• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień Dostawców PGE i Ørsted - platforma współpracy branży offshore

23 października 2023, godz. 09:00 
Najnowszy artykuł na ten temat Takie statki będą budowały wiatraki na Bałtyku
Na spotkanie zarejestrowało się prawie pół tysiąca uczestników, w tym przedstawiciele firm z Pomorza. Na spotkanie zarejestrowało się prawie pół tysiąca uczestników, w tym przedstawiciele firm z Pomorza.

Przedstawiciele przedsiębiorstw z całej Polski, w tym z Pomorza, zainteresowani włączeniem się w realizację projektu Baltica 2, wzięli udział w zorganizowanym dla nich spotkaniu na PGE Narodowym. Dzień Dostawców był okazją do indywidualnych spotkań z dostawcami komponentów i usług już zakontraktowanych przez PGE i Ørsted.Zobacz, jak przebiegał Dzień Dostawców PGE i Ørsted.


Na wydarzenie zarejestrowało się ok. 450 osób. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z aktualnym etapem realizacji projektu Baltica 2, stanem zakontraktowania kluczowych komponentów i usług, a także posłuchać o przetargach planowanych do rozstrzygnięcia w najbliższym czasie.

- Zainteresowanie wydarzeniem przekroczyło nasze oczekiwania. To pokazuje, jak duży potencjał drzemie w polskich firmach i ich możliwościach włączenia się w realizację tego strategicznego dla polskiej energetyki przedsięwzięcia, jakim jest morska energetyka wiatrowa - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W części spotkań indywidualnych organizatorzy umożliwili uczestnikom udział w ok. 70 sesjach biznesowych. W części spotkań indywidualnych organizatorzy umożliwili uczestnikom udział w ok. 70 sesjach biznesowych.

Na spotkaniu zaprezentowali się przedstawiciele dostawców zakontraktowanych już dla projektu Baltica 2, którzy nie tylko przybliżyli publiczności zakresy swojej działalności, ale opowiedzieli o roli, jaką będą pełnić podczas budowy morskiej farmy wiatrowej. Każde z wystąpień adresowane było do potencjalnych partnerów i kooperantów z Polski, którzy mogą włączyć się jako poddostawcy i podwykonawcy do realizacji projektu. Siemens Gamesa dla projektu Baltica 2 dostarczy 107 turbin. Konsorcjum Navantia - Windar zbuduje fundamenty w formie monopali dla turbin i morskich stacji transformatorowych. Morskie stacje zaprojektuje, zbuduje i dostarczy konsorcjum SEMCO/PTSC, a firma Boskalis zajmie się ułożeniem i podłączeniem podmorskich kabli.

- Chcemy, aby jak najwięcej polskich przedsiębiorstw wykorzystało możliwość współpracy przy budowie i eksploatacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. W związku z planami PGE zagospodarowania kolejnych obszarów na Bałtyku dla polskich wykonawców otwierają się wieloletnie perspektywy wspólnego działania. Rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce to szansa na budowę nowych gałęzi gospodarki - powiedział prezes PGE.
Chcemy, aby jak najwięcej polskich przedsiębiorców zyskało na tym wielkim przedsięwzięciu, jakim jest budowa offshore na Bałtyku - mówił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Chcemy, aby jak najwięcej polskich przedsiębiorców zyskało na tym wielkim przedsięwzięciu, jakim jest budowa offshore na Bałtyku - mówił prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Przedstawiciele dostawców podkreślali, że szukają kooperantów z polskiego rynku dla różnych obszarów swojej działalności przy realizacji zadań dla Baltica 2. Z kolei przedstawiciele PGE i Ørsted opowiadali wspólnie o możliwych obszarach współpracy podczas wieloletniej fazy eksploatacji morskiej farmy wiatrowej.

W części spotkań indywidualnych organizatorzy umożliwili uczestnikom udział w ok. 70 sesjach networkingowych. Podczas tych biznesowych rozmów obie strony - zakontraktowani dostawcy i przedsiębiorcy chcący z nimi współpracować - mogły omówić obszary potencjalnej współpracy, wzajemne możliwości i oczekiwania, ale też wymagania np. pod kątem standardów bezpieczeństwa.

- PGE i Ørsted są firmami, które mają najdalej zaawansowaną inwestycję na Bałtyku. Zachęcamy do współpracy z nami, do współpracy z naszymi wykonawcami, którzy wygrali przetargi, aby właśnie jak najwięcej polskich przedsiębiorców zyskało na tym wielkim przedsięwzięciu, jakim jest budowa offshore na Bałtyku - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
Dzień dostawców na PGE Narodowym był już piątym z kolei tego typu wydarzeniem organizowanym przez PGE i Ørsted. Organizowane w różnych formułach przyciągnęły już łącznie ponad 1 tys. osób - przedstawicieli firm chcących razem z deweloperami budować morskie farmy wiatrowe w Polsce.

Baltica 2 jest jednym z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, której budowę przygotowują wspólnie Grupa PGE i Ørsted. Etap Baltica 2 o mocy zainstalowanej 1,5 GW zaplanowany jest do oddania do użytku w 2027 roku. Produkcja energii elektrycznej z drugiego z etapów - Baltica 3 o mocy 1 GW - rozpocznie się do 2029 roku. Łączna moc 2,5 GW pozwoli na wyprodukowanie energii zdolnej zasilić ok. 4 mln domów.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem...

Najczęściej czytane