• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tak można inwestować skutecznie

Michał Sielski
17 stycznia 2024, godz. 08:00 
Opinie (99)
Najnowszy artykuł na ten temat Jak zarobiłem 2 mln USD na giełdzie
W długim okresie praktycznie nie da się stracić na giełdzie. Inwestorom brakuje jednak zazwyczaj cierpliwości. W długim okresie praktycznie nie da się stracić na giełdzie. Inwestorom brakuje jednak zazwyczaj cierpliwości.

Kogo miał przed oczami Rafał Janik, pisząc "Książkę o inwestowaniu. Jak zarabiać pieniądze na rynku akcji?". Na pewno nie analityka, któremu świecą się oczy przy każdym drgnięciu giełdowego wykresu, ani profesora ekonomii, który w małym palcu ma zależność pomiędzy długiem wewnętrznym Niemiec, oprocentowaniem obligacji w Polsce i kursem euro. Raczej człowieka, który potrafi odłożyć trochę z pensji i chce to mądrze i bezpiecznie zainwestować. Jeśli jesteś taką osobą, ta książka powinna być dla Ciebie pozycją obowiązkową.Kontynuujemy recenzje książek ekonomicznych. Regularnie, co dwa tygodnie, będziemy opisywać książki wydawane przez Maklerska.pl, które pomagają zrozumieć coraz bardziej zagmatwany świat finansów.

***

Dziś książka, która powinna być pozycją obowiązkową, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Książka o inwestowaniu. Tom 2. to kompendium wiedzy o rynkach finansowych, które pozwoli omijać rafy i strzec się przed rekinami w oceanie wielkich pieniędzy, która pozwoli spokojnie (lub z nutką adrenaliny) pomnażać swój majątek. I wymyślenie własnego planu na to, by naszych oszczędności nie zjadała inflacja.

Tu kupisz książkę lub e-booka bezpośrednio od wydawcy: Maklerska.pl

Nie umiesz inwestować? Nie inwestujJak głównie inwestujesz swoje pieniądze?

Sprzedawcy szkoleń i gotowych recept inwestycyjnych pewnie złapaliby się za głowę, gdyby tę książkę przeczytali, bo jest ona do bólu prawdziwa. Nie ma tu złotych myśli, chełpienia się wspaniałymi inwestycjami, wyczuciem rynku czy przekonywania o własnej nieomylności. Jest za to sporo cennej wiedzy, ale podanej w przystępnej, a nie encyklopedycznej formie.

To jeden z największych atutów tej książki: nawet jeśli na rynek finansów i inwestowania dopiero wkraczamy i widzimy na pierwszy rzut oka nieczytelny wykres, to już po kilku zdaniach zaczynamy rozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Zwłaszcza że autor unika hermetycznych zwrotów i słów, które "w branży wszyscy znają". Krótko mówiąc: tę książkę każdy zrozumie, nawet jeśli do tej pory rynek finansowy kojarzył mu się co najwyżej z kantorem. Jednocześnie nie jest to pozycja infantylna, porusza złożone kwestie, z tym że w sposób, za który Rafałowi Janikowi należą się co najmniej ukłony.

Podobnie jak za tezę, że jeśli ktoś nie umie spekulować na Forexie i nie wychodzi mu na koncie demo, to nie ma sensu zakładać konta z realnymi pieniędzmi. Lepiej już trzymać je na lokacie albo w obligacjach tudzież funduszach inwestycyjnych - opcje do wyboru opisane są dokładnie i każdy będzie mógł wybrać, jaki poziom zysku w stosunku do ryzyka go satysfakcjonuje.

Można oczywiście także inwestować w kryptowaluty i liczyć na ogromne zyski, ale trzeba pamiętać, żeby przeznaczyć na to kwoty, których nie będzie nam szkoda stracić. Chyba że ktoś jest gotowy postawić wszystko na jedną kartę, zdając sobie z tego sprawę, że może zarówno wygrać, jak i wszystko przegrać...

