• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomorze w Ameryce promuje swój potencjał w dziedzinie biotechnologii

Wioletta Kakowska-Mehring
19 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Centrum biotechnologii staje się Gdański Park Naukowo-Technologiczny, w którym w wyniku rozbudowy zostanie oddany do użytku m.in. budynek laboratoryjny posiadający 5 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Centrum biotechnologii staje się Gdański Park Naukowo-Technologiczny, w którym w wyniku rozbudowy zostanie oddany do użytku m.in. budynek laboratoryjny posiadający 5 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną.

Gdański Parki Naukowo-Technologiczny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Polpharma reprezentyują Pomorze na BIO International Convention w Bostonie. O przyszłości biotechnologii dyskutować będą naukowcy, politycy, biznesmeni z ponad 65 państw. Być może dzięki pomorskiej reprezentacji uda się przyciągnąć zagranicznych inwestorów z sektora biotechnologicznego do naszego regionu.


Czy Trójmiasto ma szansę odegrać znaczącą rolę w dziedzinie biotechnologii?


To co może zaoferować Polska i Pomorze w dziedzinie biotechnologii zostanie pokazane w specjalnie przygotowanym polskim pawilonie. Mamy się tam pokazać jako silny BIO-ośrodek nauki i biznesu, z ogromnymi możliwościami do inwestowania. Całość przedsięwzięcia - konferencję i pawilon - przygotowano pod patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- BIO International Convention jest niepowtarzalną okazją do wzmocnienia polskiej pozycji na rynkach międzynarodowych i przedstawienia kraju jako silnego ośrodka nauki, z ogromnymi możliwościami do inwestowania. Dzięki temu wydarzeniu możliwe będzie podkreślenie wszystkich naszych narodowych i regionalnych atutów oraz promocja już wytworzonych produktów i usług, a także nawiązanie cennych kontaktów z potencjalnymi inwestorami - twierdzi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ubiegłym roku na zlecenie Agencji Rozwoju Pomorza przygotowano raport "Analiza atrakcyjności inwestycyjnej województwa pomorskiego", który pozwolił m.in. precyzyjnie określić mocne i słabe strony pomorskiej gospodarki, zidentyfikować sektory priorytetowe w rozwoju inwestycji. Okazało się, że należą do nich: energetyka, logistyka, motoryzacja, BPO/SSC, ICT oraz właśnie chemia lekka.

Naszym atutem są przede wszystkim kadry. W województwie pomorskim aż trzy uczelnie oferują kształcenie na poziomie wyższym na kierunkach biotechnologicznych. Są to: Uniwersytet Gdański we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechnika Gdańska. Łącznie ok. 9000 studentów studiuje na wydziałach i kierunkach biotechnologicznych, chemicznych oraz związanych z produkcją farmaceutyków i kosmetyków. A to nie koniec, trójmiejskie uczelnie realizują obecnie program inwestycyjny o wartości 236 mln zł, chodzi m.in. o realizację nowych budynków Wydziałów Biologii i Chemii. Na ponad 50 tys. m kw znajdzie się ok. 150 laboratoriów i pracowni specjalistycznych (w tym dla najbardziej innowacyjnych specjalności: biologii molekularnej, środowiskowej i eksperymentalnej, biotechnologii molekularnej środowiska), hala technologiczna umożliwiająca prowadzenie badań naukowych i zajęć oraz laboratoryjne centrum doskonałości.

Mamy też firmy już odnoszące sukcesy, jak Polpharma, Ziaja, Oceanic czy Invicta. Mamy też w Gdańskim Parku Naukowo-Technologiczny Pomorski Klaster BioEkoChemiczny, którego zadaniem jest integracja na poziomie regionalnym oraz międzynarodowym przedsiębiorstw z zespołami naukowymi w celu komercjalizacji wyników wspólnych badań. Właśnie gdański park stał się prawdziwą przystanią dla firm z sektora biotechnologicznego. W ramach parku funkcjonuje Bałtyckie Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej BioBaltica. Misją centrum jest tworzenie odpowiednich warunków umożliwiających naukowcom, uczelniom i firmom prowadzenie prac badawczo-wdrożeniowych. Wśród firm, które z sukcesem współpracują z gdańskim parkiem należy wymienić Blirt, czyli firmę badawczo-rozwojową, która poszukuje rozwiązań w zakresie innowacyjnej białej biotechnologii oraz nanobiotechnologii czy firmę Lipopharm.pl, która specjalizuje się w projektowaniu i otrzymywaniu substancji aktywnych biologicznie, głównie związków o działaniu przeciwdrobnoustrojowym (antybiotyki peptydowe, środki dezynfekcyjne).

A to nie koniec. - Gdański Park Naukowo-Technologiczny dysponuje nowoczesnymi laboratoriami diagnostycznymi, wyposażonymi w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą. Zakres obecnie prowadzonych prac odnosi się zarówno do biotechnologii, jak i nanotechnologii, enzymologii oraz rozwoju badań nad substancjami bioaktywnymi. Jednocześnie w wyniku realizacji kończącego się projektu inwestycyjnego zostanie oddany do użytku zupełnie nowy budynek laboratoryjny, oferujący wysokie standardy powierzchni przeznaczonych pod specjalistyczną infrastrukturę biotechnologiczną i farmaceutyczną - dodaje Teresa Kamińska.

W wyniku realizacji rozbudowy Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego zostanie oddany do użytku m.in. budynek laboratoryjny posiadający 5 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Łączna zaplanowana powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosić 12 920 m kw.

BIO International Convention jest największą na świecie imprezą przemysłu biotechnologicznego. Każdego roku Konwencja odbywa się w innym mieście, ważnym z punktu widzenia tego sektora. Każdego roku Konwencja gromadzi około 2 tysięcy wystawców oraz 15-20 tysięcy odwiedzających. Poza wystawą, Konwencja oferuje uczestnikom możliwość spotkań biznesowych oraz sesje na temat najnowszych trendów w przemyśle.

Miejsca

Opinie (21)

  • Poki co, ten potencjal to dosc sporo absolwentow rocznie (3)

    bez perspektywy na prace w zawodzie

    • 27 1

    • (1)

      a po czym są perspektywy? chyba jak się ma znajomości tylko...

      • 2 2

      • celna uwaga, ale to lepiej pojsc na zarzadzanie i opychac kredyciki

        niz meczyc sie przez 5 lat laborek a potem isc na zarzadzanie, zeby te kredyciki jdnak opychac..

        • 5 0

    • spoko, ale Biotechnologia UG akredytację z wyróżnieniem dostała!

      • 0 0

  • silny ośrodek w GD??? (1)

    każdy kto był w USA i widział ich laboratoria i ich zapał i nakłady na naukę nie będzie nawet próbował porównywać naszej skorumpowanej nauki do ich
    oczywiście próbować podłączyć się trzeba ale bez takich frazesów

    • 19 5

    • Frazesy to mówi kolega

      W tych laboratoriach w stanach pracują w większości firmy, które działają w systemie 24/24 tylko o dziwo to działa inaczej niż myślisz. Praca jest wykonywana w 3 miejscach USA, Japonia i kraje Europejskie. A informacje dla Ciebie to wśród europejskich bardzo często jest wybierana Polska. Bo może dla Ciebie jest ona skorumpowana, ale poziom naukowy posiada bardzo wysoki.

      • 6 5

  • Głosowanie - walczymy o stypendium (4)

    Witam,

    Nazywam się Ania i studiuję Biotechnologię na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG-GUMed (studia drugiego stopnia). Właśnie udało mi się zakwalifikować na roczny staż do Stanów Zjednoczonych. Jest to staż naukowy, realizacja pracy magisterskiej w laboratorium Uniwersytetu w Chicago. Staż ten umożliwi mi aplikację na najlepsze doktoraty na świecie i otwiera wiele dróg :)

    Planowany wylot jest w lipcu. Wiąże się to z ogromnymi jak dla mnie kosztami (ciągle dochodzą nowe, chyba łącznie 9 tysięcy złotych...), więc postanowiłam spróbować powalczyć o stypendium pokrywające koszty transportu. Jedynym kryterium jest liczba uzbieranych głosów. By mi pomóc należy zagłosować na moją prezentację na stronie fundacji Stypendium z Wyboru. Oto link:



    By głos był ważny należy kliknąć na "Zaloguj przez facebooka aby zagłosować" (niestety tylko osoby posiadające aktywne konta na tym portalu są upoważnione do głosowania) a następnie na różowy przycisk z serduszkiem. To TYLKO 3 KLIKNIĘCIA :)

    Podaję także link do wydarzenia na facebook'u .Opis i link do prezentacji jest tam zamieszczony. Prosiłabym o rozpropagowanie tego wydarzenia szerszemu gronu odbiorców :)
    https://www.facebook.com/events/335042643234994/
    Dzięki temu że jest to wydarzenie, łatwiej zaprosić znajomych do udziału w głosowaniu.

    Oddanie głosu to tylko 3 kliknięcia, które zbliżają mnie do stypendium. Jestem w czołówce aplikujących, brakuje naprawdę niewiele, dosłownie kilkanaście osób ma więcej głosów, ze wszystkich 605(!) aplikujących. Więc szansa jest DUŻA i jest sens próbować! Pomocy :)

    Dziękuję i pozdrawiam,
    Ania

    • 8 12

    • i po co ci ten doktorat? (2)

      czy tak będziesz bezrobotna. zrób lepiej podyplomówkę z czegos uzytecznego,np. księgowości...

      • 0 2

      • Ta, jasne...

        Dziewczyna zrobi karierę naukową, a Ty z takimi tekstami wyjeżdżasz. Po co księgowość? Operator koparki od razu! ;-P

        • 1 0

      • studia II stopnia to mgr a nie doktorat

        • 0 1

    • Oszuści nie klikajcie!!!!!

      • 0 1

  • Jeszcze raz link do aplikacji:

    • 0 4

  • no cóż, niestety nie mogę wstawić tutaj linka, jednakże ten do facebook'a się pojawił, tam wszystko jest :) Proszę o głosy! :)

    • 1 6

  • Promocja !

    Pomorze wg autorki artykułu to Park w Gdańsku (strefowy) i ani słowa o Parku w Gdyni, który był zalążkiem biotechu na Pomorzu. Czy jest to ciekawy artykuł czy przedruk informacji nadesłanych do redakcji?

    Co mamy zamiar pokazać Ameryce?
    Nowy buirowiec koło Kerfura?
    Powierzchnie do wynajęcia?
    Setki absolwentów bez pracy i perspektyw?

    • 8 8

  • typowo polskie

    otworzyć szerzej oczy i umysły, łamać reguły - ludzie czy wy potraficie tylko narzekać, konkurować - wytłumaczcie po co? jest tyle aktywności w regionie, a wszystkie posty pokazują negatywne podejscie - wg. waszych opinii nikt nigdy nie będzie umial nic zrobic?

    Zamiast pisać głupoty to napiszcie otwartą petycję do władz miasta, województwa, różnych instytucji, uczelni, etc - prosząc o wyjaśnienie dlaczego nic nie robią by pomóc absolwentom.

    ps. A biotechnologia na pomorzu jest kojarzona z jedna osobą - która nie miała związku z żadnymi parkami - wiec tez warto najpierw przemyśleć co sie pisze i się dokształcić

    • 6 1

  • (2)

    @Ania - ale fajny pomysł z tym wyjazdem :) super, że są możliwości na wymianę z zagranicą, tak nabyte doświadczenie na pewno się przyda w znalezieniu pracy i podniesieniu swoich kwalifikacji :) a i może trochę specjalistycznej wiedzy zza oceanu da się przywieść?
    ja zagłosowałam i gorąco trzymam kciuki!! :)

    • 3 1

    • mocno popieram, zaglosowalem

      • 0 1

    • ale kto pojechał?

      Kamińska! nie Blirt ani Invicta, ani Lipofarm. Kamińska bedzie gadać? kim jesteś, że tak to chwalisz, z biura od pani prezes? kto bedzie dyskutować?
      ale bzdury w tym tekście...

      • 0 0

  • porównanie

    Propaganda w PRL - to pryszcz ! Dokąd my zmierzamy ???

    • 8 2

  • AK

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa...

Najczęściej czytane