• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Widok Energia w likwidacji. W tle wyprowadzanie pieniędzy i wyłudzanie dotacji

Robert Kiewlicz
1 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Grupa Widok Energia posiada dwa zakłady granulacji biomasy w Worowie i Koniecwałdzie (na zdjęciu). Obie inwestycje warte są w sumie ponad 40 mln zł. W ramach grupy kapitałowej Widok Energia posiada też ponad 1,3 tys. ha gruntów rolnych. Grupa Widok Energia posiada dwa zakłady granulacji biomasy w Worowie i Koniecwałdzie (na zdjęciu). Obie inwestycje warte są w sumie ponad 40 mln zł. W ramach grupy kapitałowej Widok Energia posiada też ponad 1,3 tys. ha gruntów rolnych.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące popełnienia szeregu przestępstw, których dopuścić się mieli członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki Widok Energia oraz innych spółek grupy. Chodzi o wyprowadzanie pieniędzy ze spółki przez członków zarządu i rady nadzorczej, wyłudzanie dotacji oraz działanie na szkodę spółki. Jednocześnie Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość likwidacyjną notowanej na NewConnect spółki.


W 2011 roku spółka Widok Energia zadebiutowała na rynku NewConnect. Niedopełnienie obowiązku informacyjnego, czyli brak publikacji raportów za 2012 i za III kw. 2013 roku spowodowało jednak, że Giełda Papierów Wartościowych wyrzuciła spółkę z NewConnect. Na zdjęciu Iwona Szmaja, prezes Widok Energia.
W 2011 roku spółka Widok Energia zadebiutowała na rynku NewConnect. Niedopełnienie obowiązku informacyjnego, czyli brak publikacji raportów za 2012 i za III kw. 2013 roku spowodowało jednak, że Giełda Papierów Wartościowych wyrzuciła spółkę z NewConnect. Na zdjęciu Iwona Szmaja, prezes Widok Energia.

- Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące podejrzenia popełnienia szeregu czynów, których dopuścić się mieli członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki zależnej w grupie kapitałowej Widok Energia SA, to jest Widok Energia sp. z o.o. oraz innych spółek zależnych kapitałowo, jak i w samej spółce dominującej - informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Śledztwo wszczęte w lipcu 2012 roku jest wielowątkowe.

Widok Energia to sopocka spółka z branży energii odnawialnej. W 2011 roku zadebiutowała na rynku NewConnect. Niedopełnienie obowiązku informacyjnego, czyli brak publikacji raportów za 2012 i za III kw. 2013 roku spowodowało jednak, że Giełda Papierów Wartościowych wyrzuciła spółkę z NewConnect. Pojawiły się też coraz liczniejsze informacje o zaleganiu przez Widok Energię z płatnościami dla kontrahentów, dostawców i samych pracowników.

Obecnie prokuratorzy badają wątek dotyczący przedłożenia nierzetelnych pisemnych oświadczeń o sytuacji majątkowej i finansowej firmy Widok Energia sp. z o.o. w celu uzyskania środków pieniężnych w ramach kredytu inwestycyjnego oraz rewolwingowego na realizację inwestycji związanej z odnawialnymi źródłami energii. Sprawdzany jest też wątek dotyczący podejrzenia wyłudzenia dotacji z funduszy unijnych i budżetu państwa przez trzy spółki zależne kapitałowo od spółki dominującej.

Chodzi także o działania na szkodę spółki przez osoby zarządzające spółką dominującą (Widok Energia SA), w tym prawidłowość wyceny udziałów Widok Energia sp. z o.o. wniesionych aportem na poczet kapitału zakładowego Widok Energia SA, podejrzenia poświadczenia nieprawdy lub podrobienia protokołów rady nadzorczej i podejmowania niezgodnych z prawem uchwał, wyprowadzenia za pośrednictwem akcjonariusza większościowego spółki znacznych środków finansowych oraz transferowanie znacznych środków finansowych do podmiotów nie powiązanych z grupą kapitałową Widok Energia SA.

Poruszono też wątek giełdowy dotyczący prawidłowości dopełnienia formalności związanych z debiutem spółki Widok Energia SA na alternatywnym rynku obrotu akcjami NewConnect i obligacjami na Catalyst - raportowania o istotnych zdarzeniach zachodzących w spółce oraz związanych z emisją akcji i obligacji.

Jak udało nam się dowiedzieć, w śledztwie pojawia się też wątek dotyczący podejrzenia dokonania wielu oszustw na szkodę kontrahentów, dostawców usług i towarów do spółki Widok Energia sp. z o.o. oraz  wątek związany z upadłością tej spółki oraz spółki dominującej.

- Powyższe wątki pojawiały się sukcesywnie w toku prowadzonego postępowania - dodaje Wawryniuk. - Postępowanie prowadzone jest w sprawie. Na obecnym jego etapie nie sformułowano wobec nikogo zarzutów. Realizowane są czynności związane z poszczególnymi wątkami, w tym prowadzone są analizy już zabezpieczonej dla potrzeb postępowania obszernej dokumentacji, jak również przesłuchiwani są świadkowie.

Sąd wydał już postanowienie w sprawie oddalenia wniosku Widok Energia sp. z o.o. o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Postanowienie sądu nie jest prawomocne. Natomiast w przypadku postępowania w sprawie Widok Energia SA sąd w dniu 27 marca 2014 roku ogłosił werdykt o upadłości likwidacyjnej spółki. - W obu przypadkach zarząd Widok Energia SA wystąpił już o wydanie uzasadnienia decyzji sądu i jest zdecydowany wnieść zażalenie na jego decyzję i skierowanie sprawy do wyższej instancji - twierdzą władze spółki w specjalnym oświadczeniu. - Z informacji, jakimi dysponuje zarząd wynika, że w przypadku pozytywnej decyzji w sprawie układu, zażalenia na wyrok sądu były zdecydowane wnieść osoby opowiadające się za upadłością likwidacyjną. Od dłuższego czasu było więc wiadome, że rozstrzygnięcie w sprawie układu z wierzycielami zapadnie w wyższej instancji.

Grupa Widok Energia posiada obecnie dwa zakłady granulacji biomasy zlokalizowane w północnej Polsce. Przejęty w maju 2012 r. zakład granulacji biomasy znajduje się w Worowie, w województwie zachodniopomorskim, drugi zakład zlokalizowany jest w Koniecwałdzie na Żuławach. Obie inwestycje warte są w sumie ponad 40 mln zł. W ramach grupy kapitałowej Widok Energia posiada też ponad 1,3 tys. ha gruntów rolnych, które docelowo miały być wykorzystywane jako plantacje roślin energetycznych. Stanowią one zabezpieczenie obligacji wyemitowanych przez Widok Energia SA.

Jak zapewnia zarząd spółki, wartość gruntów, których sprzedaż obecnie jest finalizowana znacznie przewyższa wartość wszystkich wyemitowanych i niespłaconych dotychczas obligacji przez Widok Energia.

Miejsca

Opinie (105) ponad 20 zablokowanych

 • z łysej głowy włosy nie spadają

  Panu Markowi R., prokurentowi tego całego bałaganu włos z głowy nie spadnie. Zapewniam.
  Jest łysy, ale nie o to chodzi. Jest też sprytniejszy i kocha ten sport. Będzie robił dalej swoje. No chyba, że znajdzie się jakiś z nieprzeciętną czachą i zatrzyma ten pochód trwający już kilkanaście lat.

  • 53 2

 • pomorska specjalizacja (1)

  cinkciarskie są podwaliny pomorskich biznesów niestety. o upadkach czy takich przekrętach w innych częściach Polski się raczej nie słyszy. a z trójmiasta ciągle coś.

  • 31 2

  • jak ktoś tylko trojmiasto.pl odwiedza to ignorancja grzeszy

   • 3 3

 • ile jeszcze razy mu sie uda

  ile razy jeszcze ten Pan będzie wywlac kolejnych inwestorów na kase ???

  • 31 2

 • Tlko 40 mln? Rząd Donadinia wydał własnie 50 mln na postawienie strony dla bezdomnych!

  Wiec przykład jak robić przekręty idzie od samej góry władzy.Bezdomni bardzo się ucieszyli ze w końcu mają portal skierowany dokładnie do nich!! :)

  • 24 8

 • 1 kwietnia :D

  eh, nabraliscie sie

  • 5 10

 • Potrzeba reorganizacji prawa.

  Wystarczy zrobić z więzień to, czym powinny być (ceglane cele, podstawowe wygody, przymusowa praca, a nie jakieś DVD, konsole, kanapy, żarełko lepsze niż dla pacjentów szpitali). Potem tylko bezwzględnie karać to chamstwo, jakim jest sprzeniewierzanie nie swoich pieniędzy i korupcja i tyle (dotyczy też polityków!). Po niedługim czasie złodzieje będą się bać. Trzy lata w warunkach, które będą karą, a nie wczasami i przestępczość tego rodzaju spadnie. Nie trzeba będzie utrzymywać też tych śmierdzących złodziejaszków przez długie lata w luksusowych celach, same plusy.
  Wystarczy trochę rozsądku, szkoda, że "rządzącym" tego brakuje.

  • 16 2

 • super kraj (1)

  W tym kraju tylko ogłoszenie upadłości i umorzenie sprawy.Co nakradną to mają.Kiedy w końcu sądy będą ogłaszały konfiskatę mienia u całej bliskiej rodziny??

  • 15 4

  • nie będą bo są równiez uwikłane w układy - sędziowie, prokuratorzy, prawnicy, biegli rewidenci

   to jest klika

   • 5 0

 • Nawet S.???

  To nawet Pan S. dał się wyprowadzić w pole takiemu planktonowi???

  • 9 1

 • W prywatnej firmie prokurator? (1)

  A cóż on miałby tam robić? Przecież prywatyzacja ma być lekiem na całe zło. To tylko państwowe jest siedliskiem nepotyzmu, korupcji i w ogóle bee.

  • 10 0

  • No i tak jest

   a problem taki że wyciągnęli łapki właśnie po "państwową" unijną kasę

   • 4 1

 • Łysy spryciarz (1)

  Jak to się dzieje , że (...) działa pod bokiem prokuratur od kilkunastu lat zupełnie bezkarnie ? Ciekaw jestem kiedy obudzą się banki , które dały im kredyty?
  W moim przypadku zostałem bez kasy i mieszkania , które miała wybudować firma R. I co , (...) dalej śmieje się wszystkim w twarz ?
  Ponoć firma budująca dom tez straciła 2 mln , ale nic nie odzyskała bo R . przecież nic nie ma na siebie , jak zapewne reszta tej grupy. Teraz widzę kopie w Widok Energii. Znowu pełno poszkodowanych i znowu łysemu nic się nie zrobią. On po prostu jest sprytniejszy od tych wszystkich co go ścigają .....i prawdopodobnie ma nie byle jakich prawników.
  ilu jeszcze (...) namówi na kolejne biznesy???

  • 20 2

  • Potrzebuje adres prywatny pana Raniszewskiego

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kinga Stawicka

Dyrektor Sprzedaży Krajowej w firmie Marcopol Sp. z o.o. Producent Śrub - wiodącego producenta i...

Najczęściej czytane