• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poczta Polska. Akcja protestacyjna i "stan śmierci klinicznej"

VIK
16 maja 2024, godz. 09:30 
Opinie (244)
Nie był to strajk generalny i pracownicy poszczególnych placówek pocztowych sami decydowali, czy przystąpią do akcji. Nie był to strajk generalny i pracownicy poszczególnych placówek pocztowych sami decydowali, czy przystąpią do akcji.

Związek Zawodowy Pracowników Poczty przeprowadził akcję protestacyjną. "Chcemy dla Was pracować za godną płacę!" - zwrócili się pocztowcy do klientów, których przeprosili za poranne utrudnienia. Niestety Poczta Polska ma 745 mln zł brutto straty za 2023 r i jak twierdzi jej prezes, jest obecnie... "w stanie śmierci klinicznej".Jeden ze związków zawodowych działających w strukturach Poczty Polskiej przeprowadził strajk ostrzegawczy. W niektórych placówkach 16 maja zawieszono pracę w godzinach od 8 do 10. Nie był to strajk generalny i pracownicy poszczególnych placówek sami decydowali, czy przystąpią do akcji.

Poczta Polska. Mniej okienek, mniej etatów Poczta Polska. Mniej okienek, mniej etatów

- Walczymy o nasze wynagrodzenia i miejsca pracy. 80 proc. z nas ma wynagrodzenie zasadnicze na umowę o pracę na pełny etat na poziomie 4 023 zł (tj. poniżej minimalnego wynagrodzenia w Polsce) - twierdzą związkowcy. Jak podkreślają, strajk nie jest on wymierzony w klientów Poczty Polskiej. - Prowadzone od ubiegłego roku negocjacje płacowe w ramach trwających sporów zbiorowych nie przyniosły żadnych efektów - stąd decyzja o zorganizowaniu legalnego strajku ostrzegawczego zgodnie z ustawą z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Drodzy klienci, liczymy na Waszą wyrozumiałość i wsparcie. Jako pocztowcy jesteśmy z wami i dla was od 466 lat. Chcemy dla Was pracować za godną płacę!" - zaapelował Związek Zawodowy Pracowników Poczty.
Będzie strajk w Poczcie Polskiej? Będzie strajk w Poczcie Polskiej?

Prawdopodobnie to dopiero początek strajków. Własną akcję jeszcze w maju rozważa Solidarność. Coraz głośniej mówi się również o referendum strajkowym w PP, a to oznaczałoby, że może dojść do strajku generalnego.


Niestety sytuacji Poczty Polskiej jest bardzo zła. Nowy prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz, w jednym z ostatnich wywiadów stwierdził, że ta państwowa spółka jest "w stanie śmierci klinicznej". Według prezesa, jeśli spółka ma przetrwać, to zmiany są nieuniknione. Ogłoszenie redukcji zatrudnienia o minimum 5 tys. etatów, to dopiero początek.

Strata brutto całej Grupy Poczta Polska, która została wyliczona podczas przeprowadzonego audytu, to prawie 468 mln zł. Strata brutto samej Poczty Polskiej to minus 745 mln zł, ale wynik całej Grupy poprawia wynik Banku Pocztowego. Według prezesa Mikosza Pocztę Polską "trzeba wymyślić na nowo", a potencjał widzi w usługach finansowych i wspomina o wykorzystaniu synergii z Bankiem Pocztowym, czy o sprzedaży ubezpieczeń.


Redukcja etatów to nie wszystko. "Rzeczpospolita" dotarła do wytycznych dla dyrektorów regionów. Wynika z nich, że urzędy poza dużymi miastami i centrami handlowymi mają być zamykane w soboty, zmniejszona ma być liczba okienek i czas pracy urzędów, więc nie będzie pracy na dwie zmiany.

W okręgu gdańskim, czyli w Gdańsku i Sopocie działają obecnie 73 punkty pocztowe. W Gdyni jest ich 37. Czy część z ich ostatecznie zniknie?

Od 2012 r. liczba placówek zmalała o jedną piątą, czyli o ponad 1,7 tys. lokalizacji. Jeszcze w 2022 r. było to 7620 punktów. Teraz jest ich już tylko 6727. Choć na razie nie ma sygnałów o planach likwidowania placówek, nowy zarząd zdecydował się jednak na ograniczenie ich funkcjonowania.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (244)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną firmą, posiadająca oddziały w 10 krajach, produkującą nisko- oraz wysokociśnieniowe przewody transferowe, wykonane z gumy, plastiku i teflonu. POLYHOSE Poland została pierwotnie założona jako EXITFLEX Polska – spółka córka szwajcarskiej fabryki, istniejącej od 1971 roku. Członek zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa AIRBLAST Poland. Firma AIRBLAST, posiadająca oddziały w 12 krajach, jest od ponad...

Najczęściej czytane