• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stopy procentowe bez zmian. Czy stopy osiągnęły już szczyt?

Robert Kiewlicz
7 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (112)
Najnowszy artykuł na ten temat Inflacja w maju nieznacznie wyższa
RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. W listopadzie 2022 r. Rada także zdecydowała, by nie zmieniać stóp procentowych. We wrześniu 2022 r. RPP podniosła stopy procentowe z poziomu 6,50 do 6,75 proc. Inflacja w listopadzie 2022 r. wyniosła 17,4 proc w ujęciu rocznym. W porównaniu z październikowym odczytem to spadek z 17,9 proc do 17,4 proc.Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych taryf na prąd Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych taryf na prąd

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Od października 2021 r. do września 2022 r. RPP dokonała jedenastu podwyżek, które wywindowały stopę referencyjną NBP do 6,75 proc., czyli najwyższego poziomu od 20 lat.

Zerowy VAT na żywność do połowy 2023 r. Zerowy VAT na żywność do połowy 2023 r.

- Oczywiście nadal nie można ogłosić zwycięstwa w walce z inflacją, której szczyt wciąż jest przed nami. Niebawem dynamika CPI przekroczy 20 proc. r/r. Apogeum inflacji najprawdopodobniej wypadnie w lutym 2023 r. Dopiero w kolejnych miesiącach dynamika cen zacznie się stopniowo obniżać, ale na koniec 2023 r. wciąż może przyjmować wartości dwucyfrowe - szacuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. - Dopóki ocena, że od wiosny inflacja już na dobre zacznie stopniowo hamować, pozostanie aktualna, dopóty nie może być mowy o wznowieniu podwyżek.
- Uważamy, że stopy procentowe w Polsce osiągnęły już szczyt oraz że rynek dochodzi do podobnego wniosku - twierdzą analitycy Ebury.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA. Adam Roman z Ergo Hestią związany jest od 1993 roku. Od 2007 roku pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za ubezpieczenia korporacyjne. Przez wiele lat był odpowiedzialny za reasekurację, uczestnicząc pośrednio w underwritingu przemysłowym. Przez lata współpracował z największymi reasekuratorami na świecie m.in. Munich Re, Swiss Re, GE Francona, SCOR i...

Najczęściej czytane