• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Forbes: Gdańsk bardzo przyjazny dla biznesu, tylko Wrocław lepszy

Robert Kiewlicz
8 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Gdańsk zajął drugie miejsce w rankingu najbardziej przyjaznych dla biznesu miast. Gdańsk zajął drugie miejsce w rankingu najbardziej przyjaznych dla biznesu miast.

Gdańsk jest drugim najbardziej przyjaznym dla biznesu miastem w Polsce - tak wynika z rankingu, jaki został opublikowany w najnowszym numerze miesięcznika Forbes.


Czy w Gdańsku panuje dobry klimat dla prowadzenia biznesu?


Badanie "Miasta Przyjazne dla Biznesu" przeprowadził instytut TNS OBOP na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Forbesa. Ankieterzy przepytali przedsiębiorców z 18 miast w Polsce. Pytali m.in. o jakość obsługi w urzędach, nastawienie władz lokalnych na potrzeby przedsiębiorców, dbałość o infrastrukturę komunikacyjną i drogową.

Gdańsk zajął w rankingu drugą pozycję - pozwolił wyprzedzić się jedynie Wrocławowi. Niżej znalazł się Poznań, a na kolejnych miejscach Kraków, Rzeszów, Warszawa, Białystok, Toruń, Kielce, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Zielona Góra, Łódź, Opole. Trzy ostatnie miejsca rankingu zajęły Olsztyn, Lublin i Szczecin

Z badania wynika, że gdańscy przedsiębiorcy wysoko cenią sobie wygląd miasta, o ich dobrej opinii decyduje również poziom bezpieczeństwa oraz wysoka jakość obsługi biznesu.

- Trzeba przyznać, że mamy bardzo dobre stosunki z władzami nie tylko miejskimi, ale także władzami wojewódzkimi - mówi Jan Kapkowski, dyrektor Gdańskiego Związku Pracodawców. - Nie odżegnują się oni od problemów, jeśli je widzą. Jednak nie można mówić o korzystnym klimacie dla biznesu tylko w kontekście Gdańska. Dobry klimat panuje w całym Trójmieście.

Jak twierdzi Klapkowski trójmiejskie firmy od lat ściśle ze sobą współpracują. - Nie widać też aby zbytnio dotknął nas światowy kryzys - dodaje. - Nie ma jednak też wzrostu zatrudnienia. Firmy nadal poczynają sobie bardzo ostrożnie na rynku.

W badaniu zabrakło jednak wielu dużych miast Polski. Nie został w nim np. uwzględniona Gdynia. Jak tłumaczy Dariusz Wojtaszek z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w badaniu były brane pod uwagę jedynie miasta wojewódzkie. Na temat ich przyjazności dla biznesu wypowiedzieli się członkowie wszystkich największych organizacji pracodawców w Polsce.

Miejsca

Opinie (92) ponad 10 zablokowanych

  • fuks! (1)

    Miał Gdańsk szczęście, że Gdynia nie była brana pod uwagę ;-) ale i tak gratulacje - miło mieć operatywnych, przedsiębiorczych sąsiadów. Dobrze, że biorą z nas przykład!

    • 5 6

    • z pruszcza?

      • 1 0

  • Ale bzdura!

    Ile zapłacili żeby taki artykuł się ukazał? Ludzie to są poprostu brednie!

    • 5 4

  • jakas szalona bzdura ..................

    • 4 5

  • drogi budujcie drogi!!!!! 3 pasy w jedna strone to na zachodzie standard jak woda w kiblu!!!

    gdansk musi budowac infrastrukture drogowa inaczej ni9c z tego nie bedzie zlomu przybywa co rok a drog nie!

    • 1 1

  • działania gdańskich władz dotycząca biznesu są przereklamowane

    • 1 1

  • BZDURY

    Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury!!! Władze gdańska powinny odpowiadać za niegospodarność. Jakakolwiek sprawa załatwiana jest przez miasto miesiącami lub latami - ten artykuł jest wyssany z palca - bzdura!

    • 1 0

  • Gdańsk - służy biznesowi !!! (1)

    Czy to jest pochwała dla władz samorządowych - czy też przygana. Władze samorządowe bowiem z ustawy i kompetencji mają się zajmować mieszkańcami, to jest mają Abyć dla nich przyjazne - nie tylko - ale mają dbać o ich sprawy, o ich rozwój i bezpieczeństwo wszelako rozumiane. W ustawach nie ma żadnego zadania dotyczącego biznesu (chociaż pod tym pojęciem mozna zmieścić prawie wszystko) lecz o potrzebach mieszkańców i obowiązku ich zaspakajania. A to rozwój szkoł, dbanie o rozwój fizyczny i intelektualny młodych ludzi, w tym zajęcia sportowe; to dbałość z zapewnienie godnych warunków mieszkaniowych dla rodzin ubogich, potrzebujących. Prawdą jest, że w zakresie dbałości o tzw. biznes - włodarz MIasta - zlikwidował stanowiska urzędnicze ds. morskich i w to miejsce wprowadził stanowiska ds. obsługi biznesu, oczywiście bez przepisów na ten temat. Już obecnie w połowie roku można się dowiedzieć że brak jest pieniędzy np. na wymianę instalacji elektrycznej w miejskich budynkach, mimo, że ta która jest rdzewieje, bo co najwyżej budynek czy mieszkanie się spali - piszę to z ironią, ale takie są fakty. Nie tak dawno w prasie było napisane "Urzędnicy skąpią, ale nie sobie"; Najemcy mieszkań komunalnych w Gdańsku mogą zapomnieć o nowych oknach i dachach" Dalej podano, że aż "650 tys. zł. przeznaczono na konserwacje i remonty siedzib Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych." "Tymczasem koszty wszystkich niezbędnych remontów w lokalach komunalnych miasto szacuje na 635 mln. zł." (Dz.B. nr 129) Ja chciałabym choć raz usłyszeć pochwałę od mieszkańców np. tych mieszkań, od matek biednych dzieci że wyjechały na kolonie, otrzymują obiady i mleko w szkołach. Te zadania są obowiązkowe i niezbywalne - tylko mało krzykliwe. Myślę że tzw. biznes by też zrozumiał te zwykłe ludzkie sprawy mają pierwszeństwo przed ich dużymi interesami. Jestem za rozwojem "biznesu" ale ta dziedzina gospodarki musi żyć w pełnej symbiozie z potrzebami społecznymi. Powinna stwarzać miejsca pracy, prace dorywcze, przyjmować w szeregi swojej firmy ludzi wskazanych przez miasto, acz bezrobotnych może z przypadku. Szef pracodawców jest bardzo wstrzemiężliwy w ocenie tego II miejsca, wypowiadając nadmienia, że miejsca pracy się nie zwiększają. Czyżby Pan Adamowicz jako włodarz jednostronnie wspomagał biznes, może polega to jedynie na dawaniu zezwoleń na zabudowę terenu czy zwalniania z podatków. NIektórzy internauci piszą " a gdzie Gdynia " chyba nie doczytali, bo w artykule jest napisane, że oceniano jedynie miasta wojewódzkie; nie słyszałam żeby Gdynia była miastem wojewódzkim, może czegoś nie wiem ??? Jeszcze jedno - oceniano w tym także działania władz wojewódzkich - nie tylko miejskich, jak w artykule napisano. Brawo dla rozwijającego się biznesu - lecz musi być przyjazny dla człowieka, bez którego nie będzie biznesu ani jego wspierania.

    • 2 1

    • pani zofio, to rzeczywiscie pani

      • 0 0

  • pamietam ze w rankigu wszystkich miast Gdynia wygrywala pare lat z rzedu,wiec nie ma co sie martwic

    • 1 2

  • Adamowicz szkodzi biznesowi

    Jeśli Gdańsk jest tak przyjazny biznesowi to dlaczego Sony Pictures otworzylo swoje centrum finansowe w Gdyni a nie w Gdańsku? Dlaczego jeden z największych operatorów kontenerowych (Ocean Overseas Container Line) przeniósł swoja działalność z portu w Gdańsku do Gdyni, a Pan Adamowicz zasiada właśnie w radzie nadzorczej Portu Morskiego Gdańsk i miał bezpośredni wpływ na decyzje o wyniesieniu się tej firmy z Gdańska. Jak widać Adamowicz nie tylko nie potrafi zachęcić kapitału do tworzenia miejsc pracy w mieście, ale jego nieudolność ma bezpośredni wpływ na wynoszenie się firm z Gdańska. Dalej pozostaje nierozwiązany problem fabryki Weyerhaeuser w Kokoszkach, inwestor stoi w martwym punkcie, miejsca pracy nie powstają a Adamowicz zamiast rozwiązać problem strzela sobie z armaty! To jest dopiero podejście do biznesu i mieszkańców!

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Magdalena Budnik

Odpowiedzialna za kształtowanie i realizację strategii finansowej i budżetu firmy, a także współodpowiedzialna za procesy strategicznego planowania i zarządzania SESCOM. Magister ekonomii z Certyfikatem Księgowym Ministra Finansów oraz ukończonymi licznymi studiami podyplomowymi z zakresu księgowości, finansów i controllingu. Wieloletni praktyk wykorzystujący w swojej pracy nie tylko wiedzę z zakresu księgowości i finansów, ale także ekonomii oraz zarządzania.

Najczęściej czytane