• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urzędy znowu przechodzą na tryb zdalny. Co się zmieni dla mieszkańców?

Ewelina Oleksy
21 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Trójmiejskie urzędy, decyzją ministra zdrowia, znowu mają przejść w tryb pracy zdalnej. Trójmiejskie urzędy, decyzją ministra zdrowia, znowu mają przejść w tryb pracy zdalnej.

Decyzją ministra zdrowia administracja publiczna obowiązkowo ma przejść na pracę zdalną. Polecenie to dotyczy także trójmiejskich urzędów, które czekają na szczegółowe wytyczne w tej sprawie, ale już przygotowują się do wprowadzenia zmian. Urzędnicy jednocześnie zapewniają, że dla mieszkańców, którzy będą musieli załatwić sprawę, zmieni się niewiele albo nic.



Obecnie pracujesz zdalnie?

Przekroczenie progu 30 tys. zakażeń koronawirusem na dobę poskutkowało m.in. wprowadzeniem obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej. Decyzję w środę ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w przyszłym tygodniu możemy mieć ponad 50 tys. zakażeń. Ta sytuacja wymaga specjalnych kroków. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej - podkreślił minister.
To oznacza też zmiany w trybie pracy dla trójmiejskich magistratów. Przypomnijmy, że urzędnicy wrócili w nich do pracy za biurkiem latem tego roku.

Sprawdziliśmy, jak - po nowej decyzji ministra - pracować będą urzędy w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Przedstawiciele wszystkich z nich podkreślają, że czekają jeszcze na szczegółowe rozporządzenie w tej sprawie. Ale są gotowi na wprowadzenie zmian.

Gdynia zachęca do załatwiania spraw bez wychodzenia z domu



- Czekamy jeszcze na rozporządzenie, ale jak zawsze w tego typu sytuacjach będziemy starać się tak zorganizować pracę urzędu, żeby zachować wysoką jakość obsługi, do której mieszkańcy są przyzwyczajeni - mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.
Urząd Miasta Gdyni zachęca do załatwiania w nim spraw bez przychodzenia na miejsce. Urząd Miasta Gdyni zachęca do załatwiania w nim spraw bez przychodzenia na miejsce.
Gdyński magistrat od początku pandemii pracuje nieprzerwanie, także rozwijając możliwość realizacji usług dla mieszkańca, w taki sposób, by można było jak najwięcej spraw załatwić nie wychodząc z domu.

To w Urzędzie Miasta Gdyni załatwisz online

- W tej chwili jest to już kilkadziesiąt usług i, szczególnie w warunkach pandemii, zachęcamy do korzystania z tej formy obsługi - zaznacza Klajnert.

W Gdańsku część urzędników już teraz pracuje zdalnie



Zapowiedź wprowadzenia przepisów, zgodnie z którymi administracja publiczna będzie pracowała w trybie zdalnym, dotyczy też Urzędu Miejskiego w Gdańsku. I podobnie jak w Gdyni urzędnicy czekają jeszcze na pojawienie się stosownych rozporządzeń.

Do tego czasu Urząd Miejski w Gdańsku obsługuje klientów tak, jak do tej pory.

W gdańskim magistracie część urzędników i tak już wcześniej pracowała zdalnie. W gdańskim magistracie część urzędników i tak już wcześniej pracowała zdalnie.
- Dostępne są wszystkie Zespoły Obsługi Mieszkańców, a interesanci bez problemu mogą skorzystać ze wszystkich świadczonych przez UMG usług. Formalności można załatwić przychodząc bezpośrednio do urzędu, jednak niezmiennie rekomendujemy wcześniejsze umawianie wizyt. Można to zrobić na portalu www.gdansk.pl lub za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu: 58 524 45 00 - informuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu. - Nauczeni doświadczeniem z poprzednich fal pandemii, przewidujemy, że zapowiadana przez pana ministra praca zdalna nie będzie dotyczyła wszystkich tych zadań, które zapewne będą wymienione w rozporządzeniu i dotyczą podstawowych spraw załatwianych przez obywateli takich jak np. wyrobienie dowodu osobistego.
Przewodnik załatwiania spraw w gdańskim urzędzie w czasie epidemii

Urząd Miejski, tak jak ma to miejsce przez cały okres pandemii, będzie obsługiwał klientów w tych najpilniejszych sprawach.

- Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców i naszych pracowników. Mając na uwadze rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 oraz obowiązek zapewnienia ciągłości świadczenia pracy i usług dla mieszkańców, zobowiązano wszystkich pracowników UMG do konsekwentnego stosowania środków prewencyjnych, które chronią przed zakażeniem i ograniczają transmisję wirusa. Jednym z zaleceń jest utrzymanie bezpiecznego dystansu społecznego 1,5 m. Wszędzie tam, gdzie ten warunek nie może być spełniony, dyrektorzy muszą zapewnić swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Dlatego już teraz część urzędników wykonuje swoje obowiązki w trybie zdalnym - zaznacza Sieliwończyk.

W sopockim urzędzie system dwuzmianowy



Urząd Miasta Sopotu przygotowuje się natomiast do pracy dwuzmianowej w oparciu o obowiązujące wewnętrzne procedury.

