• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przedsiębiorca. Sabotażysta czy patriota?

Wioletta Kakowska-Mehring, Robert Kiewlicz
19 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Według Jarosława Kaczyńskiego za słabe wyniki gospodarki nie odpowiada rząd, tylko nieprzychylni mu przedsiębiorcy, którzy specjalnie ją spowalniają. Według Jarosława Kaczyńskiego za słabe wyniki gospodarki nie odpowiada rząd, tylko nieprzychylni mu przedsiębiorcy, którzy specjalnie ją spowalniają.

Tak po ludzku jest nam przykro - mówią przedstawiciele pomorskich przedsiębiorców. Powód? Słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Słowa, którymi oskarżył środowisko o hamowanie rozwoju gospodarczego z powodów politycznych.


Czy zgadzasz się z opinią prezesa Jarosława Kaczyńskiego?


- Są na różne cele pieniądze, a przedsiębiorcy związani z partiami opozycyjnymi dzisiaj po prostu nie chcą podejmować się różnego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych, zyskownych dla nich, bo uważają, że lepiej zaczekać, że wrócą te dawne czasy - oznajmił Jarosław Kaczyński, prezes PiS w wywiadzie dla telewizji publicznej, nie precyzując, kogo tak naprawdę ma na myśli. Efekt? Całe środowisko poczuło się dotknięte.
W ten sposób prezes Kaczyński tłumaczy dane GUS, z których wynika, że polska gospodarka rośnie najwolniej od trzech lat, a dane te są gorsze od oczekiwań. W trzecim kwartale br. wzrost wyhamował do 2,5 proc. Według Kaczyńskiego za takie dane nie odpowiada rząd, tylko nieprzychylni mu przedsiębiorcy, którzy specjalnie spowalniają gospodarkę.

Na komentarze przedsiębiorców i organizacji ich reprezentujących nie trzeba było długo czekać. Wspólne stanowisko pod hasłem "Polscy przedsiębiorcy zachowują się racjonalnie: nie sabotują swoich firm i gospodarki" przedstawiły: Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Konfederacja Lewiatan i Pracodawców RP.

- To absurdalny pogląd. Każdy przedsiębiorca wie, że jeśli nie będzie się rozwijał, w szybkim tempie zniknie z rynku. Polscy przedsiębiorcy przy decyzjach inwestycyjnych nie kierują się motywami politycznymi, czy partyjnymi. Decyduje rachunek ekonomiczny: opłacalność, poziom ryzyka, perspektywa rozwojowa i stabilność prawa. A o tych parametrach decyduje z pewnością polityka rządu, która kreuje otoczenie działalności gospodarczej. I to właśnie niekorzystne regulacje dla biznesu oraz złe perspektywy rozwojowe kraju, a nie polityczna niechęć do rządzącej partii, powstrzymują przedsiębiorców od inwestowania (...) Nieodpowiedzialna wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który oskarża polskich przedsiębiorców o sabotowanie własnych firm i gospodarki nie służy budowaniu zaufania biznesu do władzy. A tego zaufania teraz szczególnie brakuje.  Dzielenie przedsiębiorców na tych "swoich" i tych "opozycyjnych", nieprzychylnych rządowi, jest otwieraniem kolejnego, bardzo niebezpiecznego konfliktu - który nie ma najmniejszego oparcia w faktach. Polscy przedsiębiorcy, którzy wytwarzają ponad 70 proc. PKB, nie oczekują zbyt wiele. Chcieliby rozwijać swoje biznesy w klimacie gospodarczym, który sprzyja, a nie zniechęca do prowadzenia działalności gospodarczej - czytamy w komunikacie.

PiS nie po raz pierwszy przedstawia środowisko przedsiębiorców w złym kontekście. Już w podczas wyborów w 2007 roku opublikowano serię spotów wyborczych "Mordo ty moja".


Zapytaliśmy też o opinie trójmiejskie środowisko.

- Zapewne każdy z przedsiębiorców poczuł się źle z tego powodu. To jest po prostu nieuczciwe postawienie sprawy. My jako przedsiębiorcy mamy to przeświadczenie, że wykonujemy kawał roboty dla Polski, że bierzemy na siebie duże ryzyko związane z obrotem gospodarczym. Niestety rząd nam tej pracy nie ułatwia i trzyma nas w niepewności, a my musimy sobie z tym wszystkim poradzić, mając za sobą kilkadziesiąt lub kilkaset osób, którym co miesiąc trzeba wypłacić wynagrodzenia, odprowadzić składki, zapłacić podatki. Kiedy okazuje się, że ktoś mówi, że wszystko jest winą przedsiębiorców, to trudno się czuć z tym dobrze - mówi Sławomir Halbryt, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. - Myślę, że narracja prowadzona przez kluczowego polityka w naszym kraju jest po prostu niepoważna. To jest najprostsza droga do skłócenia ludzi. Kolejny front pomiędzy przedsiębiorcami a ludźmi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. W ten sposób buduje się przekonanie, że ci przedsiębiorcy to krwiożerczy kapitaliści, którzy robią wszystkim pod górę.
Właśnie brak stabilizacji i długofalowego planu to według przedsiębiorców przyczyna gorszych wyników gospodarczych.

- Dla przedsiębiorców nie jest ważny kolor partyjny przy prowadzeniu firmy. Ważny jest spokój, stabilizacja i przewidywalność. My już dawno pogodziliśmy się z tym, że u nas przepisy zmieniają się z dnia na dzień. Nie oczekujemy od rządzących, że na zmianę dadzą nam rok czy dwa. A przedsiębiorcy muszą podejmować racjonalne decyzje gospodarcze. Znam to środowisko. Przedsiębiorca jak czuje się pewnie, to wyciąga ostanie pieniądze ze skarpety na inwestycje - mówi Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. - Z giełdy wyparowały miliardy, złoty jest słaby, agencje wciąż straszą obniżeniem ratingów... Jeżeli państwo przyjmuje ogromny program socjalny, jakim jest 500+, potem apeluje, aby bogatsi z niego nie korzystali, a na koniec namawia, aby środki te lokować w państwowe obligacje, to dla każdego przedsiębiorcy jest to sygnał, że nie ma na to pieniędzy. A jak nie ma, to trzeba ich poszukać. Gdzie? Jak w takiej sytuacji myśleć o inwestycjach?
- Trudno wejść do głowy pana prezesa Kaczyńskiego i osób z jego otoczenia. Wydaje mi się, że osoby, które długo funkcjonują w życiu publicznym postrzegają świat przez rozstrzygnięcia polityczne, natomiast nie rozumieją mechanizmów oraz trendów ekonomicznych. One są bardzo dynamiczne i zmienne, a przede wszystkim mają coraz większy zasięg, czyli są globalne - mówi Zbigniew Markowski, członek rady Gdańskiego Klubu Biznesu. - W każdym modelu gospodarczym, za wyjątkiem gospodarki planowej, ważne są: przewidywalność systemowa, stabilność rozwiązań oraz stabilność systemu prawno-podatkowego. Bez tego żaden prywatny inwestor nie będzie narażał się na stratę kapitału. Przedsiębiorcy są wygodna grupą społeczna, którym można łatwo przypisać dużo cech negatywnych, natomiast nie mówi się o tych pozytywnych aspektach. Uważam, że zwiększenie skali własności i funkcjonowania państwa w gospodarce jest nieefektywne i przynosi tylko problemy. Im mniej polityki ideologicznej w gospodarce, tym lepiej. Wypowiedzi świadczą o tym, że możliwości wprowadzenia planu Morawieckiego są ograniczone. Decyzja co do jego losów zależy od jednej osoby. Obecnie bardzo wielu przedsiębiorców nie tylko wstrzymuje się z inwestycjami, ale także zaczyna myśleć o zaprzestaniu funkcjonowania w kraju. To jest prawdziwe zagrożenie.
Przedsiębiorcy wskazują też na brak spójności między wypowiedzią prezesa Kaczyńskiego a deklaracjami członków rządu odpowiedzialnych za gospodarkę.

- Z jednej strony mamy polityka Jarosława Kaczyńskiego, a z drugiej menedżera Mateusza Morawieckiego, który chciałby do przedsiębiorców powiedzieć zapewne coś innego. To nie buduje wiarygodności naszego rządu. Nie wiemy, które jego oblicze jest prawdziwe i komu mamy wierzyć. To jest dodatkowy element niepewności w prowadzeniu biznesu, a szkoda, bo wielu zapewne wierzyło, że plan premiera Morawieckiego może ma gdzieś ukryty głębszy sens - dodaje Sławomir Halbryt.
A jak jest według przedsiębiorców?

- Część obaw już się zmaterializowała. Rząd wprowadził podatki branżowe, znacząco podwyższył płacę minimalną, obniżył wiek emerytalny, znowelizował ustawę o VAT - która ma pomóc w ściganiu oszustów, a w rzeczywistości może stać się narzędziem nękania biznesu. Karanie 25-letnim więzieniem i konfiskatą firm, coraz większy poziom penalizacji działalności gospodarczej, zwiększanie długu publicznego, niejasne zapowiedzi drastycznych zmian w podatkach, rujnujące giełdę zaangażowanie narodowych czempionów w szkodliwe projekty gospodarcze państwa, pomysł wyrzucenia do kosza obowiązujących interpretacji podatkowych, eliminacja prywatnych firm z ochrony zdrowia, dystans do Unii Europejskiej - to tylko niektóre z rosnących ryzyk dostrzeganych przez przedsiębiorców i inwestorów - czytamy dalej w komunikacie BCC, Krajowej Izby Gospodarczej oraz Konfederacji Lewiatan i Pracodawców RP.
A rząd?

- Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy, ale państwo to nie jest łupieżca. Państwo to nie jest krwiopijca. Już nawet używanie takiego języka jest niedobre. Nie buduje wspólnoty, nie buduje silnego państwa. Właśnie w tych dojrzałych zachodnich i wschodnich państwach, które odniosły największy sukces, tam budowana jest wspólna płaszczyzna porozumienia, kompromis - powiedział wczoraj wicepremier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590, który odbywa się w Jasionce koło Rzeszowa i przedstawił tzw. "Konstytucje dla biznesu", która m.in. zakłada regułę domniemania uczciwości w relacjach przedsiębiorca - organy podatkowe państwa.

Miejsca

Opinie (186) 3 zablokowane

  • (2)

    Stary kawaler chowający się za mamusią, w wolnych chwilach zabawia kota. Co ten zawistny, mały człowieczek moźe wiedzieć o biznesie?! Jarosław to taki sam błazen jak Antoś i reszta pisiorów!

    • 35 3

    • (1)

      Zamknij jadaczkę lewacka ście*ko.

      • 2 17

      • lewacka ście*ko :D :D

        a od poniedziałku :
        Panie Kierowniczku, tęskniłem za Panem, już Panu kawkę niosę

        W czwartek się dowiedziałem, że konserwator, który przychodzi do mnie na 4-6 godzin w tygodniu a płacę jak za 3/4 etatu, głosował na pis i ma takie poglądy, że boję się go
        jak zwolnię to się gnida będzie mściła
        jak zostawię to mi ekipa zeświruje
        albo ktoś nie wytrzyma

        • 8 1

  • (1)

    Kaczyński, pajacu ile razy jeszcze będziecie odwalać szopkę z ekshumacjami za pieniądze Polaków wbrew ich woli?

    • 27 5

    • nic nie insynuuję, ale tak długo, jak długo będzie żył

      • 2 0

  • ... PRL ... (1)

    Niestety 45 lat komuny pozostawiło pokolenie homo sovieticusa pomieszane z polokatolicusem no i to , że w większości jesteśmy potomkami bezrolnych chłopów z całym bagażem ich mentalności , no i mamy te 37% społeczeństwa które uwierzyło w PiSiacką paranoję . :((

    • 26 4

    • Niestety ale masz rację.

      I niestety, ale tak sobie myślę, że Gombrowicz miał rację.

      • 4 1

  • krzycie (1)

    sobie ile chcecie ale prawda taka, że 90 procent tych pożal się Boże przedsiębiorców to zwykli oszuści i złodzieje. Okradają pracowników i państwo.

    • 9 23

    • z torebek w szafkach pracowniczych pieniądze?

      przyjdź do mnie do firmy i tak powiedz głośno, dostaniesz w ryj od innych pracowników! masz Panie/Pani problem. Dużo sie w życiu nie udało? I winni wszyscy tylko nie Ty/Pan/Pani...

      • 6 0

  • Jak za PRL-u (1)

    Wtedy tez goniono kułakow i spekulantow

    • 14 3

    • czyli wszystkich co nie byli przy korycie

      • 2 0

  • upartyjnienie firm

    Problem naszej gospodarki polega na tym, że nie została ona sprywatyzowana, tylko upartyjniona. Przedsiębiorstwa za czasów PRL były budowane przez społeczeństwo. Obalenie systemu powiodło się, ponieważ ludzie myśleli, że jak pogonią komunę, to podzielą się wspólnnie wypracowanym majątkiem. Niestety, nikt nie dostał 100mln, Państwowe Świadectwa Udziałowe okazały się bezwartościowym kwitem na wypłtę kilkudziesięciu złotych, a firmy trafiły w posiadanie partii politycznych, które obsadziły stanowiska kierownicze swoimi ludźmi, według zasług, a nie wg umiejętności.

    W Polsce nie da się robić dużych interesów bez koneksji partyjnych, a jak ktoś próbuje za bardzo kozaczyć, to go zjedzą państwowe kontrole, nasyłane przez ekipę u władzy.

    Obecnie trwa wymiana urzędników PO na PiS i dyrektorzy po PO zajmują się "zabezpieczaniem" majątku, zanim stracą stołki. Myśli się o tym, jak wypłacić kierownictwu większe premie i nagrody, wykupić tanio zużyty księgowo majątek, zwalnia się ludzi, żeby podnieść zysk, od którego zarządy dostają x% premii. Skoro tak jest, PiS musi dać jasny sygnał, że stołki już nie polecą, albo czym prędzej obsadzić zarządy swoimi ludźmi.

    • 5 6

  • Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy,???hahaha 90% milionerów w Polsce dzieki Politykom sie dorobiło!! (1)

    Tłumaczenie danych Gus jest dziwne ,ale prawda jest taka ze biznes w tym kraju gdzie Politycy sprzedają ustawy ,jest oparty na polityce i łapówkach!!Tak są kombinatorami i właśnie z tego są znani zagranicą!!Jak juz niejeden powiedział w Polsce mamy dziki kapitalizm!!Do tej pory dobrze sie rowijał chodziło by mozna było okradać podatnika ile wlezie a teraz maja coraz większy z tym problem!!Coraz mniej ludzi pozwala sie wyzyskiwac i traktowac jak niewolnika,Podnosi sie zarobki mimo ze trochę za wolno!Ogranicza sie złodziejów zarabiajacych na pracy czasowej niewolnika!!Przywraca sie umowyo pracę.Coraz trudniej złodziejom sie wzbogacić!! !!Trudniej jest oszukiwac na podatkach !!

    • 4 15

    • nie masz pojęcia jak nadprezes !

      do szkoły, na podstawy ekonomii a potem na matematykę !

      • 3 2

  • kurs walut (2)

    wystarczy spojrzeć na "cudowny" kurs dolara, a już widać efekt "dojnej zmiany". A będzie gorzej.

    • 11 3

    • (1)

      Zarabiam w USD, więc mnie obecny kurs dolara bardzo odpowiada. Najlepiej, żeby był po 6 zł. :)

      • 3 0

      • jeszcze 3-4 miesiące i będzie po 12

        • 1 1

  • Kaczyński jest chory umysłowo.

    Rodzaj choroby-obłąkanie. Nie chce mieć z tym i z nim nic do czynienia.

    • 20 4

  • Bo Kaczynski to czlowiek o niebezpiecznych pogladach

    Najgorsze jest to ze na naszy podwórku Adamowicz też się ostatnio nie podpisuje skutkiem jego dziłań pewnie będzie odsunięcie go od władzy, tylko co wtedy?
    Władze w Gdańsku przejmie kolejną marionetka Kaczki?

    Dajcie kogoś normalnego nie związanego z PiS, ani PO, na kogo będzie można głosować

    • 14 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sebastian Ptak

Prawnik, ekspert rynku bankowego, współtwórca nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce, Prezes...

Najczęściej czytane