• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy sposób rozliczania zużycia gazu

Ewa Budnik
30 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Jakość gazu nie jest taka sama każdego dnia. Teraz płacić będziemy za jakość zużytego gazu, a nie za jego ilość. Jakość gazu nie jest taka sama każdego dnia. Teraz płacić będziemy za jakość zużytego gazu, a nie za jego ilość.

Od 1 sierpnia inaczej konstruowane będą rachunki za gaz. Zobaczymy na nich nie tylko ile metrów sześciennych gazu zużyliśmy, ale także ile było w nich energii. Płacić będziemy więc za dostarczoną w gazie energię wyrażoną w kilowatogodzinach.



Używasz gazu do:

Obecnie gazownie obliczają ilość skonsumowanego gazu w metrach sześciennych (m szesc.), czyli biorą pod uwagę objętość. Na rachunkach otrzymanych po 1 sierpnia zużycie gazu będzie określone także w jednostkach energii, czyli w kilowatogodzinach (kWh). Chodzi o to, aby klienci płacili za realnie dostarczoną energię, która ma związek z jakością dostarczanego paliwa.

- W praktyce nowe rachunki będą się różnić przede wszystkim jednostką rozliczeniową. Oprócz ilości zużytego gazu w metrach sześciennych (jak dotychczas), na rachunku będzie również podany współczynnik konwersji, według którego stare jednostki są przeliczane na nowe oraz ilość gazu w jednostkach energii, czyli kWh. Pozwoli to klientom dokładnie monitorować, ile zużyli energii
- tłumaczy Małgorzata Olczyk z zespołu prasowego PGNiG SA.

Dokładnie oznacza to, że ilość pobranego gazu w metrach sześciennych pomnożona zostanie przez współczynnik konwersji, tak by otrzymać ilość pobranej energii w kilowatogodzinach.

Dla odbiorców domowych do wyliczenia współczynnika konwersji przyjmowana będzie średnia arytmetyczna wartości ciepła spalania (czyli wartości kalorycznej paliwa gazowego wyznaczonej przez urządzenia pomiarowe zgodnie z polską normą) z miesięcy okresu rozliczeniowego (np. dwumiesięcznego lub rocznego). Pomiary wartości ciepła spalania dokonywane są w poszczególnych Obszarach Rozliczeniowych Ciepła Spalania (ORCS). Ich wartości dla poszczególnych ORCS można co miesiąc znaleźć na stronie internetowej Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. (www.psgaz.pl, w sekcji "Na skróty": jakość gazu. Szczegółowe wyjaśnienie sposobu, w jaki przeliczane będzie zużycie gazu znajduje się na stronie PGNIG.

Na fakturze wskazywane będą więc szczegółowe informacje dotyczące wielkości zużycia gazu ziemnego wyrażone w jednostkach objętości (m sześc.) oraz w jednostkach energii (kWh), a także informacja o podstawie przeliczenia zużytych metrów sześciennych na zużytą energię (tzw. współczynnik konwersji).

Czytaj także: Pływający terminal na Zatoce Puckiej? O ile będzie zapotrzebowanie na gaz

Zmiana wynika z unijnych przepisów, które przyjęte zostały jeszcze w 2009 roku. Polska była ostatnim w naszym regionie państwem, które nie rozliczało zużycia gazu w jednostkach energii. Rozporządzenie wprowadzające taki system rozliczania błękitnego paliwa Minister Gospodarki podpisał w czerwcu ubiegłego roku (Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi). Dostawcy gazu mieli dość czasu, aby wprowadzić zmiany na rachunkach, więc od sierpnia wszyscy odbiorcy dostawać będą rozszerzone rachunki.

Czytaj także: Liczniki przedpłatowe na prąd

Zgodnie z wyjaśnieniem Urzędu Regulacji Energetyki stosowanie takiego systemu zapewni przejrzystość rozliczeń pomiędzy uczestnikami rynku z tytułu świadczonych usług, ułatwi dokonywanie transakcji ponad sieciami narodowymi oraz porównywanie poziomu opłat występujących na różnych rynkach europejskich. Odbiorcom z kolei zastosowanie takiej samej jednostki miary na rachunkach z gazowni i elektrowni ma ułatwić porównywanie wydatków na różne nośniki energii.

