Czwarta rewolucja przemysłowa trwa. Weź udział w kursie sztucznej inteligencji

Przemysł 4.0 lub inaczej czwarta rewolucja przemysłowa, to terminy określające zmiany technologiczne, przemysłowe i społeczne wywołane cyfrową transformacją przemysłu.
Przemysł 4.0 lub inaczej czwarta rewolucja przemysłowa, to terminy określające zmiany technologiczne, przemysłowe i społeczne wywołane cyfrową transformacją przemysłu. Fot. materiały prasowe

Czym jest właściwie sztuczna inteligencja, jak działają sieci neuronowe i jak napisać kod do budowy własnego modelu takiej sieci? Odpowiedzi na między innymi takie pytania będzie można poznać na jesiennych kursach prowadzonych przez DIH4.AI, czyli inaczej Hub Innowacji Cyfrowej współtworzony przez Voicelab.ai oraz Politechnikę Gdańską.DIH4.AI to miejsce, w którym można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania związane z nowoczesnymi technologiami. Jego zadaniem jest wspieranie firm podczas wdrażania innowacyjnych rozwiązań, usprawniających ich pracę. To projekt współtworzony przez Voicelab.ai, konsorcjanta Politechnikę Gdańską oraz ponad 20 partnerów. DIH4.AI jest także jednym z liderów wszystkich Hubów Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hubs) w Polsce, wyłonionym w październiku 2019 roku przez ministra przedsiębiorczości i technologii.

Natomiast VoiceLab.AI specjalizuje się w dostarczaniu innowacji z dziedziny sztucznej inteligencji w obszarze technologii głosowych i przetwarzania sygnałów. Posiada światowej klasy autorskie rozwiązania przeznaczone między innymi dla sektora bankowego, finansowego, telekomunikacyjnego, medycznego oraz publicznego. Firma ma bogate doświadczenie w zadaniach związanych z transformacją cyfrową w krajowych warunkach rozwoju i wdrażania nowoczesnych technologii.

Właśnie rozpoczął się cykl kursów i szkoleń prowadzonych przez ekspertów działających w DIH4.AI.

Dla kogo?Chociaż kursy przeznaczone są głównie dla managerów i zarządów firm, udział może wziąć każdy.

- Uczestnicy dowiedzą się, jak biznesowo wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji, jakie są metody na ich wdrożenie oraz jakie mogą być przybliżone koszty takiej inwestycji - mówi dyrektor DIH4.AI, Mateusz Dyrda. - Dzięki uczestnictwie w kursie, nie tylko będzie można swobodnie rozmawiać o technologiach związanych z AI, ale także trafnie rozpoznać, gdy ktoś będzie chciał sprzedać nam rozwiązanie nieopłacalne czy nawet niemożliwe do wdrożenia. Zajęcia prowadzone w ramach projektu DIH4.AI pozwalają zorientować się nie tylko w technologiach związanych ze sztuczną inteligencją, ale także w obszarze pojazdów autonomicznych, robotów współpracujących oraz metod szybkiego prototypowania. Trudno znaleźć inną inicjatywę, która w jednym miejscu zbiera tak szeroki wachlarz informacji związanych z Przemysłem 4.0.. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, a do wsparcia procesu kształcenia wykorzystujemy najnowsze rozwiązania edukacyjne, w tym naszą własna platformę edukacyjną.
Na kursy obowiązują wcześniejsze zapisy.
Na kursy obowiązują wcześniejsze zapisy. Fot. VoiceLab.AI/materiały prasowe
W najbliższym czasie mają być także uruchomione kolejne kursy, realizowane na terenie Laboratorium Robotycznego rozwijanego w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Będą to między innymi zajęcia związane z szybkim prototypowaniem elektroniki, programowaniem ramion robotów współpracujących czy kurs dotyczący Internetu Rzeczy. Ponadto, w ramach działalności DIH uruchomione zostały cykliczne spotkania i wydarzenia, podczas których można posłuchać wystąpień prelegentów związanych z tematyką AI i pokrewnymi, nawiązać kontakty branżowe czy wziąć udział w hackathonie.

ZapisyWiele z kursów realizowanych przez DIH4.AI jest darmowych, na każdy trzeba jednak zapisać się przez stronę internetową. Kursy realizowane wraz z Gdańską Fundacją Kształcenia Managerów są współfinansowane w ramach programu. Uczestnicy mogą wziąć udział w kursie po niższej cenie dzięki udziale wsparcia publicznego.

