• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Niskie Podatki" zastąpią "Polski Ład". PIT 12 proc. i wyższa kwota wolna

erka
28 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc., uwzględnienie składki zdrowotnej w rozliczeniu niektórych przedsiębiorców, likwidacja ulgi dla klasy średniej to główne założenia reformy "Niskie Podatki". Obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc., uwzględnienie składki zdrowotnej w rozliczeniu niektórych przedsiębiorców, likwidacja ulgi dla klasy średniej to główne założenia reformy "Niskie Podatki".

Niższa stawka PIT 12 proc., kwota wolna od podatku - 30 tys. zł oraz próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł mają zrekompensować uchylenie części mechanizmów wprowadzonych w 2022 r. Reforma "Niskie podatki", która wchodzi w życie już w lipcu 2022 r., ma zastąpić "Polski Ład".Niższa stawka PIT - 12 proc. zamiast 17. Zmiany w trakcie roku podatkowegoReforma i obniżenie podatków to:

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie od 1.07.2022 r., potocznie nazywana "Niskimi podatkami", zakłada m.in.:

  • obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc.
  • pozostawienie podniesionej od 1.01.2022 roku wyższej kwoty wolnej (30 tys. zł)
  • pozostawienie wyższego progu dochodowego (120 tys. zł), po przekroczeniu którego płaci się 32-proc. PIT.

Od dziś pracujemy na siebie. Dzień Wolności PodatkowejLikwidacja ulgi dla klasy średniejW ramach reformy zniknie ulga dla klasy średniej, która obowiązywała od stycznia 2022 r. Dotyczyła ona pracowników i przedsiębiorców na skali podatkowej. Stosowana była przy przychodach w łącznej wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie.

Wakacje kredytowe już od sierpnia 2022 r.Nowa ustawa likwiduje również mechanizm tzw. "rolowania zaliczek". Dotyczył on pracowników i zleceniobiorców oraz emerytów i rencistów. Stosowany był dla dochodów do 12,8 tys. zł brutto. Dzięki niemu zaliczki na PIT były zamrożone na poziomie tych z 2021 r. (dla osób, które nie zyskiwały na reformie), a przez to nieadekwatne do wysokości, w której powinny być pobierane w związku z nowymi przepisami.

Tarcze antyinflacyjne przedłużone do końca października 2022 r.Uchylenie mechanizmu rolowania zaliczek, czyli ograniczania ich do wysokości z zeszłego roku, spowoduje, że w niektórych przypadkach wzrosną zaliczki na PIT, co skutkować będzie niższymi zarobkami na rękę.

Wyższe zaliczki na podatekLikwidacja z początkiem lipca 2022 r. niektórych rozwiązań "Polskiego Ładu" spowoduje, że choć całościowo obciążenia podatkowe spadną, to przejściowo niektóre grupy zapłacą wyższe zaliczki na podatek. Wśród nich będą: osoby, którzy nie złożyli PIT-2 przy zarobkach do 12,8 tys. zł miesięcznie brutto oraz zleceniobiorcy (którzy nie mają możliwości złożenia PIT-2 w 2022 r.) przy zarobkach do 12,8 tys. zł brutto.

Upadłość konsumencka to ostateczność. Co robić, gdy brakuje na ratę kredytu?Wśród tych, którzy PIT-2 złożyli oraz mają jedno źródło dochodów, wyższe zaliczki na podatek od lipca zapłacą zatrudnieni na umowę o pracę przy zarobkach od ok. 10,3 tys. do 12,8 tys. zł miesięcznie brutto, mundurowi przy zarobkach od ok. 8,9 tys. do 12,8 tys. zł miesięcznie brutto oraz emeryci (kwota wolna stosowana przez ZUS z mocy ustawy) z emeryturą od ok. 9,4 tys. do 12,8 zł miesięcznie brutto.

Czym jest PIT-2?PIT-2 to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki na podatek za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. PIT-2 składa się raz, najczęściej zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy. PIT-2 może być również złożony w trakcie roku podatkowego. Płatnik odlicza kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał to oświadczenie.

Długi Polaków większe niż zarobkiOświadczenie to jest zatem podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach. Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych (aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika). Każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
erka

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (145)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations....

Najczęściej czytane