Panele fotowoltaiczne dla firm - dlaczego warto w nie inwestować?

Polscy przedsiębiorcy nie mają łatwego życia - jedną z ich bolączek są rosnące ceny energii. W tym roku weszła w życie opłata mocowa, która w dużej mierze obciąży właśnie ich. Rozwiązaniem zmniejszającym straty mogą być instalacje fotowoltaiczne dla firm. Na Pomorzu ich projektowanie, montaż i obsługę zapewnia firma Sollab Fotowoltaika.Fotowoltaika w firmie staje się coraz częstszym rozwiązaniem wybieranym przez polski biznes. Nie powinno to dziwić, gdyż takie rozwiązanie nie tylko pozwala uniezależnić się od rosnących cen prądu i zwyczajnie oszczędzić, ale też może mieć dobry wpływ na sposób postrzegania firmy przez klientów.

Biorąc pod uwagę proekologiczną politykę Polski i innych krajów UE, systematyczny wzrost cen energii uznać można za pewnik. Remonty i modernizacje starych elektrowni oraz zwiększanie ilości OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) w miksie energetycznym generuje i generować będzie w najbliższych latach ogromne koszty. Koszty te zaś - co pokazuje chociażby wprowadzenie opłaty mocowej (dodatkowy koszt w wysokości 0,0762 zł za każdą kWh pobraną w godzinach między 7 a 22 w dniach roboczych) - ponosić będą w dużej mierze przedsiębiorcy.

Dlaczego dziś warto stawiać na fotowoltaikę w firmie?
 • Ceny komponentów składowych instalacji fotowoltaicznych - a zwłaszcza paneli fotowoltaicznych - są najniższe w historii, między innymi ze względu na brak cła na moduły sprowadzane z Chin i zwiększenie światowych mocy produkcyjnych.
 • Ceny prądu rosną, czego przykładem jest opłata mocowa.
 • Fotowoltaika wytwarza energię w dzień, w godzinach, gdy naliczana jest opłata mocowa i gdy większość przedsiębiorstw ma największe zużycie energii.
 • Instalując fotowoltaikę w firmie można zyskać status prosumenta, czyli możliwość nie tylko wytwarzania energii na własny użytek, ale też magazynowania nadwyżek w sieci energoelektrycznej operatorów (czyli tzw. system opustów, w którym prosument może pobrać, w zależności od wielkości instalacji, odpowiednio 80 proc. (instalacje o mocy do 10 kWp) i 70 proc. (instalacje o mocy od 10 do 50 kWp) energii oddanej wcześniej do sieci).
 • Na rynku dostępne są korzystne instrumenty finansowe pomocne przy inwestowaniu w fotowoltaikę - np. leasing albo kredyty na fotowoltaikę.
 • Mniejsze instalacje, wystarczające dla wielu przedsiębiorstw, nie wymagają koncesji.

Większość inwestycji w panele fotowoltaiczne zwraca się w okresie do pięciu latSymulacja inwestycji:
 • Firma z branży produkcyjnej
 • Roczne zużycie prądu 42 000 kWh
 • Cen prądu: 0,7 zł/kWh
 • Roczne koszty związane z energią elektryczną: 29 400 zł
 • Obliczenie wielkości instalacji fotowoltaicznej: opust - 70 proc., zużycie własne: 50 proc. Aby mieć do dyspozycji 42 000 kWh należy zamontować instalację o mocy 42 kW/0,85 = 49,4kW.
 • Koszt instalacji 49,4kW: 145 000 zł
 • Czas zwrotu 145 000/29 400 = 4,93, czyli niecałe pięć lat.
 • Biorąc pod uwagę najnowsze podwyżki cen prądu dla firm ten czas będzie jeszcze krótszy.

Poza kwestią finansową, fotowoltaika gwarantuje firmie także inne korzyści. Po pierwsze przyczyniamy się do ochrony środowiska, bo zmniejszamy naszą emisję dwutlenku węgla. Po drugie odnosimy też korzyści wizerunkowe, bo coraz więcej kontrahentów, zwłaszcza zagranicznych, zwraca uwagę na kwestie ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Chcesz zamówić panele fotowoltaiczne dla swojego przedsiębiorstwa albo dowiedzieć się o nich więcej? Skontaktuj się z firmą Sollab Fotowoltaika.

Firma specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach w zakresie fotowoltaiki dla firm.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Ludzie biznesu

Andrzej Biernacki

Prezes zarządu Ekolan SA. W 1997 roku Andrzej Biernacki i firma EKOL powołali do życia EKOLAN....

Najczęściej czytane