Wcześniejsze recenzje:Jak zarabiać na giełdzie przez 136 miesięcy z rzędu? Jak zarabiać na giełdzie przez 136 miesięcy z rzędu?
Fascynujący zbiór wywiadów z traderami, którzy osiągnęli największe sukcesy. Wśród nich nie tylko zawodowi finansiści, ale też kapitan okrętu podwodnego czy ludzie, którzy milionerami stali się mimo tego, że nie mieli kierunkowego wykształcenia. Co ich łączy?

Udowodnili, że każdy może zostać milionerem Udowodnili, że każdy może zostać milionerem
Zakład dwóch zblazowanych multimilionerów skończył się największym i do dziś najgłośniejszym eksperymentem w historii rynków finansowych.

Masz już swoje F-you money? Recenzja książki Masz już swoje F-you money? Recenzja książki "Krok po kroku"
Książka o tym, że każdy może zbudować dochód pasywny bez większego wysiłku. Wystarczy przestać marzyć o tym, że wymyśli się coś nadzwyczajnego. I zaufać rynkowi, a nie doradcom, przekonującym, że zarabiają na akcjach, kryptowalutach czy złocie.

Pieniądze są tylko dla mądrych? Recenzja książki Jasona Zweiga Pieniądze są tylko dla mądrych? Recenzja książki Jasona Zweiga
Zarabiają ci, którzy wiedzą, że nasz mózg cały czas nas oszukuje. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej dla naszych finansów. W prostych słowach i na konkretnych przykładach o szokujących, ale niepodważalnych wnioskach płynących z naukowych badań i eksperymentów.


Polskie przykłady inwestowaniaJednym z największych atutów tej książki jest jednak jej lokalność. Mamy więc opisane konkretne przykłady inwestycyjne, jak choćby Pracownicze Plany Kapitałowe, które mimo bardzo dobrych założeń nie cieszą się w Polsce przesadną popularnością. Rafał Janik zrzuca to na karb braku edukacji ekonomicznej rodaków, bo doprawdy trudno dopatrzeć się słabych stron w inwestowaniu kwot, do których pracodawca i państwo są zmuszeni dopłacić niemal 100 proc. Trzeba jednak też pamiętać, że po przymusowym przekazaniu połowy naszych oszczędności z OFE do ZUS-u i tak mikre zaufanie do władz spadło jeszcze niżej...

W kolejnych rozdziałach Rafał Janik wymienia i opisuje też strategie inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie możemy wybierać duże i stabilne spółki dywidendowe, ale także szukać bardziej ryzykownych perełek na rynku New Connect. Wszystkie łączy jedna cecha: na giełdzie nastawiać się można wyłącznie na długi termin - im dłuższy, tym lepiej, bo ryzyko straty kapitału maleje proporcjonalnie do czasu przeznaczonego na inwestycje.

Pewnie, że większe wrażenie robią fortuny zdobyte w kilka lat, a czasem nawet kilka miesięcy na największej na świecie giełdzie kryptowalut Binance, ale to nie jest dla każdego. Jeśli ktoś nie ma dużej wiedzy o niebezpiecznych instrumentach finansowych albo ponadprzeciętnego szczęścia, to powinien mieć plan, który po przeczytaniu ponad 200 stron książki Rafała Janika można sobie bez problemu stworzyć.

Wybierz książkę dla siebie lub na prezent

O autorze: inwestor, który cały czas się uczy

Rafał Janik inwestuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2006 r. Łatwo więc policzyć, że zaczął krótko po tym, jak skończył 18 lat i pozwalało mu na to prawo. W 2019 r. na Uniwersytecie Gdańskim obronił z wyróżnieniem doktorat z hipotezy rynku efektywnego i rekomendacji giełdowych.

Oprócz aktywnego inwestowania pisze książki i artykuły ekonomiczne. Ma też firmę zajmującą się doradztwem biznesowym oraz analizowaniem danych.


*W artykule zamieszczono linki afiliacyjne, z których Trojmiasto.pl może otrzymać prowizję

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (99)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane