• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W piątek ruszają wakacje kredytowe. Wnioski od 29.07.22

erka
28 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wakacje kredytowe w 2024 przyjęte przez Sejm
29 lipca 2022 r. wchodzą w życie przepisy, dzięki którym konsumenci będą mogli zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego nawet na osiem miesięcy. 29 lipca 2022 r. wchodzą w życie przepisy, dzięki którym konsumenci będą mogli zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego nawet na osiem miesięcy.

W piątek 29 lipca wchodzą w życie przepisy, dzięki którym konsumenci będą mogli zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego - nawet na osiem miesięcy. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów już zapowiada, że zbada, jak banki informują o wakacjach kredytowych i w jaki sposób ich udzielają.



Wakacje kredytowe. Ile można "zaoszczędzić"?



Skorzystasz z wakacji kredytowaych?

Nowe wakacje kredytowe wprowadza ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Będą mogły z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy wchodzą w życie 29 lipca 2022 r. Pierwsza rata, którą można zawiesić, przypadnie już w sierpniu. Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie osiem miesięcy.

Wnioski elektronicznie i papierowe



Newralgiczne mogą okazać się pierwsze dni funkcjonowania nowej ustawy. Wchodzi ona w życie w piątek 29 lipca. Tymczasem wiele osób płaci ratę na początku miesiąca. Dlatego bardzo ważne jest, aby banki były gotowe na przyjmowanie wniosków już w dniu wejścia w życie ustawy. W szczególności, żeby już 29 lipca umożliwiły składanie wniosków. Banki mają obowiązek zapewnić możliwość składania wniosków również za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Wyższe stopy procentowe. RPP podjęła decyzję o podwyżce do 6,50 proc.



Kto może się starać o zawieszenie rat?



Każdy, kto zaciągnął kredyt hipoteczny w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż polska, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej sześć miesięcy po tej dacie. Z wakacji możesz skorzystać tylko dla jednego kredytu.

Spłatę można zawiesić maksymalnie przez osiem miesięcy. Są to: sierpień i wrzesień 2022 r., dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Wysoka inflacja i spowolnienie. Stagflacja w Polsce bardzo realna



Wakacje kredytowe są bezpłatne to znaczy, że zawieszona zostaje spłata zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W okresie zawieszenia bank nie może też pobierać żadnych opłat z wyjątkiem tych za ubezpieczenie umowy.

Jak się ubiegać o wakacje kredytowe?

  • złóż wniosek do banku.
  • możesz to zrobić w formie papierowej lub elektronicznej, w tym za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
  • We wniosku musisz wskazać dane: swoje i kredytodawcy, oznaczenie umowy, okres (lub okresy) zawieszenia spłaty oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Ponieważ oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, to musisz zamieścić we wniosku też stosowną klauzulę (szczegóły w art. 73 ustawy).

Upadłość konsumencka to ostateczność. Co robić, gdy brakuje na ratę kredytu?



Od kiedy można zawiesić spłatę?



Od dnia doręczenia wniosku do banku na okres w nim wskazany. Ma on 21 dni na potwierdzenie otrzymania wniosku i wskazanie wysokości opłat z tytułu ubezpieczenia. Ważne! Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty. Przykładowo: jeżeli wniosek o udzielenie wakacji kredytowych został doręczony do banku 1 sierpnia, a data płatności raty przypada również w tym dniu i konsument wskazuje we wniosku, że chce zawiesić już spłatę raty sierpniowej - to bank powinien ją zawiesić. Co po zakończeniu wakacji? Okres kredytowania oraz terminy przewidziane w umowie zostają przedłużone o czas zawieszenia spłaty kredytu.

UOKiK skontroluje banki



Prezes UOKiK w ramach postępowań wyjaśniających będzie na bieżąco analizował, jak instytucje finansowe wdrażają wakacje kredytowe. Pod lupą znalazło się 16 banków, które obsługują złotowe kredyty hipoteczne: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.

"Niskie Podatki" zastąpią "Polski Ład". PIT 12 proc. i wyższa kwota wolna



- W postępowaniach wyjaśniających zbadamy m.in.: czy i jak banki informują konsumentów o wakacjach kredytowych. Zweryfikujemy także, czy na czas uruchomiły możliwość składania wniosków, w tym elektronicznie. Zwrócimy również uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Nie akceptujemy praktyki, która pojawia się już w niektórych bankach, a dotyczy np. wymagania osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale obowiązywania wakacji kredytowych, a nawet osobnego wniosku na spłatę poszczególnej raty. To utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych, wprowadzonych, aby ulżyć konsumentom.
Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości, to prezes Urzędu może postawić bankom zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Grożą za to kary do 10 proc. rocznego obrotu.
08:29 29 LIPCA 22

Wniosek o wakacje kredytowe (82 opinie)

Złożyłem wniosek o wakacje kredytowe - no to nadpłacania czas ;)
pamietajcie zeby zlozyc na czas, bo przepadnie.
Złożyłem wniosek o wakacje kredytowe - no to nadpłacania czas ;)
pamietajcie zeby zlozyc na czas, bo przepadnie.
erka

Opinie (206) 7 zablokowanych

  • (10)

    Pamiętajmy, że z każdej operacji banki zawsze wychodzą na plus. Dlatego np. brutalnie nadpłacane stopy procentowe nie pokrywają kredytu do przodu(skrocajac okres spłaty). Wakacje kredytowe- poza awaryjna sytuacja(np. straceniem pracy) nigdy nie korzystalbym z takiego rozwiązania, wiedzac, że miałbym więcej do spłaty na starość, a kto wie jak banki będą traktować swoich klientów za 20/30 lat...

    • 3 25

    • (5)

      Ale koszty kredytu przy tym instrumencie się nie zwiększają. Czyli po prostu jak masz kredyt na 360msc to masz przedłużony o 8 msc przy czym nic się nie zmienia, oprócz tego, że przeliczenie odsetek w skali roku zwiększy troszkę kredyt ponieważ 2 raty nie zostaną w nim opłacone

      • 6 0

      • nadpłata zmniejszy raty kredytu. tu będzie zysk (4)

        bo jednak 100% kapitału się płaci, a nie odsetki

        • 9 0

        • (3)

          Może jestem głupi ale czy jest możliwość spalty samego kapitału???

          • 1 1

          • Oczywiście. To jest właśnie nadpłata. I po to właśnie są te wakacje kredytowe.

            • 4 0

          • zawsze jest taka możliwość

            po to podnosi się własnie stopy procentowe żeby kredyty były drogie i ludzie je spłacali szybciej nadpłacając. ściąga się w ten prosty sposób "gotówkę" z rynku hamując inflacje.

            • 8 0

          • Teraz widać, ile osób nie ma pojęcia na czym polegają kredyty. Nie rozumieją, co to kapitał i jak liczy się odsetki. Myślą, że nadpłata polega na szybszej spłacie kapitału i odsetek - gdyby tak było, to nadpłaty nie miałyby sensu. Pół biedy, gdy tak podstawowej wiedzy nie mają osoby bez kredytów, ale jeśli ktoś wziął kredyt na pół miliona i pół życia, to faktycznie dramat.

            • 0 0

    • Foliowa czapeczka ci się przekrzywiła (1)

      "Brutalnie nadpłacane stopy procentowe" (chyba o raty ci chodziło?) powodują zmniejszenie kapitału kredytu, a tym samym obniżenie kolejnych rat, przy założeniu że okres się nie zmienia. Wakacje kredytowe, w takiej postaci jak rząd uchwalił, powodują że masz tyle samo do spłaty, tylko kilka miesięcy później.

      • 10 1

      • Chyba że te pieniądze przeznaczysz na nadpłatę kredytu czyli okres ci się nie zmieni a zyskach na mniejszej ilości odsetek

        • 3 0

    • Szkoda, że postanowiłeś się z nami podzielić swoją ignorancją, brakiem umiejętności liczenia i brakiem zrozumienia po co są te wakacje.

      • 3 1

    • Widać, że nie masz zielonego pojęcia o kredytach...

      Co to znaczy "nadpłacane stopy kredytowe"? Nadpłaca się kapitał a nie jakieś stopy (ciekawe, czy wiesz co to znaczy), a wysokość odsetek zależy od: wysokości kapitału pozostałego do spłaty, okresu kredytu i bieżącego oprocentowania. Wakacje dają możliwość spłaty kapitału pieniędzmi, które poszłyby na odsetki (a to często 80% raty) - po nadpłacie spadnie kapitał do spłaty i tym samym obniżą się od niego odsetki, czyli spadnie wysokość przyszłych rat. Nie zmienia to faktu, że takie wakacje nie pomogą w zwalczaniu inflacji, ba one ją podsycą...

      • 0 0

  • (3)

    Mądry człowiek środków z "wakacji" nie wyda a następnie nadpłaci kredyt. Głupek je roztrwoni na konsumpcję i wpadnie z deszczu pod rynnę.

    • 43 1

    • (2)

      Kupi wegiel czy inny opał, zeby przeżyć zimę.

      • 3 1

      • Na to już dawno powinien mieć pieniądze (1)

        Jeśli ktoś ma kredyt powinien mieć poduszkę finansową na taką ewentualność jak wyższe ceny węgla. Jeśli nie ma - jest i**otą

        • 1 1

        • A jak ktoś stracił prace lub zachorował?

          Tylko i**ota widzi świat czarno-biały

          • 0 0

  • Widzę, że w kwestii finansów mieszkańcy Trójmiasta są takimi samymi ekspertami jak od ruchu drogowego. (2)

    Projektanci, policjanci, urzędnicy, bankowcy, inżynierowie budowy itd. Szkoda tylko, że OC w Gdańsku wysokie i brak rąk do pracy na specjalistycznych stanowiskach, marnujecie się u siebie w pracy.

    • 9 7

    • Wszyscy `fachowcy` z Trójmiasta pojechali pomagać dzielnemu Rządowi PiS stąd taka hiper inflacja, drożyzna i kryzys ekonomiczny (1)

      • 0 1

      • Hiper inflacja xD ty to nawet nie wiesz co to oznacza więc tak szoruj królowi Europy berło pucować

        • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    (35)

    To czego nie przeznaczysz na spłatę kredytu w tych 8 miesiącach, odkładasz na konto oszczędnościowe. Jeśli Twoja rata kredytu wynosi np 2500 zł (500 zł to kapitał a 2000 zł to odsetki) to można zaoszczędzić nawet do 20 000 zł. Trzeba być sumiennym i nie wyrzucić tych pieniędzy na codzienne zachcianki czy też wakacje za granicą. Następnie w styczniu 2024 albo jeszcze w grudniu 2023 nadpłacasz kredyt z odłożonych pieniędzy i wychodzisz na plus. Nie będę tłumaczył co i jak można o tym poczytać jak wypowiadają się ekonomiści i pracownicy sektorów bankowych.

    • 129 7

    • Opinia wyróżniona

      Nie wiem jak ty to liczysz ale ja z matmy na maturze i studiach miałem piątkę :) (21)

      Każda odroczona rata na RRSO 8-9 % wpłacona na lokatę oprocentowaną 3 % minus podatek Belki 19% przy prawie 16% inflacji to realna strata około 10% na każdej niezapłaconej racie w perspektywie czasu przy takich warunkach kresowych które podałem :) Populizm w czystej postaci bo kredyt i tak trzeba spłacić ale pierwotnie będzie mniej odczuwalny. Natomiast jak inflacja wzrośnie do 20 % lub więcej to ludzie będą sobie odbierać życie bo nie będzie ich stać na spłatę raty - takie są realia.

      • 28 80

      • nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz maliniak (2)

        może patrzyłeś na świadectwo do góry nogami i dlatego Ci wyszła 5
        a to była 2
        oszczędzonymi ratami spłacasz kapitał. koniec kropka

        • 45 3

        • Przy takiej perspektywie Państwa ja bym nadpłacił kredyt:) Wygrani są ci którzy wybrali stałe oprocentowanie kredytu :)

          Szkoda że wam chłopaki maliniak tak mało płaci za trolling :)

          • 6 14

        • Zakladajac ze inflacja nie bedzie rosła.I oprocentowanie kredytow nie wzrosnie.

          • 0 0

      • (7)

        Wakacje kredytowe nie zwiększają kredytu tylko go przesuwają.

        "Nawet w przypadku braku problemów ze spłatą kredytu odroczenie płatności skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania bez zwiększenia zobowiązania. Zważywszy na inflację to działanie, na którym zyskuje posiadacz kredytu" uważa kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.

