• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować?

Wioleta Stolarska
30 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować? Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować?

Rekrutacja na studia medyczne co roku wzbudza dużo emocji, to jedne z najbardziej obleganych kierunków przez kandydatów. Tylko w tym roku na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym o jedno miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym starały się 24 osoby, z kolei na kierunek lekarski aplikowało nieco ponad 11 os. na miejsce. Jak dostać się na medycynę? Jakie wyniki trzeba osiągnąć? Jakie przedmioty są brane pod uwagę?



Uczelnie wyższe w Trójmieście - prywatne i publiczne


Poprawiałe(a)ś wynik egzaminów, by dostać się na wybrane studia?

Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować? Już teraz uczniowie szkół średnich, którzy marzą o karierze lekarza, zastanawiają się nad tym bez względu na to, czy naukę dopiero rozpoczynają, czy są w klasie maturalnej. Jedno jest pewne, im wcześniej zaczną o tym myśleć, tym lepiej. Konkurencja podczas rekrutacji co roku jest naprawdę spora.

Jakie limity na studia medyczne? Jakie limity na studia medyczne?

Rekrutacja na studia medyczne. Liczba miejsc jest ograniczona



Liczba miejsc na kierunkach medycznych jest ograniczona. Uczelnia przygotowuje rekrutację zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć.

I tak na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym utworzono 326 miejsc na kierunek lekarski - jednolite studia magisterskie prowadzone (stacjonarne) w języku polskim, 171 miejsc na kierunek lekarski (niestacjonarne) w języku polskim oraz 50 miejsc na jednolite studia magisterskie (stacjonarne i niestacjonarne) w języku angielskim.

W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zakłada 47 miejsc na jednolite studia magisterskie (stacjonarne) w języku polskim i 22 miejsca na studia (niestacjonarne) w języku polskim.

Limit przyjęć na kierunek farmacja to 145 miejsc (142 dla obywateli polskich, 3 dla cudzoziemców). Na analityce medycznej całkowity limit miejsc wynosi 57 (55 dla obywateli polskich i 2 dla cudzoziemców).

- Podczas tegorocznej rekrutacji najpopularniejszy okazał się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starały się niemal 24 osoby (23,82 os. na miejsce, 1 120 kandydatów). Sporym zainteresowaniem cieszyły się również: kierunek lekarski - 11,19 os. na miejsce (3 647 kandydatów), analityka medyczna, na którą o jedno miejsce starało się ponad 5 osób (5,67 os. na miejsce, 312 kandydatów) oraz farmacja - 605 kandydatów (4,26 os. na miejsce) - informuje dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed.
Studia medyczne w Trójmieście. Jaki wybrać kierunek? Studia medyczne w Trójmieście. Jaki wybrać kierunek?

Z jakim wynikiem na medycynę?



Medycyna to wymarzony kierunek dla wielu licealistów. Właśnie dlatego tak trudno się na nią dostać. Zdarza się, że kandydaci nie poddają się po jednej nieudanej rekrutacji i próbują aplikować w kolejnych latach z poprawionymi wynikami egzaminów maturalnych. Jak przekonują studenci, rok, dwa czy nawet trzy lata opóźnienia w przypadku studiów medycznych niewiele zmienia.

Jak dostać się na medycynę i nie zwariować? Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiedni wynik egzaminów maturalnych, pomogą też osiągnięcia w konkursach czy olimpiadach.

Progi punktowe każdego roku są inne w zależności od uczelni. Sprawdziliśmy, jak wyglądały wyniki kandydatów ubiegających się o miejsca na kierunkach medycznych podczas tegorocznej rekrutacji 2022/23 na studia medyczne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

I tak w przypadku studiów stacjonarnych na kierunek lekarski 76,4 proc. kandydatów to maturzyści 2022, jednak aż 23,6 proc. osób aplikujących na medycynę to osoby, które maturę pisały w roku 2021 lub jeszcze wcześniej. W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego 71,9 proc. kandydatów to tegoroczni maturzyści, a aż 28,1 proc. osoby wcześniej zdające maturę.

Jeszcze więcej osób zdających maturę w ubiegłych latach aplikuje, ponownie wybierając studia niestacjonarne. Na kierunek lekarski w tym roku kandydowało 65 proc. maturzystów 2022 i aż 35 proc. osób zdających maturę wcześniej. W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego 59,6 proc. kandydatów to tegoroczni maturzyści, a aż 40,4 proc. osoby wcześniej zdające maturę.

To doskonały dowód na to, że kandydatów na medycynę porażki nie zrażają.

  • Liczba miejsc na kierunkach medycznych jest ograniczona.
  • Medycyna to wymarzony kierunek dla wielu uczniów. Właśnie dlatego tak trudno się na nią dostać.
  • Najczęściej wymaganymi przedmiotami maturalnymi, by dostać się na medycynę, są: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Z jakim wynikiem matury na medycynę? Z wyników tegorocznej rekrutacji na kierunek lekarski (stacjonarny) wynika, że średni wynik wszystkich kandydatów wyniósł 90,4 pkt. Z czego tegoroczni maturzyści mieli średnio 91, a ubiegłoroczni (w tegorocznej rekrutacji) 89,3 pkt.

Z kolei średni wynik obowiązkowego przedmiotu - biologii na kierunek lekarsko-dentystyczny (stacjonarny) wynosił 87,9 pkt. Z czego tegoroczni maturzyści mieli średnio 88,7, a ubiegłoroczni (w tegorocznej rekrutacji) 85 pkt.

Osoby kandydujące na farmacje o najlepszy wynik starały się z egzaminu maturalnego z chemii - tu średni wynik wszystkich kandydatów wyniósł 52,7 pkt. Z czego tegoroczni maturzyści mieli średnio 52,5, a ubiegłoroczni (w tegorocznej rekrutacji) 50,2 pkt.

Na grafikach przedstawiamy szczegółowe dane z rekrutacji na studia medyczne 2022/23 na GUMed:

  • Kandydaci na studia medyczne podczas rekrutacji 2022/23.
  • Kandydaci na studia medyczne podczas rekrutacji 2022/23.
  • Wyniki egzaminów kandydatów na studia medyczne - są to średnie wyniki maturalne osób zakwalifikowanych na studia w chwili pisania artykułu.
  • Wyniki egzaminów kandydatów na studia medyczne - są to średnie wyniki maturalne osób zakwalifikowanych na studia w chwili pisania artykułu.
Jakie kierunki studiów są najpopularniejsze? Wiemy, które wybierają kandydaci Jakie kierunki studiów są najpopularniejsze? Wiemy, które wybierają kandydaci

Jakie wymagania rekrutacyjne na medycynę?



Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, żeby aplikować na studia medyczne? Wymagania oczywiście mogą różnić się w zależności od uczelni oraz trybu studiów. Najczęściej wymaganymi przedmiotami maturalnymi są jednak: biologia, chemia, fizyka, matematyka.

Wymagania na kierunkach medycznych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym:

Podstawą ustalenia kolejności kandydatów na listach rankingowych jest wynik kwalifikacji ustalany na podstawie wyników egzaminów maturalnych. W rekrutacji uwzględniane są również osiągnięcia w ogólnopolskich olimpiadach stopnia centralnego, olimpiadach międzynarodowych oraz konkursach. Sposób obliczenia wyniku kwalifikacji zależy od: rodzaju posiadanej matury oraz ustalonych zasad kwalifikacji dla danego kierunku studiów.

Studia na kierunku lekarskim trwają 6 lat, z kolei na kierunku lekarsko-dentystycznym 5 lat. Tu wymagania są takie same.

Wymaganym przedmiotem na poziomie rozszerzonym na świadectwie dojrzałości jest w pierwszej kolejności biologia oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: chemia, fizyka, matematyka.

Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek lekarski mogą uzyskać maksymalnie 200 punktów (2 × 100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 50 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (100 pkt). Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie z taką samą punktacją wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym.

Rośnie zainteresowanie studiami medycznymi Rośnie zainteresowanie studiami medycznymi

Studia na kierunku farmacja trwają 5 lat, student odbywa też 6-miesięczną praktykę zawodową. Wymaganym przedmiotem na poziomie rozszerzonym na świadectwie dojrzałości jest w pierwszej kolejności chemia oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, fizyka, matematyka.

Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek farmacja mogą uzyskać w wyniku postępowania kwalifikacyjnego maksymalnie 200 punktów (2 × 100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (60 pkt).

Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie z taką samą punktacją wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z chemii na poziomie rozszerzonym.

Ile zarobisz po studiach? Sprawdź, zanim się zdecydujesz Ile zarobisz po studiach? Sprawdź, zanim się zdecydujesz

  • Rekrutacja na studia medyczne co roku wzbudza dużo emocji, to jedne z najbardziej obleganych kierunków przez kandydatów.
Z kolei studia na kierunku analityka medyczna trwają 5 lat. Tu wymaganym przedmiotem na poziomie rozszerzonym na świadectwie dojrzałości jest w pierwszej kolejności biologia oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: chemia, fizyka, matematyka.

Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek farmacja mogą uzyskać w wyniku postępowania kwalifikacyjnego maksymalnie 200 punktów (2 × 100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (60 pkt).

Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie z taką samą punktacją wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym.

Miejsca

Opinie (146) 1 zablokowana

  • Farmacja to teraz jak praca w kiosku. Co wchodzę do apteki to inne osoby tam pracują. Sami młodzi, ciągle się zmieniają. (4)

    Jak w jakimś call-center.

    • 35 3

    • dlatego nie ma żadnej rekrutacji, warunek to zdana matura. Skąś to wynika.

      • 2 7

    • Mylisz farmaceutę z technikiem farmacji

      • 3 2

    • (1)

      Apteki są prywatne czyli kase zarabiaja tylko właściciele, pracownikom płaci się grosze.

      • 2 0

      • zawsze się pracownikom płaci grosze, to oczywisty konflikt interesów pracownik pracodawca.

        • 3 0

  • nauka, nauka i tatuś lekarz, najlepiej na GUMed. To co się tam dzieje od 20 lat to jakaś jedna wielka prywata (1)

    a będzie jeszcze gorzej, bo M pozabierał godziny dobrym lekarzom i dal mlodym, swoim...tzn tym, wobec których sa zobowiązania...

    • 27 3

    • Kumoterstwo na kierunkach lekarskich stoczy polską medycynę na dno

      Na UM w Poznaniu nie lepiej, dziekan WL to tylko kokosi swoją córkę, a tak to człowiek z dykty. Promowanie miernot i nepotyzm.

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Ale to trzeba mieć łeb (5)

    aby takie wyniki z matur wykręcić
    Jeszcze rozumiem super przygotowanie się do jednego rozszerzenia, ale trzech-czterech to łeb jak sklep
    szacun

    • 47 9

    • Kujon to nie geniusz (2)

      • 6 10

      • no matmy czy fizyki to raczej nie wykujesz (1)

        albo to czujesz albo nie umiesz

        • 8 1

        • Fizyka to śmiech

          Najłatwiejsze rozszerzenie od lat. Materiał do opanowania od zera w plus-minus 8 tygodni. Matematyka wymaga dużo większego wyćwiczenia, a biol-chem ma znacznie szerszy zakres.

          • 1 3

    • Bez korepetycji ani rusz (1)

      Pamiętaj, że wszystkie te dzieciaki chodzą długo długo przed maturą na korepetycje, z biologii, chemii, matmy, angielskiego... Nie chodzi wcale o łeb jak sklep, dla każdego kto chce, jest to osiągalne. Pytanie, czy chce się potem badać nie zawsze czystych i przyjemnych ludzi, wąchać zapachy szpitalne wydalin, brać odpowiedzialność za źle diagnozy czy zabiegi, oglądać rozwalone głowy i kości. Kwestia upodobań zawodowych. Z wiekiem zrozumiałam, że to wcale nie jest taka przyjemna i fajna praca jaką się wydaje być w serialach. Są inne, też bardzo rozwojowe i ambitne. Udanych wyborów każdemu!

      • 6 3

      • Korepetycje u odpowiednich ludzi.

        • 3 2

  • Bogaci rodzice lekarze (3)

    • 25 2

    • Tacy też są (2)

      Bo jednak inteligencja jest trochę dziedziczona. Ale jak dziecko mało inteligentne to pieniądze rodziców nie napiszą za nie dobrze matury która jest konieczna do dostania się na lekarski

      • 7 5

      • inteligencja dziedziczona jest w bardzo niewielkim stopniu

        I raczej ma niewielkie znaczenie.
        Co innego ciagly kontakt z realiami branzy, zasadami postepowania, kodem zachowan, dostepem do zrodel wiedzy i odpowiednich uszu oraz drzwi.
        Tak jak w kazdej branzy.
        Kazdy z wymienionych elementow i dziesiatki innych same w sobie zle nie sa. Na dodatek,wcale nie musza progenitury motywowac.
        Ale moga byc zle uzyte.

