• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezpieczna, nowoczesna i ekologiczna. Elektrownia jądrowa na Pomorzu

7 lipca 2023 

Reaktory najnowszej generacji, konstrukcja odporna na żywioły czy ataki zewnętrzne. Jak będzie działała elektrownia jądrowa, która powstanie na Pomorzu? Przybliżamy temat.





Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Na czym polega?



Rozwój energetyki jądrowej w naszym kraju opiera się przede wszystkim na dokumencie, który w 2014 roku przyjął rząd, a potem w 2020 roku go znowelizował. Chodzi o "Program Polskiej Energetyki Jądrowej" (tzw. PPEJ).

Przewiduje on, że do 2043 roku Polska powinna pozyskiwać 6-9 GWe [jednostka mocy energii elektrycznej - red.] energii pochodzącej z elektrowni jądrowych - reaktory jądrowe będą produkować ponad 20 proc. energii elektrycznej w Polsce. Podmiotem wskazanym w PPEJ do realizacji tego celu jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Jak działa elektrownia jądrowa?



Co ciekawe, zasada działania elektrowni jądrowej jest podobna do działania konwencjonalnej elektrowni np. węglowej. Zasadniczo różni się źródłem ciepła wykorzystanego do wytwarzania pary, niezbędnej do produkcji energii elektrycznej. W elektrowni konwencjonalnej jest to ciepło powstające w wyniku spalania węgla (lub innych paliw kopalnych), a w jądrowej powstaje w wyniku reakcji rozszczepienia jądra uranu-235, który to pierwiastek jest paliwem wykorzystywanym w elektrowniach jądrowych. Powstała w wyniku tego procesu para wodna kierowana jest do turbiny parowej (maszyny energetycznej zamieniającej energię cieplną na mechaniczną), z kolei turbina ta napędza turbogenerator (prądnicę prądu przemiennego), który oddaje energię elektryczną do systemu elektroenergetycznego.



Reaktory najnowszej generacji. Gwarancja Bezpieczeństwa.



Po blisko 60 latach funkcjonowania komercyjnej energetyki jądrowej poziom bezpieczeństwa elektrowni jądrowych jest najwyższy spośród wszystkich źródeł wytwarzania energii, np. w porównaniu do elektrowni konwencjonalnych.

Polska, stawiając na rozwój energetyki jądrowej, zdecydowała się na reaktory wodne ciśnieniowe (PWR - z ang. Pressurized Water Reactor) najnowszej generacji III/III+ amerykańskiej technologii Westinghouse. Funkcję chłodziwa rdzenia reaktora spełnia w nich woda. Dlatego też położenie elektrowni w pobliżu dużego zbiornika wody chłodzącej (w przypadku pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie to Bałtyk) jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.

Elektrownia, która powstanie w Polsce będzie oparta o reaktory technologii AP 1000 generacji III/III+, które są już sprawdzoną na świecie, dojrzałą technologią. Reaktory tego typu pracują np. w Chinach, co więcej, już niebawem ruszy eksploatacja kolejnych bloków jądrowych tego typu, chodzi tu o bloki 3 i 4 elektrowni jądrowej Vogtle w Stanach Zjednoczonych.

Warto również dodać, że amerykański reaktor AP1000 spełnia wysokie światowe standardy i oparty jest o pasywne systemy bezpieczeństwa polegające na wykorzystywaniu naturalnych sił i zjawisk, np. takich jak grawitacja. Dzięki temu systemy te są niezawodne i działają niezależnie od działań człowieka.

Nowoczesna konstrukcja odporna na różne zagrożenia



Reaktory te są również odporne na skrajne zdarzenia zewnętrzne, w tym m.in. wszelkiego rodzaju zagrożenia związane z ekstremalnymi zjawiskami natury takimi jak powódź, trzęsienie ziemi czy huragan.

Co istotne, przy ich projektowaniu bierze się również pod uwagę zagrożenia spowodowane przez człowieka, w tym ataki terrorystyczne czy uderzenie dużego samolotu pasażerskiego. Obiekty elektrowni jądrowych powstają z dużymi zapasami bezpieczeństwa, co pozwala im przetrwać nawet w przypadku nałożenia się na siebie wielu zdarzeń kryzysowych.

W porównaniu do reaktorów poprzedniej, II generacji, które wciąż z powodzeniem funkcjonują na świecie, bezpieczeństwo rdzenia reaktora zwiększono aż około stukrotnie.

Kiedy prąd z atomu?



Prąd z pierwszego reaktora (a w elektrowni jądrowej na Pomorzu planowane są takie trzy o łącznej mocy nieprzekraczającej 3750 MWe) ma popłynąć w 2033 roku. Jeszcze wcześniej, w pierwszej kolejności powstaną elementy infrastruktury towarzyszącej całej inwestycji, czyli nowa droga krajowa, linie kolejowe, sieci energetyczne oraz konstrukcja morska do rozładunku elementów wielkogabarytowych.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej....

Najczęściej czytane