• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Udowodnili, że każdy może zostać milionerem

Michał Sielski
13 grudnia 2023, godz. 08:00 
Opinie (60)
Najnowszy artykuł na ten temat Jak zarobiłem 2 mln USD na giełdzie
Podstawą strategii żółwi jest żelazna konsekwencja w stosowaniu systemu handlowego. Podstawą strategii żółwi jest żelazna konsekwencja w stosowaniu systemu handlowego.

Niemal każdy inwestor albo osoba interesująca się rynkami finansowymi prędzej czy później usłyszy o słynnych "żółwiach" - żółtodziobach, którzy zostali wyszkoleni na traderów, którzy zarobili miliony dolarów, grając na kontraktach terminowych. Po wygaśnięciu 20-letniej klauzuli milczenia jeden z nich zdradził, jak działał system. Curtis M. Faith zaczynał jako 19-latek. Zarobił 30 mln USD na handlu, a jego "Droga żółwia" jest światowym bestsellerem.



Kontynuujemy recenzje książek ekonomicznych. Regularnie, co dwa tygodnie, będziemy opisywać książki wydawane przez Maklerska.pl, które pomagają zrozumieć coraz bardziej zagmatwany świat finansów.

Dziś książka, która odbiła się szerokim echem nie tylko na Wall Street. Przetłumaczona na 9 języków, w każdym kraju szybko stawała się bestsellerem. Podobnie było w Polsce. Nie może to jednak dziwić, skoro nie jest to żaden poradnik teoretyka, tylko szczegółowy opis handlowej strategii, która pozwoliła autorowi zarobić 30 mln USD. Droga żółwia to napisany po wygaśnięciu 20-letniej klauzuli milczenia poradnik dla wszystkich, którzy chcą skutecznie handlować na kontraktach terminowych. Co ciekawe, skupia się nie tylko na aspektach technicznych.

***


Tu kupisz książkę lub e-booka bezpośrednio od wydawcy: Maklerska.pl

Marzysz o tym, by zostać milionerem?

Gdy dwóch milionerów postanawia zabawić się ludźmi, nie spodziewamy się niczego dobrego. Tymczasem zakład Richarda DennisaWilliama Eckchardta, spełnionych inwestorów, którzy zgromadzili fortunę, wszedł do kanonów inwestycyjnych, a jego uczestnicy stali się legendą już za życia. I to w pełni zasłużenie, bo efekty przerosły chyba samych zakładających się.

Zakład został zawarty w Singapurze, gdzie w 1983 r. padło historyczne już dziś zdanie:
"Będziemy hodować traderów jak żółwie na tutejszej farmie".

Każdy może zostać milionerem



Czego dotyczył zakład? Richard Dennis i William Eckchardt spierali się, czy są potrzebne jakieś wybitne umiejętności, by zostać zyskownym traderem. Nie doszli do porozumienia, więc założyli się i postanowili sprawdzić, czy da się losowe osoby wyszkolić na handlowców zarabiających na rynku finansowym. Dali więc ogłoszenie w prasie i zaczęli eksperyment.

Żeby mieć ludzki materiał porównawczy, zatrudnili nie tylko finansistów, ale też osoby o przeróżnych umiejętnościach i z jak najbardziej odbiegającym od finansów wykształceniem. Wśród 13 osób byli m.in.: wykładowca akademicki, filozof, socjolog, student, hazardzista i zawodowy gracz w pokera. I właśnie temu - trzeba przyznać, że dość osobliwemu - gronu dwaj inwestorzy przez zaledwie dwa tygodnie przekazywali całą swoją wiedzę i tajniki pracy. Dokładnie tłumaczyli, kiedy i jakie transakcje mają zawierać, a także, jak dobierać pozycje, by szybko pomnożyć majątek. Każdy z nich po dwóch tygodniach zaczął obracać kwotą 1 mln USD.

Wcześniejsze recenzje:



Masz już swoje F-you money? Recenzja książki Masz już swoje F-you money? Recenzja książki "Krok po kroku"
Książka o tym, że każdy może zbudować dochód pasywny bez większego wysiłku. Wystarczy przestać marzyć o tym, że wymyśli się coś nadzwyczajnego. I zaufać rynkowi, a nie doradcom, przekonującym, że zarabiają na akcjach, kryptowalutach czy złocie.

Pieniądze są tylko dla mądrych? Recenzja książki Jasona Zweiga Pieniądze są tylko dla mądrych? Recenzja książki Jasona Zweiga
Zarabiają ci, którzy wiedzą, że nasz mózg cały czas nas oszukuje. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej dla naszych finansów. W prostych słowach i na konkretnych przykładach o szokujących, ale niepodważalnych wnioskach płynących z naukowych badań i eksperymentów.


Jak handlować, by zarabiać na rynku?



Wszyscy musieli też podpisać klauzulę milczenia i przez 20 lat nie mogli zdradzić ani słowa na temat tego, jak inwestowali i na czym polegał ich sekret. Bo szybko okazało się, że Grupa Żółwi, jak ją ochrzczono, osiąga fantastyczne rezultaty.

Ich sekrety po 20 latach zdradził Curtis M. Faith - jeden z najzdolniejszych traderów, który podczas trwania programu zarobił 30 mln USD. Nie wszyscy osiągnęli spektakularne sukcesy, ale okazało się, że handel na kontraktach terminowych to nie jest czarna magia. Pod warunkiem, że potrafimy trzymać się określonych zasad. No właśnie, jakich zasad?

Podstawową była konsekwencja. Strata 100 tys. USD na rachunku zapewne u wielu powodowałaby palpitację serca, ale ta strategia zakładała skokowe obniżki kapitału. Udane transakcje pozwalały to nadrobić z dużą nawiązką. To był jeden z kluczy: wcale nie trzeba było mieć 51 proc. zyskownych transakcji. Przy odpowiednim założeniu prognozowanych zysków i strat można osiągnąć finansowy sukces nawet po przekroczeniu "zaledwie" 20 proc. trafionych.

Dlatego dla żółwi tak ważna była konsekwencja i spokój w handlu. A także zrozumienie, że straty są nieodłącznym elementem zyskownej strategii, o czym zapomina wielu początkujących traderów - także dlatego na Forexie, według statystyk brokerów, traci ok. 80 proc. indywidualnych inwestorów.

Wybierz książkę dla siebie lub na prezent

Żółwie nie panikowały, żółwie nie przejmowały się serią strat, bo żółwie wiedziały, że na koniec miesiąca/kwartału/roku i tak będą liczyć zyski, gdy tylko będą trzymać się własnych zasad i matematycznej konsekwencji.

Nigdy nie podsumowano, ile w sumie zarobili. Ale Curtis M. Faith zyskał 30 mln USD. Co najmniej połowa z jego kolegów też radziła sobie dobrze. A trzeba jeszcze pamiętać, że część zysku trafiała przecież do ich... hodowców.

Dziś żaden z nich nie musi już pracować. I jeśli nadal są konsekwentni w zarządzaniu portfelem, to ich dzieci zapewne też nie będą nigdy musiały. Niektórzy nadal jednak pomnażają majątek, inni już "tylko" grają w golfa i cieszą się życiem.

O autorze: od milionów do mentoringu

Curtis M. Faith znany jest z kilku książek na temat inwestowania, ale "Droga Żółwia" jest najbardziej rozpoznawalną. Została już przetłumaczona na 9 języków i w każdym z krajów była bestsellerem. To właśnie dzięki niej znani wcześniej tylko wśród tuzów Wall Street żółwie stali się popularni na całym świecie.

Curtis M. Faith był najmłodszym uczestnikiem tego eksperymentu. I najbardziej skutecznym, bo zarobił ponad 30 mln USD. Dziś jest współwłaścicielem wielu firm softwarowych i technologicznych. Działa też jako mentor i przekonuje, że warto nie przestawać się uczyć.


*W artykule zamieszczono linki afiliacyjne, z których Trojmiasto.pl może otrzymać prowizję

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (60)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Francis Lapp

Prezes firmy HTEP Polska Sp. z o.o. i stoczni Sunreef Yachts. Pochodzi z Francji Od 1992 roku...

Najczęściej czytane