• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Państwowe spółki z zakazem importu węgla

Wioletta Kakowska-Mehring
9 kwietnia 2024, godz. 16:05 
Opinie (64)
Węgiel w ostatnim czasie stał się jednym z najczęściej przeładowywanych towarów w polskich portach. Węgiel w ostatnim czasie stał się jednym z najczęściej przeładowywanych towarów w polskich portach.

Państwowe spółki otrzymały zakaz importu węgla - poinformował resort przemysłu. Do czasu zagospodarowania zgromadzonych nadwyżek nie będą podpisywane nowe umowy. Resort podał też, że intensywnie pracuje nad zagospodarowaniem nadwyżek i spodziewa się rozwiązania tego problemu w przyszłym roku.O nadwyżkach węgla zalegających na hałdach mieszkańcy dzielnic przyportowych chyba długo nie zapomną. Jeszcze niedawno problem bagatelizowano, dziś resort przemysłu przyznaje otwarcie, że węgla z importu mamy za dużo i że "trwają intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek". Dlatego resort przemysłu zablokował import węgla z zagranicy. Problem poruszono na spotkaniu minister przemysłu Marzeny Czarneckiej z przedstawicielami Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność. Co ważne, zakaz nie dotyczy firm prywatnych, tylko spółek Skarbu Państwa.

List do Tuska i zawiadomienie do prokuratury ws. odoru i hałd węgla List do Tuska i zawiadomienie do prokuratury ws. odoru i hałd węgla

Jak zaproponowano, do czasu pozbycia się nadwyżki, nowe umowy nie będą podpisywane. A co z już podpisanymi? Jak zapowiedział resort, 2024 r. będzie pod względem zagospodarowania węgla bardzo trudny, ponieważ obowiązują jeszcze umowy handlowe zawierane przez poprzednie zarządy, w tym zarząd PGE Paliwa, ale w 2025 r. resort ma nadzieję rozładować już ten problem.

Więcej paliw i zboża. Rekordowe wyniki w Porcie Gdańsk Więcej paliw i zboża. Rekordowe wyniki w Porcie Gdańsk

Według danych ministerstwa, w 2023 r. przywieziono do Polski łącznie ok. 16,9 mln ton węgla. W styczniu i lutym tego roku już łącznie ponad 1 mln ton.Związki zawodowe w Polskiej Grupie Górniczej, do której należą kopalnie, alarmują, że na przykopalnianych zwałach zalegają 2 mln ton węgla, czyli ok. 10 proc. rocznej produkcji spółki. Inne źródła podają, że przy kopalniach jest 4,7 mln ton surowca. Według Rzeczpospolita, poziom paliwa węglowego w elektrowniach, opalanych węglem kamiennym wynosił ok. 4,85 mln ton. Stanowi to 214 proc. minimalnego poziomu zapasu obowiązkowego dla węgla obliczonego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Zapas może więc wynosić w sumie ok. 10 mln ton.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (64)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją puzzli, kart, gier planszowych, zabawek i mediami oraz trzy spółki sportowe. W latach 1997 - 2008 był prezesem ProkomuTrefl Sopot. W 1997 roku założone przez Kazimierza Wierzbickiego Sopockie Towarzystwo Koszykówki Trefl przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną.

Najczęściej czytane