak i załogi (tak: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 1974 r. sygn. akt I PR 332/74).

Dodanie nowych obowiązków w takim przypadku nie musi się wiązać z podwyżką wynagrodzenia, dlatego pracownik nie ma podstaw, by oczekiwać, iż w związku ze wzrostem ilości obowiązków nastąpi jednocześnie wzrost jego wynagrodzenia za pracę. Jak sam czytelnik wspominał, nałożenie dodatkowych obowiązków ma charakter incydentalny i nie powoduje u pana potrzeby wykonywania pracy w nadgodzinach.

Wysokość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi ustala pracodawca, który ma prawo polecać nowe obowiązki swoim pracownikom bez wprowadzania zmian w umowie, o ile nowe obowiązki są zgodne z powierzonym pracownikowi zakresem obowiązków. Jednocześnie pracodawca powinien pamiętać, iż zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu pracy "wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy".

Czy przemujesz obowiązki osób, które idą na urlop?

Zupełnie inna sytuacja byłaby w przypadku stałego powierzenia pracownikowi dodatkowych obowiązków. Powierzenie pracownikowi dodatkowego rodzaju pracy wymaga albo podwyższenia wynagrodzenia stosownie do rozmiaru dodatkowych obowiązków wykraczających poza te przewidziane w umowie, albo wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia, w przypadku powierzenia dodatkowych obowiązków bez odpowiedniego podwyższenia wynagrodzenia, w sytuacji gdy wykonywanie dodatkowej pracy ma charakter stały - nie nosi cech przejściowego powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę ze względu na uzasadnione potrzeby pracodawcy (zob. wyrok SN z 14.10.2004 r., I PK 663/03, OSNP Nr 19/2005, poz. 298). Zgodnie bowiem z art. 42 § 4 k.p. wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Warto nadmienić, że obowiązek wykonywania przez pracownika pracy wymagającej zwiększonego wysiłku w okresie zastępowania osoby przebywającej na urlopie, wynika z zasady dbałości pracownika o dobro zakładu pracy. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu nie przysługuje pracownikowi (wyrok SA w Gdańsku z 18.2.1991 r., III APr 18/90, OSA Nr 2/1991, poz. 7).

Jeśli uważa pan, że ilość nowych obowiązków jest zbyt duża i powoduje pogorszenie jakości dotychczas wykonywanej pracy, to powinien pan poinformować o tym pracodawcę, gdyż to zabezpieczy pana przed negatywnymi skutkami niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. Zgodnie bowiem z art. 117 § 1 "pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia". Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy pracodawca nieprawidłowo ustalił organizację pracy, nadmiernie obciążając pracownika dodatkowymi obowiązkami.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Jan Ozolin

adwokat, Kancelaria Adwokacka Jan Ozolin

Kancelaria Adwokacka Jan Ozolin

Miejsca

Opinie (54) 2 zablokowane

  • Koleś ma twarz doklejoną do innego korpusu?

    Czy Pan mecenes ma twarz doklejoną do innego korpusu czy mi sie wydaje????

    • 7 0

  • Jestem pielęgniarka ,braki w personelu od lat i jeszcze jak do tego doda się urlopy lub choroby to jest b.ciężko i nikt dodatkowej kasy nie da,a robi się za 3-4 osoby

    • 7 2

  • Ale Ty głupia jesteś, to weź sobie 6 tke dzieci zrób i weź 500 zobaczymy (1)

    Jak długo pociągniesz wydatek na dziecko to 1500 minimum jaka zazdrość w takich jest , Polak

    • 1 5

    • Szanowny Inkubatorze.

      Płodzisz? Wykarm, wykształć, wychowaj, ale za SWOJE! Nie mój interes, żebyś siedziała w domu ze swoją gromadką i wyciągala, moje ciężko zarobione grosze!

      • 5 0

  • (1)

    Prawda jest taka, że tak jest wszędzie, nie dość, że wykonujemy usługi i produkty na światowym poziomie a dostajemy za to niższe niż gdzie indziej pensje to jeszcze pracujemy za 2-3 osoby. Nikt się tak w Europie nie narobi co Polak. Na Zachodzie tą samą robotę robi więcej ludzi. W Norwegii np. mało kto bierze nadgodziny nawet przy offshore'ach. Niestety młodość mi już ucieka a ja nie widzę szans na poprawę. Mam 3400 brutto podstawy, 600 stałej premii i 1000 dodatku. Razem to 3500 netto. Coś tam jest ale nie podziałasz za wiele. Trzeba będzie niestety kochany kraj opuścić.

    • 8 3

    • W Norwegi nie dostaniesz nadgodzin na platformach, choćbyś o to prosił.

