• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto "Best City of the Year" dla sektora BPO/SSC

VIK
8 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
W Trójmieście funkcjonuje ponad 40 centów usług wspólnych, zatrudniających ok. 13 000 pracowników W Trójmieście funkcjonuje ponad 40 centów usług wspólnych, zatrudniających ok. 13 000 pracowników

Trójmiasto otrzymało prestiżowy tytuł "Best City of the Year" dla sektora BPO/SSC w konkursie Poland Outsourcing & Shared Services Awards Gala. Finał odbył się wczoraj w Warszawie. Trójmiasto wyprzedziło tym samym inne nominowane metropolie: Kraków, Wrocław i Poznań.


Dlaczego inwestorzy wybierają Trójmiasto?


- Bardzo cieszymy się z przyznanej nagrody. To dobry sygnał dla inwestorów, że w Trójmieście warto lokować nowe i rozwijać już powstałe centra usług. Wygrywamy konkurencję nie tylko o nowe inwestycje, ale również o prestiżowe wydarzenia w tej branży, które pokazują Pomorze jako atrakcyjną inwestycyjnie lokalizację. - mówi Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Zwycięzców wyłoniło międzynarodowe jury złożone z ok. 20 ekspertów związanych z sektorem BPO/SSC, reprezentujących firmy z branży (m.in. State Street, UBS, Alexander Mann, Credit Suisse, TATA), a także firmy doradcze (Jones Lang LaSalle, Boston Consulting Group) oraz największe stowarzyszenia branżowe w Polsce i Europie ABSL, ASPIRE oraz Europejskie Stowarzyszenie Outsourcingu (European Outsourcing Association).

To było pierwsze takie wydarzenie sektora BPO/SSC w Polsce, które miało na celu wskazanie i wyróżnienie krajowych liderów. Nagrody przyznano w 17 kategoriach m.in. Najlepsze Centrum Usług Wspólnych, Najlepsze Centrum BPO, Najlepszy Pracodawca w Sektorze. W kategorii "Most Unique Service Provider" (dostawca najbardziej unikalnych usług) zwyciężyła francuska firma Playsoft (usługi IT), która posiada swoją polską centralę w Gdańsku.

Trójmiasto w ostatnich latach stało się jednym z ważniejszych w Polsce graczy na rynku tzw. usług wspólnych. Dziś zajmujemy czwarte miejsce w kraju pod względem ilości inwestycji z tej branży. W Trójmieście funkcjonuje ponad 40 centrów usług wspólnych, zatrudniających ok. 13 000 pracowników, z czego 9 500 zostało zatrudnionych w centrach utworzonych przez inwestorów zagranicznych. Szczególnie bogaty w nowe inwestycje z tej branży był ub. rok. W połowie lutego fińska firma Metsä Group działająca w przemyśle drzewnym ogłosiła, że utworzy w Gdańsku swoje centrum obsługi finansowej, które przejmie funkcje podobnych centrów z kilku innych państw. Pracę znajdzie tu ok. 100 osób. W marcu decyzję o otwarciu oddziału w Gdańsku podjął niemiecki koncern Bayer. Powstanie 200 miejsc pracy. W czerwcu ogłoszono, że decyzję o uruchomieniu oddziału w Gdyni podjęła firma WNS, czyli koncern z Indii, który jest dostawcą usług outsourcingowych z zakresu: księgowości i finansów, obsługi klienta, wsparcia technicznego, badań i analiz, procesów back-office oraz front-office. Obiecują 500 miejsc pracy.

Dlaczego sektor "polubił" Trójmiasto? Naszymi atutami jest dostępność pracowników, którzy biegle posługują się językami obcymi, przyjazny najemcy rynek powierzchni biurowej oraz wsparcie, na jakie mogą liczyć inwestorzy zagraniczni. Dodatkowo Trójmiasto jest postrzegane jako dogodna lokalizacja, dzięki wysokiej jakości życia oraz dobrze rozwiniętej siatce połączeń lotniczych.

BPO - Business Process Outsourcing - wyspecjalizowane firmy lub ich jednostki organizacyjne, które na zlecenie innych przedsiębiorstw przejmują realizację wybranych, nieprodukcyjnych procesów biznesowych
SSC - Shared Service Center - wyodrębnione jednostki usługowe danego przedsiębiorstwa lub samodzielne podmioty gospodarcze działające na rzecz macierzystej organizacji i jej oddziałów, obsługujące powierzone im procesy biznesowe.
ICT - Information & Communication Technology - działalność w obrębie technologii informatycznych I komunikacyjnych związana z rozwojem oprogramowania oraz świadczenia usług.
VIK

Opinie (51) 4 zablokowane

  • Urząd Gdańska mogłby poprzątać swoje okolice, a nie za UM rudery

    • 2 0

  • Opinia człowieka z doświadczeniem w BPO/SSC

    Uśmiałem się... niedawno przeniosłem się za pracą z Gdyni do innego dużego miasta w rejonie naszego kraju... gdyż rynek trójmiejski, który znam bdb jest słabiutki i nie pomogą radnym te wykreowane nagrody, trójmiasto ofertą dla osób z dziedziny finansów (podkreślę prawdziwe finanse a nie outsourcing) nie ma nic do zaoferowania, są pojedyncze biura i firmy ale w ogólnym rozrachunku Ci najbardziej ambitni uciekają, gdyż w pozostałych większych miastach płaci się więcej nawet w BPO/SSC. Błagam niech nikt nie pisze o silnej kadrze absolwentów bo to też żart. Nie chce krytykować ale prawda jest taka, że trójmiasto odstaje od innych większych miast w Polsce i niestety się o tym przekonałem boleśnie, a szkoda bo czasem chciałbym człowiek tam wrócić. I tak apropo skoro firmy z Indii otwierają u nas biura to jest już naprawdę u nas chińszczyzna, wiem bo pracuję z Hindusami i wiem że to tzw tania siła robocza w BPO/SSC, ale dla ludzi świeżo po studiach, którzy nie wiedzą czym jest w ogóle BPO, nie to znaczenia i nie dostrzegają przez pierwsze 2-3 lata różnicy, Ważne przecież, że praca jest. To też zgubne myślenie nie dające tak naprawdę szczęścia w ostatecznym rozrachunku bo praca w takich centrach wypala i to szybko.

    • 8 2

  • a to dobre

    Chciałbym tylko zauważyć,że w artykule pod spodem jest mowa o zwolnieniach grupowych .best city of the year hehe dobre

    • 3 0

  • Polskie firmy sprywatyzowano - uwłaszczono nomenklaturę, a potem firmy te najczęściej sprzedawane były zagranicznym koncernom,

    • 3 0

  • Best City of the Year" dla sektora BPO/SSC sam nazwa juz mówi wszystko za siebie

    By sie dowartościować nazwa po angielsku tak sie robi zawsze jak chce sie jakieś z śmieci sprzedać.Polska staje sie zaplaeczem europy jak wczesniej były indie z biedy ateraz Polska tańsza niz Indie !!!Dlaczego nie chiny ano dlatego ze Chiny postawiły na przemysł i sa potegą gospodarczą!! Europa za to postawiła na Homoterrorystów dlatego wszystko sie produkuje juz w Chinach ale papierkowe zaplecze przenosi sie do Polski gdzie ten przemysł zlikwidowano!

    • 4 1

  • a podatki i tak idą za granicę

    nic nie zostaje w kraju.Dlatego mamy tyle fotoradarów

    • 1 0

  • oszusci

    To wszystko to jedna wielka sciema.otwieraja u nas ,a podatki placa w rajach podatkowych.mysle,ze my w polsce tez powinnismy otwierac firmy matki ,ktore maja siedziby w rajach podatkowych i ciekawe jal szybko by nasz wspanialy rzad prawo zmienil.

    • 2 0

  • tak to już u nas jest

    sami tworzą galę i sami przyznają sobie nagrody hehe, a bezrobocie rośnie

    • 1 0

  • trojmiasto? nie ma takiego miasta...

    there is no such city as trojmiasto at all. does not exist yet!

    • 1 0

  • firma bayer super

    Ta firma produkowala Cyklon B w czasie wojny a teraz sie beda panuszyc w Gdansku brawo :( Pozdrowienia dla Hitlera

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną firmą, posiadająca oddziały w 10 krajach, produkującą nisko- oraz wysokociśnieniowe przewody transferowe, wykonane z gumy, plastiku i teflonu. POLYHOSE Poland została pierwotnie założona jako EXITFLEX Polska – spółka córka szwajcarskiej fabryki, istniejącej od 1971 roku. Członek zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa AIRBLAST Poland. Firma AIRBLAST, posiadająca oddziały w 12 krajach, jest od ponad...

Najczęściej czytane