        • 0 2

      • Są uczelnie prywatne w Polsce oferujące lekarski, gdzie prób to 20-30% z matur. Dostaje się każdy, trzeba mieć tylko pieniądze.

        • 0 1

  • taka ciekawostka (9)

    w PL jest za mało lekarzy. Na 1 miejsce kandyduje 11 osób. Może zwiększyć 2krotnie liczbę miejsc - będzie więcej lekarzy, i więcej studentów zdobędzie swój wymarzony zawód. Chyba że nam na tym nie zależy

    • 63 14

    • Praca w PL czy w UE

      Jasne, za granicą płacą więcej, taka ciekawostka.

      • 8 0

    • To tak nie działa (5)

      Miejsc na specjalizacje jest wciąż tyle samo, wiele specjalizacji jest uruchamianych raz na dwa, trzy lata, a to dlatego że nie ma kto szkolić rezydentów. Więc zwiększenie liczby przyjmowanych na studia osób nic nie da, bo wąskie gardło jest gdzie indziej.

      • 17 2

      • To moze zamiast pie$%$lić o tym przez 40lat (4)

        Zacząć wreszcie likwidować te wszystkie wąskie gardła???

        • 21 1

        • Oczywiście jestem za. (1)

          Zacznijmy od zarobków dla... nauczycieli... bo co ciekawe, to przyszłych lekarzy szkolą ludzie na pensji nauczycielskiej, więc trudno się dziwić, że specjalista z zakresu np. chirurgii ma w nosie pracę na uczelni za 4 tys. zł, gdy w tym samym czasie zarobi znacznie więcej w gabinecie....

          • 17 2

          • tacy nauczyciele sa...

            Wyspecjalizowani we wbijaniu do glowy materialu profilowanego na intratne kierunki.
            Do nich trafiaja "dziedzice" praktyk lekarskich i prawniczych.
            Nie bardzo potrzebuja podwyzek, bo glowne dochody to korepetycje.

            • 0 0

        • Powiedz to tym starym

          Wyjadaczom. Oni nie chcą uczyć młodych.

          • 19 0

        • Nie można tak zrobić bo wtedy lekarzy byłoby za dużo i zarobki poszłby w dół.

          • 8 2

    • Tak jak by to była kwestia zmiany cyferek w arkuszu kalkulacyjnym "liczba miejsc".

      - Pani Krysiu, pani weźmie tam dopisze jeszcze miejsc na lekarski
      - Ile?
      - Nie wiem, powiedzmy jeszcze raz tyle co jest

      • 7 4

    • Bzdury. Zrozumcie, że większa liczba studentów nie oznacza, że będzie więcej specjalistów. Potem kolejnym sitkiem jest rekrutacja na specjalizacje, których brakuje. Druga sprawa to możliwości szpitali- już teraz trzeba na studiach czekać w kolejce do zbadani pacjenta a grupy robią się coraz większe. Mydła wam oczy i wszystko chwytacie.

      • 0 0

  • Jak to jest: lata nauki, studia, staże

    a potem szara rzeczywistość i praca pod dyktanda big pharmy. I po co ta Izba Lekarska? Chyba tylko po to, żeby podporządkować sobie niepokornych.
    Pozdrawiam lekarzy z powołania, reszty karierowiczów i biurokrattów bez grama empatii to już niekoniecznie.

    • 21 6

  • jak zostać lekarzem (3)

    takim kochanym przez pacjentów oto jest pytanie bo studia jak to studia studiowac każdy może

    • 13 2

    • Nie

      Każdy przejdzie przez to sito wymagających studiow

      • 6 0

    • Spróbuj się dostać... I skończyć z tylulem lekarza i prawem wykonywania zawodu (1)

      To są Studia a nie pitu pitu na prywatnej uczelni pt zarzadzanie

      • 4 2

      • ta pardubicka, ktora zrobiono ze studow medycznych

        to zywcem przeniesienie "idealow" zoldackiej fali pod dach uczelni.

        "Mnie je**li, to ja bede je**l"

        Cala tajemnica wiary produkujaca psychopatow i dewiantow.

        Gwalt gwaltem sie odciska...

        • 1 1

  • Nie idźcie ludzie na medycynę, to najgorsza branża jaka istnieje na rynku

    • 8 7

  • Polska trudna język

    *Jak się dostać

    • 5 2

  • Jeszcze trochę a różaniec zastąpi studia medyczne.

    Ministrant edukacji

    • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations....

Najczęściej czytane