- Zmiana na rachunku nie pociąga za sobą podwyżki cen ani gazu, ani abonamentu. Zmienia się tylko jednostka, według której rozliczają się klienci z dostawcami gazu. Różnice w wysokości rachunków mogą być nieznaczne (do 1 proc.) i mogą być nawet niższe niż dotychczas - wszystko będzie zależeć od jakości dostarczonego przez operatora paliwa. Nowe rozwiązanie jest bardzo dobre dla klientów - tłumaczy Małgorzata Olczyk.

Obecnie gospodarstwa domowe, które kupują gaz tylko do gotowania posiłków na kuchenkach gazowych (gaz ziemny wysokometanowy), za 1 m sześc. gazu wysokometanowego płacą 131,09 grosza (bez podatku VAT). Od sierpnia te gospodarstwa domowe będą płacić 11,89 gr za 1 kWh gazu wysokometanowego (bez VAT). Ceny te będą na pewno aktualne do końca 2014 roku.

Czytaj także: W tym roku płacimy mniej za prąd i więcej za gaz

Uwaga! Dotychczasowe gazomierze pozostają
Zmiana zasad rozliczeń nie wymusza wymiany gazomierzy u odbiorców. Jeżeli ktoś, powołując się na zmianę współczynnika konwersji, będzie sugerował nam np. potrzebę wymiany gazomierza lub umowy, może być oszustem...

 

Opinie (150) 5 zablokowanych

  • Podajcie jeszce ile m3 gazu kupi polak za najniższa pensję a ile anglik, niemiec, norweg... (2)

    może być bez wyliczania kaloryczności i KWh wg (ORCS) PNGiG...

    • 1 0

    • ja ci wylicze , tylko podaj ile kosztuje gaz

      w Niemczech , w Anglii , W Norwegii..

      Wartosc nabywcza liczy sie porównujac ile z danym kraju zarabiasz i ile tam wydajesza nie w innym.

      Napisz też dlaczego Jak Polaka dobrze zarabiającego w Norwegii odwiedza rodzina to albo bierze porzyczke albo zona idzie do pracy bo z tej wspaniałej pensji nie jest w stanie ich utrzymac..

      • 0 0

    • Krzycz Trybson!

      W Niemczech to chyba najgorzej wypadnie bo dopiero od 2015 wprowadzają ustawową płacę minimalną, więc na chwile obecną za minimalną to są w stanie kupić 0 (słownie: zero) m3 gazu.

      • 0 0

  • A kto sprawdzi kalorycznisc gazu? spółka dostarczajaca gaz ???

    Tajemnicą poliszynela jest że w okresie zimowym kazdego roku jest jeden kiedy jest dostarczany małokaloryczny gaz , osoby ogrzewajace mieszkania doskonale to widza na rachunku w ilosci zuzytego gazu...

    • 2 1

  • Pokrętne tłumaczenia ...

    "Chodzi o to, aby klienci płacili za realnie dostarczoną energię"

    Maja nas za debili ...
    Niby jak mamy płacić za realną energie w kWh ... skoro liczniki mamy w m3 ?!

    Cała operacja matematyczna będzie się opierać na g... wartych założeniach jakiej jakości został dostarczony gaz.

    doskonale wiemy, że w matematyce wszystko da się udowodnić - trzeba tylko kumatego do tego zatrudnić.

    Pole do nadużyć i nic więcej. Pod płaszczykiem "ulepszeń" będziemy więcej płacić i to wszystko.

    • 1 1

  • Ankieta ...

    Może zamiast ankiety nic nie wnoszącej ...

    Warto by zadać taką ankietę:

    "Czy uważasz, że po wprowadzeniu zmian opłaty użytkowania gazu będą wyższe:
    - tak
    - nie "

    Sprawdzimy to z życiem ;)

    • 2 1

  • Rozliczenie gazu

    Dobry myk na wyłudzenie więkrzych pieniędzy od odbiorców.Kiedy następny jak nie będzie szumu po wprowadzeniu obecnego.