- W ofercie kursów mamy "coś dla każdego" zaczynając od krótkich spotkań realizowanych w ramach klubu sztucznej inteligencji AI Bay działającego na Politechnice Gdańskiej, przez kilkugodzinne kursy realizowane na platformie edukacyjnej, aż po pełne cykle kursów kończące się certyfikatem wydanym przez Hub Innowacji Cyfrowych - mówi Mateusz Dyrda.
Najbliższe spotkanie zaplanowano na 17 grudnia. Z kolei już w pierwszych dniach stycznia, 8-9.01.2021, odbędzie się hackathon organizowany wspólnie z organizacją Women in Machine Learning & Data Science. Szczegóły dostępne na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

DIH4.AI wspierany jest przez sieć doświadczonych partnerów takich jak Politechnika Gdańska, Uniwersytet Łódzki, Stowarzyszenie Robotyków SKALP, Quantum CX, Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, Interizon, IndoorNavi, Habana czy Gdański Uniwersytet Medyczny.

Jeden z konsorcjantów dih4.ai, czyli Politechnika Gdańska, uruchamia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki studia II stopnia na specjalności sztuczna inteligencja od lutego 2021 roku. Kształcenie będzie obejmować specjalistyczne przedmioty począwszy od uczenia maszynowego, uczenia głębokiego, metod interakcji człowiek-komputer, wizji komputerowej i wielu innych. Studenci będą mieli dostęp do najnowszego sprzętu w formie zarówno serwerów obliczeniowych bazujących na kartach GPU (np. NVIDIA DGX), nowoczesnych stacji roboczych, urządzeń mobilnych czy wirtualnej rzeczywistości. Specjalność obejmie 14 przedmiotów z zakresu sztucznej inteligencji w ciągu trzech semestrów studiów na kierunku inżynieria biomedyczna.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (13) 2 zablokowane

 • kurs obowiązkowy

  z egzaminem dla wszystkich posłów i senatorów RP, oraz wszelakiej maści osobników pragnących urzadzac innym życie i mieć z tego kasę, dodatkowo egzamin z dwóch języków obcych.

  • 19 2

 • Będę! Jakiejkolwiek inteligencji mi trzeba, choćby i sztucznej (1)

  • 13 7

  • Do zobaczonka!

   • 1 0

 • nie ma czegoś takiego jak sztuczna inteligencja ... jeszcze nie ma... i jeszcze dłuuuugo nie będzie (4)

  dzisiejsza *sztuczna inteligencja* to nadal tylko prymitywna baza danych z autosegregacją i jest tym samym - co przejście z liczydła na kalkulator...
  jest szybciej i skuteczniej - ale własnej inteligencji w tym nie ma żadnej

  • 16 6

  • Kolejny ekspert internetu... (1)

   • 2 10

   • weż kredyt - skończ szkołę

    tak w ogóle chociażby jakąś szkołę

    • 8 0

  • reklama dźwignią handlu

   jakby to nazwali "zaawansowane algorytmy wykorzystujące bazę wiedzy w pętli sprzężenia zwrotnego" albo jakoś inaczej to nikt by tego nie kupił, a tak popatrz ile rzeczy się sprzedaje jako "inteligentne"

   • 3 0

  • Mylisz się

   Widziałem film i tam była sztuczna inteligencja. Ja w to wierzę i wy też powinniście.

   • 1 0

 • dobrze, że świat jednak nie stanął całkiem i życie się toczy i technologia wciąż się rozwija, ludzie się edukują (1)

  czytając zaproszenie na ten kurs zdałem sobie sprawę, że mniej telewizji i "wiadomości" to więcej dostrzeżonych okazji i szans, bo trzeba iść do przodu mimo różnych niedogodności.

  • 4 3

  • ludzie się edukują?

   porównaj wiedzę ogólną maturzysty z PRLu - z wiedzą dzisiejszych magistrów z gimbazy
   a miałem z nimi do czynienia ... jak gimbusy czegoś nie potrafią wygooglować w smarkfonie - to to już dla nich nie istnieje! ;)))

   • 4 4

 • Sztuczna inteligencja pozbawi was ludzkich praw i zastapi je swoimi prawami okreslania przydatnosci.

  Nowa eugenika wlasnie nadchodzi.Bedzie pewna monokultura zanim nastapi zaraza i zgnilizna az po korzen.

  • 9 3

 • Dotacje do zwrotu

  Dotacje to była pożyczka jest do zwrotu

  • 4 0

 • Nie masz własnej?

  Idź na kurs ze sztucznej!

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Podleśny

Sprawował funkcję Prezesa ATENY w latach 2007-2014. Doskonale zna branżę ubezpieczeniową -...

Najczęściej czytane