• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zakończyła się budowa fabryki Weyerhaeusera w Kokoszkach

Robert Kiewlicz
4 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozbudowa fabryki Weyerhaeuser Poland w Kokoszkach
Fabryka ma przetwarzać gotową masę, tzw. włókninę, która posłuży do produkcji pieluszek dla niemowląt. Jedynie 20 proc. 10-hektarowej działki przy ul. Maszynowej zajęła sama fabryka. Reszta zostanie obsadzona zielenią, by jak najbardziej wkomponować zakład w otoczenie. Fabryka ma przetwarzać gotową masę, tzw. włókninę, która posłuży do produkcji pieluszek dla niemowląt. Jedynie 20 proc. 10-hektarowej działki przy ul. Maszynowej zajęła sama fabryka. Reszta zostanie obsadzona zielenią, by jak najbardziej wkomponować zakład w otoczenie.

Fabryka Weyerhaeuser Poland w gdańskich Kokoszkach jest już gotowa. Zakład czeka obecnie na pozwolenie na użytkowanie. Oficjalne otwarcie inwestycji planowane jest na maj 2013. Gdańska fabryka jest pierwszą należącą do koncernu Weyerhaeuser fabryką w Europie. Ma powierzchnię 17 tys. m kw., a koszt jej budowy oszacowano na ok. 200 mln złotych.


Czy inwestycja firmy Weyerhaeuser jest korzystna dla Gdańska?


W październiku 2009 roku spółka wygrała przetarg na zakup działki pod swoją pierwszą europejską fabrykę przetwórstwa włókien sieciowanych. Nowa inwestycja zlokalizowana została na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Maszynowa w gdańskich Kokoszkach.

- Obecnie czekamy na pozwolenie na użytkowanie zakładu. Czekają nas inspekcje służb sanitarnych, nadzoru budowlanego i straży pożarnej - mówi Tomasz Włodarczak, dyrektor fabryki Weyerhaeuser Poland. - Myślę, że zezwolenie powinniśmy otrzymać w lutym.

W fabryce wyprodukowano już pierwszą, pięciotonową partię produktu, który poddany zostanie testom. Produkt wytwarzany w Polsce będzie otrzymywany przez obróbkę włókniny produkowanej w Stanach Zjednoczonych. Obróbka powoduje, że produkt zwiększa swoją masę i objętość, a także staje się bardziej chłonny. Dzięki temu znajduje doskonałe zastosowanie w produkcji artykułów higienicznych codziennego użytku. 100 proc. surowca wykorzystywanego w produkcji będzie pochodzić z plantacji w Stanach Zjednoczonych podlegających zrównoważonej wycince.

- Prowadzimy również rekrutację. Do chwili obecnej zatrudniliśmy ok. 50 osób. Mamy już skompletowaną kadrę zarządzającą - dodaje Włodarczak. - Jednak wciąż są wolne miejsca dla inspektora BHP oraz operatorów produkcji.

Przy pełnej wydajności produkcji zatrudnienie w fabryce znajdzie około 100 osób. Realizacja projektu przyczynić ma się także do stworzenia dodatkowych miejsc pracy np. u lokalnych przedsiębiorców oferujących usługi w zakresie ochrony, transportu, konserwacji, usług portowych itp. Weyerhaeuser Poland szacuje, że będzie współpracować z około 50-75 firmami.

Więcej o pomorskiej gospodarce

W programie Marka Kańskiego - Pomorska Kronika Biznesu: Co, gdzie, kiedy, za ile? - dyskusja deweloperów o budownictwie w 2013 roku. Czy wprowadzona 30-go kwietnia ustawa deweloperska buduje czy rujnuje rynek?; Czy polskie rodziny będą na swoim po zaprzestaniu dopłat do mieszkań?; Jaka będzie podaż i jakie ceny?; Kiedy doraźne potrzeby budżetu zastąpi długofalowa polityka rozwoju branży?; Mieszkania czy biurowce?; Jakie jest miejsce Pomorza na budowlanej mapie Polski? ...
Pomorska Kronika Biznesu w TVP Gdańsk w piątek o 18.20. Powtórka programu w sobotę o 17:15.

Miejsca

Opinie (224) 6 zablokowanych

  • z usa do usa (1)

    surowiec pochodzi ze Stanow
    produkt bedzie wracal do Stanow

    chyba ten przerob naprawde jest taki szkodliwy, ze w Stanach sie nie oplacalo go robic....

    ktos wie cos wiecej?

    • 11 1

    • jaja sobie robisz?

      to co maja w takim Swieciu powiedziec? tam sie naprawde PRZERABIA, to bedzie kurnik a nie fabryka, jedyna fabryka w tym miescie godna tej nazwy to lotos i ew fosfory reszta to P********ki... z USA to juz calkiem pojechales po bandzie - na bank nie ma tam zadnych hut, wielkich elektrowni cieplnych, zakladow chemicznych, rafinerii, wazne ze boja sie pieluszki produkowac - takie to straszne! pewnie cieplownia w matarni zanim ja na gaz przerobili wiecej szkodzila niz ten caly wejer costam

      • 1 4

  • info z marca 2011

    Amerykański koncern Weyerhaeuser, który zamierza wybudować w Gdańsku zakład przetwarzania celulozy, uzyskał pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Prace konstrukcyjne rozpoczną się jeszcze w 2011 roku - tak, aby zakład mógł rozpocząć działalność w 2012 roku.

    Pozwolenia na budowę zakładu przetwarzania celulozy w Gdańsku przy ul.Maszynowej 20 zobacz na mapie Gdańska obejmuje: budynek główny o funkcji produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym i częścią biurową, budynek zbiorników, portiernię. Pozwoleniem objęte są także mniejsze zabudowania, a także stacja redukcji gazu, podziemny zbiornik retencyjny, podziemny zbiornik ścieków procesowych, wewnętrzną sieć wodociągową i sieć kanalizacji sanitarnej.

    Zakład o powierzchni 17 tys. m.kw. zostanie zlokalizowany na działce o powierzchni 10 hektarów, na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego Maszynowa, w gdańskiej dzielnicy Kokoszki. Docelowo Weyerhaeuser Poland zamierza zatrudnić pracowników z Polski, głównie z Trójmiasta. Podczas samej budowy pracę znajdzie ok. 250 osób. Firma nawiąże współpracę z różnymi przedsiębiorstwami świadczącymi usługi m.in. z zakresu transportu czy ochrony.

    • 2 1

  • Dolejna dzielnica Gdańska zatruta bleeee

    • 2 4

  • polska to chiny europy (10)

    Silną mamy polityke w naszym kraju sciagaja cala europe budujcie u nas fabryki polacy robia za darmo i ciesza sie ze wogole maja prace bo socjalu u nas nie ma

    • 6 5

    • Problem w tym, że u nas socjal jest jeszcze spory :P (5)

      Pojeździj trochę, a zrozumiesz co oznacza to pojęcie. Bo u nas jest naprawdę sporo rzeczy za darmo, które są na zachodzie płatne. Jestem ciekaw ile jeszcze nasz kraj wytrzyma z takim rozdawnictwem.

      Tylko proszę tu nie wyjeżdżać z krajami skandynawskimi, bo podatki tam są takie, których by u nas wielu przeraziły.

      • 1 3

      • a ty do czego porownanie zrobiles do afryki (4)

        • 3 0

        • To może trochę pojeździj po świecie (3)

          Większość Europy zachodniej i Stany ma mniej socjalne kraje niż nasz.

          Masz darmową mimo wszystko służbę zdrowia w 100% - w większości jest odpłatność od częściowej do pełnej.
          Masz darmowe szkolnictwo łącznie z wyższym - a wyższe często jest płatne, a tylko dla najlepszych bezpłatne.
          Masz bilety ulgowe - gdzie często można spotkać pełną odpłatność. Dla przypomnienia dla części emerytów przejazdy są bezpłatne.

          I można by wymieniać jeszcze tak długo, no ale lepiej zrzędzić. Oczywiście można znaleźć kraje na zachodzie które w czymś mają lepiej, ale w drugiej jest często gorzej.
          Trzeba się cieszyć tym co jest, a nie tylko narzekać.

          • 2 5

          • służba zdrowia ? (2)

            co to jest

            • 3 0

            • Proponuję WielkąBrytanię (1)

              A wtedy zrozumiesz co to jest służba zdrowia. Gdy zaczną ciebie leczyć w przychodniach Pakistańczycy i inni ibupromem i polopiryną to zrozumiesz, że nasz służba zdrowia jest na dobrym poziomie. Dla twej wiadomości tam się za wizytę w przychodni płaci, mało bo mało, ale płaci.

              • 1 4

              • Za wizyte sie w GB nie placi.

                Jedynie za realizacje recepty....w aptece placisz 5 funtow...leki dla seniorow i dzieci do 16roku zycia sa tutaj darmowe.CO do polopiryny i ibuprofenu na wszystko ...masz duzo racjii-)

                • 2 0

    • Chciałbym, aby Polska była Chinami Europy (3)

      Dziwią mnie wpisy tych samych ludzi w zależności od tematu takie stanowisko odnośnie Chin.

      1. Gdy mówi się o zamykaniu fabryk, stoczni itd., że przegrywamy z Chinami słychać głosy, że niedługo Chiny cały świat wykupią itd. Że u nas powinny być fabryki i powinniśmy z Chinami na tym polu rywalizować, bo tylko fabryki dają prawdziwą pracę itd...

      2. Gdy zaś budują u nas fabryki to zaraz teksty, że jesteśmy Chinami Europy, bo pracujemy w tych fabrykach za grosze, tak jak Chińczycy.

      Najśmieszniejsze jest to, że często mówią to te same osoby, bo są jak chorągiewki i tylko narzekać potrafią. Zrozumcie wreszcie, że fabryki budują tam, gdzie taniej, więc skoro je budują to nie myślcie, że dlatego, że chcą płacić u nas więcej.

      Ale najważniejsze patrząc na rozwój Chin, to tak ja chce być Chinami Europy,. Chiny są obecnie drugą gospodarką Świata, ale tak naprawdę pierwszą, bo ten pierwszy kraj jest u nich w portfelu. Jeżeli my dzięki tej ilości fabryk możemy zniżyć bezrobocie do 5% to ja chce być tymi Chinami. Dzięki temu szybko byśmy osiągnęli dużo wyższy poziom życia. Musimy nadrobić stratę do gospodarek zachodnich, aby to zrobić musimy najpierw posiadać prężną gospodarkę, więc przykro, ale musimy takie rzeczy budować.

      • 1 3

      • idz na prezydenta (1)

        masz przepis na zmniejszenie bezrobocia i ratowania gospodarki , zmuszając ludzi do zaciskania pasa podnosząc ceny i dając prace za grosze

        • 1 1

        • A może powiesz, gdzie wyczytałeś u mnie to co sam napisałeś, czy poprostu lubisz dopowiadać.

          Pokaż mi może, gdzie powiedziałem cokolwiek o podnoszeniu cen i zaciskaniu pasa.

          Powiedz mi gdy dajesz bezrobotnemu pracę to jest zaciskanie pasa. Nie chyba to jest właśnie stworzenie mu możliwości zarobku i danie mu możliwości, aby wreszcie przestał zaciskać pasa.

          Kolejna rzecz więcej firm fabryk, mniejsze bezrobocie, to co to daje? Wzrost płac, bo skoro każdy kto chce pracować ma pracę, to nikt nie zmieni pracy dla minimum. Wiem, że nauka boli, ale to już są podstawy.

          Praca za grosze? ok skoro wolisz nic nie zarabiać to twój wybór, ale rozpiszę ci coś. Bo pewnie pracujesz, ale zarabiasz mało. Wyobraź sobie sytuację, że powstają kolejne firmy, a jak powstają to one nie chcą idiotów, a ludzi z doświadczeniem. Liczę, że takie posiadasz, a skoro posiadasz, to nowa firma aby Ciebie zatrudnić musi dać ci więcej niż ta w której pracujesz. Czyli twoja płaca by wzrosła.

          Im więcej firm tym bliżej do rynku pracownika, a nie jak obecnie jest czyli rynek pracodawcy. Kurczenie się rynku pracy powoduje tylko spadek płacy. Więc musimy stworzyć warunki, aby ci pracodawcy do nas przyszli.

          Masz inną receptę to daj mi inny powód, abym zapłacił więcej moim pracownikom niż obawa, że ci najlepsi ode mnie odejdą, a ja nie znajdę podobnych o tych umiejętnościach. Obecnie przykro to mówić, ale wybór jest spory wśród pracowników wykwalifikowanych, bo firmy ograniczają zatrudnienie.

          • 0 1

      • myslisz ze odpowiada Tobie jedna osoba

        myślisz ze ludzie nudzą sie i nie maja z kim gadać tylko wchodzą ponownie na forum by Tobie odpowiadać hahahaha ubaw mam z Ciebie

        • 1 0

  • Wkur... mnie to ;- szkolenie po angielsku !... co to znaczy ? (1)

    przyjechali do nas lody kręcić - to najpierw powinni nauczyć się polskiego !!! jak by tak polska firma w usa zrobiła to kopa i nie ma was -do siebie ! nasi chcąc tam lody kręcić -zaczynają od 'Języka !!!

    • 14 5

    • Ciekawostki opowiadasz

      W stanach możesz spotkać wiele firm w których nikt nie zna angielskiego, na tyle aby w tym języku robić szkolenia.

      Oni tu rzeczywiście przyjechali kręcić lody, ale skoro w wymaganiach było angielski komunikatywny, to można było się domyślać o co tu chodzi.

      • 2 1

  • prawda jest taka a znaja ja protestujacy ludzie (1)

    kiedys ludzie sie zainteresowali tematem tej fabryki. Były protesty bo to cholerstwo- wyziewy sa śmierdzace i szkodliwe. Niemcy czy inne kraje nie chca tego g.wna u siebie a po drugie jak jest syf to kary sa bardzo wysokie. U nas maja to w d.pie. W Lęborku fryty produkuja , jest smród , dostaja śmiesznie niskie kary i smieja sie z tego i dalej produkuja.
    Ludzie smiejcie się bo nie mieszkacie w tej okolicy. Celuloza wali zbukami i pierdem, zobaczycie jak wam wiatry ten zapaszek przyniosa. Smród zgnilizny z Szadółek to pikus.
    Posmiejemy sie jak to g.wno zacznie się wydobywać. Nie chiał bys jeden z drugim mieszkac w takiej okolicy i latem okno otworzyć. Ludzie nie chieli syfu i sie nie dziwię bo wszystkie okoliczne miejscowości tez zasmrodza.

    • 7 4

    • brak wiedzy u kolegi

      nawet nie wiesz co piszesz! szkoda mi takich szczekaczy jak Ty....porazka.

      • 0 1

  • kiedys na portalu był art. o proteście mieszkańców (1)

    cóz kasa, sprzedana dobrze działka przez miasto ale ,że syf to Prezydenta Gdańska nie obchodzi

    • 6 1

    • nawet nie wiesz co piszesz

      syf to masz u siebie na podworku! przeciezz nie bedzie tam zadnego smrodu! to nie celulozownia tylko fabryka przetworstwa celulozy...zero smrodu!

      • 0 1

  • 50 lat sowieckiej okupacji zrobiło swoje... (2)

    ... Co za malkontenctwo.. Co Wy myślicie, że w Niemczech to sami dyrektorzy pracują? Że nie ma tam fabryk z robotnikami? Co z grajdoł.

    • 0 4

    • W niemczech był sobieSIEMENS (1)

      poprzenosili do Polski fabryki bo u nich szkodzi , takie zwykłe zapachy farb i lakierów. Poczytaj , pomieszkaj za granica to sie dowiesz i nie gadaj o grajdole.

      • 2 1

      • Siemens to u nas kupił fabryki i potem je zamknął

        A to co zostało to mało w porównaniu z tym, co było.

        Jakbyśmy tak poczytali trochę więcej, to pewnie byś się dowiedział ile fabryk u nas było wcześniej które dużo bardziej szkodziły. Ponadto większość firm wchodzących na nasz rynek przejmuje już gotowe zakłady. Ten z artykułu to nieliczny przypadek, gdy coś wybudowano, a nie przejęto gotowca w upadku.

        • 1 0

  • ileż to na podatkach się zarobi... (3)

    1. surowiec z usa - tam też miejsca pracy
    2. lokalizacja w PPTM - zapewne zwolnienia z podatków

    za to damy się wyd.....ć za najniższą krajową

    • 8 1

    • Heh dołowania ciąg dalszy (2)

      1. Jeżeli surowiec z USA to trzeba go tu przetransportować, więc zarobią nasze porty oraz firmy transportowe przewożące ten towar od Portu do Fabryki. Czyli powinniśmy się cieszyć, gdy produkcja będzie rosła.

      2. Pytanie brzmi z jakich podatków. Bo na pewno za wynajem terenu zapłacą, więc już masz pierwszy zysk. Ktoś musiał wyłożyć kasę na fabrykę, więc zarobiły firmy budowlane, transportowe, a także producenci materiałów, bo spora część została wyprodukowana u nas w kraju.

      Idąc dalej oni może są zwolnienie z części podatków, ale firmy współpracujące już nie. Czyli ochrona itd.

      A teraz o dy...niu. Mówisz zostaniemy wy...ni, a ja sądzę, że dymani są ci bez pracy i co muszą przez to na nich łożyć.Każde dodatkowe miejsce pracy powoduje wzrost zakupów i zarobków reszty mieszkańców.

      Jeżeli tego nie rozumiesz to może czas się pouczyć, a nie tylko narzekać, chyba że jesteś jednym z tych co siedzą na d... i nic nie robią i liczą, że ktoś ich zatrudni na stanowisku dyrektora.

      • 4 2

      • (1)

        Ty zarobiles na tym ? Podpisz sie z imienia i nazwiska jak juz gadasz takie bzdury

        • 0 1

        • W pewnym sensie tak

          Bezpośrednio nie i akurat w tej firmie jeszcze nic z naszej firmy nie poszło. Ale każda firma otwierana na rynku powoduje wzrost naszych możliwości sprzedaży. Do kilku firm obok już nam się udało, więc na pewno nie mamy co narzekać.

          • 1 0

  • fabryka kosztowała 200 mln. złotych (4)

    strzelam, że 3/4 tej kwoty zostało wydane w Stanach...

    • 2 5

    • Przecież to oczywiste. Całe wnętrze i technologie przyjechały z USA (2)

      • 1 2

      • Masz racje, ale clo zotalo zaplacone do polskiego (1)

        urzedu celnego w milionach zlotych!!!! wiem co pisze!

        • 2 0

        • chociaż tyle, ale lepiej byłoby gdyby rodzimi producenci mogli zarobić

          • 0 0

    • I TU SIĘ MYLISZ

      Całość projektu fabryki jest przygotowana przez polskich projektantów. Wszystkie roboty budowlane prowadziły firmy z Polski zatrudniające w sumie około 400 pracowników w okresie realizacji inwestycji.
      Patrząc tylko na etap budowy widać same korzyści dla poskiej gospodarki, kolejne przyniesie produkcja i dostawa materiału do odbiorcy również produkującego w Polsce.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ryszard Gretkowski

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego im.J.J....

Najczęściej czytane