• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gaz z Gdańska popłynie do Danii, Czech i na Ukrainę. Gaz-System bada rynek

Robert Kiewlicz
12 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (123)
Jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) to pływający tankowiec, wyposażony w urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Na zdjęciu:  pływająca jednostka do przechowywania i regazyfikacji w  porcie Benoa, w Indonezji. Jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) to pływający tankowiec, wyposażony w urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Na zdjęciu:  pływająca jednostka do przechowywania i regazyfikacji w  porcie Benoa, w Indonezji.

Gaz-System zakończył niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji pływającego terminalu FSRU, który ma stanąć na wodach Zatoki Gdańskiej. Firma zbierała informacje nie tylko z rynku polskiego. Badała też zainteresowanie eksportem gazu na: Słowację, Litwę, Ukrainę, do Danii, Niemiec oraz do Czech. Wyniki, które są obecnie analizowane, pozwolą podjąć decyzję o ostatecznej zdolności regazyfikacji gdańskiego terminala.





- W okresie od 6 marca do 20 marca 2023 r. uczestnicy rynku mieli możliwość wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji terminalu FSRU na Zatoce Gdańskiej, w stosunku do mocy regazyfikacyjnych oferowanych na etapie wiążącej procedury Open Season, tj. 6,1 mld m sześc. rocznie - informuje spółka.
Pływający terminal w Gdańsku ma być oddany do użytkowania w perspektywie 2027/2028 roku. Pływający terminal w Gdańsku ma być oddany do użytkowania w perspektywie 2027/2028 roku.

Gdański terminal zaopatrzy w gaz kraje Europy



Gaz-System zbierał informacje w zakresie poziomu zainteresowania rynku na dodatkową zdolność regazyfikacji, jak również poziomu zainteresowania rynku eksportem zregazyfikowanego gazu w kierunkach: Słowacja, Litwa, Dania i Niemcy (połączenia istniejące), a także Czechy i Ukraina (połączenia planowane).



Otrzymane w ramach badania niewiążące zapotrzebowanie stanowi punkt wyjścia do decyzji o uruchomieniu wiążącej procedury Open Season dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji terminalu FSRU, która jest planowana w drugim kwartale 2023 r.

Pływający terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej



Inwestycja spółki Gaz-Sstem zakłada umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) oraz stworzenie infrastruktury (stanowiska postojowego wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz rurociągu podmorskiego).



Terminal FSRU będzie przystosowany do regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie. Dodatkowa zdolność regazyfikacji terminalu ma umożliwić regazyfikację na poziomie kolejnych 4,5 mld m sześc. rocznie.

Pływający terminal w Gdańsku ma być oddany do użytkowania w perspektywie 2027/2028 roku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (123)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego. Menedżer, ekspert w zakresie finansów i rachunkowości oraz podatków. Laureatka plebiscytu Kobieta Sukcesu 2017 roku. Plebiscyt organizowany od 1995 r., w którym wyróżniane są kobiety które odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach życia. Organizatorem jest Konwencja Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego, a patronat honorowy sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego...

Najczęściej czytane