      Kodeks pracy nie pozwala. Skoro tak chwalisz warunki norweskie, to podaj jeszcze ile wynosi podatek i na jakim poziomie są ceny. Tak niskie, że Norwedzy na zakupy jeżdżą do Szwecji, tam taniej o 40% Chcesz porównywać, to rob to z glową.

      • 1 0

  • Nie ma jak pokazqc ze mozna. U mnie tak bylo ze 5osobowy zespol, ktos na urlopie, !tos zachorowal. Przy nastepnej takiej okazji szef uslyszla, ze ciezko bo za malo ludzi. To powiedzial, ze wczesniej dalsmy rade to teraz tez.

    • 3 2

  • Pracujesz na akord w określonym wymiarze godzin? (4)

    Przeczytaj swoją umowę o pracę, a szczególnie rozdział o obowiązkach. Pracodawca zapewnia ci 15-minutową przerwę śniadaniową, raz na 1 h masz 5-minutowe odejscie od komputera, ale pozostaly czas jest czasem pracy, nie odpoczynku czy dumania o niebieskich migdalkach. Do tego z pewnoscią wydzwaniasz do rodziny, marnujac czas opłacony przez pracodawcę. Masz tylko dwie ręce i jedną glowę - wykonujesz jedną (!) pracę na raz, a z koleżankami mozesz poplotkować po pracy. Nie odpowiada ci ta praca, złóż wypowiedzenie - masz do tego prawo. Obowiazek pracy juz dawno został zniesiony, a ofert wszędzie zatrzęsienie. Obecnie mamy rynek pracownika.

    • 4 4

    • (1)

      W poprzedniej robocie byłam zmuszona wymusić niemal siłą tą 15minutową przerwę bo inaczej nie zjadłabym nic. Na przerwie musiałam się chować by przez te 10 minut mnie nikt nie znalazł. Stołówka odpadała bo tam po trzech minutach pojawiała się głowa "przyjdziesz?" "X czeka" "właśnie z Y dzwonią" Nawet w kiblu potrafili człowieka szukać (to nie żart). Pukali i pytali "Ej, jesteś tam, bo kierownik pilnie potrzebuje..." Trochę to trwało zanim nauczyłam ludzi co mają robić jak mnie nie ma, że z kibla nie odpowiadam i że telefon ma funkcję "oddzwoń" ale udało się :) Za to szefowie zaczęli patrzeć na mnie z ukosa.
      Jak prosiłam o decyzję o wyznaczenie priorytetów bo czegoś się nie dało zrobić danego dnia to patrzyli się na mnie jakbym im rodzinę wymordowała i zbywali. Jak się zwolniłam to okazało się do tego samego musieli zatrudnić 2,5 człowieka. Dlaczego 2,5? Jeden na moje miejsce, drugie nowe stanowisko ekstra tylko do obsługi wycinka tego co robiłam, a pół to mniej istotne obowiązki trafiły do asystentki więc liczę pół :P
      Ty wiesz że masz jedną głowę i nie jesteś człowiekiem-orkiestrą ale często polecenia spływają do ciebie z różnych stron, mają różną pilność, i tendencję do nawarstwiania się. Robisz co możesz, tyrasz jak wół a na koniec zamiast pochwały przychodzi szef z pretensjami dlaczego to jeszcze nie jest zrobione i tłumaczenie się dlaczego nie jestem wielbłądem nie jest tym, co tygryski lubią najbardziej :>

      • 3 0

      • Korpo-szynszyla, jak ja Cię rozumiem :-)

        • 0 0

    • Można pracować jednocześnie zastępując kolegów na urlopach czy chorobowym ok - ale jeśli ustalone jest ze należy się nagroda za zastępstwo to dlaczego nie dostaje tych pieniędzy osoba która pracowała i zastepowala nieobecnych tylko osoba trzecia która nie robiła nic

      • 0 0

    • Co ty pierniczysz?

      Jestem niepełnosprawna, czyli skrócony dzień pracy do 7 godzin plus dodatkowe 15 minut na gimnastykę. Rzeczywistość wygląda tak, że w przerwie na śniadanie jednocześnie księguję, o gimnastyce mogę zapomnieć, a robienie pracy w domu to norma. Powiesz zwolnij się, tylko że ja mieszkam na zad*piu i ma 3 seniorów niepełnosprawnych i małe dziecko, gdzie mam iść tu pracy nie ma, mimo rynku pracownika i dlatego ludzi się wykorzystuje. Ty piszesz teoretycznie, a życie rządzi się innymi prawami.

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Sowińska

Partner ESO Audit i Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wcześniej Członek Zarządu...

Najczęściej czytane