• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Galeria Metropolia otwarta w niedziele. Ile dworca, ile centrum handlowego

Wioletta Kakowska-Mehring
21 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 15:25 (22 lutego 2018)
Najnowszy artykuł na ten temat Zawiesić zakaz handlu w niedziele na czas pandemii
Galeria Metropolia przylega do peronu PKP SKM. Czy dzięki temu uda się obejść zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele? Galeria Metropolia przylega do peronu PKP SKM. Czy dzięki temu uda się obejść zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele?

Czy Galeria Metropolia może być dworcem kolejowym? Jeśli zajmie się obsługą pasażerów, czyli np. sprzedażą biletów - to tak. I taki jest plan. Oficjalnie władze tego centrum handlowego nie chcą wykorzystywać luk w mało precyzyjnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, ale ich najemcy - bardzo chętnie.



Aktualizacja, 22 lutego Oficjalnie władze Galerii Metropolia nie chcą wykorzystywać luk w mało precyzyjnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, interpretacje pozostawiają najemcom i jak się okazuje chętnie wspomogą interpretacją prawną.

Po m.in. naszej publikacji Galeria Metropolia postanowiła odnieść się do sprawy także w stosunku do swoich najemców. Otrzymali oni pismo od dyrekcji obiektu i kilkustronicową opinię prawną przygotowana przez Gdańską Grupę Radców Prawnych na temat tego, czy w Galerii Metropolia można będzie handlować w niedziele. Według tej interpretacji będzie można.

W piśmie operator obiektu wylicza, że Galeria jest właścicielem peronu SKM, który "zawiera wszystkie wymagane prawem elementy przystanku kolejowego", obiekt ma dostęp do pozostałych peronów dzięki kładce, już dziś można tam kupić bilety SKM w punktach InMedio, Kolporter czy Świat Prasy, na peronie są kasowniki SKM i PKP TLK, jest też elektroniczny punkt informacji pasażerskiej PKM.

- W wykonaniu umów zawartych z SKM oraz PKP TLK i Intercity do końca lutego 2018 roku w obiekcie uruchomione zostaną kasy z biletami SKM i dalekobieżnymi oraz punkt informacji pasażerskiej - informuje Galeria Metropolia w piśmie skierowanym do najemców, a podpisanym przez dyrektora obiektu Andrzeja Kleina. - W załączeniu do niniejszego pisma przekazujemy Państwu opinie prawną wskazując, że w świetle obowiązujących obecnie przepisów wszystkie lokalne w Galerii Metropolia z racji posiadania statusu dworca mogą być otwarte we wszystkie niedziele w 2018 roku.

Czy ograniczenia w niedzielnym handlu będą dla Ciebie kłopotliwe?

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, która wchodzi w życie 1 marca tego roku, zakupy bez ograniczeń będzie można robić tylko w dwie niedziele handlowe w miesiącu, w przyszłym roku już tylko w jedną, a w kolejnym w ogóle, oprócz przedświątecznych wyjątków. Pierwsza niedziela bez czynnych sklepów czeka nas już 11 marca.

W ustawie przewidziano jednak sporo wyjątków, o których rozpisywały się media. Eksperci ostrzegali, że pomysłowi handlowcy będą chcieli wykorzystać mało precyzyjne zapisy. Ustawodawcy i pomysłodawcy ostrzegają, że nie pozwolą obchodzić zapisów ustawy.

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę. Po zakupy do showroomu

Być może lada chwila będziemy świadkami pierwszego takiego pojedynku na kruczki prawne w Trójmieście. Jego areną może być Galeria Metropolia we Wrzeszczu.

Na dworcu wolno handlować



W ustawie znalazł się np. zapis o tym, że handel może się odbywać na terenie dworca kolejowego. Według przepisów "dworzec" to miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych.

Według naszych informacji z trzech różnych źródeł, ten zapis chce wykorzystać operator Galerii Metropolia w Gdańsku, centrum działającego tuż przy dworcu we Wrzeszczu. No właśnie: "tuż" czy "na" dworcu? Do obiektu można wejść bezpośrednio z peronu SKM oraz z biegnącego pod dworcem tunelu.

Z naszych informacji wynika, że lada chwila w Galerii Metropolia będzie można kupić bilety kolejowe.

- Staramy się zapewnić naszym pasażerom dostęp do biletów SKM wszelkimi dostępnymi kanałami dystrybucji. Na peronie przy Galerii Metropolia spółka PKP SKM w Trójmieście ustawiła automaty biletowe. Nasza kasa usytuowana jest w pobliskim budynku dworca - wylicza Tomasz Złotoś, rzecznik PKP SKM.
Pytamy wprost: czy SKM planuje uruchomienie kasy biletowej w Galerii Metropolia?

- Nie możemy ujawnić szczegółów korespondencji z naszymi partnerami handlowymi. To pytanie należy zadać potencjalnemu wnioskodawcy, czyli Galerii Metropolia - ucina Tomasz Złotoś.
Według naszych informacji, w obiekcie mają powstać nie tylko kasa, ale i poczekalnia oraz kolejowy punkt informacyjny.

Czy tak jest rzeczywiście?

- Od samego początku Galeria Metropolia jest obiektem nierozerwalnie związanym z komunikacją miejską, a w szczególności PKP i SKM. W ramach partnerstwa ze spółkami z grupy PKP wybudowaliśmy dodatkowy peron SKM, kładkę oraz przedłużyliśmy tunel łączący wszystkie perony z dworcem Gdańsk Wrzeszcz i naszą Galerią, koszt ten nie przekładał się bezpośrednio na dochody obiektu. Wierzyliśmy, że ułatwienie podróżnym korzystania z usług kolejowych przełoży się na frekwencje w obiekcie jak i ułatwi korzystanie w przyszłości z oferty Browaru Kulturalnego, w ramach którego już powstaje sala koncertowa, spa oraz restauracja z produkcją piwa - twierdzi Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia

"To dawny plan, a nie furtka w ustawie"



Według władz obiektu, udogodnienia te po ponad roku działalności centrum zaowocowały faktem, iż dziennie z wyjścia w stronę peronów i dworca korzysta od 6 do 8 tysięcy pasażerów i liczba ta stale rośnie. A co z dworcem i ustawą?

- Już od samego początku w naszych założeniach zakładaliśmy wprowadzenie funkcji dworcowych tak, aby wachlarz usług dla pasażerów był kompletny obejmował poczekalnię, kasy biletowe, informację pasażerską oraz rozbudowaną gastronomię. Pomysł na otwarcie funkcji dworcowych nie został wykreowany na potrzeby chwili, a jest efektem konsekwentnie prowadzonej polityki ułatwiania korzystania z komunikacji publicznej. W Galerii poza handlem znajduje się wiele innych funkcji tj. kino, siłownia, plac zabaw dla dzieci, restauracje i kawiarnie. Wszystkie te funkcje nie są objęte zakazem handlu w niedziele - dodaje Andrzej Klein.

Dworzec będzie, a najemca sam zdecyduje



Założenia założeniami, a wśród pracowników Galerii Metropolia aż huczy. Raczej nie cieszą się z pomysłowości zarządców obiektu i swoich pracodawców. O tym, że będą musieli pracować także w niedziele, bo - jak się okazuje - handlują na dworcu - wielu z nich zostało już oficjalnie poinformowanych.

- Galeria Metropolia mocno naciągnęła interpretację ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Najbardziej rażące jest to, że setki pracowników zostanie pozbawionych wolnych niedziel - pisze nasza czytelniczka, pracownica jednego ze sklepów w tym centrum handlowym.
Gdyby prawnikom udało się obronić pogląd, że ten obiekt ma prawo być otwarty także w wolne niedziele, dodatkowy dzień handlowy mógłby bardzo wzmocnić pozycję Galerii Metropolia. Ustawa o ograniczeniu handlu ma pomóc też w kończącej się komercjalizacji dworca w Sopocie.

Czytaj też: Będziemy walczyć o wolne niedziele - mówi Marek Lewandowski z Solidarności

Miejsca

Opinie (487) ponad 10 zablokowanych

  • Nie podoba się to zmieńcie sobie pracę

    • 8 9

  • Call Center (1)

    Te kmioty z rządu myślą że coś zmieniły bo zamkną kilka sklepów w niedziele... ale biurowcach praca wre - wszystkie call center pracują w niedziele, choć teoretycznie nic by się nie stało gdyby nie pracowały, ale rządzący są za tępi aby ogarnąć ten temat. Zaprogramowali się na sklepy i uważają że rozwiązali problem. Jak ja nienawidzę tych nieudaczników z PIS

    • 25 9

    • Call girls

      Też pracują.

      • 7 2

  • Tam i tak wiatr wieje

    • 6 2

  • Zachodnie sieci handlowe traktuja polskich pracownikow jak niewolnikow. (1)

    Markety pootwierane do 22.pracownicy na placy minimalnej.pozadne pensje dostaja tylko nadzorcy niewolnikow,czyli kierownictwo i dyrekcja.

    • 15 5

    • Zachodnie?

      Na zachodzie to ty chyba nie byłeś. Tam standardy są zupełnie inne a pracownicy cenieni (szkoda tylko, że zespoły są tam dobierane ze wzg na kryteria poprawności politycznej a nie merytorycznie vide google). Problemem nie są sieci zachodnie ze standardami i procedurami korporacji. Problemem są polscy kierownicy (ups manager'zy i team leader'zy) oraz sekretariaty (ups HR). To oni interpretują firmowe regulacje najgorzej jak potrafią, przenosząc polskie standardy do zachodnich korporacji.

      • 2 0

  • O wilkołaku mowa (1)

    Ostatnio miałem takie przemyślenia o Metropolii, że została ona chyba spartaczona, bo zamiast postarać się i przenieść do niej dworzec we Wrzeszczu (aby funkcjonowało to jak dworzec w Sopocie), zostawiono to wszystko oddzielne.

    Może i ta zmiana jest podyktowana nowym prawem, ale skoro wygoda podróżnych by wzrosła, to czemu nie? Ten budyneczek dworca we Wrzeszczu i tak jest za mały na główny węzeł Trójmiasta.

    • 7 1

    • budynek dworca powinien być rozbudowywany i PKP może tam zrobić potrzebne sklepy

      Metropolia to niepotrzebna konkurencja, która zresztą niebawem będzie biurowcem

      • 0 0

  • Galeria (2)

    Po co komu Metropolia jak jest Bałtycka

    • 18 9

    • (1)

      Jest polska a nie niemiecka i są tam mniejsze tłumy więc lepiej się robi zakupy

      • 0 0

      • Lepiej? Czyżby?

        A gdzie ty tam robisz zakupy? Brak drogerii, sklepy sie wycofują, połowa lokali wcale nie wynajeta, w toaletach brudno że aż strach cokolwiek dotykać, papieru brak, mydło nie dziala. Ziąb wszędzie hula bo na ogrzewaniu pan Klein oszczędza. Aż dziw, że go jeszcze Górski nie wyrzucil. Zwłaszcza po tej kompromitacji z dworcem, bo i tak nic nie wskórał wiecej. Część sklepów bedzie i tak zamknięta czy zrobią tam kasy czy nie. Niech najpierw postawią tam punkt informacji, ale nie mowię o pasazerskiej- jak w każdej normalnej galerii handlowej bo ludzie sie gubią i nie potrafią nic znaleźć

        • 0 0

  • Mam nadzieje,ze zaczna im nasylac kontrole w niedziele. (1)

    Dostana pare kar,to przejrza na oczy.gdzie bedzie mozna zglaszac lamanie ustawy?od razu policja,czy najpierw inspekcja pracy?

    • 8 17

    • coś ci buraku mózg wyparował ,pytasz gdzie masz donosić co ?, nie cierpię szpicli

      • 0 0

  • to PKP powinna teraz dążyć do budowy i rozwoju swoich dworców w tym we Wrzeszczu (1)

    a absolutnie nie przenosić obsługi do Metropolii. To szansa dla PKP, tutaj są z Metro konkurencją i inne działania niż rozbudowa Wrzeszcza będzie działaniem na niekorzyść przewoźnika

    • 2 1

    • Jasne

      Niech ustawią półki ze sr*jtaśmą w jednym przejściu, z żarciem dla kotów w drugim. Koszyki z crocsami i gaciami do przebierania na peronach, konserwy w kasach, a mięso sobie w tyłki wsadźcie.

      • 1 0

  • To, to jest galeria?!

    nazywanie tego czegos galeria jest moooocno naciagane. Ilosc i jakosc sklepow o tym świadczy, poza tym wystroj, klimat i sposób zarzadzania bardziej pasuje do pasażu handlowego :))) byłem dwa razy. Mysle, ze poczucie porażki i żenady chyba towarzyszy inwestorowi i osoba z tym czyms zarzadzającym kazdego dnia. Dlatego wspolczuje. Jedyny plus maka i kawa.

    • 10 2

  • Biedne lemingi (1)

    będą musiały na nowo uczyć się żyć. Jak można przeżyć niedzielé bez zakupów, toć to siok!

    • 10 16

    • Ale jesteś idiotą ,bo nie wiesz ,że Pis d*polizaj kleru i dla nich to wydarzenie ,bo myślą ,ze ludzie

      z forsą do kościołów wejdą ,kościoły pustoszeją i kler musi coś z tym zrobić ,wal w niedzielę na kolana ,a koniecznie kup dewocjonalia ,bo w kosciele w tym dniu można nimi handlować , módl się o zdrowie na rozum za póżno

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Maria Śliwicki

Od 1991 był prezesem Grupy Ergo Hestia, odszedł ze stanowiska pod koniec 2022 roku. Kierował...

Najczęściej czytane