• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

O branży offshore, biznesie morskim, środowisku i... czasie wolnym

erka
13 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
O możliwościach, ale też barierach rozwoju rynku offshore dyskutowali uczestnicy I Konferencji i Targów Offshore w Sopocie. O możliwościach, ale też barierach rozwoju rynku offshore dyskutowali uczestnicy I Konferencji i Targów Offshore w Sopocie.

Dwie znaczące konferencje dotyczące biznesu związanego z morzem odbyły się w mijającym tygodniu w Trójmieście. Pierwszą była Konferencja i Targi Offshore zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej drugim wydarzeniem XII Międzynarodowe Forum Gospodarcze w Gdyni.


Gościem specjalnym tegorocznej edycji Międzynarodowego Forum Gospodarczego był prof. Grzegorz W. Kołodko. W latach 1989-91 był członkiem Rady Ekonomicznej Rady Ministrów i wicepremierem i ministrem finansów w latach 1994-97. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Międzynarodowego Forum Gospodarczego był prof. Grzegorz W. Kołodko. W latach 1989-91 był członkiem Rady Ekonomicznej Rady Ministrów i wicepremierem i ministrem finansów w latach 1994-97.

O możliwościach, ale też barierach rozwoju dyskutowali uczestnicy I Konferencji i Targów Offshore w Sopocie. Polska, ze względu na długość linii brzegowej oraz znaczący obszar morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, posiada jeden z najlepszych potencjałów technicznych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Przy założeniu, że do 2030 mamy zbudować morskie farmy wiatrowe o mocy 6 GW, łatwo wyliczyć, że do 2030 może zostać zainwestowane w ich budowę ok. 20 mld euro (przy założeniu, że 1 GW= 3,5 mld Euro). Eksperci szacują, że ponad 8 mld euro bezpośrednio zasili polską gospodarkę. Uwzględniając kluczowe uwarunkowania (ekonomiczne, środowiskowe, militarne czy żeglugowe) morski potencjał energetyczny szacuje się na ok. 20 GW. To prawie 10 razy więcej niż wszystkie pracujące dziś w Polsce farmy wiatrowe na lądzie.

- Morska energetyka wiatrowa to nie tylko sama produkcja prądu w farmach wiatrowych, ale także budowa wież, sztucznych wysp, produkcja wyspecjalizowanych jednostek pływających oraz elementów sieci przesyłowej - powiedział Krzysztof Prasałek, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - W branży offshore Polska ma szansę być jednym z liderów i eksporterów technologii i usług, co już teraz jest potwierdzane przez szereg krajowych zakładów pracy.

Konferencja zorganizowana została przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej to nie tylko odpowiedź na zainteresowanie przedsiębiorców perspektywami, które daje branża offshore. To także swoisty apel środowiska do polityków o jak najszybszą likwidację barier rozwoju tego sektora, szczególnie w kontekście prac nad nową ustawą
o odnawialnych źródłach energii.

W piątek odbyło się już po raz XII Międzynarodowe Forum Gospodarcze w Gdyni. Jak zwykle podzielone ono zostało na trzy panele tematyczne. W Panelu Gospodarki Morskiej dyskutowano o przyszłości przemysłu stoczniowego oraz portowych terminali kontenerowych; w Panelu Czasu Wolnego zajmowano się wykorzystaniem powstałej w ostatnich latach bazy sportowej, tak by nie przynosiła strat lecz generowała zyski, a w Panelu Środowiskowym - kwestiami gospodarowania odpadami.

- Nasza branża remontów statków zajmuje trzecie miejsce w Europie po Niemczech i Holandii. Sytuacja jest bardzo stabilna - mówił Andrzej Wojtkiewicz, prezes zarządu Remontowa Shipbuilding SA, podczas prelekcji pt.: "Kierunki dalszego funkcjonowania polskiego przemysłu stoczniowego w świetle uwarunkowań rynków unijnych i światowych". - Na przyszłość polskiego przemysłu okrętowego wpłynie jednak Unia Europejska oraz dokument "Leadership 2012". Ma on uregulować kwestie dotyczące branży, czyli badań i innowacyjność, zasad zatrudnienia i kształcenia pracowników oraz finansów.

Turystyka sportowa oraz utrzymanie i zarządzanie wielkokubaturowymi obiektami sportowymi były przewodnimi zagadnieniami Panelu Przemysł Czasu Wolnego. Jednym z prelegentów był Adam Mikołajczyk, prezes zarządu Fundacji Best Place - Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc, który wygłosił prelekcję na temat budowania wizerunku miast i regionów poprzez eventy sportowe.W ramach Panelu Środowiskowego poruszono tematy związane z aspektami ekonomicznymi w systemach gospodarki odpadami w Europie, kosztami selektywnej zbiórki oraz frakcją energetyczną wytwarzaną w zakładach zagospodarowania odpadów z odpadów komunalnych.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Międzynarodowego Forum Gospodarczego był prof. Grzegorz W. Kołodko. W ramach Forum wygłosił on wykład "Dokąd zmierza świat i Polska?". Jednym z gości dwunastej edycji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Gdyni była też Anna Wypych-Namiotko, pełniąca funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
erka

Wydarzenia

Międzynarodowe Forum Gospodarcze

konferencja

Opinie (14)

  • SR nauta

    Przyjrzyjcie się sytuacji w SR nauta i jej spółkach córkach. Afera goni afere , dziwne manewry nowego zarządu itd.

    • 9 1

  • Będąc na XII Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Gdyni (3)

    a kolega na Konferencji i Targach Offshore następnie oglądając Panoramę na TVG, doszliśmy do wniosku, ze byliśmy na jakiś rożnych imprezach;))
    Ja rozumiem, że wszystko co dzieje się dookoła Gdańska, należy tylko jemu przypisać plusy i zalety, a już gdy dzieje się na jego terenie to brand najwyżej klasy;))

    Tylko prośba do dziennikarzy - ja to rozumiem, że jesteście dziennikarzami GDAŃSKIEJ. Jeśli w takich okolicznościach chcecie na drugi raz przeprowadzać wywiady nie musicie tego robić na winiecie eventu, lepiej od razu pokazujcie na początku gadającą twarz bez tła a następnie Wasz ukochany żuraw i nabrzeże, bo tylko pewnie to mieszkańcy całego woj. i nie tylko chcą oglądać.

    • 5 7

    • (1)

      Ble,ble,ble i Bezstronny tylko jedno.

      • 0 3

      • jakie jedno?

        byłeś, widziałeś oglądałeś jedno i drugie? A oprócz tego umiesz analizować i wyciągać wnioski czy tylko to co Ci podsunie TVG kupujesz, a następnie w tym szumie medialnym się zatracasz i piszesz o ble, ble, ble,.. Powiem Ci jedno. Fakt takim ble... był jeden z prelegentów - narcyzm importowany do Gdańska z miasta stołecznego W-wy i wtedy można mieć zarzuty do siebie, że się coś takiego ogląda i słucha.

        • 2 0

    • bo to przygotowywala super producentka kochajaca zycie A Wlodarczyk z ekipa-dlatego taka mina

      • 2 0

  • Moim zdaniem całkiem słusznie,

    że na nieużywanej MARINIE w Sopocie postawią FARMĘ WIATROWĄ.

    To była całkiem owocna widać Konferencja.

    • 1 0

  • BRAK POLITYKI INFORMACYJNEJ NA PORTALU

    a ja po raz kolejny zwrócę uwagę na brak jakiejkolwiek kampanii informacyjnej na portalu 3miato.pl - Informujecie post factum - dlaczego nie piszecie lub nie macie specjalnej zakładki o nadchodzących konferencjach???!!! Ilość uczestników była by zapewne większa. Od roku zwracam na to uwagę i nic. Promujecie takie wydarzenia regionalne. Jetem z 3miasta, mieszkam w Warszawie, prowadzę firmę wdrażające systemy informatyczne - nawet nie wiem kiedy mógłbym przyjechać na konferencję jako wystawca bo się dowiaduję o tym po fakcie!! Inne miasta, regiony, czy organizatorzy konferencji promują wydarzenie z pewnym wyprzedzeniem.

    • 8 1

  • skoro energia wiatrowa jest tańsza (3)

    to dlaczego ja płacę ciągle tyle samo (a nawet więcej) za prąd?

    • 6 0

    • (2)

      a kto mowi ze tansza? jest choler.ie droga - koszt wybudowania farmy wiatrowej, koszt wytworzenia pradu oraz koszt redundancji (trzeba miec zabezpieczenia w postaci innych elektrowni aby gdy wiatr wieje za slabo lub za mocno prad miec ;) ). Jak sie to policzy to bez grantow unijnych (a wiec po czesci i naszej kasie) to nikt by wiatrakow nie budowal

      • 3 0

      • jak droższa , to po co budują ? (1)

        nie wiem

        • 0 0

        • Bo taka moda.

          Po co ludzie iPhona kupują jak za mniejsze pieniądze można mieć lepszy telefon? Albo iPoda skoro też jego cena nie odpowiada temu co oferuje? Moda panie, moda i rachunek ekonomiczny nikogo nie obchodzi.

          • 0 0

  • Kolodko...

    "profesor", ktory uwaza, ze podatek liniowy to zlo...

    • 0 1

  • PRO-MO-CJA!!!! Dlaczego nie zrobić zakładki na trojmiasto.pl o nadchodzących wydarzeniach biznesowych?

    Moze byc nawet minimalnie płatna. Pomyślcie chłopaki.

    • 1 0

  • pazerność

    Remontowa to obóz pracy 12-15 godzin dziennie łącznie z sobotami i niedzielami na umowę o dzieło. Nigdy nie wiesz kiedy wyjdziesz z roboty. Ludzie są przemeczeni. Duża rotacja.Dlaczego w Niemczech czy Holandii można normalnie? To pytanie do prezesa.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane