• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Antydronowa firma z Gdyni podbija świat

17 listopada 2023 
Opinie (31)

Firma Advanced Protection Systems SA (APS) w ciągu kilku lat stała się jedną z najważniejszych polskich firm w branży high-tech i dziś podbija świat. Wszystko przez stworzenie technologii radarowej oraz systemu do wykrywania i neutralizacji dronów SKYctrl, w który zaopatruje się nie tylko wojsko, ale również przedstawiciele sektora cywilnego. W związku z tym, że firma się rozrasta, zachęcam do współpracy osoby z branży IT, matematyków, specjalistów od algorytmów, sztucznej inteligencji czy specjalistów elektroniki - mówi dr Maciej Klemm, prezes zarządu APS.



Wojna trwająca w Ukrainie sprawiła, że kraj ten stał się przestrzenią do testowania innowacji technologicznych i wojskowych - w tym dronów. Według zachodnich agencji wywiadowczych każdego dnia jest tam unieszkodliwianych od 160 do 300 bezzałogowych statków powietrznych. Nie trzeba mieć specjalnych uprawnień, aby takiego drona nabyć - za kilkaset dolarów można kupić takie urządzenie od ręki.

Przy odpowiedniej modyfikacji drony mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem, np. mogą przenosić niewielkie ładunki wybuchowe. Dotychczasowe systemy radarowe są bezradne w ich namierzaniu ze względu na działanie na niskiej wysokości oraz relatywnie niewielki zasięg.

To jeden z powodów, przez który oczy specjalistów do spraw bezpieczeństwa zwróciły się w kierunku oferty gdyńskiej firmy APS, specjalizującej się w systemach radarowych namierzających i neutralizujących drony.

Wojna w Ukrainie przyspieszyła ewolucję nowoczesnego pola walki



Jesteśmy świadkami wyścigu technologicznego. Trend rozwoju technologii dronowej trafnie przewidziało dwóch naukowców - dr Maciej Klemm i dr Radosław Piesiewicz, założyciele Advanced Protection Systems.

Ich praca nad technologią radarową wykrywającą drony okazała się owocna, bo dziś firma prężnie się rozwija i ma klientów w 22 krajach na całym świecie. Ponadto znalazła się w gronie 10 najlepszych firm na światowym rynku systemów antydronowych w raporcie opublikowanym przez Absolute Reports w sierpniu 2023 r. i regularnie zdobywa nagrody - ostatnio otrzymała odznaczenie "Teraz Polska" czy Nagrodę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego za innowacyjność i wykorzystanie nowych technologii dla bezpieczeństwa podczas targów XXXI MSPO.

- Wojna w Ukrainie przyspieszyła to, o czym byliśmy przekonani, że wkrótce nastąpi, czyli że drony będą aktywnie wykorzystywane na nowoczesnym polu walki, w wojnie asymetrycznej, w której urządzenie za kilkaset dolarów jest w stanie poważnie uszkodzić, a nawet zniszczyć wart miliony dolarów czołg, radar czy instalację infrastruktury krytycznej - mówi dr Maciej Klemm, prezes zarządu APS.
- Byliśmy przygotowani pod względem technicznym oraz logistycznym, ponieważ potencjalne zagrożenia związane z wykorzystaniem dronów dostrzegliśmy już 8-9 lat temu. Opracowaliśmy własną gamę sensorów radarowych, głównie wykorzystywanych do wykrywania małych dronów oraz obiektów poruszających się nisko i wolno. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami Wojska Polskiego - dodaje dr Radosław Piesiewicz - COO i współzałożyciel firmy.
Dziś zdecydowana większość zleceń przyjmowanych przez APS dotyczy branży wojskowej, ale potrzeba ochrony przestrzeni powietrznej pojawia się również w sektorze cywilnym. To przede wszystkim lotniska, ale też zakłady karne oraz obiekty wchodzące w skład infrastruktury krytycznej: różnego rodzaju fabryki czy elektrownie.

System antydronowy z Gdyni w Wojsku Polskim



Aby znaleźć skuteczne rozwiązanie do ochrony przestrzeni powietrznej, nie trzeba szukać za granicą. Wojsko Polskie postawiło na technologię rozwijaną lokalnie, w Polsce. System antydronowy gdyńskiej firmy przeszedł niezbędne testy i jest obecnie na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych. Sprzęt trafia również do Ukrainy, ale o tym jednak - z uwagi na klauzulę tajności - zbyt wiele powiedzieć nie można.

APS działa także globalnie - znalazła się w gronie 10 wiodących firm na światowym rynku systemów antydronowych



APS podbija nie tylko lokalny rynek, ale zaznacza swoją obecność na całym świecie - ich antydronowe rozwiązania znajdują się już na 4 kontynentach. Ponadto firma niedawno rozpoczęła współpracę z brytyjską spółką MSI Defence Systems Ltd, co dowodzi dostarczaniu produktów najwyższej jakości i realnej obecności na arenie międzynarodowej. Firma nieustannie pracuje nad ulepszaniem swoich produktów - dotychczas wprowadzono na rynek 4 modele radarów FIELDctrl oraz 3 warianty modułowego i skalowalnego systemu SKYctrl.

- Mamy konkretne plany na przyszłość. I choć już dziś przestaliśmy być "lokalnym start-upem", a przeszliśmy do etapu skalowania biznesu, zdajemy sobie sprawę, że nadal jesteśmy na początku wdrażania "tarczy" antydronowej, zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym - mówi dr Radosław Piesiewicz.
- Advanced Protection Systems to firma high-tech. Mamy zdolny zespół ludzi o bardzo szerokim wachlarzu specjalizacji - od ekspertów z mechatroniki, elektroniki czy robotyki do osób zajmujących się opracowywaniem algorytmów przetwarzania sygnałów oraz sztuczną inteligencją. W związku z tym, że stale się rozwijamy, cały czas powiększamy nasz zespół o doświadczonych specjalistów, a także najzdolniejszą młodzież - dodaje dr Maciej Klemm.

Kariera w branży high-tech czeka



Nasi rozmówcy podkreślają, że firma mierzy wysoko i nie nastawia się tylko na współpracę z sektorem militarnym. Jeżeli potencjalny kandydat nigdy nie myślał o pracy przy systemach, które będą wykorzystywane przez wojsko, jego unikalne umiejętności i tak mogą się przydać.
Założyciele APS rozumieją dynamikę rynku, nowe wyzwania i potrzebę nieustannego rozwoju technologii, która sprosta wymaganiom klientów. Stąd inwestycja i tak duży nacisk na rozbudowę działu R&D.

Zatem kto powinien rozważyć swoją aplikację do APS? To przede wszystkim kreatywni i ambitni pasjonaci nowych technologii, osoby niebojące się wyzwań, które zajmują się mechatroniką, elektroniką, algorytmami przetwarzania sygnałów, matematyką czy też sztuczną inteligencją. APS aktywnie poszukuje specjalistów z zakresu RF, programistów C++ oraz inżynierów FPGA.

- Zapraszamy ambitnych ludzi, którzy chcą się rozwijać, wspierać polski przemysł i pracować przy naprawdę innowacyjnych projektach - podsumowuje dr Radosław Piesiewicz.
Firma zapewnia pracownikom wyzwania, ekscytującą przygodę, a przede wszystkim sprawczość, na którą nie byłoby szans w korporacji, gdzie wszystkie istotne decyzje podejmowane są za granicą.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations....

Najczęściej czytane