• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Państwowy "skup" chryzantem. Kto i jak

Wioletta Kakowska-Mehring
2 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W sumie ​180 mln zł ma trafić do producentów i sprzedawców kwiatów oraz samorządów jako rekompensata po piątkowej decyzji o zamknięciu cmentarzy. W sumie ​180 mln zł ma trafić do producentów i sprzedawców kwiatów oraz samorządów jako rekompensata po piątkowej decyzji o zamknięciu cmentarzy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na polecenie premiera zapowiedziały "skup" chryzantem doniczkowych od producentów i sprzedawców. Kto, gdzie i do kiedy może szukać wsparcia?



Zgodnie z zapowiedzią pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada poniosły straty. Odpowiedni wniosek należy złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR lub KOWR właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. ARiMR zapłaci producentom kwiatów 20 złotych za chryzantemę doniczkową i 3 złote za chryzantemę ciętą - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Wnioski o wsparcie należy złożyć do piątku 6 listopada. Szczegółowe informacje mają się pojawić na stronie ARiMR.

Chryzantemami można udekorować balkon - apelują ogrodnicy i... liczą straty



Kto może liczyć na wsparcie? Agencja udziela pomocy finansowej posiadaczowi co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku (...) lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku - napisano w rozporządzeniu. Nie dotyczy np. kwiaciarzy, którzy zaplanowali sprzedaż innych kwiatów ciętych, czy innych roślin doniczkowych, które również kupowane są z okazji listopadowego święta, np. wrzosów.

Co dalej z kwiatami? Kwiaty będą mogły być odebrane przez samorządy, organizacje pozarządowe lub inne instytucje publiczne. Deklarację w sprawie odbioru należy przekazać do 12 listopada, do kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów. Odbiór musi zostać potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu.

Ogrodnictwo: Kwiaty i sadzonki w Trójmieście



Chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r., muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem, jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy publicznej.

Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. Planuje się, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 r.

Miejsca

Opinie (41) 3 zablokowane

  • 500+ be, socjal dla przedsiębiorców hotelarzy evenciarzy i nnych nierobow juz cacy

    • 6 2

  • Gdzie równość i sprawiedliwość?

    Wszystko pięknie. Ale sprzedający na cmentarzach nie są jedynymi którzy tracą wskutek zamykania im przez PiS biznesów. Dlaczego tylko im udzielana jest tego typu pomoc? A gdzie równe traktowanie przez władze????

    • 5 0

  • Nic tylko kupować chryzantemy za 4.99 w markecie budowlanym i odsprzedać ARMiRowi za dwie dyszki...

    • 10 0

  • A specjalizuję się w stroikach i kompozycjach i zostało mi ich mnóstwo. Nic nie dostanę... Skup chryzantem to co za i**otyzm

    • 6 0

  • Hahahahahahaha. , ale kolchoz .

    • 2 0

  • Skąd te ceny?????

    Co za d**il wymyśla takie ceny skupu, przecież nikt z producentów w hurcie nie sprzedaje w takich cenach a po drugie dlaczego odkupować od nich wszystkie kwiaty skoro zawsze się liczą z jakimiś stratami, więc teraz badylarze mają okazję do wyłudzenia pieniędzy mnożąc na potęgę doniczki jako niesprzedane z powodu ograniczeń, No chyba że sporo kwiatów zostało rydzykowi i szumowskiemu lub sprowadzą tańsze z Holandii i teraz sprzedadzą w dobrej cenie, No bo przecież na covidzie można dobrze zarabiać bez konsekwencji że to oszustwo

    • 2 0

  • Super biznes

    W sklepach sprzedają chryzantemy po 6 złotych za doniczkę w detalu, a rząd skupuje hurtem po 20 złotych za doniczkę. Ale pobliczne pieniądze rządowi się łatwo wydaje, nie ich własne to lekką ręką

    • 2 0

  • Podobno nigdzie się nie da kupić doniczek

    Wszyscy handlarze duże bukiety rozsadzają do nawet 5 doniczek.
    Wszystko już idzie - plastikowe kubki na piwo, miseczki do sałatek itp.

    To będzie złoty rok dla sprzedawców kwiatów.

    Największy żal że kwiatów się nie da na szybko skołować (oczywiście to co zostało po 1 listopada to z hurtowni wymiecione do ostatniego kwiatka)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto Przewodniczącym Rad Nadzorczych Abantia Polska oraz Ibereolica; jak i członkiem Rad Nadzorczych. Od czerwca 1997 prowadzi własną firmę doradczą Profit-Consult zajmującą się: doradztwem inwestycyjnym, organizacją finansowania rozwoju i inwestycji, projektami doradczymi w zakresie zarządzania inwestycjami, pośrednictwem finansowym i opiniowaniem kontraktów.

Najczęściej czytane