• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Łuna nad rafinerią. Czym są płonące kominy instalacji?

Robert Kiewlicz
9 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Widoczny z daleka płomień na rafineryjnych pochodniach pojawia się teraz bardzo rzadko. Film czytelnika Trojmiasto.pl z 5 lutego 2022 r.

Płomienie wydobywające się z kominów instalacji na terenie gdańskiej rafinerii niezmiennie fascynują mieszkańców. Najbardziej efektowny widok mamy na nie w nocy. Niekiedy łuna znad rafinerii jest widoczna z odległości wielu kilometrów. Płomienie niektórych fascynują, innych niepokoją. Czy rzeczywiście jest się czego bać i co oznacza ogień pojawiający się na kominach rafinerii?Saudi Aramco i MOL partnerami przy przejęciu Lotosu przez OrlenCzy widziałe(a)ś kiedyś płomień na kominach instalacji Lotosu?

Płomień pojawia się czasem nad jedną z dwóch pochodni, będącej końcowym elementem systemu zrzutów. System ten chroni rafinerię przed zbyt wysokim ciśnieniem w instalacjach. Pochodnie nie płoną już jednak tak często jak kiedyś - dzięki instalacji odzysku gazów zrzutowych zbudowanej w 2013 r. Gaz w nich spalany zasila obecnie rafineryjne piece.

System ochronny rafineriiPrzez większość czasu w pochodniach palą się tylko tzw. "piloty", które w razie zrzutu gazów zapalają płynące do pochodni gazy. Dzięki temu nie przedostają się one do środowiska. Większy płomień na pochodni pojawia się wtedy, gdy następuje awaryjny zrzut gazów, co w dobrze pracującej rafinerii nie zdarza się zbyt często.

Poświata nad rafinerią.


- W rafinerii Grupy Lotos pracują dwie instalacje zrzutów - 3500 i 3550 - połączone z pochodniami. Ich zadaniem jest spalenie w sposób kontrolowany nadmiaru gazów palnych z instalacji produkcyjnych. Dzięki temu w przypadku nadmiaru gazu lub sytuacji awaryjnej nie dochodzi do niekontrolowanej emisji gazów do atmosfery. Gazy zrzutowe to głównie wodór, lekkie węglowodory oraz azot. Gazy trafiają do systemu zrzutów przez zawory bezpieczeństwa i są spalane w pochodni - wyjaśnia biuro prasowe Grupy Lotos.

Zysk netto Grupy Lotos wyniósł 810 mln zł  • Widoczny z daleka płomień na rafineryjnych pochodniach, który był tak charakterystyczny dla krajobrazu Gdańska, pojawia się teraz bardzo rzadko. Gaz w nich spalany zasila rafineryjne piece.
  • Widoczny z daleka płomień na rafineryjnych pochodniach, który był tak charakterystyczny dla krajobrazu Gdańska, pojawia się teraz bardzo rzadko. Gaz w nich spalany zasila rafineryjne piece.
  • Widoczny z daleka płomień na rafineryjnych pochodniach, który był tak charakterystyczny dla krajobrazu Gdańska, pojawia się teraz bardzo rzadko. Gaz w nich spalany zasila rafineryjne piece.

Płomień na rafineryjnych pochodniachZawory znajdują się w rurociągach i innych urządzeniach. Gdy ciśnienie wewnątrz nich przekroczy graniczną wartość, zawory otwierają się, wypuszczając nadmiar gazów do znajdujących się przy każdej instalacji kolektorów, które zasilają główny kolektor prowadzący do pochodni. W instalacjach produkcyjnych znajdują się też różne układy regulujące ciśnienie, które również kierują nadmiar gazów do zrzutów.

Negocjacje w Warszawie, demonstracje w Gdańsku. Pikieta pod LotosemSercem instalacji 3500 są dwa kompresory, o wydajności 2 tys. m sześc. na godzinę każdy, z których jeden pracuje bez przerwy, a drugi tylko wtedy, gdy ilość gazów zrzucanych do sieci przekroczy 2 tys. m sześc. Gdy ilość zrzucanych gazów przekroczy wydajność obu kompresorów, czyli 4 tys. m sześc., następuje zrzut gazów do pochodni i pojawia się płomień.
17:40 5 LUTEGO 22 (aktualizacjaakt. 18:19)

Świeczka w Rafinerii (71 opinii)

Kto może niech popatrzy na rafinerię, piękna świeczka. Na foto nie uchwycę a jest na co popatrzeć :D
Kto może niech popatrzy na rafinerię, piękna świeczka. Na foto nie uchwycę a jest na co popatrzeć :D

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (109)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W przeszłości kierownik literacki Teatru Muzycznego pod dyrekcją Jerzego Gruzy; dziennikarka - z-ca redaktora naczelnego, redaktor naczelna, publicystka i komentatorka „Głosu Wybrzeża”; prezes zarządu wydawnictwa Baltic Press (wydawca anglojęzycznego dwumiesięcznika „Baltic Transport Journal”; dyrektor Biura Zarządu...

Najczęściej czytane