    • 1 0

  • macwin

    właśnie rozliczyłem nowy typ rachunku za gaz. Dotychczasowo ogrzanie 1m3 wody kosztowało latem około 19zł obecnie po zmianie na kwh kosztuje 39 zł. Jest to sposób na podniesienie cen tak aby nikt nie wiedział kiedy. Bo współczynnik konwersji jest obliczany na podstawie zmiennego zużycia gazu więc się zmienia w zależności od zmian ilości zużytego gazu.

    • 1 0

  • Konwersja

    Współczynnik konwersji to nowa forma złodziejstwa i tak drogiego już gazu.
    A po jaką cholerę są jeszcze abonamenty - stara forma oszustwo i rozboju?

    • 0 0

  • szyfrowe rachunki !!!!!

    czytam że rachunki za gaz trzeba umieć rozszyfrować a to ciekawe? Energia już dawno poszła z duchem czasu ,ludzie podają stan licznika i płacą nawet co miesiąc niema problemu . Gazownia jest bogata ,bo na prognozach dobrze się Jej powodzi,,bo żeruje na klientach. 5 miesięcy nie ma w domu a i tak muszę płacic tyle samo ,bo nie mogę podać stanu licznika. I najlepiej sponiewierać szarego klienta.Droga Gazownio przydał by ci się konkurent od co.

    • 0 0

  • Oszustwo na WIELKĄ skalę

    Z perspektywy czasu jednoznacznie stwierdzam, że korzyść z takiego rozliczania wynosi wyłącznie PGNiG. Dlaczego ? Otóż wystarczy policzyć różnicę kosztów zużytego gazu w m3 i w kWh (koszt z faktury) po jednym cyklu rozliczeniowym. Szybko dojdziemy do powyższego wniosku. Osobiście tego typu rozliczenia porównawcze prowadzę od początku wprowadzenia tego nieuczciwego rozliczenia i w każdym cyklu rozliczeniowym wychodzę jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Proceder nazwałem nieuczciwym, wręcz złodziejskim, ponieważ odbiorca wbrew temu co powiedziała pani Małgorzata Olczyk z zespołu prasowego PGNiG SA, cyt. : Pozwoli to klientom dokładnie monitorować, ile zużyli energii czyżby ? Bo ja twierdzę zupełnie inaczej, że w tej sytuacji odbiorca nie ma jakiejkolwiek możliwości sprawdzenia rzeczywistej kaloryczności gazu, gdyż opierając się na pokazanym w fakturze współczynniku korekcyjnym (PGNiG nazywa go współczynnikiem konwersji) nie można zweryfikować rzetelności dostawcy. PGNiG kpi sobie z uczciwych odbiorców, a jeśli nie to niech zainstaluje liczniki z liczydłem w kWh ! A co w przypadku kiedy ja nie chcę dokładnie monitorować zużycia energii gazu ? Ja chcę by zużycie gazu rozliczane było w m3 i co wówczas ? W 21 wieku jest wdrożenie ukrytego sposobu rozliczania jest żenujące. To ewenement na skalę światową. Doceniam troskę PGNiG o kieszeń klienta, lecz już czas by powrócić do normalności i poważnie traktować klienta. Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby sprawy opierać o wokandę sądową.

    • 0 0

  • OSZUSTWO

    Kto do tego dopuścił, czy to przypadkiem nie Pawlaka roboto w porozumieniu z URE ? To jet skandal. Co rozliczenie to zawsze do tylu względem metrów sześciennych !

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Tomasz Basiński

W latach 1987 – 1990 kształcił się w sopockim Policealnym Studium Zawodowym w specjalności Oprogramowanie Maszyn Cyfrowych. W 1992 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Brał udział w wielu specjalistycznych kursach marketingu i sprzedaży organizowanych przez renomowane instytucje. Doświadczenie w zarządzaniu zdobywał od 1992 roku. Był współorganizatorem biura Fundacji Centrum Informacji Gospodarczej przy...

Najczęściej czytane