• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Galeria Metropolia otwarta w niedziele. Ile dworca, ile centrum handlowego

Wioletta Kakowska-Mehring
21 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 15:25 (22 lutego 2018)
Najnowszy artykuł na ten temat Zawiesić zakaz handlu w niedziele na czas pandemii
Galeria Metropolia przylega do peronu PKP SKM. Czy dzięki temu uda się obejść zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele? Galeria Metropolia przylega do peronu PKP SKM. Czy dzięki temu uda się obejść zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele?

Czy Galeria Metropolia może być dworcem kolejowym? Jeśli zajmie się obsługą pasażerów, czyli np. sprzedażą biletów - to tak. I taki jest plan. Oficjalnie władze tego centrum handlowego nie chcą wykorzystywać luk w mało precyzyjnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, ale ich najemcy - bardzo chętnie.



Aktualizacja, 22 lutego Oficjalnie władze Galerii Metropolia nie chcą wykorzystywać luk w mało precyzyjnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, interpretacje pozostawiają najemcom i jak się okazuje chętnie wspomogą interpretacją prawną.

Po m.in. naszej publikacji Galeria Metropolia postanowiła odnieść się do sprawy także w stosunku do swoich najemców. Otrzymali oni pismo od dyrekcji obiektu i kilkustronicową opinię prawną przygotowana przez Gdańską Grupę Radców Prawnych na temat tego, czy w Galerii Metropolia można będzie handlować w niedziele. Według tej interpretacji będzie można.

W piśmie operator obiektu wylicza, że Galeria jest właścicielem peronu SKM, który "zawiera wszystkie wymagane prawem elementy przystanku kolejowego", obiekt ma dostęp do pozostałych peronów dzięki kładce, już dziś można tam kupić bilety SKM w punktach InMedio, Kolporter czy Świat Prasy, na peronie są kasowniki SKM i PKP TLK, jest też elektroniczny punkt informacji pasażerskiej PKM.

- W wykonaniu umów zawartych z SKM oraz PKP TLK i Intercity do końca lutego 2018 roku w obiekcie uruchomione zostaną kasy z biletami SKM i dalekobieżnymi oraz punkt informacji pasażerskiej - informuje Galeria Metropolia w piśmie skierowanym do najemców, a podpisanym przez dyrektora obiektu Andrzeja Kleina. - W załączeniu do niniejszego pisma przekazujemy Państwu opinie prawną wskazując, że w świetle obowiązujących obecnie przepisów wszystkie lokalne w Galerii Metropolia z racji posiadania statusu dworca mogą być otwarte we wszystkie niedziele w 2018 roku.

Czy ograniczenia w niedzielnym handlu będą dla Ciebie kłopotliwe?

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, która wchodzi w życie 1 marca tego roku, zakupy bez ograniczeń będzie można robić tylko w dwie niedziele handlowe w miesiącu, w przyszłym roku już tylko w jedną, a w kolejnym w ogóle, oprócz przedświątecznych wyjątków. Pierwsza niedziela bez czynnych sklepów czeka nas już 11 marca.

W ustawie przewidziano jednak sporo wyjątków, o których rozpisywały się media. Eksperci ostrzegali, że pomysłowi handlowcy będą chcieli wykorzystać mało precyzyjne zapisy. Ustawodawcy i pomysłodawcy ostrzegają, że nie pozwolą obchodzić zapisów ustawy.

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę. Po zakupy do showroomu

Być może lada chwila będziemy świadkami pierwszego takiego pojedynku na kruczki prawne w Trójmieście. Jego areną może być Galeria Metropolia we Wrzeszczu.

Na dworcu wolno handlować



W ustawie znalazł się np. zapis o tym, że handel może się odbywać na terenie dworca kolejowego. Według przepisów "dworzec" to miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych.

Według naszych informacji z trzech różnych źródeł, ten zapis chce wykorzystać operator Galerii Metropolia w Gdańsku, centrum działającego tuż przy dworcu we Wrzeszczu. No właśnie: "tuż" czy "na" dworcu? Do obiektu można wejść bezpośrednio z peronu SKM oraz z biegnącego pod dworcem tunelu.

Z naszych informacji wynika, że lada chwila w Galerii Metropolia będzie można kupić bilety kolejowe.

- Staramy się zapewnić naszym pasażerom dostęp do biletów SKM wszelkimi dostępnymi kanałami dystrybucji. Na peronie przy Galerii Metropolia spółka PKP SKM w Trójmieście ustawiła automaty biletowe. Nasza kasa usytuowana jest w pobliskim budynku dworca - wylicza Tomasz Złotoś, rzecznik PKP SKM.
Pytamy wprost: czy SKM planuje uruchomienie kasy biletowej w Galerii Metropolia?

- Nie możemy ujawnić szczegółów korespondencji z naszymi partnerami handlowymi. To pytanie należy zadać potencjalnemu wnioskodawcy, czyli Galerii Metropolia - ucina Tomasz Złotoś.
Według naszych informacji, w obiekcie mają powstać nie tylko kasa, ale i poczekalnia oraz kolejowy punkt informacyjny.

Czy tak jest rzeczywiście?

- Od samego początku Galeria Metropolia jest obiektem nierozerwalnie związanym z komunikacją miejską, a w szczególności PKP i SKM. W ramach partnerstwa ze spółkami z grupy PKP wybudowaliśmy dodatkowy peron SKM, kładkę oraz przedłużyliśmy tunel łączący wszystkie perony z dworcem Gdańsk Wrzeszcz i naszą Galerią, koszt ten nie przekładał się bezpośrednio na dochody obiektu. Wierzyliśmy, że ułatwienie podróżnym korzystania z usług kolejowych przełoży się na frekwencje w obiekcie jak i ułatwi korzystanie w przyszłości z oferty Browaru Kulturalnego, w ramach którego już powstaje sala koncertowa, spa oraz restauracja z produkcją piwa - twierdzi Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia

"To dawny plan, a nie furtka w ustawie"



Według władz obiektu, udogodnienia te po ponad roku działalności centrum zaowocowały faktem, iż dziennie z wyjścia w stronę peronów i dworca korzysta od 6 do 8 tysięcy pasażerów i liczba ta stale rośnie. A co z dworcem i ustawą?

- Już od samego początku w naszych założeniach zakładaliśmy wprowadzenie funkcji dworcowych tak, aby wachlarz usług dla pasażerów był kompletny obejmował poczekalnię, kasy biletowe, informację pasażerską oraz rozbudowaną gastronomię. Pomysł na otwarcie funkcji dworcowych nie został wykreowany na potrzeby chwili, a jest efektem konsekwentnie prowadzonej polityki ułatwiania korzystania z komunikacji publicznej. W Galerii poza handlem znajduje się wiele innych funkcji tj. kino, siłownia, plac zabaw dla dzieci, restauracje i kawiarnie. Wszystkie te funkcje nie są objęte zakazem handlu w niedziele - dodaje Andrzej Klein.

Dworzec będzie, a najemca sam zdecyduje



Założenia założeniami, a wśród pracowników Galerii Metropolia aż huczy. Raczej nie cieszą się z pomysłowości zarządców obiektu i swoich pracodawców. O tym, że będą musieli pracować także w niedziele, bo - jak się okazuje - handlują na dworcu - wielu z nich zostało już oficjalnie poinformowanych.

- Galeria Metropolia mocno naciągnęła interpretację ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Najbardziej rażące jest to, że setki pracowników zostanie pozbawionych wolnych niedziel - pisze nasza czytelniczka, pracownica jednego ze sklepów w tym centrum handlowym.
Gdyby prawnikom udało się obronić pogląd, że ten obiekt ma prawo być otwarty także w wolne niedziele, dodatkowy dzień handlowy mógłby bardzo wzmocnić pozycję Galerii Metropolia. Ustawa o ograniczeniu handlu ma pomóc też w kończącej się komercjalizacji dworca w Sopocie.

Czytaj też: Będziemy walczyć o wolne niedziele - mówi Marek Lewandowski z Solidarności

Miejsca

Opinie (487) ponad 10 zablokowanych

  • Haha dobre ta ustawa to jeden wielki bubel.... (1)

    A jak się komuś nie podoba praca w handlu to zawsze można zmienić i pójść do biura....

    • 15 8

    • Idż do diabła ćmoku jeden!

      • 0 3

  • Władza PiS szkodzi Polsce i należy WSZELKIMI dostępnymi sposobami ją bojkotować

    i się jej sprzeciwiać. A w wyborach nie głosować na PiS.

    • 22 11

  • Dziwie sie, ze przy budowie galerii nie zrobiono zadaszenia nad peronami. (3)

    byloby to komfortowe i logiczne

    • 10 2

    • To perony tam dachów nie mają ? (2)

      • 1 0

      • poszukaj w internecie jak wyglada polaczenie galerii z dworcem i pozniej sie wypowiadaj (1)

        • 1 0

        • Tam jest to połączone peronem

          i podziemnym przejściem.
          Węzłem małżeńskim mają się połączyć?

