stat

Akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości w lutym na giełdzie

Na gruntach po Dalmorze mają powstać gdyńska Strefa Prestiżu.
Na gruntach po Dalmorze mają powstać gdyńska Strefa Prestiżu. mat. prasowe

W lutym akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości, w skład którego wszedł m.in. majątek Dalmoru, mają trafić na Giełdę Papierów Wartościowych. Szacunkowa cena: 27-39 zł za sztukę.Kupujesz akcje podczas emisji publicznych?

tak, to zawsze pewna i dobra inwestycja

18%

tylko największych i znanych spółek

15%

czasami, ale staram się znaleźć "rodzynki"

29%

raczej nie, na giełdzie jest mnóstwo innych okazji

38%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 55
Właścicielem 100 proc. akcji PHN jest Skarb Państwa. W ramach oferty publicznej sprzeda 25 proc. spośród 43.384.003 akcji. Oferta może ruszyć jeszcze w tym miesiącu, a w lutym akcje mają już zadebiutować na GPW. Ministerstwo Skarbu Państwa chce w ten sposób pozyskać od 300 do 425 mln zł.

Brokerzy szacują, że spółka jest warta od 1,2 mld zł do 1,7 mld zł. Agencja Bloomberg podała, że resort planuje sprzedaż 25 proc. wyłącznie istniejących papierów - nie będzie dodatkowych emisji i dokapitalizowania spółki.

Jak łatwo obliczyć, wynika z tego, że cena jednej akcji będzie się wahać w granicach 27-39 zł. Teraz więc wiadomo jaki interes zrobili byli pracownicy Dalmoru, którzy sprzedawali akcje po 12, a nawet 7 zł za sztukę. Ten proceder opisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

O wycenę akcji pokusił się Dom Maklerski BZ WBK. To właśnie według analityków tego biura akcje PHN są warte 1,2-1,7 mld zł. Cena jest bardzo prawdopodobna nie tylko ze względu na renomę domu maklerskiego, ale też fakt, że wchodzi on w skład konsorcjum oferującego akcje. To oznacza, że oferta publiczna może opiewać na 300 do 425 mln zł. Minimalnie niżej wartość spółki ocenia DM PKO BP, który również jest oferującym. Jego zdaniem przedział wyceny to 1,24 do 1,59 mld zł.

Według prognoz DM BZ WBK w 2013 roku holding zanotuje 30 mln zł zysku netto, a w 2014 roku zysk wzrośnie do 81 mln zł. Natomiast DM PKO BP zakłada w 2013 roku zarobek w wysokości 26 mln zł, a w 2014 roku zysk netto wzrośnie do 33,7 mln zł.

Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało się na przeprowadzenie prywatyzacji spółki, która zarządza portfelem 150 nieruchomości, wycenianym na 2,1 mld zł, w dwóch etapach. Pierwszy przewiduje sprzedaż mniejszościowego pakietu na giełdzie, a drugi - zaoferowanie znaczącego pakietu inwestorowi. Resort chce przed końcem 2013 roku pozostać mniejszościowym akcjonariuszem PHN.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (14)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Moim zdaniem

Strefa start-up

Najczęściej czytane