Urzędy i instytucje w Trójmieście - lista wszystkich



- Każdy wydział będzie podzielony na dwa zespoły, które będą na miejscu pracować w systemie tydzień na tydzień. Urząd pozostanie otwarty dla mieszkańców, a wszystkie sprawy będzie można załatwić po umówieniu się. Czekamy na rozporządzenie i szczegółowe wytyczne - informuje Izabela Heidrich, rzeczniczka sopockiego magistratu.
- Urząd pozostanie otwarty dla mieszkańców, a wszystkie sprawy będzie można załatwić po umówieniu się - zapowiadają władze Sopotu. - Urząd pozostanie otwarty dla mieszkańców, a wszystkie sprawy będzie można załatwić po umówieniu się - zapowiadają władze Sopotu.

Urząd Wojewódzki z regulaminem pracy zdalnej



W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, który zajmuje się m.in. sprawami paszportowymi, funkcjonuje regulamin pracy zdalnej.

- Ale praca organizowana jest w taki sposób, aby zapewnić obsługę klientów w siedzibie urzędu. Aktualnie czekamy na rozporządzenie Ministra Zdrowia, aby dostosować ww. regulamin do jego zapisów - podaje biuro prasowe wojewody.

Miejsca

Opinie (494) ponad 10 zablokowanych

  • Kolejna bzdura i kłamstwo

    Nie ma żadnego obowiązkowego przejścia na pracę zdalną. Owszem jest mętnie rozważana, ale decyzja pozostaje na poziomie pracownika i ewentualnie bezpośredniego przełożonego, który też poniesie, co się podkreśla, osobistą odpowiedzialność za zakłócenia w wykonaniu codziennych zadań. Kierownictwo wyższego szczebla umywa ręce. Generalnie nikt nie wie jakie mają być zasady tych rządowych ,,wynalazków,,. Pytających gdzie tak ma być, odsyłam do skarbówki, UM, jednostek samorządowych. Nikt też, podobnie jak było wcześniej, nawet się nie zająknął na tym, jakie koszty ponoszą pracownicy, tworząc biura w swoich domach.

    • 2 0

  • rąb.. e nieroby cały czas i tak nic tam załatwić nie można to jak tylko jest możliwość to jak najdalej od swoich obowiązków na bezpłatny urlop niech idą

    • 1 0

  • prawda

    ja nadal zyje nadzieja, ze ludzie odpowiedzialni za ten caly syf i zamordyzm zarowno w polsce jak i na swiecie odpowiedza za swoje czyny, klamstwa i zbrodnie na ludzkosci.

    ile jeszcze absurdow musza zaprezentowac aby sie ludzie wreszcie obudzili?

    • 3 1

  • i**otyzm

    30 tyś. Zakażeń na dobę? Ale to jest co do jednego te 30 tyś.? RÓWNE serio?

    • 0 0

  • jestem urzednikiem ktory nie moze pracowac zdalnie (2)

    i moim zdanie tylko nieroby moga pracowac zdalnie to nie korpo tu trzeba byc blisko klienta !!!

    • 1 2

    • tania prowokacja. blisko klienta to siłą rzeczy musi być kasjerka w sklepie albo manikiurzystka.

      kontakt z interesantem nie jest czymś niezbędnym, informacje można przekazywać na różne sposoby, zaś efekt i tak wychodzi w formie papierowej lub elektronicznej. zatem nie opowiadaj bajek, prowoku.

      • 1 0

    • Jeśli nie możesz to musisz siedzieć w Punkcie obsługi. Ale inni mogą i powinni być na zdalnej

      • 0 0

  • Niemal że nic nie robią obsługują z łaska to jeszcze na zdalne idą a szkoły normalnie ile tam jest dopiero chorych dzieci

    • 0 0

  • A kasę brać (1)

    Lubią za darmo co ?

    • 1 1

    • Nie za darmo tylko za zajmowanie się sprawami na które inni mieszkańcy są zbyt ograniczeni. Połowa nie jest w stanie zrozumieć

      Przyłażą do urzędu z pismem które dostali (i za które urząd zapłacił poczcie) i "bo oni dostali takie pismo..) a niezależnie od wieku czytać ze zrozumieniem nie umieją to przychodzą i zawracają głowę przez co urzędnik ma potem kilka miesięcy zaległości w pracy

      • 1 0

  • Pokazuje (1)

    Ilu mamy i potrzeba Urzędników zwolnic wszystkich nie potrzebnych proste .

    • 1 1

    • I z twojej pracy też, zwłaszcza narzekaczy twego pokroju

      • 0 0

  • Powariowali !

    • 0 0

  • Okropne

    Pracuje w prywatnej firmie 500 osób produkcyjnej, napływa fala kwarantanna a pracodawca zamiast tych co może dać na zdalne, patrzy tylko kto jest obowiązkowo w pracy. Straszne jest to.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ryszard Gretkowski

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego im.J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy. W latach 1993-1999 zajmował kierownicze stanowiska w firmie KAMIS lidera na polskim rynku przypraw, bezpośrednio uczestniczył w kreowaniu marki Kamis od początku jej istnienia na Pomorzu. Następnie w latach 1999-2009 kierował sprzedażą w firmie FORCAN S.A. Fabryka Opakowań Różnych w Tczewie oraz zajmował stanowisko Dyrektora Handlowego, a także Członka Zarządu FORCAN S.A. Jako...

Najczęściej czytane