Grupa 3S w Trójmieście. Wirtualna przestrzeń dla biznesu i disaster recovery jako polisa bezpieczeństwa

Grupa 3S dysponuje pięcioma centrami danych zlokalizowanymi w Katowicach, Krakowie i Warszawie.
Grupa 3S dysponuje pięcioma centrami danych zlokalizowanymi w Katowicach, Krakowie i Warszawie. mat.prasowe

Jak działa centrum danych (data center) i dlaczego wirtualna serwerownia to współcześnie najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla biznesu? Jak łatwo przenieść - z pomocą specjalistów - swoją działalność do Internetu i dlaczego disaster nie zawsze musi oznaczać nieszczęścia? Na koniec zaproszenie na wycieczkę po nowoczesnych ośrodkach data center Grupy 3S. To wszystko i wiele więcej w kolejnym odcinku z serii podcastów skierowanych do lokalnego biznesu pt. "Grupa 3S wprowadza się do Trójmiasta - poznaj sąsiada z ICT". Znany twórca i promotor podcastów Krystian Zych w rozmowie z Kamilem Bugajem, menedżerem biura Grupy 3S w Trójmieście, poruszają sprawy ważne dla rozwoju biznesu z Trójmiasta i okolic.


 
Kolokacja, IaaS (ang. Infrastructure as a Service - infrastruktura jako usługa), PasS (ang. Platform as a Service - usługa dostarczająca wirtualne środowisko IT) czy VDC (ang. Virtual Data Center) to najważniejsze skróty i anglojęzyczne nazwy, które warto poznać, bo coraz częściej stają się niezbędne do prowadzenia i rozwoju biznesu, tak jak powierzchnia biurowa, produkcyjna, urządzenia wytwórcze czy sprzęt IT. Wszystkie wymienione usługi tworzone są przez inżynierów Grupy 3S w oparciu o zasoby znajdujące się w połączonych ze sobą centrach danych zlokalizowanych w Katowicach, Krakowie i Warszawie. Wraz z "wprowadzeniem" się Grupy 3S do Trójmiasta dostępne są również dla firm z Gdańska, Sopotu, Gdyni i okolicznych miejscowości.
 

Wirtualne środowisko - tańsze i bezpieczniejsze

 

Z podcastu dowiemy się m.in. tego, jak dzięki usłudze Virtual Data Center można zaoszczędzić na wydatkach na własny sprzęt IT i korzystać z wybranych usług jedynie wtedy, kiedy są nam one potrzebne.
 
- VDC to w skrócie wirtualna serwerownia. We wspomnianych wcześniej ośrodkach data center posiadamy fizyczny sprzęt: procesory, pamięci RAM czy dyski do przechowywania danych. Łączymy je w jedno środowisko IT i udostępniamy naszym klientom - od kilkunastu tygodni mogą z tego rozwiązania korzystać również firmy z Trójmiasta i okolic. W takim przypadku nie ma potrzeby zakupu fizycznych serwerów do firmy, instalacji chłodzenia czy systemów zabezpieczeń - tłumaczy Kamil Bugaj, menedżer biura Grupy 3S w Trójmieście. 

Klienci nie muszą ponosić wydatków na sprzęt, bo dzięki usłudze VDC mogą korzystać z zasobów IT w zależności od potrzeb.
 
- Najważniejszą cechą tej usługi jest nie tyle to, że fizyczny sprzęt IT możemy udostępniać na zewnątrz - bo tak działa podstawowa usługa zwana IaaS - ale to, że klient może otrzymać do dyspozycji cząstkę naszej infrastruktury jako w pełni funkcjonalne centrum danych. Dzięki temu część środowiska IT może posiadać fizycznie u siebie w biurze, a potrzebne w danej chwili zasoby, uzyskać je właśnie w formie VDC. Skalowalność tego produktu powoduje, że ta usługa jest bardzo elastyczna - twierdzi Kamil Bugaj. 

VDC nie tylko dla branży e-commerce

 

Podczas pandemii centra handlowe pozostawały zamknięte i wielu sprzedawców nie mogło oferować swoich towarów klientom. Przykładem jest branża odzieżowa, gdzie firmy nieposiadające sklepów internetowych straciły kontakt ze swoimi klientami. Okazało się, że w takiej sytuacji dobrze jest móc szybko przenieść się ze swoją ofertą do sieci. Dzięki usługom Grupy 3S jesteśmy w stanie stworzyć szybko platformę dla rozwiązań e-commerce i udostępnić ją w Internecie.
 
- Firm z branży odzieżowej na Pomorzu jest naprawdę dużo i są to klienci, którzy przy tworzeniu platformy e-commerce mogliby skorzystać z usługi VDC. To rozwiązanie wydaje się być idealne w niepewnych czasach, bo możemy zacząć korzystać na początek z niskiego pułapu i niskiej ceny usług, a następnie wraz z poprawą sytuacji zwiększać zasoby - wyjaśnia Kamil Bugaj. - Trzeba jednak pamiętać, że my nie oferujemy wszystkich usług związanych z tworzeniem sklepów internetowych. Jako Grupa 3S zajmujemy się fundamentalną kwestią, jaką są zasoby IT, na których działa e-sklep. Musimy mieć świadomość, że każda strona www, aplikacja online, jaka znajduje się obecnie w Internecie, potrzebuje, najprościej mówiąc, miejsca na serwerze - to zapewnia Grupa 3S. Jeśli chodzi o firmy zajmujące się budową e-sklepów i całych platform do e-commerce, to wielu naszych klientów świadczy takie usługi. Automatycznie stają się zatem naszymi partnerami. Wzajemnie polecamy sobie klientów i rekomendujemy nasze rozwiązania.
 

Bezpieczeństwo danych przede wszystkim

 

Zgodnie z wymogami przepisów RODO wszelkie dane klientów muszą być przechowywane w odpowiedni sposób. Dotyczy to nie tylko branży e-commerce, ale również, a może w szczególności, bankowości czy branży medycznej.
 
- W samym Trójmieście banków i spółek medycznych jest bardzo wiele. Nasi klienci mogą być pewni, że zabezpieczymy ich dane w odpowiedni sposób. Dlaczego? W naszym ośrodku data center posiadamy miejsce nazwane Strefą Danych Osobowych. Jeśli jakakolwiek instytucja potrzebuje takiego miejsca, to mamy całkowicie odseparowaną fizycznie od reszty naszego środowiska strefę. Jest ona zabezpieczona specjalną klatką, czytnikami linii papilarnych i innymi systemami bezpieczeństwa. Tylko niektórzy inżynierowie mają do niej dostęp - spełnia ona zatem wszystkie warunki wymagane przez RODO. Klienci, którzy potrzebują wysokiego poziomu bezpieczeństwa swoich danych, mogą się nie martwić, jeśli współpracują z nami - tłumaczy Bugaj.
 

Nie tylko archiwizacja danych. Disaster recovery - wyższy poziom bezpieczeństwa

 

Świat dzieli się na dwie grupy osób: tych, którzy robią backupy, i tych, którzy zaczną je robić. Jeśli do tej pory nie mieliście nieprzyjemnej sytuacji w firmie, kiedy dane zostały wykradzione, zniszczone czy zaszyfrowane, to możecie uważać się za szczęśliwców. Odtwarzanie danych zajmuje jednak czas, a są sytuacje, kiedy firma musi zacząć działać niezwłocznie po opanowaniu sytuacji kryzysowej.
 
- Disaster recovery jest to wyższy poziom bezpieczeństwa niż sam backup. Takie rozwiązanie zakłada, że tworzymy kopię środowiska IT, które posiada klient w całkowicie odseparowanej od jego siedziby lokalizacji. W sposób równomierny zasilamy go danymi, a obydwa środowiska główne i disaster recovery są aktywne. W momencie kiedy "strażnik" w postaci DR będzie potrzebny, to nie będzie czegoś takiego jak czas odtwarzania. DR zastąpi nam po prostu główne środowiskowo do czasu, kiedy firma nie naprawi szkód i nie wróci do normalnego trybu pracy. 
Wirtualne środowisko jest na pewno nowoczesne, sprawne i bezpieczne, jednak zawsze warto sprawdzić wszystko w "realu". Dla ciekawskich Grupa 3S organizuje "wycieczki" po swoich centrach danych. Podczas zwiedzania można dokładnie zobaczyć, jak wszystko wygląda, i sprawdzić na własne oczy, jakie są fundamenty współczesnego Internetu i sieci komputerowych.
 
Interesuje cię rozwój branży ICT, chcesz poznać ofertę dla biznesu lub ciekawi Cię, jakie plany ma konkurencja? Posłuchaj serii podcastów w ramach przedsięwzięcia "Grupa 3S wprowadza się do Trójmiasta - poznaj sąsiada z ICT". 

Grupa 3S wspiera realizację wizji biznesowych swoich klientów poprzez projektowanie i wdrażanie rozwiązań teleinformatycznych [Information and Communication Technologies - ICT]. Koncentrujemy się na projektach sieciowych, usługach chmury obliczeniowej, unified communications oraz technologiach wspierających bezpieczeństwo danych w biznesie. Bazą dla świadczonych przez nas usług jest własna infrastruktura: sieć światłowodowa o długości 4 tys. km oraz klaster rozproszonych geograficznie pięciu obiektów data center.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej....