• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdyńskie innowacje na targach w Barcelonie

Wioletta Kakowska-Mehring
24 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, przechodzi obok uczestników kongresu pogrążonych w wirtualnej rzeczywistości. To zdjęcie wywołało dyskusje na temat naszej przyszłości. Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, przechodzi obok uczestników kongresu pogrążonych w wirtualnej rzeczywistości. To zdjęcie wywołało dyskusje na temat naszej przyszłości.

Najnowsze smartfony, autonomiczne samochody, wirtualna rzeczywistość czy inteligentne domy i miasta. W Barcelonie trwa Mobile World Congress, na którym globalne koncerny przedstawiają najnowsze osiągnięcia komunikacyjne. Wśród największych nie zabrakło też naszej reprezentacji, czyli gdyńskich innowacji.


Za pomocą jakiego urządzenia najczęściej łączysz się z siecią?


Ostatnio media i internauci komentowali zdjęcie, które na swoim profilu zamieścił Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, który uczestniczy w targach w Barcelonie. Widać na nim Zuckerberga, który przechodzi obok uczestników kongresu. Ci jednak go nie zauważają, gdyż wszyscy mają założone specjalne gogle, za pośrednictwem których oglądają wirtualną rzeczywistość. "Nasza przyszłość - straszna i smutna" - napisał jeden z internautów. "Właśnie rozpoczynamy budowę cyfrowego społeczeństwa" - twierdzą eksperci i zapewniają, że cyfryzacja ma pozytywny wpływ na rozwój światowej gospodarki, innowacyjność i przedsiębiorczość. Kto ma rację? Wszystko pewnie zależy od tego, jak wykorzystamy najnowsze technologie.

W Polsce jest 58 mln aktywnych kart SIM, aż 77 proc. użytkowników Internetu korzysta ze smartfonów, po które dziennie sięgamy średnio aż 221 razy - wyliczyli eksperci. 41 proc. przegląda sieć, 40 proc. korzysta z map i lokalizatorów, 35 proc. wchodzi na serwisy społecznościowe, 34 proc. odbiera pocztę, 31 proc. słucha muzyki, 30 proc. czyta artykuły na portalach. Okazuje się, że tylko 22 proc. deklaruje, że gra w gry.

A jaka przyszłość czeka rynek mobilny? Okazuje się, że kolejnym krokiem jest Internet rzeczy.

- Największym smartfonem na świecie jest... samochód. Tak reklamuje swoje nowe auta z dostępem do Internetu jeden z producentów - mówi Natalia Hatalska, autorka jednego z najbardziej poczytnych blogów w Polsce, w którym komentuje trendy w marketingu i reklamie. - I coś w tym jest. Przyszłość należy do urządzeń podłączonych do Internetu, od technologii beacon, dzięki której mikrourządzenie na słupie ulicznym powie nam, gdzie jesteśmy, po smartwatch, który zmierzy nam tętno i wyśle wynik do lekarza.
Czytaj też: Konsumowanie Internetu stało się mobilne. To jest era mobile

Mobile World Congress w Barcelonie to największe wydarzenie na świecie, które skupia branżę telekomunikacyjną, wszelkie najnowsze technologie mobilne, kilka tysięcy wystawców oraz kilkaset tysięcy odwiedzających ze wszystkich kontynentów. Tam pokazuje się nowości, tam rozmawia się o tym, co będzie w przyszłości. Smartfon LG G5, kamera Samsung 360 Gear czy piekielnie szybki internet 5G, a obok gdyńskie innowacje, czyli JIT Solutions, Riversoft, Wolves Summit, qb-mobile, Smart Media, TeleMobile, Amplituda z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

- Od kilkunastu lat najnowsze i najbardziej zaawansowane projekty technologiczne, skupione w PPNT Gdynia, mają swoje premiery na największych targach za granicą. Dla ich twórców, ambitnych inżynierów, to niepowtarzalna szansa na osiągnięcie kolejnych wymiernych korzyści, na skalę globalną - mówi Michał Rybak z PPNT. - Firmy mogą uczestniczyć w ważnych wydarzeniach branżowych obok światowej czołówki gigantów technologicznych (np. IBM, Samsung, Sony, Google, Huawei, Microsoft) i jednocześnie na żywo śledzić najnowsze trendy w branży. To także wyjątkowa okazja na pozyskanie nowych kontaktów, partnerów biznesowych i budowanie wizerunku marki w międzynarodowym środowisku. Udział w targach jest jednym z podstawowych elementów wieloletniego planu wsparcia rozwoju gdyńskich przedsiębiorców.
Co pokażą gdyńscy innowatorzy? TeleMobile zaprezentuje flagowy produkt, czyli elektronicznie sterowany tłumik mikrofalowy RFswitchATT w wersji mobilnej. To urządzenie, które służy do dokładnego testowania zasięgu i jakości sieci bezprzewodowych we wszystkich systemach (np. GSM, EDGE, UMTS, CDMA, WCDMA, HSxPA, WiMAX). JIT Solutions realizuje usługi w zakresie outsourcingu IT. Na targach zaproponuje możliwości zdalnej realizacji projektów w technologiach, w których posiada największe kompetencje i doświadczenie, takich jak JAVA, ASP.NET, technologie mobilne.

Spółka qb-mobile tworzy aplikacje mobilne, m.in. audio-guide nowej generacji, który pozwala obiektom turystycznym (np. muzea, miasta, zoo) na samodzielne definiowanie ścieżek zawierających multimedialne punkty urozmaicające zwiedzanie, np. obrazy, pliki audio lub elementy rozszerzonej rzeczywistości, w połączeniu z wszelkimi czujnikami (np. beacony, NFC i GPS). SmartMedia to producent specjalistycznego oprogramowania do zarządzania majątkiem, prowadzenia ewidencji oraz inwentaryzacji. Tworzy kompleksowe i niezawodne rozwiązania wspomagające funkcjonowanie instytucji oraz usługi doradztwa, wdrożenia i szkolenia. Firma może także stworzyć aplikację na indywidualne zamówienie każdego klienta.

Riversoft dostarcza oprogramowanie, rozwiązania hardware'owe i usługi consultingowe w zakresie IT dla międzynarodowych klientów. Przykładem jest system oparty na beaconach do wewnętrznej nawigacji, który pozwala lokalizować, pozycjonować, nawigować użytkowników i przedmioty wewnątrz pomieszczeń, gdzie GPS jest niedostępny. Wolves Summit zaprezentuje platformę wymiany wiedzy, która wspiera komunikację między startupami, inwestorami, korporacjami oraz przedsiębiorcami z całego świata. Amplituda to agencja interaktywna, która tworzy nowoczesne, designerskie, aplikacje internetowe i mobilne przy użyciu najnowszych technologii, m.in. lokalizacji wewnątrzbudynkowej oraz rozpoznawania obrazu. W swoim dorobku ma już poważne zagraniczne wdrożenia m.in. dla Museum of Fine Arts w USA.

Miejsca

Opinie (31)

 • Mogliby też pokazać lotnisko, z którego nie latają samoloty - to prawdziwy hit! (6)

  I szklane kontenery w centrum miasta za 6 milionów złotych - taki gdyński miś.

  • 56 22

  • i jeszcze Ciebie (1)

   Modelowy przyklad spranego mozgu przez technologię

   • 10 16

   • dobrze, ze ciebie nie pokazują ....

    Modelowy przyklad spranego mozgu humanisty

    • 9 5

  • A ty trollu wystepujący najczęściej pod nickiem Janusz dalej swoje. Nadzór nad komentarzami i odpisywanie na bieżąco.

   • 8 3

  • nudny jesteś...

   Idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie....

   • 4 0

  • I mega szkole filmowa z muzeum debilizmu przy których szczur i spółka na prywatnych kontach w rajach podatkowych przytuliła po sześć zer

   • 7 6

  • zapomnieliście jeszcze...

   ... o spektakularnej kolei na Kamienną Górę, kolejne 6 banieczek plus banieczka rocznie na utrzymanie, o lokalach pod restauracje dla znajomych królika: InfoBox, szkoła filmowa...

   • 0 2

 • a nie trójmiejskie?...jakie to tendencyjne... (1)

  wszystko jasne

  • 16 7

  • Na tym portalu zazwyczaj sukcesy Gdyni są gdyńskie a Gdańska trójmiejskie :)

   • 6 2

 • możne pokażą tez kontra-pas rowerowy na 3 go maja (1)

  to jedyny pas na świecie po którym nigdy nie przejechał żaden w obcisłych gaciach a korki na kilometr ale kaskę ktoś z przytulił ;)

  • 19 7

  • Jak tam w biurze poselskim Marcina Horały jest? Siedzicie na komputerach i piszecie komentarze?

   • 9 8

 • Bardziej powinnismy sie zajac tworzeniem innowacyjnych produktow niz aplikacji w wirtualnym swiecie. (2)

  Sadze iz bardziej by na targach kogos zainteresowalo nowe zastosowanie drukarki 3D , nowego typu baterie czy tez sposoby magazynowania energii elektrycznej niz aplikacje . Zbytnio sie skupiamy chyba na wirtualnej rzeczywistosci a nie na realu. Chiny i USA juz drukuja domy . Aplikacje i inne bzdety sa oczywiscie czyms fajnym lecz to gadzety malo wazne . Powinnismy sami zaczac cos tworzyc od a do z zamiast bazowac na wynalazkach ktore inni stworzyli. Czy zbudowanie drukarki 3D do drukowania domów jest bardzo drogie ? .

  • 19 1

  • (1)

   O tym samym pomyslalem. Te wszystki startupy to skupiaja sie na apkach, ktorych nikt nie potrzebuje. JIT pokazuje jak robic projekt online??? Naprawde, to takie inowacyjne. Kazda korpo tak robi z galernikami w Indiach czy Polsce.
   Nowa bateria sloneczna o wysokiej efektywnosci, zdalne samochody, inteligentne tkaniny albo nanotechnologia w medycynie to sa rzeczy wazne i potrzebne.