        • 5 4

        • Znam to znam to - a starszy inspektor BHP w Banku Spółdzielczym w Końskich towarzysz Walendziak Jerzy podziela ten pogląd :) (2)

          Problem w tym że ekonomią i bankowością w tym Kraju zajmuje się bankster historyk z wykształcenia a RPP i Bankiem Centralnym steruje ekonomista ( nie mylić z ekonomem) który doktorat PiSał z historii socjalistycznej myśli ekonomicznej :)

          • 9 2

          • No co? Na studiach miałem indywidualny system nauczania. A jak się PiSało doktorat w PRL każdy wie.

            • 5 2

          • to i tak lepiej niż prawniczka na czele NBP oraz pan premier historyk albo premierka lekarka bez doktoratu

            • 1 1

        • toż to stary troll (2)

          na dodatek z jakimkolwiek racjonalnym myśleniem też mu nie po drodze. Pospamuje, próbując pokazać, że partia rządząca jest ble, niestety jak widać wyborcy opozycji za mądrzy też nie są.

          Weź tu idź na wybory, z jednej strony socjaliści z drugiej idioci bez planu na siebie

          • 5 4

          • Błąd. Z obu stron socjaliści. (1)

            Nie było co prawda 500+ ale były inne MDM - żadna różnica.

            Pytanie, czy w czasie gdy bierzesz 'wakacje' możesz nadpłacać sam kapitał - jeśli tak, to super.
            Jeśli nie, to po 8 miesiącach gdy inflacja jeszcze wzrośnie - a wzrośnie na pewno - to stracisz te 8 miesięcy gdy płaciłbyś niższą ratę (względem inflacji).

            Mało tego, co zrobią banki, gdy wakacje kredytowe miną? podniosą oprocentowanie - bo mogą.
            Nie podoba się? Nie ma problemu, nie masz obowiązku zgadzać się na aneks, ale wtedy musisz spłacić kapitał przy zrywaniu umowy ;]

            Powodzenia.

            • 3 13

            • Nawet jeżeli nie byłoby możliwości nadpłaty w trakcie wakacji, to można to zrobić zaraz po tych 2 miesiącach i jesteś do przodu.

              • 2 0

        • Zależy co zrobisz z tymi pieniędzmi.

          Jak rozjb... to na na pierdoły to faktycznie kredyt ci się przesunie.

          • 3 0

      • U was w PO KO ekspertami są Jachira i Leszczyna więc nie dziwi ten głos

        • 4 12

      • ale odsetki też będą zamrożone od tej raty. (3)

        za 20 lat zapłacisz za tą ratę tyle samo. na tym to polega

        • 1 2

        • (2)

          Człowieku jak spłacę szybciej kapitał to jakie odsetki mam zapłacić od czego?

          • 7 0

          • (1)

            te 8 rat wakacyjnych (kapitał i odsetki) będziesz musiał zapłacić tyle że później!
            Nawet spłacając cały kredyt to na koniec te raty "zamrożone" lub jak kto woli "przesunięte" będziesz musiał zapłacić! Na tym to polega

            • 1 11

            • Bzdury

              Jak nadplacisz to nie zostanie nic do splaty

              • 1 0

      • Twój wywód to po prostu inżynieria finansowa na wyższym poziomie
        Takich bzdur dawno nie czytałem coś tam policzyłeś ale logiki to tam za grosz nie ma

        • 5 0

      • ci co maja 2 i 3 mieszkanie napewno beda sobie odbierac zycie bo takich kredytów jest najwiecej !

        • 2 2

      • przeczekasz RRSO w wysokośći 9% i jak stopy spadną to znowu RRSO będzie na poziomie 3-4%

        a lokaty masz już teraz na poziomie 6%. Trzeba być frajerem żeby z tego nie skorzystać

        • 3 0

      • To powinieneś mieć 2, a nie 5... (1)

        W racie 2500 spłata kapitału jest na poziomie 400zł. Jak przez 8 miesięcy nadal będziesz płacić, a konkretnie wtedy nadpłacać, to spłacisz 20.000 kapitału kredytu. Żeby spłacić 20.000 płacąc normalne raty 2500 to zajmie Ci 50 rat, czyli około 2 lata, z czego większość z tego to będą odsetki. Przykład jest nieprawdziwy, bo przy takim zadłużeniu jest na pewno większy udział kapitału w racie, ale można tak samo przełożyć sobie to na własny kredyt, gdzie zostało 15 lat. W dużym skrócie można powiedzieć, że nadpłacają dzięki wakacjom - zyskuje się 2 lata kredytu.
        Jak wydasz te pieniądze, to nie dość, że nie będziesz ich mieć, to wywindujesz znów inflację, a kredyt nadal będzie drogi. Tylko nadpłata ma tutaj sens.

        • 2 0

        • Chyba nie czytałeś ustawy człowieku, w tych 8 miesiącach spłacasz tylko kapitał a nie odsetki. Natomiast nadpłacając kredyt nadpłacasz kapitał a nie odsetki! W moim przypadku jeśli nadpłacę 30 tyś zł to skrócę czas spłaty kredytu o 9 lat i 10 miesięcy oszczędzam koło 130 tyś na całym kredycie, natomiast jeśli nadpłacę 10 tyś to skrócę czas spłaty o 4 lata i 5 miesięcy oszczędzam około 62 tyś na całym kredycie.

          • 0 0

    • Rozkładasz raty na jak najdłuższy czas

      Realna wysokość spada dzięki inflacji

      • 7 5

    • Nic nie odkładasz. Od razu nadpłacasz!

      • 37 1

    • niestety

      ale większość nie rozumie, że odroczoną spłatą kredytu (1 miesiąc) przy racie np.2500 - spłata kapitału 400-500zł?
      mogą spłacić 5-6 miesięcy kapitału jednorazowo z raty z jednego miesiąca.

      • 28 1

    • Są dwie opcje (6)

      - albo trzymać ją jako poduszkę bezpieczeństwa
      - albo od razu nadpłacić kredyt

      • 14 0

      • Serio (5)

        są ludzie z hipotekami pod korek bez poduchy ?

        • 3 11

        • heh po co bogatemu kredyt w takim razie :D (1)

          za gotówkę kupi mając poduszkę :D

          • 4 1

          • Bogatemu kredyt służy temu

            Żeby mieć gotówkę na inne inwestycje które przyniosą mu jeszcze więcej zysku.

            • 2 0

        • pewnie 80% płaczków biorących kredyt w czasie deflacji

          • 1 1

        • ja, jestem z hipoteką, nie pod korek, z poduchą i nadpłacę kredyt

          • 5 0

        • Moim znajomym rata skoczyła z 1800 na 4000 zł - świeży kredyt, gdy Glapiński mówił że prawdopodobieństwo podniesienia stóp wynosi ZERO (zero, czyli nie ma takiej moźliwości). Poduszkę mają, mimo tego że wciąż się meblują, ale na ile ona im wystarczy, przy ponad dwukrotnym wzroście obciążenia? Pewnie zaraz powiesz, że powinni mieć odłożoną równowartość kredytu, bo nigdy nie wiadomo...

          • 2 0

    • (1)

      Tak,tylko,że zacznie się sezon grzewczy i opłaty pójda w górę.Myślę że na to ludzie przeznaczą te pieniądze

      • 4 0

      • Ja tam zawsze mamy zwroty za ogrzewanie

        • 1 0

    • Najlepiej od razu nadpłacać

      Nawet po 2tys. Oczywiście jeśli nie macie żadnych kosztów nadpłaty

      • 2 0

  • VATeusz opchnie dzialke tu i tam, kupi obligacje, i nie ma takich problemow.

    A leszczom funduje inflacje. I mydli oczy "wakacjami".

    • 10 3

  • komornicy zacieraja rece

    • 1 7

  • Istota problemu to WEF i ich chore wizje. Kolejny mądry pomysł -

    odebranie nam samochodów osobistych. Oczywiście oni ze swoich jetow i jachtów nie zrezygnują.

    • 5 1

  • Ludzie nie są aż tak głupi aby dać się na to nabrać...

    ...a nie, zaraz, poczekaj.

    • 6 9

  • erka (1)

    a co z przeliczaniem wiboru przez inne parametry ( polonia itd.)? Coś wiadomo?

    • 3 2

    • Ma być od stycznia

      • 1 0

  • Kolejny durny pomysł PiS.

    Jedni kredytobiorcy sfinansują innych, a dodatkowo dopłacą podatnicy.

    • 9 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane