• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy sposób rozliczania zużycia gazu

Ewa Budnik
30 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Jakość gazu nie jest taka sama każdego dnia. Teraz płacić będziemy za jakość zużytego gazu, a nie za jego ilość. Jakość gazu nie jest taka sama każdego dnia. Teraz płacić będziemy za jakość zużytego gazu, a nie za jego ilość.

Od 1 sierpnia inaczej konstruowane będą rachunki za gaz. Zobaczymy na nich nie tylko ile metrów sześciennych gazu zużyliśmy, ale także ile było w nich energii. Płacić będziemy więc za dostarczoną w gazie energię wyrażoną w kilowatogodzinach.



Używasz gazu do:

Obecnie gazownie obliczają ilość skonsumowanego gazu w metrach sześciennych (m szesc.), czyli biorą pod uwagę objętość. Na rachunkach otrzymanych po 1 sierpnia zużycie gazu będzie określone także w jednostkach energii, czyli w kilowatogodzinach (kWh). Chodzi o to, aby klienci płacili za realnie dostarczoną energię, która ma związek z jakością dostarczanego paliwa.

- W praktyce nowe rachunki będą się różnić przede wszystkim jednostką rozliczeniową. Oprócz ilości zużytego gazu w metrach sześciennych (jak dotychczas), na rachunku będzie również podany współczynnik konwersji, według którego stare jednostki są przeliczane na nowe oraz ilość gazu w jednostkach energii, czyli kWh. Pozwoli to klientom dokładnie monitorować, ile zużyli energii
- tłumaczy Małgorzata Olczyk z zespołu prasowego PGNiG SA.

Dokładnie oznacza to, że ilość pobranego gazu w metrach sześciennych pomnożona zostanie przez współczynnik konwersji, tak by otrzymać ilość pobranej energii w kilowatogodzinach.

Dla odbiorców domowych do wyliczenia współczynnika konwersji przyjmowana będzie średnia arytmetyczna wartości ciepła spalania (czyli wartości kalorycznej paliwa gazowego wyznaczonej przez urządzenia pomiarowe zgodnie z polską normą) z miesięcy okresu rozliczeniowego (np. dwumiesięcznego lub rocznego). Pomiary wartości ciepła spalania dokonywane są w poszczególnych Obszarach Rozliczeniowych Ciepła Spalania (ORCS). Ich wartości dla poszczególnych ORCS można co miesiąc znaleźć na stronie internetowej Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. (www.psgaz.pl, w sekcji "Na skróty": jakość gazu. Szczegółowe wyjaśnienie sposobu, w jaki przeliczane będzie zużycie gazu znajduje się na stronie PGNIG.

Na fakturze wskazywane będą więc szczegółowe informacje dotyczące wielkości zużycia gazu ziemnego wyrażone w jednostkach objętości (m sześc.) oraz w jednostkach energii (kWh), a także informacja o podstawie przeliczenia zużytych metrów sześciennych na zużytą energię (tzw. współczynnik konwersji).

Czytaj także: Pływający terminal na Zatoce Puckiej? O ile będzie zapotrzebowanie na gaz

Zmiana wynika z unijnych przepisów, które przyjęte zostały jeszcze w 2009 roku. Polska była ostatnim w naszym regionie państwem, które nie rozliczało zużycia gazu w jednostkach energii. Rozporządzenie wprowadzające taki system rozliczania błękitnego paliwa Minister Gospodarki podpisał w czerwcu ubiegłego roku (Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi). Dostawcy gazu mieli dość czasu, aby wprowadzić zmiany na rachunkach, więc od sierpnia wszyscy odbiorcy dostawać będą rozszerzone rachunki.

Czytaj także: Liczniki przedpłatowe na prąd

Zgodnie z wyjaśnieniem Urzędu Regulacji Energetyki stosowanie takiego systemu zapewni przejrzystość rozliczeń pomiędzy uczestnikami rynku z tytułu świadczonych usług, ułatwi dokonywanie transakcji ponad sieciami narodowymi oraz porównywanie poziomu opłat występujących na różnych rynkach europejskich. Odbiorcom z kolei zastosowanie takiej samej jednostki miary na rachunkach z gazowni i elektrowni ma ułatwić porównywanie wydatków na różne nośniki energii.

- Zmiana na rachunku nie pociąga za sobą podwyżki cen ani gazu, ani abonamentu. Zmienia się tylko jednostka, według której rozliczają się klienci z dostawcami gazu. Różnice w wysokości rachunków mogą być nieznaczne (do 1 proc.) i mogą być nawet niższe niż dotychczas - wszystko będzie zależeć od jakości dostarczonego przez operatora paliwa. Nowe rozwiązanie jest bardzo dobre dla klientów - tłumaczy Małgorzata Olczyk.

Obecnie gospodarstwa domowe, które kupują gaz tylko do gotowania posiłków na kuchenkach gazowych (gaz ziemny wysokometanowy), za 1 m sześc. gazu wysokometanowego płacą 131,09 grosza (bez podatku VAT). Od sierpnia te gospodarstwa domowe będą płacić 11,89 gr za 1 kWh gazu wysokometanowego (bez VAT). Ceny te będą na pewno aktualne do końca 2014 roku.

Czytaj także: W tym roku płacimy mniej za prąd i więcej za gaz

Uwaga! Dotychczasowe gazomierze pozostają
Zmiana zasad rozliczeń nie wymusza wymiany gazomierzy u odbiorców. Jeżeli ktoś, powołując się na zmianę współczynnika konwersji, będzie sugerował nam np. potrzebę wymiany gazomierza lub umowy, może być oszustem...

 

Opinie (150) 5 zablokowanych

  • Bajki dla naiwnych

    Te nowe wyliczenia to jest tylko taki bajer dla naiwnych, ponieważ wyliczenia będą teoretyczne, a nie faktyczne i kontrolowane przez prawdziwie niezależnych kontrolerów. Na pewno też, nie będą miarodajnym źródłem do porównań zużycia energii z innymi źródłami.
    Gdyby w każdym domu były liczniki faktycznie zużytej energii zawartej w gazie, to miałoby to sens i skończyłoby się oszukiwanie przez dostarczycieli gazu.

    • 42 1

  • Jak mozna płacić za coś czego nie można sprawdzic.

    Chodzi o to, aby klienci płacili za realnie dostarczoną energię, która ma związek z jakością dostarczanego paliwa i dalej ilość pobranego gazu w metrach sześciennych pomnożona zostanie przez współczynnik konwersji, Wspołczynnik konwersji to dla odbiorcy jest wartością wirtualną więc wynik to znaczy cena którą zapłaci odbiorca będzie za produkt wirtualny. Wspołczynnik konwersji czyli średnia arytmetyczna (?) odczytania z urządzenia pomiarowego zgodnego z polską normą. Gdyba każdemu odbiorcy zamontowali takie urządzenie to zmiana byłaby ewentualnie do przyjęcia ale to co zostanie odczytane gdzies tam nijak sie nie ma z tym co jest dostarczone. ZAMIANA OBLICZANIA _ TO JEST UKRYTA PODWYŻKA I OTWARTE DRZWI DO MANIPULACJI CENA GAZU. Sprawa nadaje się do Rzecznika Ochrony praw konsumenta .

    • 53 2

  • a jak tam inne złodziejskie gazowe opłaty za przesył, sresył, abonamenty.... (2)

    i co jeszcze ...i co jeszcze..sfołocz

    • 33 2

    • Zrobili kiedys (1)

      Linie przesyłowe za panstwowe pieniadze a teraz ludzi drugi raz kroja za to samo

      • 14 1

      • Jakie państwowe pieniądze? Sam płaciłem za gazociąg i jeszcze, razem z sąsiadami sami robiliśmy wykopy. A potem cała ta instalacja "przeszła" na własność... no właśnie, kogo?

        • 4 0

  • ciekawe jak można zmierzyć ilość energii w okresie np. 2 miesięcy (1)

    czy w każdym dniu jakość jest taka sama? od czego to zależy? czy to średnia? ale jaka średnia jeżeli każdy odbiorca płaci w innym terminie ( za inny okres zużycia)?
    no cóż monopolista może wszystko a my .... płacimy za te " rachunki" ,
    bo jakie mamy wyjście

    • 24 1

    • Nie powinnismy się na to godzić

      Kiedyś podniesiono cenę o kilka groszy i ludzie wyszli na ulice a dziś to nikt nie jest w stanie nawet napisać porządnego protestu.

      • 5 0

  • Polska rzeczywistość nauczyła mnie: żadne działanie sprzedawcy,zwłaszcza monopolisty, nie jest ukierunkowane na korzyść konsumenta. Jeśli obniża cenę to wciska towar gorszej jakości. Jeśli już to korzyść krótkotrwałą. Celem długofalowym jest wzrost dochodów sprzedawcy.

    • 20 1

  • wysoko kaloryczne paliwo

    szmata ,krzak i gałąź , wygląda na to że przejdę na "eko ogrzewanie"

    • 9 0

  • (5)

    Jedynym logicznym wyjściem, jest budowa w regionie elektrowni atomowej. Wielu starszych ludzi zrezygnuje z niebezpiecznego i drożejącego gazu - już szukającego okazji do podwyższania jego ceny. I nie dziwię się. Nasi okrągłostołowi fachowcy wynegocjowali najwyższą cenę gazu w Europie.

    • 11 4

    • Na początek wybudować należy konwencjonalną elektrownię Północ - strategiczną dla Pomorza, (4)

      wstrzymywaną przez kilkudziesięciu ekooszołomów od kilku lat.
      Elektrownia atomowa w obliczu narastających zagrożeń militarnych i terrorystycznych to niepotrzebne zagrożenie.

      Polski poza tym w tej chwili nie stać nawet na wypłacanie emerytur, więc dodatkowe obciążenia typu zakup technologii dla atomu, to Bizancjum i nic poza tym. Niemcy przerobili atom i wycofują się z niego szybciutko, a kto jak kto, ale Niemcy nie podejmują pochopnych decyzji i należy uczyć się na ich doświadczeniu skoro można zrobić to póki co bezkosztowo.

      • 6 0

      • Niemcy mają tyle kasy że mogą sobie produkować energię z dżdżownic na rowerach (3)

        jeśli tylko mają ochotę. Porównujesz ich gospodarkę do naszej???

        • 3 2

        • No popatrz i ci bogaci Niemcy stwierdzili, że na energię atomową ich jednak nie stać. (2)

          A panów szlachtę from Poland (zawaloną na dodatek zwałami węgla z którym nie wiedzą co zrobić), jak najbardziej stać na atom choć nie mają kasy? Frapujące. To jakiś paradoks.

          • 6 1

          • (1)

            "A panów szlachtę from Poland zawaloną na dodatek zwałami węgla z którym nie wiedzą co zrobić"
            Wprowadzić normalne ceny albo zlikwidować nierentowny interes.

            • 2 2

            • I kupić technologię elektrowni atomowej od ruskich terrorystów albo kolaborujących z nimi żabojadów?

              I kto na tym zyska? Chyba nie Polacy.
              Mieć własne zasoby czyt. węgiel i ich nie wykorzystywać do produkcji energii, a dawać zarobić innym państwom, to szczyt głupoty.

              • 6 0

  • Jakiś absurd, aż trudno uwierzyć, że jest to wdrażane w życie (3)

    Może rozwińmy dalej ten pomysł i na stacjach benzynowych tankujmy w litrach ale niech sprzedawca wystawia rachunki w jednostkach energii. A przeliczniki niech sam sobie ustala. Na pewno będzie uczciwy.

    Tak jak PGNiG, który w styczniu tego roku ogłosił niby minimalną podwyżkę za gaz - od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie (taki komunikat puścił do prasy) a na rachunkach cena paliwa w taryfie W3 wzrosła aż o 17%! Fakt, że spadła trochę opłata stała, ale i tak ceny wzrosły o dwucyfrowy wskaźnik. Ciekawe ile osób to wychwyciło.

    Filozofia działania wydaje się prosta - skomplikować, aby mało kto mógł to ogarnąć. I uświęcić przez Urząd Regulacji Energetyki, najlepiej z dopiskiem, że stosowanie takiego systemu zapewni przejrzystość rozliczeń pomiędzy uczestnikami rynku.

    Państwo dla obywateli?

    • 28 0

    • (1)

      Dwucyfrowy? 0,1 zł?

      • 0 5

      • Liczba dwucyfrowa to 10 i więcej (ale mniej od 100)

        • 5 0

    • Złodzieje abonamenty a teraz jeszcze punkt za kaloryczność dramat .Czekam kiedy będę musiał płacić za bzykanie żony i jak będzie naliczane od czasu,stopnia podniecenia czy jak chory popitolony kraj

      • 5 0

  • chamstwo (2)

    Co za kraj? Złodziej na złodzieju złodziejem pogania.Ludzie co trzeba zeby ten nasz kraj stał się normalny?Strajki, rewolucje nie pomagają wtedy tworzą politycy następne zródło i kliki dla swoich potrzeb.Zadne wybory na pis-y, JKM, prawice lewice wszystko to samo barachło.

    • 20 1

    • (1)

      Zacznij od siebie. Jak przestaniesz narzekać i weźmiesz się do roboty, do nauki, nauczysz się podstaw ekonomii, będziesz kupował głównie polskie produkty, przestaniesz brać i dawać łapówki, wykorzystywać stanowisko, okradać pracodawcę, korzystać z opieki społecznej - to już 1/40 mln kraju będzie zmieniona.

      • 1 9

      • .... i będziesz grzecznie oraz bez oporu dawał się okradać monopolom, korporacjom, konsorcjom

        Jak mogłeś pominąć najważniejszą tezę?

        • 10 0

  • GAZ - najdroższy nośnik energii

    j.w.

    • 15 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem...

Najczęściej czytane