- 1 Rekordzista z Pomorza ma prawie 76 mln zł długu (56 opinii)
- 2 Zobacz jak powstaje potężna hala (78 opinii)
- 3 Mercor pracuje dla Tesla Gigafactory (108 opinii)
- 4 Zamrożone ceny energii dla firm (39 opinii)
- 5 Konserwator opóźnia sprzedaż pustostanu (156 opinii)
- 6 Był HIT, było Tesco, będzie osiedle (331 opinii)
CO2 pod dnem morza. Podmorskie magazyny w Polsce i Norwegii
Grupa Orlen chce zarządzać przemysłowymi emisjami dwutlenku węgla. Przygotowuje się do magazynowania CO2 w Polsce, między innymi pod dnem Morza Bałtyckiego. Koncern podpisał też porozumienie z norweskim Horisont Energi AS, dotyczące współpracy przy jednym z najbardziej zaawansowanych projektów magazynowania CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Norwegia jest jednym z liderów w rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Już w 1996 r. rozpoczęto wychwytywanie i ponowne zatłaczanie do podmorskich formacji geologicznych CO2 z produkcji gazu na złożu Sleipner. Zatłaczanie prowadzone jest jeszcze na złożu Snøhvit. Są to jedyne działające obecnie projekty tego typu w Europie.
Wielkie podmorskie magazyny Orlenu w Norwegii
Orlen podpisał list intencyjny z norweską spółką Horisont Energi AS, właścicielem koncesji na złożu Polaris, na którym wykonano już odwiert potwierdzający możliwość bezpiecznego zatłaczania CO2. Zgodnie z porozumieniem do 50 proc. udziałów w koncesji i statut operatora złoża Polaris uzyska PGNiG Upstream Norway, norweska spółka Grupy Orlen, posiadająca doświadczenie w zarządzaniu złożami zdobyte w ramach działalności poszukiwawczej.
Pojemność złoża Polaris jest szacowana łącznie na ok. 100 mln ton dwutlenku węgla, co umożliwi prowadzenie działalności magazynowej przez 12-25 lat. PGNiG Upstream Norway przeprowadziła już analizy techniczno-ekonomiczne projektu Polaris i przygotowuje się do rozpoczęcia szczegółowego due diligence. Harmonogram ewentualnej inwestycji zakłada wybór koncepcji zagospodarowania w 2024 r. oraz rozpoczęcie zatłaczania na przełomie 2028 i 2029 r.
Gdzie najniższe ceny paliw w Trójmieście?
Podmorskie magazyny dwutlenku węgla pod dnem Bałtyku
Jednocześnie Lotos Petrobaltic z Orlenem oraz Grupą Azoty pracują nad projektem spławiania Wisłą dwutlenku węgla i magazynowania go w wyrobiskach na dnie Bałtyku. Prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk poinformował, że pierwsze zatłoczenia CO2 do podmorskich magazynów będą możliwe w ciągu 2-3 lat.
W planach jest obiór CO2 statkiem z Azotów w Policach, które mają własne nabrzeże, i można by było to zatłaczać do bałtyckiego złoża B3. Także na złożach B101 i B28 spółka prowadzi obecnie badania geologiczne rdzeni, które zostały pobrane w trakcie wiercenia pod kątem możliwości składowania CO2.
Potencjał magazynowy Bałtyku to 1 mld ton dwutlenku węgla. Zmagazynowany w wyrobiskach dwutlenek węgla mógłby w przyszłości być wykorzystywany do produkcji węglowodorów, paliw syntetycznych.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-09-06 09:47
CO2 nie jest problemem. Problemem jest tlen. (3)
Na początku na Ziemi nie było wolnego tlenu. Cały tlen był związany z węglem w postaci CO2. Dopiero pojawienie się życia spowodowało produkcję wolnego tlenu. Jeżeli spalimy cały węgiel to zużyjemy wolny tlen. W efekcie nie będzie czym oddychać. Wpychanie CO2 pod ziemie nic nie da.
- 5 20
-
2023-09-06 11:16
Skład atmosfery i informacja ze szkoły (2)
Tlen to 21% atmosfery, CO2 to zaledwie 0,05%. Mimo to CO2 jest gazem cieplarnianym. Nawet jeśli wychwycilibyśmy cały CO2 z atmosfery nie zakłócimy dostępnej ilości tlenu.
- 3 1
-
2023-09-06 11:27
A o fotosyntezie też coś było w szkole? (1)
- 3 0
-
2023-09-06 12:20
Największy efekt cieplarniany daje H2O, czyli chmury
Wpływ CO2 na klimat mieści się w granicy błędu pomiaru wpływu pary wodnej. Modele głoszące armageddon klimatyczny nawet nie uwzględniają chmur, co wytknął ostatnio laureat nagrody Nobla z fizyki - za głoszenie prawdy anulowali mu część wystąpień, bo tu chodzi o pieniądze z pseudo-ekologicznego neokolonializmu, a nie o planetę.
- 11 4
-
2023-09-06 22:33
x
Może lepiej by było odzyskiwać węgiel z tego dwutlenku węgla ?
- 5 0
-
2023-09-06 19:57
A ja się zapytam grzecznie. Czy Pan prezes Strzelczyk faktycznie się tym zajmie? Czy będzie tak samo jak ze stawianiem wiatraków w wykonaniu jego firmy o których tak dużo mówił?
- 3 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.