   • 10 0

   • Ale zdajecie sobie sprawę

    że na innowacje technologiczne typu nanotechnologia potrzebne są ogromne pieniądze, które nie zwrócą się w przeciągu 10 lat? IT nie wymaga nakładów finansowych, potrzebny jest pomysł, komputer i ewentualnie licencje nic więcej. Na wszystko co materialne potrzeba laboratoriów, naukowców (o dziwo oni też mają rodziny i chcieli by coś zarabiać). Potem jest kwestia testów, wdrożenia itd. Kasa idzie w milionach PLN rocznie. To już nie te czasy gdzie można było wymyślić coś w garażu.

    • 2 1

 • Gdyńskie innowacje????

  chyba trójmiejskie co w gdyni innowacyjnego? kolejka? Można jednak pozazdrościc ,że Mark Zuckerberg przechodził sie podczas wykladu o Gdyni hahahaha.

  • 9 15

 • "nie zabrakło też naszej reprezentacji, czyli gdyńskich innowacji" (1)

  Mam dosyć słuchania i oglądania "naszej polityki" jak to jednemu udało się przechytrzyć drugiego, a wszystkim Nas obywateli i przez cały czas budować kłamliwa nawet nie wirtualną przestrzeń wokół nas. Oby Polska na całym świecie tylko nie kojarzyła się z grą służb specjalnych i z nimi obalenie komunizmu. Choć od początku mam na ten temat własną teorie i ona prawie w 100% się sprawdza. Szkoda, że Gdynia poniosła także z tego tytułu tak wielkie niepowetowane straty :(

  Dlatego dobrze się stało, że PPN-T wysłał na to ważne wydarzenie swoich przedstawicieli, a i rośnie świadomość w społeczeństwie o konieczności zwiększania nakładów na działalność badawczo-rozwojową - mam nadzieję, że nowy rząd też to rozumie?. I nie tylko w powszechnie uznawanej i zaznaczonej w artykule za innowacyjną branży IT, ale i innych ich czeka jeszcze długa droga do transformacji w gospodarkę innowacji. Gdynia nie ma wyjścia i musi marzyć o osiągnięciu tego celu, a sprzyja jej władze miasta, mieszkańcy i rosnąca liczba nowych innowacyjnych przedsiębiorstw, które wzmacniając swoją działalność i stymulują rozwój.

  Mimo że nasz kraj znajduje się w dalekim obecnie miejscu w rankingu innowacyjności jednym z ostatnich państw Unii Europejskiej, to właśnie dzięki inwestycjom w rozwój nowych technologii Gdynia ma szansę na realizację ciekawych celów. Jako państwo bierzmy przykład z Izraela, Szwecji czy Niemiec,..które pokazują, że budowanie pozytywnego klimatu wokół innowacji korzystnie wpływa na gospodarkę państwa i wzmacnianie jego przewagi konkurencyjnej zwłaszcza na arenie międzynarodowej. Nie tylko politykierstwo, pomnikomania, klerykalizm, ... a stworzenie odpowiednich warunków dla wzmacniania działalności badawczo-rozwojowej pozwoli polskiej gospodarce i polskim przedsiębiorcom konkurować na zagranicznych rynkach nie tylko zatrudniając tam Polaków, czy relatywnie niskimi kosztami pracy, lecz także dzięki produktom z przewagą konkurencyjną uzyskaną dzięki; dizajnowi, technice , nowym technologiom,...

  • 17 11

  • Najmądrzejszy post jaki ktos napisał

   • 1 1

 • Tableta? (1)

  "Najnowszy słownik ortograficzny PWN podaję dopełniacz tabletu, w NKJP też ta forma przeważa nad konkurencyjną tableta. Skoro tak, to biernik powinien mieć formę tablet. Mimo ekspansji końcówki -a wśród rzeczowników nieżywotnych tablet odmienia się inaczej niż kotlet. "

  Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 11 2

  • skutki reformy edukacji, roczniki dotknięte reformą zaczynają się od 80-82

   a potem jest już z górki

   • 0 0

 • (1)

  Gdynia innowajnosc czyli jak miasteczko niemało 250 tys , może być potentatem w ilośc aut sluzbowych

  • 7 4

  • jak słusznie zauważyłeś w innowacji liczy się jakość

   jakość, jakość i jeszcze raz jakość
   czego, jak słusznie zauważyłeś, dowodem jest Gdynia

   • 0 0

 • Oby wiecej takich akcji

  I oby więcej naszych firm uwierzyło, że może skutecznie konkurować z korporacjami na świecie.

  • 2 6

 • Gdynskie innowacje to jak wymyślić korkociąg który wkreca się w lewo w pięknym szklanym misiu za gruuuuuube miliony. Nie idźcie ta drogą! Cytując klasyka:)

  • 11 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie...

Najczęściej czytane