• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sklepy i centra handlowe. Do której zakupy w Wielką Sobotę?

Wioletta Kakowska-Mehring
14 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Jeśli za ladą stoi właściciel, to sklepy te mogą być czynne także w święta - tak wynika z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jeśli za ladą stoi właściciel, to sklepy te mogą być czynne także w święta - tak wynika z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Do której będzie można zrobić zakupy w Wielką Sobotę? Okazuje się, że zgodnie z tzw. ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele tylko do godz. 14. A co na to sieci handlowe? Prawie wszystkie zamykają się godzinę wcześniej.



To już kolejny rok, gdy ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele reguluje też czas pracy sklepów w dni poprzedzające dwa bardzo ważne święta kościelne, czyli w wigilię Bożego Narodzenia i właśnie w Wielką Sobotę. Zgodnie z ustawą mogą one pracować tylko do godz. 14. Nie oznacza to jednak, że aż do tej godziny sklepy będą obsługiwały klientów. Czas pracy sklepu to nie tylko obsługa, ale też np. rozliczenie kasy. Praktycznie wszystkie sieci zamykają się więc wcześniej.

Do godz. 13 pracować będzie: Lidl, Biedronka, Netto, Auchan, Carrefour, Kaufland, AldiSelgros, a do 13:30 działać będzie sieć Dino.

Czytaj też:

Wielkanocny koszyk. Gdzie udać się na zakupy?



Oczywiście handel to też mniejsze i większe, czasem także samoobsługowe, sklepy. Ich godziny pracy, nawet gdy należą do sieci typu: OdiDo, Żabka, Lewiatan czy Carrefour Express, zależą od poszczególnych właścicieli. Jeśli za ladą stoi właściciel, to sklepy te mogą być czynne także w święta - tak wynika z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.



A co z centrami handlowymi? Do godz. 13 będą czynne: Galeria Morena, Galeria Przymorze, Designer Outlet Gdańsk, Centrum Matarnia, Centrum Osowa, KlifRiviera. Do godz. 13:30 będą otwarte: Galeria Bałtycka, Alfa Centrum, MadisonForum Gdańsk. Do godz. 14 otwarte będzie centrum Manhattan.

Jeśli nie zdążymy z zakupami do godz. 14, zostają nam jeszcze tzw. wyjątki, gdyż zakaz handlu nie obowiązuje m.in.:
  1. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel,
  2. na stacjach benzynowych,
  3. w kwiaciarniach,
  4. w aptekach i punktach aptecznych,
  5. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach,
  6. w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami,
  7. w punktach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów,
  8. w placówkach pocztowych (z uwzględnieniem nowelizacji przepisów),
  9. w sklepach internetowych, a także na dworcach.

A co z tymi, którzy nie zastosują się do zakazu? Za niestosowanie się do przepisów grożą wysokie kary - od tysiąca do nawet 100 tys. zł.

Jak zrobić zakupy w Żappce Store we Wrzeszczu.


W Trójmieście mamy jeszcze inne opcje, które podsunęły nowe technologie w handlu, czyli tzw. dark stores lub sklepy autonomiczne. Dark stores to tak naprawdę magazyny, z których korzystają kurierzy. Dzięki temu są oni w stanie błyskawicznie dostarczać nam zamówienia.

Z kolei sklepy autonomiczne to placówki bez obsługi, w których można zrobić zakupy o każdej porze i we wszystkie dni tygodnia. Musimy tylko mieć konto internetowe i dostęp do aplikacji. Pierwsze sklepy bez sprzedawców sieci Żabka już działają w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane