• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gaz z Gdańska popłynie do Danii, Czech i na Ukrainę. Gaz-System bada rynek

Robert Kiewlicz
12 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (123)
Jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) to pływający tankowiec, wyposażony w urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Na zdjęciu:  pływająca jednostka do przechowywania i regazyfikacji w  porcie Benoa, w Indonezji. Jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) to pływający tankowiec, wyposażony w urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Na zdjęciu:  pływająca jednostka do przechowywania i regazyfikacji w  porcie Benoa, w Indonezji.

Gaz-System zakończył niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji pływającego terminalu FSRU, który ma stanąć na wodach Zatoki Gdańskiej. Firma zbierała informacje nie tylko z rynku polskiego. Badała też zainteresowanie eksportem gazu na: Słowację, Litwę, Ukrainę, do Danii, Niemiec oraz do Czech. Wyniki, które są obecnie analizowane, pozwolą podjąć decyzję o ostatecznej zdolności regazyfikacji gdańskiego terminala.





- W okresie od 6 marca do 20 marca 2023 r. uczestnicy rynku mieli możliwość wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji terminalu FSRU na Zatoce Gdańskiej, w stosunku do mocy regazyfikacyjnych oferowanych na etapie wiążącej procedury Open Season, tj. 6,1 mld m sześc. rocznie - informuje spółka.
Pływający terminal w Gdańsku ma być oddany do użytkowania w perspektywie 2027/2028 roku. Pływający terminal w Gdańsku ma być oddany do użytkowania w perspektywie 2027/2028 roku.

Gdański terminal zaopatrzy w gaz kraje Europy



Gaz-System zbierał informacje w zakresie poziomu zainteresowania rynku na dodatkową zdolność regazyfikacji, jak również poziomu zainteresowania rynku eksportem zregazyfikowanego gazu w kierunkach: Słowacja, Litwa, Dania i Niemcy (połączenia istniejące), a także Czechy i Ukraina (połączenia planowane).



Otrzymane w ramach badania niewiążące zapotrzebowanie stanowi punkt wyjścia do decyzji o uruchomieniu wiążącej procedury Open Season dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji terminalu FSRU, która jest planowana w drugim kwartale 2023 r.

Pływający terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej



Inwestycja spółki Gaz-Sstem zakłada umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) oraz stworzenie infrastruktury (stanowiska postojowego wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz rurociągu podmorskiego).



Terminal FSRU będzie przystosowany do regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie. Dodatkowa zdolność regazyfikacji terminalu ma umożliwić regazyfikację na poziomie kolejnych 4,5 mld m sześc. rocznie.

Pływający terminal w Gdańsku ma być oddany do użytkowania w perspektywie 2027/2028 roku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (123)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane