• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

NIK krytycznie o pomorskich spółkach Skarbu Państwa

Robert Kiewlicz
6 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
NIK zwrócił uwagę na zbyt powolną prywatyzację i zły nadzór właścicielski, m.in. w gdyńskim Dalmorze. NIK zwrócił uwagę na zbyt powolną prywatyzację i zły nadzór właścicielski, m.in. w gdyńskim Dalmorze.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła trzy spółki skarbu państwa z Trójmiasta. Ujawniono w nich wiele nieprawidłowości. Najpoważniejsze zarzuty kontrolerów NIK to częste zmiany we władzach, nie realizowanie uchwał rad nadzorczych, oraz brak należytego nadzoru właścicielskiego.



Raport NIK dowodzi, że:

Pierwszym problemem są zbyt częste zmiany w składach rad nadzorczych. W Zarządzie Morskiego Portu Gdynia SA, od 2006 r. dokonano dziewięciu zmian w składzie rady nadzorczej. W spółkach Dalmor i Polski Rejestr Statków zmiany w składzie rad nadzorczych przed upływem kadencji nastąpiły - odpowiednio - pięcio-, i czterokrotnie.

NIK zwrócił też uwagę na zbyt powolna prywatyzację i zły nadzór właścicielski. "Procedura prywatyzacyjna [Dalmoru - przyp. red.] wszczęta w 2003 r. została zamknięta w 2005 r. bez rozstrzygnięcia. Natomiast program restrukturyzacji Grupy Dalmor, opracowywany przez zarząd i przekazany do Ministerstwa Skarbu Państwa w kwietniu 2007 r. został zaakceptowany przez Kolegium MSP dopiero we wrześniu 2007" - czytamy w raporcie NIK.

Potwierdzają to także związki zawodowe działające w Dalmorze. - Prywatyzacja spółki trwa już od 12 lat i nie można jej skończyć - mówi Kazimierz Mackała, przewodniczący Solidarności w Dalmorze. - Zarząd dostał już raport NIK i w najbliższych dniach planowane jest spotkanie ze związkami. Będą się musieli z tego wszystkiego wytłumaczyć.

NIK twierdzi, że na sytuację ekonomiczno-finansową Dalmoru wpływ ma Ministerstwo Skarbu Państwa, które zawiniło prowadząc niejednoznaczną politykę właścicielską.

Zarząd Dalmoru nie zrealizował także dwóch uchwał Rady Nadzorczej mających związek z przeprowadzeniem modernizacji i zakupu nowych urządzeń do firmy. Jednak także tu zawinił minister skarbu: nie wyraził bowiem zgody na odbycie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

NIK wskazał też na nieprzejrzystość naborów do zarządów spółek. Rada nadzorcza spółki Polski Rejestr Statków przeprowadzając postępowanie kwalifikacyjne w 2007 r. nie określiła w uchwale o wszczęciu postępowania szczegółowych informacji wymaganych przez rozporządzenie Rady Ministrów.

Chodzi tu o określenie stanowiska będącego przedmiotem postępowania, terminu i miejsca przyjmowania zgłoszeń kandydatów, daty otwarcia zgłoszeń, terminu i miejsca przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, terminu, miejsca i sposobu uzyskiwania przez kandydatów informacji o spółce, terminu i miejsca publikacji ogłoszenia o postępowaniu oraz treści tego ogłoszenia, sposobu informowania kandydatów o wynikach postępowania.

Miejsca

Opinie (73) 7 zablokowanych

  • Kiedy skarb przestanie mieć spółki.

    Albo kapitalizm albo komunizm.

    • 1 0

  • RĄCZKA RĄCZKE MYJE !!! PRZECIEŻ NIK JEST ICH ! KOCHAJMY SIE

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...

Najczęściej czytane