• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powodzie błyskawiczne groźniejsze niż burze. Jakie zmiany w pogodzie nas czekają?

szym
1 lipca 2024, godz. 16:00 
Opinie (189)

Kiepskie odpływy wody, słaba retencja, burza błyskawiczna - to wszystko razem zafundowało "jezioro" zamiast parkingu na Lawendowym Wzgórzu.

Zorganizowane komórki burzowe i powodzie błyskawiczne, związane z opadami utrzymujące się dłużej nad jednym miejscem - w związku z postępującą zmianą klimatu powinniśmy przyzwyczaić się do tego, że w naszym regionie zjawiska atmosferyczne, określane dziś jako ekstremalne, staną się coraz powszechniejsze. Próbkę tego mieliśmy w ostatnie dni czerwca, kiedy intensywne ulewy spowodowały w Trójmieście wiele szkód.



Jaka pogoda czeka nas w najbliższym czasie?



Czy poniosłeś jakieś straty materialne podczas ostatnich ulew?

Ulewy w czerwcu w Trójmieście. Lista szkód



Krótkie, ale intensywne burze przeszły nad Trójmiastem. Podczas czerwcowych ulew:


Strażacy w całym województwie wyjeżdżali na interwencje ponad 250 razy.



Powodzie błyskawiczne gorsze niż burze



Synoptycy tłumaczą, że intensywne zjawiska atmosferyczne są powiązane z postępującym ocieplaniem klimatu. Gwałtowne burze - choć typowe dla miesięcy letnich - przybierają na sile, ale prawdziwym zagrożeniem są tzw. powodzie błyskawiczne.

To sytuacje, w których nagle spada tak duża ilość deszczu, że nie ma on szans na ujście dostępnymi kanałami czy wsiąknięcie w glebę. W efekcie w krótkim czasie dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu wody.

Bardziej zorganizowane komórki burzowe, wraz z postępującymi zmianami klimatycznym, będą wolniej się przemieszczać, będą stacjonować dłużej nad jednym obszarem, a to w efekcie będzie skutkować większą sumą opadów.

- Ocieplanie się klimatu zwiększa zawartość pary wodnej w atmosferze - jest to związane ze wzrostem średniej temperatury powietrza. Dodatkowo przekłada się to na tzw. energię potencjalną dostępną drogą konwekcji, co ma wpływ na charakter i przebieg zjawisk burzowych. Ta energia będzie wzrastać, co będzie sprzyjać rozwojowi bardziej zorganizowanych form burz - tłumaczy Piotr Szuster z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Nasz rozmówca zaznacza jednak, że zjawiska atmosferyczne, które można było zaobserwować ostatnio nad Trójmiastem, są typowe dla letniej pory roku.

Drogi jak rzeki - ostatnie dni czerwca to krótkie, ale intensywne ulewy.



Burze są i będą. Szkody większe przez urbanizację



Większe szkody spowodowane przez zjawiska atmosferyczne są natomiast związane z urbanizacją: gęstsza zabudowa miejska sprawia, że gwałtowne burze mają szansę na spowodowanie większej liczby szkód w związku z ekspozycją na takie zdarzenia.

Drzewo przewrócone na sieć trakcyjną w Gdyni. Drzewo przewrócone na sieć trakcyjną w Gdyni.


Czy są jakieś dobre wieści? Synoptycy tłumaczą, że choć trudno jest przewidzieć dokładnie, czy takie gwałtowne burze wystąpią jeszcze w najbliższych tygodniach, to praktyka wskazuje, że łączna suma ich występowania nad Polską waha się latem od kilku do kilkunastu dni.

Drogi jak rzeki. Krótka ulewa wystarczy, żeby zamienić asfalt w płynącą wodę.


szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (189)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży komunikacji elektronicznej w Polsce i Europie. Założona w 1988 r. firma VECTOR jest europejskim dostawcą rozwiązań dla dynamicznie rozwijającej się branży telekomunikacyjnej, oferuje zaawansowane systemy wykorzystywane w sieciach stacjonarnych i mobilnych. Firma specjalizuje się w integracji oraz produkcji rozwiązań, które pozwalają operatorom sieci świadczyć usługi multimedialne, takie jak telewizja...

Najczęściej czytane