• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zobacz, jak wygląda świat widziany z suwnicy bramowej

Wioletta Kakowska-Mehring
24 kwietnia 2024, godz. 16:00 
Opinie (19)

Gdyńska suwnica bramowa jest jedną z największych w Europie.

Od ponad 22 lat góruje nad portowo-stoczniowym krajobrazem Gdyni i wciąż jest jedną z największych tego typu pracujących konstrukcji w Europie. Zobacz, jak wygląda świat z suwnicy bramowej, bez której dziś stocznia Crist nie mogłaby budować innowacyjnych jednostek.Ma 110 metrów wysokości, 1000 ton udźwigu, 153 m rozpiętości oraz waży 3650 ton. Suwnica, której producentem jest fińska firma Konecranes, wmontowana jest wzdłuż suchego doku SD II (tzw. duży suchy dok). Jest tam już od lutego 2002 roku. Wówczas zastąpiła starą suwnicę, która uległa zniszczeniu w grudniu 1999 roku z powodu huraganu, który ją przewrócił.

W gdyńskiej stoczni powstaje kablowiec W gdyńskiej stoczni powstaje kablowiec

Na tej starej suwnicy widniał napis "Stocznia im. Komuny Paryskiej". Na nowej najpierw przez lata był napis "Stocznia Gdynia", a od 2017 roku już "CRIST". Suwnica została zakupiona jeszcze przez Stocznię Gdynia w 2001 roku. Kosztowała wówczas około 100 mln zł. W 2010 roku część majątku po Stoczni Gdynia, w tym dok i suwnicę, kupiła prywatna stocznia Crist.

Stara suwnica bramowa była drugą największą w Europie, ale przez kilka godzin była też tą największą. 3 grudnia 1999 roku silny wiatr powalił suwnicę w duńskiej stoczni Odense Steel, tę największą. Niestety już następnego dnia, czyli 4 grudnia, ten sam żywioł pokonał również naszą gdyńską suwnicę. Stara suwnica bramowa była drugą największą w Europie, ale przez kilka godzin była też tą największą. 3 grudnia 1999 roku silny wiatr powalił suwnicę w duńskiej stoczni Odense Steel, tę największą. Niestety już następnego dnia, czyli 4 grudnia, ten sam żywioł pokonał również naszą gdyńską suwnicę.

Jest to jedna z największych pracujących suwnic bramowych w Europie. Wyposażona jest w komputerowe systemy sterujące. Może pracować przy wietrze o prędkości do 20 m/s, ale jej zabezpieczenia pozwalają oprzeć się wiatrowi nawet o prędkości 46,3 m/sPracujący na niej operator musi dostać się do miejsca pracy niewielką windą, aż 75 m w górę, bo na tej wysokości jest kabina. Windą można wjechać dużo wyżej, bo aż na wysokość 100 m, na ramię suwnicy. Kabina, w której pracuje suwnicowy jest panoramiczna, a w podłodze jest szyba z prętami. Jak zasiądzie się w fotelu, to można mieć wrażenie, że człowiek unosi się w powietrzu.


Dziś suwnica pracuje dla stoczni Crist, która jest znana z budowania nietypowych, innowacyjnych jednostek. Stocznia wybudowała między innymi takie jednostki, jak Heavy Maintenance Vessel "Vidar", Heavy Lift JackUp Vessel "Innovation" i Jack-Up Barge "Thor", czyli statki do stawiania farm wiatrowych. Wykonała też specjalistyczną barkę samopodnośna "Zourite" pracującą przy budowie autostrady wzdłuż wybrzeża wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim.

Dziś suwnica pracuje dla stoczni Crist, która jest znana z budowania nietypowych, innowacyjnych jednostek. Dziś suwnica pracuje dla stoczni Crist, która jest znana z budowania nietypowych, innowacyjnych jednostek.

Crist bierze udział w budowie największego wycieczkowca świata Crist bierze udział w budowie największego wycieczkowca świata
Na koncie stocznia ma też dok "Marco Polo", dzięki któremu powstało osiedle apartamentowców w Księstwie Monako oraz wielokrotnie nagradzany prom pasażersko-samochodowy z napędem elektrycznym "Electra". W październiku 2023 roku stocznia Crist przekazała kolejną specjalistyczną jednostkę, która umożliwi budowę tunelu tzw. zatapianego, mającego łączyć Danię z Niemcami. Poza tym w gdyńskiej stoczni powstają statki off-shore, kablowce, promy i mega bloki, z których budowane są największe wycieczkowce świata.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (19)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sebastian Ptak

Prawnik, ekspert rynku bankowego, współtwórca nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce, Prezes Zarządu sopockiej spółki Blue Media, jednego z największych dostawców rozwiązań technologicznych w obszarze finansów. W Blue Media odpowiada m.in. za obszar bezpieczeństwa oraz rozwój biznesu, w tym za planowanie strategicznych kierunków rozwoju firmy. Wierzy, że umiejętności łączenia różnych dziedzin i wyciągania wniosków powinniśmy uczyć się już w szkole. Prywatnie meloman, pasjonat kina...

Najczęściej czytane