• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Umowa o podnoszeniu kwalifikacji

6 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pisemnej formy wymaga umowa, która zobowiązuje pracownika do pozostania w zatrudnieniu przez określony czas po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji. Pisemnej formy wymaga umowa, która zobowiązuje pracownika do pozostania w zatrudnieniu przez określony czas po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji.

Pracodawcy często decydują się na podpisanie umowy lojalnościowej z pracownikiem, który za ich zgodą lub z ich inicjatywy podnosi kwalifikacje. Przedstawiamy, jakie elementy powinna zawierać taka umowa i jakie konsekwencje może mieć dla pracownika.



Walczymy w firmie o skonkretyzowanie umowy lojalnościowej dot. podnoszenia kwalifikacji zawodowych, obecnie jest w niej dużo wątpliwości. Czy do jednej umowy może być podpiętych kilka szkoleń? Jeżeli tak, to czy kwoty szkoleń się sumują? Jak to rozliczać przy ewentualnym wypowiedzeniu umowy o pracę? Od kiedy liczy się okres obowiązku przepracowania w danej firmie? - pyta nasz czytelnik.

Na pytanie odpowiada Katarzyna Ludwichowska, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Koprowski Gąsior Gierzyńska & Partnerzy sc.
Katarzyna Ludwichowska, radca prawny Katarzyna Ludwichowska, radca prawny

Czy twój pracodawca opłaca szkolenia dla pracowników?



Warto przedstawić ogólne ramy przedmiotowej umowy oraz opisać jej charakter prawny.

Zgodnie z jedną z podstawowych zasad prawa pracy pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W orzecznictwie uznano, że obowiązek ten należy rozumieć w ten sposób, że pracodawca nie powinien odmawiać pracownikowi bez uzasadnionej przyczyny zgody na korzystanie z wybranej przez pracownika formy kształcenia. Ponadto pracodawca powinien tworzyć pozytywną atmosferę w zakładzie pracy wokół uczących się pracowników (tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 marca 2005 r., II PZP 2/05).

Jeżeli pracownik za zgodą, a nawet z inicjatywy pracodawcy podjął się zdobywania lub uzupełniania wiedzy i umiejętności, wówczas obie strony mogą wzajemne prawa i obowiązki z tym związane uregulować w umowie o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Podstawowymi elementami umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych jest:
- zobowiązanie się pracodawcy do zwolnienia pracownika z całości lub z części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na zajęcia i na czas ich trwania
- udzielenie pracownikowi urlopu szkoleniowo z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w zamian za udział pracownika w przewidzianych w umowie formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ich ukończenie.

Jeżeli umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych ma przewidywać tylko wyżej wskazane elementy, wówczas nie wymaga ona dla jej skutecznego zawarcia formy pisemnej. Strony mogą ustnie porozumieć się w tym zakresie, a nawet można uznać przyjęcie takiej umowy w sposób dorozumiany, na podstawie zachowania się obu stron. Jednak ze względów dowodowych oraz w celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto sporządzić umowę na piśmie.

Natomiast jeżeli wolą stron umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych jest dodatkowo zobowiązanie pracownika do pozostania w zatrudnieniu również po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wówczas umowa taka powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Zobowiązanie pracownika w umowie do pozostawania w zatrudnieniu po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji powinno określać czas trwania obowiązku pozostawania w zatrudnieniu, jednak nie dłuższy niż 3 lata. Poddanie się takiemu obowiązkowi wymaga jednak wyraźnej zgody pracownika, najlepiej zawartej już w samej treści umowy. Jednocześnie takie zobowiązanie nie może stanowić podstawy dla pracownika do żądania pozostawania w stosunku pracy przez umówiony okres. Zobowiązanie pracownika do pozostawania w zatrudnieniu jest bowiem uprawnieniem pracodawcy, z którego ten ostatni może zrezygnować i wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę.

Z kolei pracodawca może zobowiązać się w umowie do ponoszenia dodatkowych świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji np. w formie opłat za szkolenia, pokrycia kosztów przejazdu, zakwaterowania czy też podręczników. W konsekwencji, ewentualne roszczenia pracodawcy wobec pracownika wynikające z umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nie mogą wykraczać poza roszczenie o zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu świadczeń dodatkowych. Pracodawca może skierować do pracownika roszczenia o zwrot kosztów poniesionych z tytułu świadczeń dodatkowych w następujących sytuacjach:
1. gdy pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji
2. gdy pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, jednak nie dłuższym niż 3 lata
3. gdy pracownik w okresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, jednak nie dłuższym niż 3 lata, rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z powodu mobbingu
4. gdy pracownik w okresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, jednak nie dłuższym niż 3 lata, rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z racji ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika lub z powodu mobbingu, mimo braku przyczyn do rozwiązania umowy.

We wskazanych sytuacjach pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

W umowie warto zawsze precyzyjnie określić, o jakie szkolenia i o jakie formy podnoszenia kwalifikacji chodzi stronom oraz jak długo będą one trwały, w celu zminimalizowania ewentualnych nieporozumień. Sposób uregulowania tych elementów zależy tylko od woli stron. Przepisy prawa pracy nie ingerują w to, jakie formy podnoszenia kwalifikacji powinny zostać zastosowane, jak długo powinny trwać i ile kosztować.
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.

Miejsca

Opinie (7)

  • (4)

    a sytuacja kiedy jest umowa zlecenie podpisywana co miesiac i szef kazał podpisac mi umowe lojalnosciowa, w ktorej zobowiazuje sie do tego, że po odejciu z jego zakladu pracy pzrze rok nie moge pracowac w zadnej firmie ktra zajmuje sie tym samym co dana firma? w dodatku nawet nie dostalam kopii tej "umowy" czy to zgodne z prawem i czy w ogole musze tego przestrzegac?

    • 10 0

    • Umowa "lojalnościowa" jest nieważna

      A ty masz umowę o pracę, a nie zlecenia.

      • 1 0

    • Przy zleceniu nie można mówić o odejściu z zakładu pracy

      Więc albo umowa jest źle sformułowana albo źle ją tutaj przedstawiłaś.

      • 3 0

    • czy mi się wydaje

      czy to jest firma spedycyjna?

      • 0 0

    • Typowy straszak

      Jest to typowe w polskich firmach (zwłaszcza na wschodzie) gdzie stosuje się metody kija, a nie marchewki. Potem przychodzą ludzie z jakimiś wekslami czy innymi bzdetami, spotkałem się nawet z przypadkiem takiego zastraszenia, że pracownicy wycofywali wypowiedzenia i wracali do pracy. Ja bym się nie przejmował, bo każdą umowę można unieważnić w sądzie jeśli są do tego podstawy. Jeśli nie działasz na szkodę pracodawcy możesz być spokojny, podstawą roszczeń cywilnych jest szkoda i trzeba udowodnić jej poniesienie a umowa nie może być rażąco niekorzystna dla jednej ze stron.

      • 0 0

  • ja tam sie kształce dla siebie a nie dla złodzieja co mi 1500 chce płacić.jeżdze na szkolenia ale tej bariery 3k nie mof=ge minac.lipa

    • 4 1

  • Każdą umowę da się obejść

    Umowa lojalnościowa, a umowa o zakazie konkurencji to dwie różne rzeczy.
    Są dwie,trzy ciekawe furtki jak takie umowy można beszczelnie pominąć. Pogrzebać tylko trzeba w rozporządzeniach Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kinga Stawicka

Dyrektor Sprzedaży Krajowej w firmie Marcopol Sp. z o.o. Producent Śrub - wiodącego producenta i...

Najczęściej czytane