• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Polska Strefa Inwestycji w czasach pandemii. Szansa dla małych i średnich firm

Wioletta Kakowska-Mehring
22 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Odwołano prezesa PSSE. Strefa szuka nowego szefa
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje swoim działaniem 226 gmin w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Na zdjęciu Wyspa Ostrów, której część również jest objęta opieką PSSE. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje swoim działaniem 226 gmin w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Na zdjęciu Wyspa Ostrów, której część również jest objęta opieką PSSE.

24 decyzje o wsparciu, 493 mln zł deklarowanych nakładów inwestycyjnych, 3110 deklarowanych i utrzymanych miejsc pracy to efekt dotychczasowych działań Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w pandemicznym 2020 roku.Podczas pandemii COVID-19 przedsiębiorcy szukają instrumentów wsparcia, które zapewnią im realizację planów rozwoju. Takim jest Polska Strefa Inwestycji, która oferuje szereg zachęt, począwszy od ulgi podatkowej po doradztwo inwestycyjne i pomoc w pozyskaniu partnerów biznesowych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pomimo obecnej sytuacji nie może narzekać na brak zainteresowania wsparciem. Przedsiębiorcy nadal chcą inwestować, a co ważne - zwiększa się liczba inwestycji realizowanych przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Komin stoczniowej elektrociepłowni w Gdyni do rozbiórki- W bieżącym roku wydaliśmy już 24 decyzje o wsparciu, w tym 10 dla dużych przedsiębiorców oraz 14 dla MŚP. Zauważamy coraz większe zainteresowanie mikro i małych przedsiębiorców, którzy mają świadomość, że bez inwestowania tracą konkurencyjność na rynku. Cieszę się, że udaje nam się wygrywać ze stereotypem, że wsparcie dedykowane jest jedynie dużym przedsiębiorcom, ponieważ nic bardziej mylnego, to właśnie dla MŚP mamy największe ulgi - mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W działaniu Strefy wiele zmieniła "Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji", która weszła w życie w 2018 roku. Główne założenie ustawy polega na tym, że zwolnienie z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat jest niezależne od miejsca inwestycji, co ma wyrównywać szanse regionów i stwarzać korzystne warunki inwestycyjne wszystkim przedsiębiorcom. Nowy system umożliwia skorzystanie ze zwolnień od podatku dochodowego większej liczbie firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które nie muszą przenosić się do stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania.


Nowe laboratorium w parku technologicznymPomimo trudnej sytuacji Strefa nieustannie wydaje decyzje o wsparciu i pomaga inwestorom poprzez doradztwo inwestycyjne.

- Zespół zadziałał szybko i skutecznie, dostosowując wewnętrzne procesy i wydając kolejne decyzje o wsparciu. Przedsiębiorcy uzyskują wsparcie bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pracownikami Strefy. Decyzje wydajemy w trybie online, natomiast organizowane wraz z BGK seminaria realizujemy w formie webinarów - dodaje prezes Sztandera.
PSSE jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych odpowiedzialnych za kompleksową obsługę inwestorów. Działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części województwa pomorskiego.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (5)

 • Kolejna kasa dla kolesi (3)

  a ciemny lud...
  Już się spakowałam, sprzedałam dom i wyjeżdżam - byle dalej od...
  Czy wrócę? - nie wiem, nie chcecie mnie tutaj
  Jadę tam, gdzie człowiek wie, dlaczego jego gatunek uczeni nazwali Homo sapiens

  • 11 2

  • Szwecja?

   chyba tylko tam nie uważają człeka za niewolnika.

   • 2 0

  • słabe jednostki wyjeżdżają na zmywak (1)

   zostają silni i przedsiębiorczy

   • 2 2

   • zostają silni i przedsiębiorczy

    z największej firmy świata - Kościoła...

    • 1 0

 • To PSSE to jedna wielka ściema. Zainteresowałem się kilka lat temu, warunki były mniej-więcej takie że oferowali sprzedanie ziemi z wadami prawnymi ale zapewniali że wszystko załatwią. Cena działki znacznie powyżej średniej w okolicy, korzyść niby taka że kwotę inwestycji można odjąć od podatku dochodowego w ciągu 60 miesięcy ALE jednocześnie przez te 60 miesięcy trzeba płacić składki na PSSE, po kilka złotych od metra gruntu i kilkanaście od metra budynku. Dla przeciętnego inwestora lipa na resorach, dobre może dla wielkich korporacji po to żeby wejść na rynek, wyprać kasę i się w 5 latek zawinąć.

  • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA. Adam Roman z Ergo Hestią związany jest od 1993 roku. Od 2007 roku pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za ubezpieczenia korporacyjne. Przez wiele lat był odpowiedzialny za reasekurację, uczestnicząc pośrednio w underwritingu przemysłowym. Przez lata współpracował z największymi reasekuratorami na świecie m.in. Munich Re, Swiss Re, GE Francona, SCOR i...

Najczęściej czytane