          • 2 0

  • Taki jest los prawa pisanego przez nieudaczników i zideologizowanych matołków. (1)

    Do władzy dorwali się frustraci, którym się wydaje, że wszystko można załatwić przepisem. Teraz zbierają żniwo: ustawa o IPN, o obrocie ziemią, lex Szyszko i wiele, wiele innych wychodzących Polakom bokiem. Ale bardzo dobrze - jak się jest durniem, to trzeba skutki swojej głupoty cierpieć. Osobiście nie chodzę po sklepach w niedzielę, ale cieszy mnie, że ten pisowski, przedmiejski i wiejski elektrorat NAJWIĘCEJ ŁAŻĄCY W NIEDZIELĘ PO SKLEPACH dostanie tym nakazem najbardziej po d...e! Także ich dzieci-słoiki muszące utrzymywać się w miastach z dodatkowej, właśnie niedzielnej pracy...

    • 20 9

    • Dureń i tyle, nudziarz!

      • 2 4

  • Zakaz handlu (1)

    A co z tacą w kościołach. Rozumiem, że też zakaz .? Niech się najpierw za kościół wezmą. Wprowadzić cennik usług i kasę fiskalną.

    • 38 5

    • Są równi i równiejsi :)

      • 4 0

  • wielka szansa

    dla przeżycia tego molocha. Teraz nikt tam nie chodzi. Jeżeli będzie otwarta w niedziele lokale zaczną się zapełniać jak grzyby po deszczu.

    • 7 5

  • Obowiazkowe wolne 2 weekendy dla wszystkich i po temacie !

    Nie byloby oszukiwania itd. Ale po co wprowadzac cos prostego skoro mozna utrudniac zycie?

    • 11 1

  • Metropolia chyba tylko utrzymuje się z placu zabaw i kina. (1)

    Byłam tam trzy razy i za każdym razem pustka. Wszystko mega- windy, hole, parkingi, tylko ludzi brak.

    • 14 3

    • Tylko toalety

      Tylko toalety ..... malutkie.

      • 0 1

  • Idiotyzm ustawodawcy (4)

    Jestem właścicielem sklepow w kilku galeriach w 3m. Od wielu lat, w soboty i niedziele pracują u mnie STUDENTKI, ktore nie moga pracowac w tygodniu, a w weekendy sobie dorabiają !!!! Nigdy, nikt zatrudniony u mnie na umowe o prace, nie pracował w weekendy. Z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych (egzaminy, choroby).

    • 28 8

    • fajnie że Tobie udało się tak zorganizować pracę. Mam znajomych pracujących w handlu; lubią swoją pracę ale chcieliby mieć czasem wolne wtedy kiedy ich rodziny mają wolne. Niestety u nich jest ogólny NIEDASISM; nie da się zatrudnić studentów na weekend, nie da się ustalić grafiku żeby co druga niedziela (zapomnij o całym weekendzie) była wolna. Nie da się, nie bo nie. Oczywiście pensja jest taka sama czy pracują w niedzielę czy w tygodniu, bo to zwykły dzień pracy. I to są różne sieci, nie to że w jednym sklepie.

      • 2 2

    • Sam na studiach tak pracowałem w Galerii Bałtyckiej będąc na dziennych studiach. Były pracownice, które chciały na rano, była część załogi, która pracowała na popołudnia i weekendy i to się idealnie zgrywało.

      • 7 1

    • Kodeks Pracy rozłoży Twój biznes

      To teraz nowy Kodeks Pracy układany przez debili rozłoży Twój biznes na łopatki. Nie będziesz mógł zatrudnić nikogo dorywczo bo zlikwidują umowy cywilno-prawne. Studentki sobie na bezrobocie pójdą chyba, że założą działalność gospodarczą i zatrudnią biuro rachunkowe żeby dorobić te 1000 zł miesięcznie.

      • 5 0

    • biedny ale kłamca studentki to ty zatrudniasz jak brak jest pracowników też pracuję w galerii i najczęściej są one zatrudniane jak jest brak stałego personelu co swoje sklepy powierzasz studentkom które nie maja żadnej odpowiedzialności materialnej względem ciebie

      • 1 2

  • Ta galeria jeszcze dziala?

    • 15 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Roman Walasiński

Prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia. Ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i...

Najczęściej czytane