• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Państwowe spółki z zakazem importu węgla

Wioletta Kakowska-Mehring
9 kwietnia 2024, godz. 16:05 
Opinie (64)
Węgiel w ostatnim czasie stał się jednym z najczęściej przeładowywanych towarów w polskich portach. Węgiel w ostatnim czasie stał się jednym z najczęściej przeładowywanych towarów w polskich portach.

Państwowe spółki otrzymały zakaz importu węgla - poinformował resort przemysłu. Do czasu zagospodarowania zgromadzonych nadwyżek nie będą podpisywane nowe umowy. Resort podał też, że intensywnie pracuje nad zagospodarowaniem nadwyżek i spodziewa się rozwiązania tego problemu w przyszłym roku.



O nadwyżkach węgla zalegających na hałdach mieszkańcy dzielnic przyportowych chyba długo nie zapomną. Jeszcze niedawno problem bagatelizowano, dziś resort przemysłu przyznaje otwarcie, że węgla z importu mamy za dużo i że "trwają intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek". Dlatego resort przemysłu zablokował import węgla z zagranicy. Problem poruszono na spotkaniu minister przemysłu Marzeny Czarneckiej z przedstawicielami Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność. Co ważne, zakaz nie dotyczy firm prywatnych, tylko spółek Skarbu Państwa.

List do Tuska i zawiadomienie do prokuratury ws. odoru i hałd węgla List do Tuska i zawiadomienie do prokuratury ws. odoru i hałd węgla

Jak zaproponowano, do czasu pozbycia się nadwyżki, nowe umowy nie będą podpisywane. A co z już podpisanymi? Jak zapowiedział resort, 2024 r. będzie pod względem zagospodarowania węgla bardzo trudny, ponieważ obowiązują jeszcze umowy handlowe zawierane przez poprzednie zarządy, w tym zarząd PGE Paliwa, ale w 2025 r. resort ma nadzieję rozładować już ten problem.

Więcej paliw i zboża. Rekordowe wyniki w Porcie Gdańsk Więcej paliw i zboża. Rekordowe wyniki w Porcie Gdańsk

Według danych ministerstwa, w 2023 r. przywieziono do Polski łącznie ok. 16,9 mln ton węgla. W styczniu i lutym tego roku już łącznie ponad 1 mln ton.



Związki zawodowe w Polskiej Grupie Górniczej, do której należą kopalnie, alarmują, że na przykopalnianych zwałach zalegają 2 mln ton węgla, czyli ok. 10 proc. rocznej produkcji spółki. Inne źródła podają, że przy kopalniach jest 4,7 mln ton surowca. Według Rzeczpospolita, poziom paliwa węglowego w elektrowniach, opalanych węglem kamiennym wynosił ok. 4,85 mln ton. Stanowi to 214 proc. minimalnego poziomu zapasu obowiązkowego dla węgla obliczonego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Zapas może więc wynosić w sumie ok. 10 mln ton.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (64)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Witek

MBA, ACCA, biegły rewident, Partner Spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci, od listopada 2013 roku prezes zarządu spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o. jednej z największych polskich kancelarii audytu i doradztwa gospodarczego. Obecnie rozwija Grupę REWIT, w ramach której w chwili obecnej pracuje ponad 60 specjalistów z zakresu księgowości, podatków, kontrolingu oraz doradztwa biznesowego. Grupa obecna jest w Gdańsku, w Warszawie oraz w Bielsku-Białej. Przez ponad 10 lat...

Najczęściej czytane